شماره امروز: ۵۴۷

عضو هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان تهران مطرح کرد

| | |

عضو هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان تهران با تشریح بهترین روش حفظ سهام عدالت توصیه کرد: مشمولان سهام عدالت برای حفاظت از سرمایه و کسب سود بیشتر در شرکت‌های سرمایه‌گذاری باقی بمانند.

عضو هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان تهران با تشریح بهترین روش حفظ سهام عدالت توصیه کرد: مشمولان سهام عدالت برای حفاظت از سرمایه و کسب سود بیشتر در شرکت‌های سرمایه‌گذاری باقی بمانند.

اکبر حیدری در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به سوالاتی که این روزها درباره نحوه تعیین مالکیت و مدیریت سهام عدالت مطرح می‌شود، اظهار کرد: اگر در کشورهای دیگر تجربیات مشابهی در خصوص سهام عدالت بوده، سهامداران خرد برای آنکه دچار مشکل نشوند، شرکت‌های سرمایه‌گذاری تشکیل دادند و تا امروز نیز در بازار بورس و سرمایه ایران هم هیچ شرکت سرمایه‌گذاری نبوده که دچار مشکل شده باشد اما در مقابل، سهامداران خرد زیادی داشتیم که دچار مشکل و متحمل ضرر و زیان شده‌اند.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۸۵، مقام معظم رهبری با همین دیدگاه نسبت به تشکیل شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت تاکید فرمودند و ارکان مجمع این شرکت‌ها را هم شرکت‌های تعاونی انتخاب کردند لذا این مسیر باید ادامه پیدا کند.

عضو هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان تهران تصریح کرد: در بحث تعیین مالکیت سهام عدالت مردم اهل علم و مطالعه هستند و خودشان باید تصمیم بگیرند ولی تجربه نشان داده که ماندن در شرکت‌های سرمایه‌گذاری برای حفاظت از سرمایه و کسب سود بیشتر گزینه بهتر و مطمئن‌تری است.

حیدری در پاسخ به این پرسش که اگر مردم به سامانه مراجعه نکنند، آیا مدیریت سهام آنها در اختیار دولت قرار می‌گیرد یا نه؟ گفت: در لایحه‌ای که در مجلس در دستور کار بود، مسیر به سمت و سویی می‌رفت که دوباره سهام عدالت را دولت در اختیار بگیرد ولی خوشبختانه با ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص آزادسازی سهام عدالت این مساله منتفی شد؛ بنابراین مردم نگران نباشند، ساختار شرکت‌های سرمایه‌گذاری کاملا مردم نهاد است و مردم به صورت تجمیعی و متحد می‌توانند از سرمایه خود حفاظت کنند.وی خاطرنشان کرد: در فرایند سهام عدالت، بنیان را به گونه‌ای بنا نهادند که مردم در تعاونی‌های سهام عدالت هیات مدیره‌ها را می‌توانند با یک سیستم انتخاباتی دو مرحله‌ای انتخاب کنند و نمایندگان مردم طبق اساسنامه به وکالت از آنها در شرکت‌های سرمایه‌گذاری اعمال رأی می‌کنند، بنابراین شرکت‌های سرمایه‌گذاری از مال مردم محافظت می‌کنند و دولت دخالتی در شرکتهای سرمایه‌گذاری ندارد.

مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت البرز با بیان اینکه آزادسازی سهام عدالت در حال حاضر اتفاق افتاده و نیازی نیست که افراد برای آزادسازی سهام خود به سامانه مراجعه کنند، اظهار کرد: متاسفانه بعضا عده‌ای به سامانه سهام عدالت مراجعه و به اشتباه گزینه مالکیت مستقیم را انتخاب کرده‌اند که توصیه می‌کنیم چنانچه افراد به دنبال خرد کردن سهام خود و پذیرش ریسک آن در بازار بورس نیستند، به سامانه مراجعه نکنند.

وی بابیان اینکه مردم حق دارند اگر دچار اشتباه شدند، آن را اصلاح کنند، گفت: اگر پس از ورود به سامانه اشتباهی در این زمینه صورت گرفت، مشمولان سهام عدالت باید اختیار داشته باشند در فرصت یکماهه آن را اصلاح کنند و در شرکت‌های سرمایه‌گذاری بمانند ولی متاسفانه مقاومت‌هایی در این باره صورت می‌گیرد و ما نسبت به این مساله به سازمان بورس انتقاد داریم.

عضو کمیسیون بازار سرمایه، بیمه و بانک اتاق تعاون ایران درباره نگرانی‌هایی که نسبت به آزادسازی سهام عدالت از سوی مشمولان سهام عدالت وجود دارد، توضیح داد: این موضوع خلط مبحثی بیش نیست و لازم نیست مردم برای آزادسازی به سامانه مراجعه کنند چون اساسا آزادسازی سهام صورت گرفته و سهام مردم به صورت پیش‌فرض در شرکت‌های سرمایه‌گذاری محفوظ است.

حیدری تصریح کرد: در شرکت‌های سرمایه‌گذاری که هم اکنون در بازار بورس فعالند، سهامداران به مشکلی برنخوردند ولی سهامداران خرد متضرر شده‌اند، بنابر این گزینه منطقی بر مبنای تجربیات گذشته، استمرار حضور در شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی است و مردم بابت این کار لازم نیست اقدام خاصی انجام بدهند.به گفته وی، برخی سفته‌بازان و کسانی که مایلند مردم سهامشان خرد شود تا بتوانند با قیمت‌های نازل از بازار جمع کنند، در روزهای اخیر اینطور به مردم القا می‌کنند که برای آزادسازی باید به سامانه سهام عدالت مراجعه کنند. در حالی که در اطلاعیه‌ها تاکید شده تنها کسانی که می‌خواهند سهام خود را خرد کنند و البته ریسک آن را می‌پذیرند باید به سامانه مراجعه کنند و چنانچه هیچ اقدامی صورت ندهند، به صورت پیش‌فرض، سهامشان در شرکت‌های سرمایه‌گذاری حفاظت می‌شود.

عضو هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان تهران در پایان در پاسخ به این پرسش که بهترین گزینه برای آزادسازی سهام و تضمین دریافت سود سهام عدالت چیست؟گفت: شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی علاوه بر سود روتین و معمولی که سالانه از طریق شرکت‌های سرمایه پذیر اخذ و به سهامداران پرداخت می‌کنند، سود عملیاتی خودشان را هم می‌توانند به مردم بدهند، بنابر این چنانچه مشمولان سهام عدالت تغییری در مدیریت سهام خود ایجاد نکنند و آن را به شرکتهای سرمایه‌گذاری بسپارند، برخلاف افرادی که از این چرخه خارج می‌شوند و سهامشان را خرد می‌کنند، دو نوبت سود می‌گیرند؛ یعنی علاوه بر سود روتینی که دریافت می‌کنند، از سود عملکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی هم بهره‌مند خواهند شد و این مسیر اگر به درستی طی شود و دست‌اندازی‌ها به فرایند مذکور متوقف شود و همه به ابلاغیه مقام معظم رهبری توجه و آن را اجرا کنند، نفع نهایی را برای مردم به دنبال خواهد داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران