شماره امروز: ۵۴۷

رییس مجلس در کنفرانس خبری در دمشق بیان کرد

| | |

موضوع تبدیل دستاوردهای ارتباطی و امنیتی ایران در سوریه به دستاوردهای اقتصادی و تجاری یکی از مسائلی است که هموراه در تیررس افکار عمومی و فضای کارشناسی کشور قرار داشته است؛

موضوع تبدیل دستاوردهای ارتباطی و امنیتی ایران در سوریه به دستاوردهای اقتصادی و تجاری یکی از مسائلی است که هموراه در تیررس افکار عمومی و فضای کارشناسی کشور قرار داشته است؛ معادله‌ای که هرچند تا به امروز راهکار موثری برای استفاده از این ظرفیت‌ها ارایه نشده اما بر اساس اعلام مسوولان اجرایی و تقنینی برنامه‌های مدونی برای آینده تدارک دیده شده است. رییس مجلس دهم دیروز در خصوص همین ضرورت گفت: برای بازسازی سوریه و گسترش روابط اقتصادی، تجار ایرانی مایلند که با تجار سوری همکاری کرده و حتی برخی از صنعتگران ایران می‌توانند در سوریه سرمایه‌گذاری کنند.

علی لاریجانی در کنفرانس خبری خود که در دمشق برگزار شد، اظهار داشت: از بدو پیروزی انقلاب اسلامی ملت و دولت سوریه همیشه در کنار ملت و دولت ایران بوده‌اند و ما هیچ‌وقت این حمایت‌ها به خصوص حمایت‌های مرحوم حافظ اسد را در دوران جنگ تحمیلی صدام علیه ایران فراموش نمی‌کنیم. رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در طول ۴۱ سال پس از انقلاب اسلامی، همواره روابطی راهبردی با جمهوری سوریه داشته‌ایم، گفت: سوریه از محورهای مهم مقاومت است. در شرایطی که امریکا طرح معامله قرن را مطرح می‌کند، مواضع برخی کشورهای عربی را که چراغ سبز نشان داده‌اند، با موضع سوریه در مقابل رژیم صهیونیستی مقایسه کنید تا موضع مترقی سوریه روشن‌تر شود.

لاریجانی ادامه داد: در مبارزه‌ای که ملت و دولت سوریه علیه تروریسم داشته‌اند، همواره از مردم سوریه حمایت کرده‌ایم و مبارزه با تروریسم را مساله‌ای مهم می‌دانیم، هر چند که امریکا و بعضی کشورهای منطقه، پشت صحنه کمک‌ به تروریسم بوده‌اند.

رییس مجلس دهم با اشاره به سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی گفت: ایران خواستار آن است که کشورهای منطقه روابطی دوستانه با یکدیگر داشته باشند و اگر اختلافی بین آنهاست، از طریق گفت‌وگو حل شود که برای این منظور مدل‌‎هایی را دنبال کردیم تا مشکلات از طریق گفت‌وگو رفع گردد.

لاریجانی همکاری تجاری ایران و سوریه را مهم توصیف کرد و افزود: دو دولت باید ملزومات این همکاری را فراهم کنند تا این کار راحت‌تر و سریع‌تر صورت گیرد. رییس مجلس ضمن اظهار امیدواری نسبت به افزایش همکاری‌های اقتصادی ایران و سوریه اظهار داشت: بخشی از مذاکرات با آقای بشار اسد رییس‌جمهور محترم سوریه در همین خصوص بود. لاریجانی همچنین در پاسخ به سوال تلویزیون سوریه مبنی بر مهم‌ترین هدف از این سفر، نقش ایران در بازسازی سوریه و چالش‌های احتمالی پیش رو گفت: همکاری اقتصادی ایران و سوریه از یکی دو سال پیش شروع شده است و برخی مسائل نیز مربوط به سال‌ها پیش بوده است. برای بازسازی سوریه و گسترش روابط اقتصادی، تجار ایرانی مایلند که با تجار سوری همکاری کرده و حتی برخی از صنعتگران ایران می‌توانند در سوریه سرمایه‌گذاری کنند.

وی افزود: روش‌هایی که بتواند به انجام این کارها سرعت دهد، موضوع مذاکره ما با مسوولان سوریه بوده است. ‌نمی‌توان گفت که در این مسیر چالش مهمی وجود دارد، ولی باید ترتیبات اداری بین دو کشور حل شود و لذا مدل‌هایی را برای انجام این ترتیبات اداری مطرح کردیم و امیدواریم در آینده بخش‌های مرتبط در دو کشور موضوعات را دنبال کنند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران