شماره امروز: ۵۴۷

رییس جمهوری در نشست هیات دولت مطرح کرد

| | |

همانطور که پیش بینی می‌شد جلسه روز گذشته هیات دولت به ریاست رییس‌جمهور با دستور کار مشخص بررسی ابعاد مختلف ویروس کرونا و تاثیرات آن بر حوزه‌های گوناگون برگزار شد؛

روحانی: عده‌ای با ماسک دلسوزی، جامعه را ملتهب می‌کنند

گروه ایران|

همانطور که پیش بینی می‌شد جلسه روز گذشته هیات دولت به ریاست رییس‌جمهور با دستور کار مشخص بررسی ابعاد مختلف ویروس کرونا و تاثیرات آن بر حوزه‌های گوناگون برگزار شد؛ جلسه‌ای که در جریان آن تلاش شد تا تصویری از تبعات احتمالی کرونا در بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... مورد بررسی قرار بگیرد و راهکارهای موثر برای کاهش هزینه‌ها ارزیابی شود. در جلسه هیات دولت اعضای دولت ضمن تشکر از مجاهدت‌های کادر پزشکی، پرستاری و بیمارستانی کشور، ابعاد مختلف ویروس کرونا و تأثیرات آن بر حوزه‌های گوناگون را مورد بررسی قرار داده و تصمیمات لازم در این زمینه را اتخاذ کردند.

مطابق مصوبات دیروز دولت، اما دستگاه‌های اجرایی موظف شدند در دستگاه‌های متبوع خود، ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا را تشکیل دهند. از جمله وظایف این ستاد، بررسی تأثیرات کرونا بر حوزه کاری آن دستگاه و راه‌های کاهش آن است. کاهش آثار اقتصادی، اجتماعی و دعاوی قضایی از جمله موضوعات مورد بررسی ستادهای مزبور خواهد بود. رییس‌جمهور در ادامه، وزیر دادگستری را موظف نمود تا به منظور کاهش موارد ابتلا به ویروس کرونا، اجرای مصوبه ستاد ملی کرونا را در مورد مرخصی زندانیانی که آزادی آنان خطرآفرین نیست، پیگیری کند. رییس‌جمهوری با بیان اینکه قول می‌دهم در کوتاه‌ترین زمان و حداقل تلفات از بحران کرونا عبور می‌کنیم، گفت: عده‌ای ماسک را احتکار کردند و عده‌ای هم برای اینکه جامعه ما را ملتهب کنند پشت ماسک دلسوزی رفتند اما در واقع مردم ما را دچار نگرانی کنند، اخبار دروغ را در جامعه شایع می‌کنند. روحانی دیروز در جلسه هیات دولت با بیان اینکه دولت به عنوان نگهبان سلامت مردم و کسب و کار و تأمین معیشت مردم، به وظیفه‌اش عمل می‌کند، اظهار داشت: ایام پربرکت میلاد حضرت جواد‌الائمه‌(ع) و همچنین میلاد مولای ما امیر‌المومنین‌(ع) را به همه تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم و در آغاز می‌خواهم از مجلس شورای اسلامی و از رییس مجلس که با تدبیری که برای بودجه سال 99 به خرج دادند و پیشنهادی را خدمت مقام معظم رهبری فرستادند و ایشان تأیید کردند، از مجلس و رییس مجلس و به‌ویژه از مقام معظم رهبری تشکر کنم که این بن بست را شکستند و این مساله را حل کردند که بتوانیم برای سال آینده از آغاز سال طبق چارچوب قانون بودجه اقدامات مالی خودمان را انجام دهیم.رییس‌جمهوری افزود: همچنین ایشان اجازه فرمودند که موضوع وزارت جهاد کشاورزی هم به بعد از مساله مربوط به حفاظت‌هایی که لازم است در مساله کرونا انجام گیرد، محول شود. بنابراین برادر عزیزمان آقای عباس کشاورز که امروز سرپرستی این وزارتخانه را به عهده دارند همچنان این مسوولیت را برعهده خواهند داشت.

    سلامت مردم برای ما اهمیت دارد

روحانی اضافه کرد: مساله سلامت مردم برای ما اهمیت دارد و همه تلاش‌ها برای این است که مردم، پدران و مادران و جوان‌های ما و افراد مسن و بیمار که بیشتر در معرض این ویروس هستند بتوانند از این مساله عبور کنند و جانشان به سلامت باشد، سلامت و امنیت جانی برای ما بسیار مهم است. رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: اما در کنار آن امنیت روحی و روانی جامعه هم بسیار حائز اهمیت است. متأسفانه امروز علیرغم اینکه اکثریت جامعه ما و همه همکاری و یکدیگر را برای عبور از این مشکل یاری می‌کنند، عده‌ای هستند به عنوان کاسبان کرونا که می‌خواهند از این معضل برای سود مادی و سودجویی خودشان استفاده کنند و متأسفانه در مواردی با احتکار و گرانفروشی و عدم عرضه کالا با این فکر که در آینده این کالا را با قیمت بالاتر و گزاف می‌توانند بفروشند، مواجه بودیم. این عده‌ای بودند به عنوان کاسبانی که در این بیماری با جان مردم بازی می‌کردند و احتکار می‌کردند.

    عده‌ای می‌خواهند با احتکار ماسک و برخی هم با ماسک دلسوزی، جامعه را ملتهب کنند

روحانی افزود: از طرف دیگر کاسبان دیگری هم در فضای مجازی و در رسانه‌های بیگانه داشتیم. عده‌ای ماسک را احتکار کردند و عده‌ای هم رفتند پشت ماسک دلسوزی اما در واقع برای اینکه جامعه ما را ملتهب کنند و مردم ما را دچار نگرانی کنند، اخبار دروغ را در جامعه شایع می‌کنند. رییس‌جمهوری بیان داشت: مردم عزیز و بزرگوار باید توجه داشته باشند به اینکه این گروه محتکرین و معاندین در فضای مجازی که به آرامش مردم رحم نمی‌کنند؛ همچنین گروهی که افکار جامعه را با اظهارنظرهای غیردقیق خودشان دچار اضطراب می‌کنند؛ این امر تخصصی است و باید به متخصصین مربوطه واگذار شود؛ مسوولیت این کار به وزارت بهداشت و درمان واگذار شده، اما همه دستگاه‌ها با همه توان، پیگیر بخش‌هایی از اموری هستند که به نوعی به آنها مربوط می‌شود.

روحانی اضافه کرد: پزشکان و پرستاران در خط مقدم هستند و فداکاری بسیار بزرگی از خودشان نشان دادند و از همه آنها تشکر و سپاسگزاری می‌کنم که هیچ کدام در انجام وظایف و اجرای وظایف خودشان دچار قصور نشدند و با همه توان در صحنه بودند؛ افرادی بودند روزها و شب‌ها با استراحت بسیار کوتاه و با تلاش بسیار زیاد به‌طور مداوم کار خودشان را ادامه دادند؛ حتی وزیر بهداشت و درمان که معمولاً روزانه با او در تماس هستم و گزارش می‌گیرم، در این مدت یک هفته و خرده‌ای شب‌ها یکی، دو ساعت بیشتر استراحت نکرده است.

رییس‌جمهوری یادآور شد: بار سنگینی بر دوش همه است؛ به مردم عزیز و بزرگوارمان قول می‌دهم که به پشتوانه تخصص بالای پزشکان کشورمان؛ به پشتوانه اراده و تصمیم پرستاران و پزشکان؛ ایثار و فداکاری و همکاری مردم از این معضل با حداقل تلفات و با کوتاه‌ترین زمان ممکن ان‌شاء‌الله عبور خواهیم کرد.

روحانی عنوان کرد: کاری که امروز در بیمارستان‌ها انجام می‌گیرد، با زبان قابل وصف و شکرگزاری و قدردانی نیست و در واقع باید پاداش آنها را خداوند بزرگ عنایت کند؛ در این مساله چشم امید مردم اول به رحمت و لطف خداوند است و با توکل به خداوند است که روح‌ها آرامش پیدا می‌کند و در مرحله دوم به تلاش، کوشش و فداکاری تیم پزشکی و بهداشتی سراسر کشور است که شبانه‌روز تلاش می‌کنند.

رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: دیگران هم آماده کمک هستند؛ امروز وزارت صمت در صحنه همین جهاد است و بسیاری از تولیدگران از جان مایه گذاشتند و شبانه‌روز برای نیازمندی‌های جامعه کار می‌کنند؛ بسیاری از مسوولان نظارتی شبانه‌روز کار می‌کنند برای اینکه کالا به قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد؛ باید از همه کارگران، مهندسین، کشاورزان و همه آنهایی که در پالایشگاه‌ها مشغول کار هستند تا انرژی به موقع در اختیار مردم قرار گیرد؛ همه آنهایی که در نیروگاه‌ها تلاش می‌کنند برای اینکه برق در اختیار مردم قرار گیرد؛ همه آنهایی که در کنار مراکز مهم تصفیه‌خانه‌های عظیم آب هستند تا آب آشامیدن در اختیار مردم قرار گیرد و همه آنهایی که در همه سمت‌ها، حمل و نقل، کسب و کار، همه پای کارند و شبانه‌روز تلاش می‌کنند برای اینکه مردم بتوانند زندگی راحتی داشته باشند؛ بحمدالله امروز تولیدگران، کشاورزان، مدیران و مسوولان حمل و نقل با همه توان در صحنه هستند تا مردم نیازمندی‌هایشان به خوبی برآورده شود.روحانی افزود: وزارت خارجه و وزارت راه و شهرسازی امروز در تماس مستمر با همتایان خود هستند برای اینکه معضل رفت و آمد مربوط به صادرات و واردات کالا حل و فصل شود.رییس‌جمهوری افزود: خدمت مردم عزیز عرض کنم که همه به سهم خودشان در این جهاد حضور دارند؛ خط مقدم ما مسوولان بهداشتی و درمانی هستند و در خطوط دیگر همه در صحنه هستند و تلاش می‌کنند.

روحانی گفت: دیروز در جلسه هماهنگی سه قوه بر این تصمیم تأکید کردیم که وزارت اقتصاد و بانک مرکزی تلاش کنند برای اینکه مردم دارای اقساط هستند و اقساط آنها باید پرداخت شود و در برابر دولت مسوول هستند که پرداختی‌های خودشان را در موعد خاص پرداخت کنند، امهال موارد و دادن فرصت یک و دو ماهه انجام شود برای اینکه مردم بتوانند کار خودشان را با آسانی بیشتر و عدم مشکلات حل و فصل کنند و این راه باز ادامه پیدا می‌کند؛ یعنی اینکه بانک مرکزی و وزیر اقتصاد مسوول شدند در این زمینه برای مساعدت به کسب و کارهایی که در این ایام دچار مشکل شدند؛ برخی از کسب و کارها است که بهترین زمان درآمدی‌شان شب عید و ایام عید بوده که دچار مشکل شدند و نسبت به آنها دولت باید مساعدت کند و ان‌شاء‌الله طرح‌شان را بیاورند در هیات دولت مطرح کنند و ان‌شاء‌الله به زودی آن را بررسی و تصویب می‌کنیم؛ برای اینکه مردم در رفاه بیشتری در این زمینه قرار گیرند.

    دولت وظیفه دارد نگهبان سلامت

 معیشت و کسب و کار مردم باشد

رییس‌جمهوری تصریح کرد: همانطور که دولت وظیفه دارد نگهبان سلامت مردم باشد، وظیفه دارد نگهبان کسب و کار مردم و زندگی و تأمین معیشت مردم هم باشد؛ در اینجا خواهش می‌کنم از همه دستگاه‌های خبری، خبرنگاران، روزنامه‌ها، به‌ویژه صدا و سیما با همه وجود در برابر معاندینی که در فضای مجازی و در رسانه‌های بیگانه سمپاشی می‌کنند؛ خبر دروغ را القاء می‌کنند و واقعیت‌ها را به مردم نمی‌گویند، بیایند واقعیت‌ها را برای مردم توضیح دهند.

روحانی اضافه کرد: بیمارستان ما، تلاش پزشکان و پرستاران ما، مراکز تولید و همه کارگران و مهندسینی که همه سر چاه و تلمبه‌ خانه‌های نفت و گاز، همه جا، سر مرز برای نگهبانی از کشور و در همه جا حضور دارند و تلاش می‌کنند برای امنیت و نیازمندی‌ مردم، بهداشت مردم، برای نظافت شهر مردم، همه تلاش و کوشش می‌کنند؛ این کوشش‌ها منعکس شود.

    ایامی که مردم در خانه هستند

صداوسیما برنامه شادتری ارایه کند

روحانی اظهارداشت: من از صدا و سیما می‌خواهم در این ایام که مردم برای حفاظت از جان خود بیشتر در خانه هستند، برنامه‌های شادتری برای مردم ارایه بشود؛ مردم وقتی در یک آپارتمان و خانه کوچک می‌خواهند محدود و محصور شوند، نمی‌توانند در اجتماعات شرکت کنند، رفت و آمد به آن صورت نمی‌توانند داشته باشند، باید صدا و سیما در خانه آن را جبران کند و ان شاءالله این کار انجام می‌گیرد.رییس‌جمهوری بیان کرد: همه هنرمندان در فضای مجازی بیایند؛ همه دانشمندان در فضای مجازی بیایند؛ همه روانشناس‌ها و همه آنهایی که می‌توانند لبخند برای مردم به ارمغان بیاورند در فضای مجازی بیایند؛ امروز کلماتی که مردم را از خستگی دربیاورد و برای مردم تنوع باشد، دیگر یک کار مستحب نیست؛ در این شرایط یک کار واجب است و همه از این فضای مجازی استفاده کنیم.روحانی یادآور شد: هنرمندان و همه آنهایی که می‌توانند به هر حال روحیه مردم را عوض کنند؛ بتوانند مردم را از آن حالتی که برای آنها ایجاد شده در خانه ماندند که خودِ این خستگی آور است آنها را از خستگی روحی دربیاورد این هم به عنوان یک وظیفه‌ای است که همه ما باید انجام بدهیم و دنبال کنیم و ان‌شاءالله دنبال خواهیم کرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران