شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس‌جمهور امریکا در گفت‌وگویی رسانه‌ای با تایید وجود محدودیت در ارسال تجهیزات پزشکی به ایران به دلیل تحریم‌های اقتصادی گفت:

رییس‌جمهور امریکا در گفت‌وگویی رسانه‌ای با تایید وجود محدودیت در ارسال تجهیزات پزشکی به ایران به دلیل تحریم‌های اقتصادی گفت: جمهوری اسلامی درخواستی برای کاهش تحریم‌ها نداشته تا اجازه داده شود تجهیزات پزشکی به این کشور برود. دونالد ترامپ و مقامات امریکا پیش از این مدعی بودند که تحریم‌های غیرقانونی این کشور هیچ مانعی برای ارسال تجهیزات پزشکی به ایران ایجاد نکرده اما اکنون با چرخشی آشکار، این موضوع را به عدم درخواست ایران از امریکا برای لغو تحریم‌ها مرتبط نموده‌اند. به دنبال شیوع جهانی ویروس کرونا، فشارهای بین‌المللی علیه امریکا برای لغو تحریم‌های اقتصادی غیرقانونی علیه ایران که مانعی جدی برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد نموده افزایش یافته است. اقدام غیر انسانی دولت امریکا درعدم لغو تحریم‌های اقتصادی ایران اعتراض نمایندگان کنگره و شخصیت‌های سیاسی امریکا را نیز به‌دنبال داشته است.

  بایدن کاهش تحریم‌های ایران را خواستار شد

سناتور ارشد امریکایی با برشمردن برخی اقدامات پیشنهادی، خواستار کاهش تحریم‌های دولت این کشور بر ایران در موقعیت مبارزه با ویروس کرونای جدید شد. به گزارش واشنگتن اگزمینر، جو بایدن سناتور دموکرات امریکایی در بیانیه‌ای درباره تاثیر تحریم‌های اعمال شده بر کشورهای در حال مبارزه با ویروس کرونای جدید از جمله ایران گفت: در بحبوحه این بیماری همه‌گیر مرگ‌بار که هیچ مرزی نمی‌شناسد، امریکا باید اقداماتی انجام دهد تا حتی با وجود در اولویت قرار دادن سلامت ملت امریکا، هر کمکی که می‌تواند به کشورهایی که بیشترین آسیب را از این ویروس دیده‌اند، از جمله ایران ارایه دهد. بایدن در ادامه این بیانیه اظهار کرد: برای متوقف کردن موثر این بیماری همه‌گیر، تمامی کشورهای جهان باید باهم همکاری کنند. محدود کردن ساختگی جریان کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی برای دست‌یابی به یک هدف سیاسی، نه تنها به ایران این اجازه را خواهد داد که از مسوولیت واکنش سنبل شده‌اش [به این بیمای] طفره رود، بلکه موجب خواهد شد خطری که این ویروس در حال حاضر و در آینده برای مردم امریکا ایجاد می‌کند افزایش یابد. این سناتور امریکایی اقداماتی را برای کاهش تحریم‌های ایران پیشنهاد کرد که از جمله آنها « دادن مجوزهای گسترده به شرکت‌های دارویی و شرکت‌هایی که تجهیزات پزشکی ارایه می‌کنند، ایجاد یک کانال اختصاصی برای بانک‌های بین‌المللی، شرکت‌های حمل‌ونقل، بیمه‌گران و دگیر موسسات خدماتی به جهت کمک به ایران برای دست پیدا کردن به کمک‌های حیاتی، ارایه دستورکار جدید تحریم‌ها برای این گروه‌ها و سازمان‌های کمک‌رسانی بین‌المللی برای مشخص کردن اینکه چگونه می‌توانند به سرعت، مستقیما و به‌طور قانونی به این اتفاق غم‌انگیز در ایران، بدون تنبیه واکنش دهند. او با مطرح کردن این ادعا که ایران نتوانسته است پاسخی موثر به بحران کرونا بدهد، در عین حال این انتقاد را از دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا مطرح کرد: اینکه دولت ترامپ به خاطر راهبرد فشار حداکثری به طرز بد و با عواقبی توافق هسته‌ای را ترک کرد، به اندازه کافی بد است. هیچ معنایی ندارد که در یک بحران جهانی، این شکست به واسطه جلوگیری از دسترسی به کمک‌های بشردوستانه با بی‌رحمی ترکیب شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران