شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهوری در جلسه هیات‌دولت:

| | |

«دولت و مسوولان درگیر مبارزه با کرونا هستند.» این عباراتی است که رییس‌جمهوری با استفاده از آنها تلاش می‌کند

گروه ایران|

«دولت و مسوولان درگیر مبارزه با کرونا هستند.» این عباراتی است که رییس‌جمهوری با استفاده از آنها تلاش می‌کند پاسخی به انتقاداتی بدهد که طی روزها و هفته‌های اخیر در خصوص عملکرد دولت در مواجهه با کرونا مطرح شده است. انتقاداتی که روحانی معتقد است در بسیاری از موارد رنگ و بوی سیاسی و جناحی دارد و در راستای بزرگ کردن کرونا مطرح می‌شوند. خطاب به آن دسته از منتقدان که اعلام می‌کنند ستاد فرماندهی کرونا باید زیرنظر رییس‌جمهوری و به صورت روزانه برگزار شود، گفت: «برخی این‌گونه تعبیر می‌کنند که رییس‌جمهور و وزیر کشور مسوولیتی ندارد و همه بار بر دوش وزیر بهداشت و درمان است. هرچند مسوولان درمانی زحمات بسیاری می‌کشند اما تمام دولت درگیر مقابله با این بحران هستند.» رییس‌جمهوری در عین حال با اشاره به این واقعیت که باید زنجیره شیوع کرونا در کشور متوقف شود از ضرورت کاهش سفرهای درون شهری و استانی و بین استانی سخن گفت و اشاره کرد که مردم تا حد امکان از سفرهای درون شهری یا استانی خودداری کنند تا با عبور از پیک شیوع این بیماری به سمت عادی شدن فضای عمومی کشور حرکت کنیم.

روحانی دیروز در جلسه هیات دولت افزود: امسال در روزهای پایان سال مردم با مسائل و مشکلات جدیدی مواجه هستند که این مشکلات تقریبا در دهه‌های اخیر در تاریخ کشور و بسیاری از کشورها بی‌سابقه بوده است. مساله ویروس کرونا تقریبا اختصاص به کشور و منطقه‌ای ندارد و اکثر کشورهای جهان به این ویروس مبتلا شده‌اند.  وی با بیان اینکه این ویروس در سبک زندگی، اقتصاد، رفت و آمد و مشاغل بسیاری از مردم تاثیر گذاشته است، گفت: این ویروس به نوعی به مسافرت و تردد تاثیر دارد و فشارهای فراوانی به اقتصاد جامعه وارد کرده است. بنابراین این موضوع را باید جدی بگیریم. از مردم می‌خواهم که این مساله را جدی بگیریم. به این ویروس به سادگی نگاه نکنیم و برای سلامت و خانواده خطرناک در نظر بگیریم. گرچه از لحاظ علمی و پزشکی این ویروس خیلی خطرناک‌تر از ویروس‌های شبیه آنفلوآنزا نیست اما به دلیل مساله واگیری سریع و شیوع این بیماری جایگاه خاص خود را پیداکرده است و به همین دلیل در همه کشورهای دنیا تاثیر گذاشته است. اینکه در برابر بیماری کرونا چه باید بکنیم و چه اقداماتی انجام دهیم، تقریبا به یک نسخه واحدی رسیده‌ایم و بر آن تاکید داریم.

رییس‌جمهوری یکی از این موارد را برداشت زنجیره شیوع کرونا عنوان و تصریح کرد: این زنجیره شیوع از یک فرد شروع می‌شود و فرد وارد جمعی می‌شود و آن جمع را آلوده می‌کند و آن جمع هم به جمع دیگری می‌روند و آنان دچار مشکل می‌شوند. این زنجیره‌ای است که از نقطه‌ای شروع می‌شود و از نقاط بین شهری و حتی بین کشورها هم عبور کند. وی تاکید کرد: پس اولین مساله قطع این زنجیره است و اما چگونه زنجیره را قطع کنیم مهم‌ترین مساله ضدعفونی است؛ اگر دست‌ها را خوب بشوییم و ضدعفونی کنیم زنجیره از این جا قطع می‌شود و از دست ما به دست دیگری نمی‌رود و این برای قطع زنجیره تاثیرگذار است.

  ترددهای مردم باید به حداقل برسد

موضوع مهم دیگری که رییس‌جمهوری در خصوص آن به اظهارنظر پرداخت، موضوع ترددهای غیر ضروری در سطح شهرها و استان‌هاست. روحانی با بیان اینکه عدم تردد مساله مهمی برای مبارزه با شیوع کرونا است، افزود: برخی فکر می‌کنند تردد به معنی سفر از تهران به شهر دیگری است، ولی اگر از شمال تهران به جنوب و مناطق دیگر تهران رفتند به معنی تردد نیست و اشکال ندارد و داخل تهران است. رییس‌جمهوری افزود: وقتی اعلام می‌شود تردد مضر است سفر درون شهری هم همان اثر را در شیوع بیماری را دارد و تفاوتی نمی‌کند، برخی فکر می‌کنند سفر داخل استان با بیرون استان تفاوتی ندارد. سفر چه از استان به استان دیگر و حتی درون استان بین شهرهای داخل استان و بین شهرستان‌ها و روستاها چه از بخشی به بخش دیگر توصیه این است که حتی الامکان ترددها باید به حداقل ممکن کاهش یابد. مگر اینکه تردد ضروری وجود دارد.  روحانی افزود: همه باید به پروتکل‌ها و اصول ابلاغی توجه کنند و مراعات کنند تا زنجیره شیوع بیماری شکسته شود. رییس‌جمهوری به فرا رسیدن نوروز اشاره کرد و گفت: طبق تقویم رسمی کشور و هم آغاز سال جدید و فصل است و هم تعطیلات است، برخی پیشنهاد کرده‌اند که دولت تعطیلات نوروزی را حذف کند و این تعطیلات را به زمان دیگر ببرد که بیماری کرونا وجود ندارد. این کار عملی و شدنی نیست. ایام عید مردم اعتقاداتی دارند و نکاتی دارند. باید مراسم را امسال به خوبی مدیریت کنند و در اجتماعات شرکت نکنند.

  تمام دولت درگیر مبارزه با کروناست

وی ادامه داد: بعضی‌ها فکر می‌کنند که در مبارزه با کرونا یک وزارتخانه به نام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درگیر است و گلایه می‌کنند که کل کشور و همه وزیران و مسوولان باید بیایند. در این ستاد تمام دولت درگیر هستند. بخشی از دولت تلاش می‌کنند که زندگی عادی مردم بگذرد. زندگی عادی مردم یعنی یعنی برق، آب، گاز، بنزین و مسائل مالی و پولی و کالای اساسی باشد. رییس‌جمهور با بیان اینکه تلاش ما این است که زندگی مردم به شرایط بحرانی غیرقابل تحمل تبدیل نشود، گفت: دنبال این هستیم که شرایطی باشد که مردم بتوانند البته با مراعات همه اصول و سختی‌های ویژه‌ای که دارد زندگی کنند. همه وزیران ما امروز درگیر هستند. وی افزود: ‌تمام وزیران اقتصادی و مسوولان ما درگیر این مساله هستند. از رییس سازمان برنامه و بودجه گرفته برای اینکه اگر جایی نیاز به پول باشد تامین مالی کند. از معاون اقتصادی رییس‌جمهور که موظف است جلسات لازم اقتصادی در این زمینه را مرتبط برگزار کند. وزیر اقتصادی و رییس بانک مرکزی ما درگیر هستند برای تامین ریال و دلار برای اینکه چیزی بخریم. کالاهای اساسی مردم و آنچه برای پزشکی لازم است و تمام بخش‌های تحقیقاتی و علمی ما درگیر هستند.

رییس‌جمهوری گفت: این‌گونه تعبیر شده که رییس‌جمهور و وزیر کشور مسوولیتی ندارد و وزیر بهداشت و درمان گرفتار شده است و همه بار به دوش او است. البته وزیر بهداشت و درمان و همه همکاران آنها بار سنگینی را بر دوش دارند. پزشکان و پرستاران، بیمارستان‌های مختلف و مراکز درمانی، بهداشتی آنها یک مسوولیت بسیار سنگینی را بر دوش دارند. باز هم از آنها تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم. دست آنها را می‌بوسیم. از رهبر معظم انقلاب تشکر می‌کنیم که کادر درمانی ما که در این راه صدمه می‌بینند و جان خود را فدا می‌کنند به عنوان شهید خدمت محسوب شوند که البته این در جای خود محفوظ چرا که آنها در خط مقدم هستند، اما همه دولت درگیر عبور از این بحران هستند. رییس‌جمهوری گفت: قدرت بزرگی به ستاد داده شده است، برخی نمایندگان مجلس و مسوولان نامه نوشته‌اند که من ریاست ستاد را بر عهده بگیرم؛ دوستان بدانند که حداقل هفته‌ای یک جلسه ستاد با ریاست و مدیریت خود من تشکیل می‌شود، در این هفته شنبه جلسه گذاشته بودیم و هفته آینده و در ایام تعطیلات عید هم جلسه خواهیم داشت، خود من جلسات را هفته‌ای یک‌بار می‌گذارم و اگر مشکلی داشتم معاون اول من می‌گذارد و خود ستاد به ریاست آقای دکتر نمکی هر چند وقت یک‌بار که لازم باشد جلسات را برگزار می‌کند.

  هفته‌ آینده مصوبات دولت را با حضور اصناف مرور می‌کنیم

روحانی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در دستگاه‌های مختلف گفت: سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و معاونت اقتصادی که مسوولیت این جلسات را بر عهده دارد، اقداماتی را انجام داده اند؛ من مصوبات را دیده‌ام و یکشنبه هفته آینده این مصوبات را با حضور مسوولان اتاق‌ها و اصناف مرور می‌کنیم و هر امکانی در اختیار دولت باشد در این زمینه تلاش می‌کند اعم از اقساط، مالیات و... که برخی از آنها حل شده و برخی دیگر نیز باید برطرف شوند؛ ما این موضوع را دنبال کرده و ادامه می‌دهیم.

وی تاکید کرد: به شایعات در این روزها نباید توجه کنیم، این شایعات گاهی در فضای مجازی است و گاهی اوقات به رسانه‌های داخلی نیز سرایت می‌کند؛ به روزنامه‌ها و گاهی اوقات نیز به صدا و سیما سرایت می‌کنند، نمی‌دانم که چه طور شده است، گاهی باید دیوار حفاظتی در آنجا بگذارند و به آنها هم اصابت می‌کند به‌طوری که گوینده خبری که دل او برای رییس‌جمهور تنگ می‌شود و می‌گوید که دو روز است رییس‌جمهور را ندیده ام- البته این خوب است و من تشکر می‌کنم، لطف و محبت دارند؛ نه همه سرکار خود هستند و تلاش می‌کنند و این تلاش‌ها بدون استثنا انجام می‌شود. رییس‌جمهوری بار دیگر تاکید کرد: نگذارید شایعات روح مقاومت مردم را دچار مشکل کند، این‌کار را نکنید، از کرونا خطرناک‌تر ترس، وحشت و اضطراب است، با اینکه پزشکان می‌گویند این ویروس خیلی خطرناک‌تر از آنفلوآنزا نیست. روحانی با اشاره به برخی اظهارات غیرمستند درباره آمار مرگ و میرهای ناشی از کرونا افزود: برخی افراد که گاهی ممکن است بی‌نام و نشان هم باشند و از روی غرض هم صحبت نکنند مثلا می‌گویند فلان استان نابود شد، این موضوع را که از استاندار آن استان پیگیری می‌کنیم و می‌پرسیم که آمار فوتی‌های دیروز آن استان چقدر بوده است، -همان استانی که گفته می‌شود وضعیت آن خیلی بد است و روزنامه‌ها نیز تیتر کرده‌اند- می‌گوید که ۱۲ نفر فوتی داشته‌اند. رییس‌جمهور در پایان سخنانش در هیات دولت گفت: نکته آخر اینکه مساله مبارزه با کرونا دو بخش و بال دارد؛ یک بال آن اقداماتی است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دولت و همکاران ما در دولت انجام می‌دهند و یک بخش هم به همکاری مردم مربوط می‌شود. از همه مردم می‌خواهم برای مبارزه با کرونا با ما همکاری کنند چون اگر مردم همکاری نکنند دیرتر به نتیجه می‌رسیم اما با همکاری آنان زودتر به نتیجه دست خواهیم یافت.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران