شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سخنگوی دولت گفت: هیچ تغییری برای پرداخت یارانه نقدی به موالید جدید در مصوبه اخیر دولت صورت نگرفته است.

پرداخت یارانه به موالید جدید تغییر نکرده است

سخنگوی دولت گفت: هیچ تغییری برای پرداخت یارانه نقدی به موالید جدید در مصوبه اخیر دولت صورت نگرفته است. علی ربیعی درباره خبر حذف موالید جدید از دریافت یارانه نقدی گفت: نحوه پرداخت یارانه به موالید جدید مانند سنوات گذشته است و تغییری نکرده است بلکه آنچه مطرح بوده موضوع شناسایی و تایید مشمولان دربافت یارانه نقدی است.به وزارت رفاه ماموریت داده شده که فرزندان خانواده‌هایی که یارانه آنها طبق مصوبه مجلس حذف شده را شناسایی و از لیست دریافت یارانه حذف کند.

واریز بیمه بیکاری برای ۱۰۳ هزار متقاضی بیکارشده بر اثر کرونا

معاون وزیر کار از واریز مقرری بیمه بیکاری برای ۱۰۳ هزار متقاضی بیکارشده در دوران کرونا خبر داد.  به گزارش ایبِنا، عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار و رفاه اجتماعی در جمع خبرنگاران در محل وزارت کار اعلام کرد: تعداد بیکارانی که بر اثر کرونا بیکار شده‌اند طبق ثبت نام‌شدگان در سامانه جامع اشتغال و بیکاری در اسفند ماه ۸۴۰ هزار نفر بودند که در ماه‌های بعد این روند رو به کاهش گذاشت به گونه‌ای که تعداد متقاضیان برای دریافت بیمه بیکاری در خرداد امسال به ۲ هزار و ۸۰۰ نفر کاهش یافت. وی ادامه داد: از ۸۴۰ هزار نفر ثبت نام شده از اسفند تاکنون، تعداد ۷۰۳ نفر مشمول بیمه بیکاری می‌شدند. از این تعداد ۲۴۱ هزار نفر فقط بیکار شده در اسفند سال گذشته بودند که برایشان پیامک ارسال شده و تاکنون ۱۱۰ هزار متقاضی مقرری بیمه‌ای شماره حساب اعلام کرده‌اند و برای ۱۰۳ هزار نفر مقرری بیمه بیکاری واریز شده و تا ۱۰ روز آینده برای ۲۶۰ هزار نفر دیگر نیز بیمه بیکاری واریز می‌شود. معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار و رفاه اجتماعی همچنین گفت: برای اثرات کرونا بر کسب و کارها چند سناریو وجود دارد که در یک سناریو می‌گوید احتمالا روند کسب و کارها دوباره رونق بگیرد و بهتر از زمان قبل از کرونا باشد، در سناریوی دیگر می‌گوید ابتدا به خاطر کرونا کسب و کارها یک افت داشته باشند و بعد از آن سریعا به روند گذشته برگردند و در یک سناریو نیز می‌گوید احتمالا به خاطر موج دوم کرونا دوباره رکود کسب و کارها شروع شود و برای بررسی این سناریوها ۱۱ مولفه اساسی در کسب و کار مورد بررسی قرار گرفته است. وی همچنین گفت: برای کسانی که از کرونا بیکار شده اما مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند مانند رانندگان تاکسی و یا مشاغل ساختمانی که بیمه خویش‌فرما هستند، تسهیلات ۶ میلیون تومانی با نرخ ۱۲ درصد پرداخت می‌شود که با یک تنفس سه ماهه بازپرداخت از مهر ماه شروع می‌شود و مدت بازپرداخت آن ۲۴ ماهه خواهد بود.

ابلاغ آیین‌نامه پرداخت تسهیلات مسکن به بازنشستگان 

معاون اول رییس‌جمهور آیین‌نامه اجرایی موضوع پرداخت تسهیلات مسکن به بازنشستگان را برای اجرا به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ کرد.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت، هیات وزیران در جلسه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور، آیین‌نامه اجرایی بند (ز) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، موضوع پرداخت تسهیلات مسکن به بازنشستگان را تصویب کرد.بر این اساس، به منظور تسهیل در تامین مسکن بازنشستگان صندوق‌های کشوری، لشکری و تامین اجتماعی از محل منابع حاصل از بازپرداخت اقساط مسکن مهر ۴۰ هزار فقره تسهیلات خرید یا ساخت مسکن با رعایت الگوی مصرف مسکن پرداخت می‌شود. سقف فردی تسهیلات پرداختی در کلان‌شهرها ۵۰۰ میلیون ریال و سایر شهرها و روستاها ۴۰۰ میلیون ریال تعیین می‌شود. نرخ تسهیلات مذکور در شهر تهران ۹ درصد، مراکز استان‌ها هفت درصد و سایر مناطق شهری و روستایی چهار درصد تعیین می‌شود.گفتنی است، بازنشستگان کشوری، لشگری و تامین اجتماعی برای دریافت تسهیلات مذکور باید طی (۱۰) سال گذشته خود و همسرشان فاقد واحد مسکونی بوده و از تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده ننموده باشند. سپری شدن حداقل پنج سال از تاریخ بازنشستگی و دریافت مستمری کمتر از سی میلیون ریال در ماه، از دیگر شرایط اخذ این تسهیلات است.لازم به ذکرست، افراد با سابقه بازنشستگی بالاتر در اولویت پرداخت تسهیلات قرار دارند. ضمنا تسهیلات مزبور صرفاً برای واحدهای کمتر از (۱۵) سال ساخت قابل پرداخت بوده و مدت بازپرداخت اقساط آن (۱۰) سال تعیین می‌شود.همچنین، صندوق‌های بازنشستگی کشوری، لشکری و تامین اجتماعی موظفند بازپرداخت اقساط تسهیلات پرداختی به بازنشستگان معرفی شده را تا تسویه کامل تضمین نمایند و ظرف یک ماه بعد از ارسال اطلاعات اعلامی بانک مسکن نسبت به کسر اقساط ماهانه تسهیلات یادشده از مستمری دریافت‌کنندگان تسهیلات، اقدام و حداکثر تا ده روز از تاریخ پرداخت مستمری‌های ایشان به حساب بانک مسکن کارسازی کنند.

تنقیح  بیمه شخص ثالث

هیات وزیران در جهت پالایش و شفاف‌سازی نظام حقوقی و ضرورت تنقیح و تدوین مقررات کشور، تصویب‌نامه تنقیحی مربوط به بیمه خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه زمینی را تصویب کرد. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت، هیات وزیران در جلسه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ تصویب کرد، مصوبات مندرج در فهرست‌های پیوست شماره یک، اعم از اینکه اجراء شده یا موضوع آن منتفی یا به موجب قانون یا مصوبه لاحق، نسخ ضمنی شده باشد، به نحو مذکور در پیوست‌ها، نسخ می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران