شماره امروز: ۵۴۷

ایران در واکنش به فضاسازی رسانه‌های غربی در خصوص گزارش آژانس تاکید کرد

| | |

کمتر از 24ساعت بعد از ارایه آخرین گزارش آژانس در خصوص ایران و در شرایطی که بنا بر اعلام دیپلمات‌های حاضر در وین از جمله نماینده روسیه هیچ ابهامی در گزارش آژانس در خصوص ایران وجود نداشته،

کمتر از 24ساعت بعد از ارایه آخرین گزارش آژانس در خصوص ایران و در شرایطی که بنا بر اعلام دیپلمات‌های حاضر در وین از جمله نماینده روسیه هیچ ابهامی در گزارش آژانس در خصوص ایران وجود نداشته، امریکا و رژیم صهیونیستی با استفاده از فضاسازی رسانه‌ای تلاش می‌کنند تا این دیدگاه کذب را مطرح کنند که آژانس در  این گزارش رویکردی انتقادی نسبت به رویکرد هسته‌ای ایران داشته و بعد مبتنی بر این پیش فرض غلط نتیجه‌گیری کرده‌اند که چالشی میان ایران و آژانس در خصوص برنامه هسته‌ای ایران به وجود آمده است؛ این در حالی است که در هیچ یک از سطور گزارش آژانس ردپای این رویکرد انتقادی دیده نمی‌شود و آژانس ضمن تشکر از ایران برای تداوم همکاری‌ها تنها از ایران خواسته است تا سطح دسترسی‌ها را به دوران قبل از کاهش تعهدات بازگرداند؛ خواسته‌ای که ایران اعلام کرده در صورت عمل اروپاییان به تعهدات برجامی شان ایران آماده است تا فرآیند کاهش تعهدات را متوقف و به زمان قبل از گام‌های کاهشی بازگرداند. بعد از انتشار این گزارش‌های کذب بود که دیروز غریب آبادی سفیر و نماینده دایم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین با اشاره به نامه آژانس درباره همکاری نکردن ایران با آژانس در برخی موضوعات گفت: ایران در حال جلوگیری از ایجاد یک بدعت غیر اصولی و خطرناک در آژانس بین‌المللی اتمی است.کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دایم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، در واکنش به گزارش آژانس در زمینه مسائل پادمانی در ایران اظهار کرد: متأسفانه یک بار دیگر، امریکا و رژیم اسراییل در تلاش هستند تا روابط و همکاری‌های فعال و سازنده میان آژانس و ایران را با اعمال فشار به آژانس برای خروج از وظایف اساسنامه‌ای خود، با اخلال مواجه نمایند.نماینده دایم کشورمان با اشاره به اینکه ایران در حال جلوگیری از ایجاد یک بدعت غیراصولی و خطرناک در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که می‌خواهد به مطالب جعلی سرویس‌های جاسوسی اعتباربخشی کند افزود: طرح هرگونه درخواست روشنگری یا دسترسی تکمیلی از سوی آژانس مبتنی بر مطالب جعلی سرویس‌های جاسوسی از جمله رژیم صهیونیستی نه تنها در مغایرت با اسناد تاسیسی آژانس و نظام راستی‌آزمایی قرار دارد، بلکه هیچ تعهدی را نیز برای ایران در جهت اجابت این درخواست‌ها ایجاد نمی‌کند. غریب آبادی تاکید کرد، چنانچه کشورها در مقابل اینگونه توطئه‌ها اقدامات بنیادین صورت ندهند، حاکمیت ملی آنها مخدوش خواهد شد.

    هیچ‌چیز غیرعادی در گزارش جدید آژانس درباره ایران وجود ندارد

بعد از اظهارنظر غریب آبادی نوبت به نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی رسید که با اشاره جدیدترین گزارش آژانس درباره برنامه هسته‌ای ایران تاکید کند که هیچ‌چیز غیرعادی در این گزارش وجود ندارد. میخاییل اولیانوف نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توییتر به‌نحوه انتشار گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران در چارچوب برجام در رسانه‌ها واکنش نشان داد. وی در پاسخ به خبرنگار روزنامه وال‌استریت ژورنال که مدعی شده، مدیرکل آژانس از ایران به دلیل عدم اجازه دسترسی به دو سایت در این کشور انتقاد کرده است، این توییت را منتشر کرده است. اولیانوف نوشت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش خود درباره ایران را منتشر کرد اما مثل همیشه این گزارش نیز خیلی فوری پس از و حتی پیش از آنکه در اختیار اعضای شورای حکام قرار گیرد به رسانه‌ها درز پیدا کرد. این دیپلمات روس افزود: رسانه‌ها مطالب هشدار‌دهنده (در این زمینه) منتشر کردند. اما خونسرد باشید، هیچ چیز عجیب و غریبی در این گزارش وجود ندارد.

    آژانس تنها خواستار پایبندی تهران

به تعهداتش است

اما در این میان این پرسش مطرح می‌شود که موضع رسمی آژانس در خصوص این اظهارنظرها چیست؟ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگویی اختصاصی اظهار کرد که دستورکار آژانس در برابر ایران سیاسی نبوده و آژانس فقط خواستار پایبندی تهران به تعهداتش است. رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از آنکه گزارش جدید آژانس درباره برنامه هسته‌ای ایران ارایه شد، در گفت‎وگو با خبرگزاری رویترز، اظهار کرد: ما خواستار برخی اطلاعات و دسترسی‌ها از ایران‌ بوده‌ایم اما اطلاعات مورد نیازمان را دریافت نکرده‌ایم. گروسی در ادامه بیان کرد: ما پافشاری کرده‌ایم و برخلاف تمامی تلاش‌هایمان نتوانسته‌ایم به آن[اطلاعات مورد نظرمان] دست پیدا کنیم. بنابراین، وضع موجود اقدامی از جانب من می‌طلبد، چراکه [این وضع] معنایش این است که ایران توانایی آژانس را برای انجام دادن فعالیتش کاهش می‌دهد.

او افزود: من جدا امیدوارم که ایران به ما و صدای جامعه بین‌المللی در شورای حکام آژانس گوش دهد و تشخیص دهد که همکاری با ما به نفع خودشان است. ما دستور کاری سیاسی نداریم، ما فقط از آنها می‌خواهیم که به تعهداتشان پایبند باشند. مدیرکل آژانس انرژی اتمی علاوه بر این گفت: اگر چنین نشود به سمت یک بحران خواهیم رفت.

او همچنین درباره تاسیساتی در ایران که برخی دیپلمات‌ها مدعی هستند از اولین سال‌های پس از سال 2000 فعال بوده‌اند، گفت: بازرسی این تاسیسات توسط کارشناسان فنی ما ضروری دانسته شده است تا اطمینان لازم حاصل شود که چیزی در آن‌جا اتفاق نمی‌افتد و نباید هم اتفاق بیافتد. گروسی درباره گزارش دومی که روز گذشته به‌طور جداگانه از گزارش سه ماهه آژانس درباره ایران، منتشر شد، گفت: من لازم دانستم که گزارش دوم را بنویسم چرا که فکر کردم وضعیت آن‌قدر جدی هست که چنین اقدامی از جانب من را می‌طلبد. بر اساس این گزارش، در گزارش دومی که گروسی از آن یاد کرد آمده بود که ایران اجازه دسترسی به دو سایت هسته‌ای را به بازرسان ژانس بین‌المللی انرژی اتمی نداده و به سوالات پیشین آژانس در خصوص فعالیت‌هایش پاسخ نگفته است. در ادامه آمده است: مدیر آژانس از ایران می‌خواهد که فورا به همکاری با آژانس بپردازد و اجازه دسترسی به اماکن مورد نظر را صادر کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران