شماره امروز: ۵۴۷

معاون اقتصادی بانک مرکزی تشریح کرد

| | |

رییس کل بانک مرکزی با ارایه توضیحاتی درباره هدف‌گذاری تورمی، اعلام کرد: با اقدامات دولت رشد حجم نقدینگی در کشور کمتر از سال قبل خواهد بود. یکی از دلایل موثر در تورم حجم نقدینگی است و بنای جدی داریم تا نقدینگی را کنترل کنیم.

 گروه بانک و بیمه |

رییس کل بانک مرکزی با ارایه توضیحاتی درباره هدف‌گذاری تورمی، اعلام کرد: با اقدامات دولت رشد حجم نقدینگی در کشور کمتر از سال قبل خواهد بود. یکی از دلایل موثر در تورم حجم نقدینگی است و بنای جدی داریم تا نقدینگی را کنترل کنیم.

عبدالناصر همتی درباره هدف‌گذاری تورم اظهار داشت: پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به اقداماتی که دولت انجام داده نوعی انضباط مالی را متعهد شده برای جبران کسری بودجه از طریق فروش سهام و انتشار اوراق خزانه انجام دهد و بر این اساس، پیش‌بینی کرده‌ایم که رشد نقدینگی و تورم نزدیک به واقعیت باشد و رشد حجم نقدینگی نسبت به سال گذشته بسیار کمتر خواهد شد و تورم را هم بر اساس اعلامی که کرده‌ایم در همان حد ۲۲ درصد با ۲ درصد بالا و پایین کنترل کنیم.

از سوی دیگر، پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی، درباره هدف‌گذاری بانک مرکزی به دستیابی نرخ تورم ۲۲ درصد گفت: تورم پدیده محسوس اقتصادی است که بر بسیاری از متغیرهای اقتصادی اثرگذار است.تورم بر سرمایه‌گذاری مولد و بلندمدت اثر منفی داشته و سبب می‌شود مردم به سمت سرمایه‌گذاری در بخش‌های سود ده کوتاه‌مدت مانند طلا، ارز، سکه و... بروند. معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه تورم در اقتصاد ایجاد نااطمینانی می‌کند، ادامه داد: نااطمینانی اقتصادی به این معنا است که مردم و فعالان اقتصادی نسبت به آینده سرمایه‌گذاری مطمئن نیستند. این اتفاق، هزینه سرمایه‌گذاری در اقتصاد را بالا برده و در تولید اثر منفی دارد.

   حفظ ارزش پول

قربانی با بیان اینکه قانون، بانک مرکزی را مکلف به حفظ ارزش پول کرده است، اظهار داشت: بانک مرکزی می‌تواند تا جایی که به مهار تورم لطمه نزند، به رشد اقتصادی نیز کمک کند اما در حال حاضر اولویت ما مهار تورم است. وی به معرفی روش‌های مختلف مهار تورم در برخی از کشورها اشاره و تصریح کرد: تعدادی از کشورها، نرخ پول ملی خود را با ارزهای بین‌المللی مثلاً دلار تثبیت کرده که نشان می‌دهد کاملاً تابع سیاست‌های اقتصادی کشور مرجع هستند. اما این روش در کشور ما منسوخ شده است. معاون اقتصادی بانک مرکزی روش دیگر مهار تورم را که در ایران نیز اجرا شد، کنترل نقدینگی و پایه پولی عنوان کرد و گفت: به مرور زمان به این نتیجه رسیدیم که نقدینگی و پایه پولی با تورم رابطه باثباتی ندارد. لذا ادامه مسیر گذشته سبب می‌شد که به مقصد گذشته برسیم که همان ادامه تورم بود. قربانی یادآور شد: با تحلیل‌هایی که کردیم به این نتیجه رسیدیم که سیاست پولی ما تابع سیاست مالی ماست. به این معنا که دولت، با تشدید رونق اقتصادی و توسعه سیاست‌های مالی به تورم دامن می‌زند و زمانی که به دنبال سیاست انضباط مالی می‌رود، منجر به رکود اقتصادی می‌شود.

    نقش درآمدهای نفتی دولت

وی بیان کرد: با کمرنگ شدن نقش درآمدهای نفتی دولت، سیاست ضد چرخه‌ای به سیاست چرخه‌ای تغییر کرد به این معنا که دولت رونق بازار بدهی را در پیش گرفت.

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: سیاست توسعه بازارهای بدهی با انتشار اوراق قرضه ایجاد شد که در چارچوب آن دولت آزادی عمل به بانک مرکزی می‌دهد به این صورت که از طریق انتشار اوراق قرضه از بانک مرکزی استقراض کرده و زمانی که وضع مالی دولت خوب شد، قرض خود به بانک مرکزی را پس می‌دهد.

قربانی درباره سیاست هدف‌گذاری تورم اظهار داشت: این سیاست در کشورهای مختلف از اوایل دهه ۹۰ آغاز شد که نخستین کشور موفق در این زمینه نیوزیلند بود؛ سیستم هدف‌گذاری تورم در دنیا سیاست موفقی بوده است.

  اهمیت ابزار قوی اوراق قرضه

وی درباره اینکه چرا در گذشته بانک مرکزی به سمت اجرای سیاست هدفگذاری تورم نرفت، گفت: لازمه اجرای این سیاست داشتن ابزار قوی اوراق قرضه بود که باید در اختیار بانک مرکزی می‌بود اما این ابزار تاکنون به بانک مرکزی داده نشده اما در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا در سال ۹۷ این مجوز به بانک مرکزی داده شد. همچنین در یک سال گذشته مسائل علمی، فقهی، حقوقی و آیین‌نامه‌های آن تهیه شده است. معاون اقتصادی بانک مرکزی بیان کرد: نرخ تورم ایران در سال گذشته حدود ۴۰ درصد بود که با اجرای سیاست هدف‌گذاری تورم، قرار است به تورم ۲۲ درصدی برسیم.

    پیش‌بینی متغیرهای اقتصادی

وی افزود: برای رسیدن به تورم ۲۲ درصدی، پیش‌بینی متغیرهای اقتصادی مانند نرخ ارز، قیمت نفت و میزان فروش آن و … در نظر گرفته شده است. به گفته قربانی، بر اساس این پیش‌بینی‌ها به این نتیجه رسیدیم که نرخ تورم با اجرای سناریوهای واقعی به ۲۴ درصد می‌رسد و لذا هدف‌گذاری تورم را ۲۲ درصد تعیین کرده‌ایم که مردم و فعالان اقتصادی می‌توانند روی این هدف برنامه‌ریزی کنند.

     چگونه تورم ۱۲ درصد کم می‌شود؟

با توجه به اینکه بانک مرکزی نرخ تورم هدف یک‌سال آینده را ۲۲ درصد اعلام کرده است، یک کارشناس اقتصادی ضمن اعتقاد به نقش مثبت تورم هدف در بهبود اقتصاد، گفت: برای رسیدن به این نرخ به ملزوماتی همچون عمق بخشیدن به بازار اوراق و عدم کنترل نرخ ارز نیاز است. 

محمد صادق‌الحسینی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره چگونگی تحقق نرخ تورم هدف اعلام شده از سوی بانک مرکزی، اظهار کرد: هدف‌گذاری نرخ تورم و تعیین دالان تورمی در کشورهای مختلف دنیا امر باسابقه‌ای است اما در ایران به دلیل نبود عملیات بازار باز بانکی، این سیاست‌گذاری تاکنون اجرا نشده بود که بانک مرکزی با راه‌اندازی بازار باز قصد اجرای این سیاست را دارد تا با تعیین تورم هدف بتواند اقتصاد را به ثبات برساند.  وی با بیان اینکه نرخ تورم هدف اعلام شده از سوی بانک مرکزی قابل قبول است، ادامه داد: درحالی که اکنون نرخ تورم معادل ۳۴ درصد است با تحقق این نرخ هدف، تورم کاهش ۱۲ درصدی خواهد داشت که اقدام مثبتی برای اقتصاد خواهد بود.  

   ملزومات تحقق نرخ تورم ۲۲ درصد 

در ادامه این تحلیلگر اقتصادی درباره ملزومات تحقق تورم ۲۲درصدی گفت:  اولین گام برای تحقق این نرخ، انجام عملیات بازار باز بانکی به شیوه درست است. دومین الزام در این زمینه عمیق بودن بازار اوراق است که اوراقی که در جهان منتشر می‌شود تقریبا حدود ۱.۵ برابر بازارهای بورس جهانی است و بدین معنی است که بازار بدهی در دنیا بسیار عمیق است که با این امر، بانک مرکزی امکان این را پیدا می‌کند تا نرخ تورم را در کانال مدنظر بانک نگه دارد.  صادق‌الحسینی با بیان اینکه تحقق تورم هدف بانک مرکزی ملزم به عمیق بودن بازار اوراق است، افزود: یک الزام دیگر در این زمینه این است که اگر بانک مرکزی هدف سیاست پولی دارد، دیگر نمی‌تواند نرخ ارز را سرکوب کند، زیرا وقتی نرخ تورم ثابت شده، دولت مجبور است که نرخ بهره را متناسب با نرخ تورم هدف تغییر بدهد. 

    درمان نرخ ارز در گرو از بین رفتن تورم 

این کارشناس اقتصادی در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: اگر سیاست‌گذار به این نتیجه برسد که با نرخ ارز کاری نداشته باشد و تورم را کنترل کند، بعد از دو تا سه سال نرخ ارز خود یک ثباتی پیدا خواهد کرد، زیرا درمان نرخ ارز ثبات نرخ تورم و درمان آن است.  لازم به ذکر است که رییس کل بانک مرکزی حدود ۱۰ روز پیش از آمادگی این بانک برای اجرای هدف‌گذاری تورم خبر داد که در قالب این سیاست، قطب نمای اصلی سیاست‌های پولی و ارزی بانک مرکزی، “تورم هدف “ خواهد بود و برای رسیدن به آن، از ابزار مدیریت نرخ سود در بازار باز استفاده خواهد شد. دو روز پیش همتی اعلام کرد که بیانیه چارچوب هدف‌گذاری تورم ششم خرداد منتشر خواهد شد که روز گذشته این بیانیه منتشر و طبق آن هدف نرخ تورم بانک مرکزی برای بازه زمانی یک‌ساله ۲۲درصد با دامنه مثبت و منفی دو واحد درصد تعیین شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران