شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهور در جلسه مشترک ستاد اقتصادی دولت و نمایندگان فعالان اقتصادی

| | |

در شرایطی که طی روزهای اخیر برخی اخبار کذب در خصوص اجرای طرح قرنطینه پایتخت و کلان‌شهرها باعث شلوغی برخی فروشگاه‌ها و مراکز عرضه اقلام اساسی شده بود؛

   به ۳ میلیون نفر ۴ بسته حمایتی پرداخت می‌شود   

مهلت سه ماهه در زمینه مالیات انجام می‌شود

گروه ایران|

در شرایطی که طی روزهای اخیر برخی اخبار کذب در خصوص اجرای طرح قرنطینه پایتخت و کلان‌شهرها باعث شلوغی برخی فروشگاه‌ها و مراکز عرضه اقلام اساسی شده بود؛ رییس‌جمهوری کشورمان با رد هرگونه طرح‌های اجرایی برای قرنطینه کردن شهرها و بستن فروشگاه‌های عرضه محصولات مصرفی از مردم خواست که به یک چنین شایعاتی توجه نکنند و خیالشان از بابت تامین اقلام اساسی آسوده باشد.  شایعات دامنه داری که یک روز رییس‌جمهوری را به دلیل عدم حضور در جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا مورد شدیدترین انتقادها قرار می‌دهند و یک روز دیگر اعلام می‌کنند که به دلیل قرنطینه شدن تهران و کلان‌شهرها مردم با مشکل تامین مایحتاج عمومی مواجه خواهند شد؛ یک روز از تعطیلی جلسات دولتی‌ها خبر می‌دهند و روز دیگر حاشیه تازه‌ای را می‌آفرینند. رییس‌جمهوری اما با اشاره به این واقعیت که «ما چیزی به نام قرنطینه نداریم »اعلام می‌کند« اینکه شایع شده برخی فروشگاه‌ها و مشاغل قرنطینه می‌شوند، چنین چیزی نداریم.» روحانی که دیروز در جلسه مشترک ستاد اقتصادی دولت و نمایندگان فعالان اقتصادی صحبت می‌کرد در ادامه گفت: «تصمیم بر این بود و بر این تاکید کردیم که باید شرایط اقتصادی، روند اقتصادی، تعامل مردم و فعالیت اقتصادی علیرغم اینکه ما با کرونا مواجه هستیم و پروتکل‌هایی را از نظر بهداشتی باید مورد توجه قرار دهیم، اما باید فعالیت اقتصادی عادی باشد و نگذاریم در زمینه فعالیت اقتصادی مشکلی ایجاد شود.» رییس‌جمهوری همچنین با اشاره به برنامه‌های حمایت معیشتی از توزیع بیش از 3میلیون بسته معیشتی طی روزهای آینده خبر می‌دهد. روحانی در واکنش به مشکلاتی که برای فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کار ایجاد شده از امهال سه ماهه‌ تعهدات مالیاتی خبر می‌دهد ضمن اینکه از رایزنی‌های گسترده با همسایگان برای حل چالش‌های ارتباطی و اقتصادی پیش رو خبر می‌دهد.

    چیزی به نام قرنطینه نداریم

موضوع دیگری که رییس‌جمهوری به ابعاد مختلف آن اشاره می‌کند، بحث خساراتی است که صاحبان کسب و کار به دلیل شیوع کرونا متحمل می‌شوند. روحانی در این خصوص بیان داشت: البته در بعضی کسب و کارها به‌طور طبیعی شرایط مشکلاتی برا ی آنها ایجاد کرده و ما در جلسه دنبال این بودیم بتوانیم به ‌آنهایی که در این شرایط دچار مشکل هستند، کمک کنیم.ما چیزی به نام قرنطینه نداریم اصلا اینکه شایع شده در تهران یا بعضی شهرها برخی فروشگاه‌ها و برخی مشاغل قرنطینه هستند، ‌اصلا چنین چیزی وجود ندارد. نه امروز قرنطینه است، نه ایام نوروز، نه بعد و قبلش و همه در کسب و کار و فعالیت خود آزادند.خدمات دولت هم به‌طور معمول به مردم خواهد رسید.رییس‌جمهور اضافه کرد: همه تلاش ما این است فعالیت اقتصادی وخدمات دولت به گونه‌ای باشد مردم بیشتر در خانه بمانند یا اگر اقدامی انجام می‌شود در چهارچوب پروتکل بهداشتی باشد. نسبت به اینکه کاری تعطیل شود، روز و ساعتی تعطیل شود، کسب خاصی مورد محدودیت قرار بگیرد، مرجع آن فقط ستاد ملی در تهران است.استان‌ها به هیچ عنوان حق تصمیم‌گیری ندارند نه استانداران نه بخش‌های بهداشتی. هرگونه محدودیت در ستاد ملی در تهران تصمیم‌گیری می‌شود بنابراین در استان‌ها در این زمینه نباید اقدامی صورت بگیرد.روحانی تاکید کرد: مردم مطمئن باشند کالای مورد نیاز آنها اعم از کالاهای مربوط به مسائل بهداشتی و درمانی یا کالاهای مصرفی و روزمره تامین خواهد شد و ذخایر ما به اندازه کافی وجود دارد و هم خریدهای لازم انجام شده و بنادر ما پر از کالا است.

   ما با کشورهای همسایه برای رفت و آمد

در حال مذاکره هستیم

رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه اگر نیاز به ثبت سفارش جدیدباشد، بانک مرکزی ارز لازم آن را تامین کرده و بعد هم تامین خواهد کرد، بیان داشت: ما با کشورهای همسایه برای رفت و آمد در حال مذاکره هستیم، مخصوصا برای نقل و انتقال کالا در مرزها که با پروتکل‌های بهداشتی که مورد توافق ما قرار می‌گیرد و در چارچوب و مدنظر سازمان بهداشت جهانی در حال انجام است وزارت خارجه هم در این زمینه فعال است. رییس‌جمهور گفت: در جلسه امروز دو نوع تصمیم اتخاد شد؛ یک نوع به کسب و کارهایی که در این ایام بیشتر تحت فشار قرار گرفتند اعم از اینکه در شرایطی تعطیل شدند یا اینکه فعالیت آنها عملا خیلی زیاد نیست؛ حمایت از این کسب و کارها ضروری بود. در بخش مالیات هم تصمیمات خوبی اتخاذ شده که برای پرداخت مالیات فرصت سه ماهه به آنها داده شود و مقرراتی که راجع به مالیات است، تصمیم‌گیری شد که شاید فردا اعلام کنیم، چون برخی موارد را باید فردا در ستاد ملی مطرح و در مورد آن تصمیم‌گیری کنیم.

     به ۳  میلیون نفر۴  بسته حمایتی پرداخت می‌شود

رییس‌جمهوری تاکید کرد: امهال سه ماهه در زمینه مالیات انجام می‌شود.در این جلسه تصمیم گرفته شد به مردم در زمینه آب، برق، گاز و عوارض شهرداری و بدهکاری‌هایی که در این سه ماه خواهند داشت را به تعویق بیندازند و این مهلت هم داده شد. یکی از موضوعات مورد بحث مربوط به افراد خیلی کم درآمد است و دچار مضیقه هستند و در این روزها آنها بیشتر دچار مضیقه می‌شوند مانند دست‌فروشان یا افرادی که به شکل موقت کار می‌کردند که شامل ۳ میلیون نفر هستند و لیست آنها مشخص است؛ پیش‌بینی شده که در ۴ نوبت بسته حمایتی به آنها پرداخت شود. روحانی با بیان اینکه نخستین حمایتی در این هفته یعنی تا قبل از پایان سال پرداخت می‌شود، گفت: سه بسته حمایتی دیگر نیز در ماه‌های بهار ۹۹ پرداخت خواهد شد که مبالغی از ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان را شامل می‌شود و به شکل تفصیلی از سوی سازمان برنامه و بودجه و وزارت رفاه بیان می‌شود. رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: برای ۴ میلیون خانواری که دچار مشکل بودند غیر از ۳ میلیونی که گفته شد که متاثر از این شرایط هستند میان یک میلیون تا ۲ میلیون وام با بهره بسیار کم و نازل ۴ درصدی دریافت می‌کنند که به تدریج از یارانه‌ای که به آنها پرداخت می‌شود کسر خواهد شد و ۸ درصد دیگر را دولت به بانک‌ها پرداخت خواهد کرد که به تفصیل سازمان برنامه و وزارت رفاه تشریح خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه خدمات بانکی برای صاحبان چک‌های برگشتی در ماه‌های (اسفند، فروردین و اردیبهشت) متوقف نخواهد شد، گفت: کارفرمایان حق بیمه سه ماه (اسفند، فروردین و اردیبهشت) را تا پایان سال ۹۹ می‌توانند پرداخت کنند.روحانی تصریح کرد: در بحث مالیات و سهم بیمه و اقساط بانکی برای مشاغلی که در این سه ماه دچار مشکل شدند مهلتی برای آنها قرار دادیم و هم برای افرادی که در زندگی دچار سختی هستند یارانه ویژه‌ای برای آخر اسفند و ۳ ماه بهار ۹۹ در نظر گرفتیم و هم برای ۴ میلیون خانواری که نیازمند بودند وام با بهره ۴ درصد مدنظر قرار دادیم. این موارد مصوباتی است که در این جلسه اعلام شد و برخی دیگر فردا اعلام می‌شود.روحانی خاطرنشان کرد: درست این است که این روزها روزهای راحتی نیست و زندگی مردم ما با سختی‌هایی توام هست. اما مردم مطمئن باشند نیازهای بهداشتی و درمانی آنها، ارزاق عمومی و نیازمندی‌های ضروری زندگی آنها تامین شده است و در حد امکان دولت حمایت خود را نسبت به افرادی که اعلام کردم، انجام خواهد داد.امیدوارم مردم بتوانند با مراعات همه دستورالعمل‌های بهداشتی به زندگی معمولی و فعالیت‌های اقتصادی خود ادامه دهند. خداوند هم در این روزهای پایانی به مردم کمک خواهد کرد و از این مقطع سخت عبور خواهیم کرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران