شماره امروز: ۵۴۷

روحانی همزمان با شروع نشست «اف‌ای‌تی‌اف» در پاریس تصریح کرد

| | |

از روز گذشته نشست «اف‌ای‌اتی‌اف» در پاریس شروع به کار کرد. در این نشست قرار است نسبت به وضعیت ایران تصمیم‌گیری شود.

گروه ایران|

از روز گذشته نشست «اف‌ای‌اتی‌اف» در پاریس شروع به کار کرد. در این نشست قرار است نسبت به وضعیت ایران تصمیم‌گیری شود. «اف‌ای‌اتی‌اف» طی سه سال گذشته ایران را از لیست سیاه به لیست خاکستری درآورده است (در این ارتباط صفحه 3 را بخوانید). به گفته روحانی، ‌دولت وی بالاترین تلاش خود را کرده است تا وضعیت ایران در «اف‌ای‌اتی‌اف» به ثبات برسد.

او روز گذشته در نشست خبری خود گفت: اینکه گروه ویژه چه نظری خواهد داشت، باید گفت ما تلاشمان را انجام می‌دهیم به لیست سیاه برنگردیم، باز دولت تلاشش را می‌کند. ما در لیست سیاه بودیم در دولت یازدهم به تعلیق درآوردیم تا مشکل حل شود این لوایح برای حل نهایی ارایه شده است. امیدواریم به لیست سیاه برنگردیم. در شرایط امروز روابط بانکی آنچنانی با دنیا نداریم که بگوییم مشکلی پیش می‌آید اما برای آینده ما مهم است.

 روحانی گفت: مساله «اف‌ای‌اتی‌اف» مساله یک کشور و دو کشور نیست. همه توافق کردند یا در لیست سفید یا خاکستری هستند، فقط یک کشور در لیست سیاه است و آن هم کره شمالی است، امیدواریم باز هم آنهایی که مسوول هستند تلاش کنند تا مشکل حل شود. همچنین رییس‌جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه تحریم‌ها ثمری برای دشمنان ما نخواهد داشت اعلام کرد که ما هیچ‌گاه با ضعف پای میز مذاکره نمی‌رویم. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در ابتدای نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و خارجی با تبریک ایام میلاد دختر پیامبر اسلام و قدردانی از حضور مردم در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: سالی که گذشت، مثل سال قبل سال پرماجرایی برای ایران بود.

از آغاز سال با سیل در ۲۵ استان کشور مواجه بودیم که حادثه‌ای بی‌سابقه در تاریخ ایران بود و بعد هم حوادث طبیعی غیرمترقبه دیگری رخ داد. شهادت سردار سلیمانی که برای همه مردم ما یک واقعه بسیار سخت بود و در عین‌حال حضور باشکوه مردم در مراسم تشییع ایشان نشان داد مسیری که انتخاب کردند را ادامه خواهند داد. همچنین حادثه هواپیمای اوکراینی که موجب تاثر همه مردم شد و حادثه‌ کرمان که برخی از هموطنان جان خود را از دست دادند.

  تحریم‌ها ثمری برای دشمنان ما

نخواهد داشت

وی افزود: برخلاف همه اینها مردم ایستادگی بی‌نظیری در برابر فشارهای خارجی از خود نشان دادند و در حالی که دشمن می‌خواست شرایط ما بسیار سخت باشد اما همه شاخصه‌های ما از لحاظ اقتصادی اجتماعی و امنیتی نشان می‌دهد که همه فشارهای امریکایی‌ها را پشت سر گذاشتیم و نسبت به سال گذشته اوضاع بهتری داریم هرچند فشارها افزایش یافته است. روحانی با بیان اینکه این تحریم‌ها ثمری برای دشمنان ما نخواهد داشت، اظهار کرد: آنان می‌خواهند با فشار حداکثری به ما شرایطی را ایجاد کنند که دولت با ضعف به میز مذاکره برود اما این نشدنی است. ما هیچ‌گاه با ضعف پای میز مذاکره نمی‌رویم. رییس‌جمهور گفت: وقتی آمارها را با سال‌های قبل از این دولت مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم علی رغم تحریم و فشار داریم اقتصاد بدون نفت را برای اولین‌بار در تاریخ جمهوری اسلامی تجربه می‌کنیم و دیدیم که کشور بدون نفت قابل اداره است. البته ممکن است پیشرفت ما کند شده باشد، اما وقتی آمارها را در بخش انرژی کشاورزی گردشگری و صنایع نگاه می‌کنیم می‌بینیم که نه تنها شرایط ما مناسب است، بلکه آمارها می‌گوید که اولا ملت ما چقدر فداکارانه در این دو سال در صحنه بودند و چقدر خادمان ملت در سراسر کشور تلاش‌های خود را برای کشور انجام داده‌اند.

  دشمن پای میز مذاکره بازمی‌گردد

وی ادامه داد: ضمن تشکر از همه مردم اعلام می‌کنم که ما سال آینده هم همین روند را با قدرت ادامه می‌دهیم و بالاخره این دشمن خواهد بود که پای میز مذاکره بازمی‌گردد و در شرایط عادلانه به میز مذاکره باز می‌گردند کما اینکه در گذشته هم آنها بودند که به میز مذاکره برگشتند، البته الان هم از ما می‌خواهند مذاکره کنیم، ولی شرایط عادلانه باید حاکم باشد. روحانی تاکید کرد: سال آینده سال خوبی خواهد بود و پیشرفت اقتصادی خواهیم داشت و روند خود را ادامه می‌دهیم و در برابر این مشکلات تحریمی دشمن ایستادگی خواهیم کرد. روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه خبر مبنی بر طرح پیشنهادی ایران به سازمان ملل در رابطه با طرح صلح هرمز، گفت: برای همه جهانیان روشن است که در این منطقه صلح و ثبات بدون مشارکت و حضور ایران امکان ناپذیر است. وی ادامه داد: ما همواره دنبال امنیت در این منطقه بودیم. شهید سلیمانی ما جزو سردارانی بود که دنبال ثبات و امنیت در خاورمیانه و خلیج فارس بود. آخرین تلاشش هم در مسیر گفت‌وگو با نخست وزیر عراق بود که ناجوانمردانه به شهادتش رساندند.

  کشورهای منطقه باید به صلح در منطقه

 استقرار ببخشند

رییس‌جمهور تصریح کرد: این طرح به همه کشورهای عضو سازمان ملل و دبیرکل ارسال شد. به‌طور رسمی برای همه سران کشورهای منطقه ارسال کردم. برخی کشورهای منطقه به خوبی استقبال کردند و برخی پاسخ صریحی ندادند. ما همگان معتقد هستیم که کشورهای منطقه باید به صلح در منطقه استقرار ببخشند و همه کشورهای منطقه باید از صلح در منطقه برخوردار باشند. اگر بخواهیم برخی کشورها از صلح برخوردار باشند و برخی نه، به صلح پایدار نخواهیم رسید.

  شرایط ما از دو سال پیش بهتر است

رییس‌جمهور در پاسخ به پرسش روزنامه اطلاعات درباره پیغام‌های کشورهای دوست برای خارج شدن از بن بست برجام و نیز اینکه آیا در صورت انتخاب مجدد ترامپ به عنوان رییس‌جمهوری امریکا امکان دستیابی به توافق یا گشایش وجود دارد، یا نه، اظهار کرد: برای ما فرقی نمی‌کند چه حزبی در امریکا حاکم باشد. منافع ملی برای ما مهم است. یک گروه در امریکا معتقد است با فشار می‌تواند ایران را مجبور کند که آنچه می‌خواهیم انجام دهند و گروهی هم می‌گویند باید مذاکره شود در دولت قبلی امریکا این توافق انجام شد که سخت هم بود، اما در زمان اجرای آن گروه دوم بر سر کار آمد و راهکار خود را تحمیل کردن مواردی به ایران اعلام کرد نه اینکه بخواهد با ایران توافق کند.

وی افزود: با فشاری که برخی کشورهای منطقه و رژیم صهیونیستی وارد آوردند تصور این بود که اگر فشار حداکثری به ایران بیاورند طی سه یا چهار ماه ایران تسلیم می‌شود و ما مجبورمی‌شویم که آن پکیج پیشنهادی امریکا را بپذیریم اما از آن روز ۲۰ ماه می‌گذرد و شرایط ما از دو سال پیش بهتر است، هم در منطقه و هم در کشور. رییس‌جمهور با بیان اینکه آنان می‌خواستند بگویند که ما بدون توافق با امریکا نمی‌توانیم زندگی را بگذرانیم، گفت: امروز کسی نیست که با چنین حرفی که آنان می‌زدند موافق باشد، و ما با کمی سختی زندگی می‌کنیم و این شرایط را پشت سر می‌گذاریم.

  روحانی هیچ لیستی ندارد

روحانی در پاسخ به پرسش خبرگزاری تسنیم در ارتباط با فضای انتخاباتی گفت: امروز شاهد شور و نشاطی در جامعه هستیم و می‌خواهیم به حداکثر برسد. حتما انتخابات پرشور به نفع همه است. حتما امریکایی‌ها از انتخابات با حضور حداکثری خوشحال نمی‌شوند.

وی ادامه داد: نگران بودم نکند شرایط به گونه‌ای پیش برود که رقابت نباشد. وقتی رقابت باشد انتخابات سالم هم باشد مشارکت نمی‌شود. روحانی تصریح کرد: در گزارشی که وزارت کشور به من داد، اعلام کرد هفتاد حوزه رقابتی نیست. من امروز ظهر پرسیدم آخرین گزارشی که دادند فقط ۴۴ حوزه رقابتی نیست. این برای من خیلی خوشحال‌کننده بود.

روحانی تاکید کرد: دولت درانتخابات هیچ دخالتی ندارد، ما هیچ لیستی نداریم، روحانی هم هیچ لیستی ندارد. امیدوارم ما با مجلسی بسیار خوب و با روحیه جدید رو به رو باشیم.

  شایعه استعفایم را شدیدا تکذیب می‌کنم

رییس‌جمهور در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه هر چند وقت یک‌بار شایعاتی در فضای مجازی در خصوص استعفای شما منتشر می‌شود، یک بار برای همیشه صریحا موضع خود را در این مساله مطرح کنید و اینکه به نظر شما این شایعات با چه هدفی مطرح می‌شود؟ گفت: استعفا معنا ندارد و از آغاز انتخابات که آمدیم به مردم وعده و قول دادیم و تا ساعت آخر ان‌شاءالله پای وعده و قول خود می‌مانیم و تلاش می‌کنیم تا حد امکان این وعده‌ها را عملی کنیم.

روحانی ادامه داد: هیچ‌وقت به دنبال استعفا نبودم، ولی در همان روزهای اول دولت در حالی که هنوز مراسم تحلیف انجام نشده بود و مسائل اقتصادی آن روز مطرح بود خدمت رهبری گفتم که اگر کسی یا دولت بهتری وجود دارد که می‌تواند خدمت کند من حاضرم کنار بروم، اما ایشان شدیداً رد کردند و گفتند دوست دارم تا آخرین روز خدمت کنید. رییس‌جمهور یادآور شد: در سال ۹۷ هم باز به دلیل مسائلی که در دولت پیش آمد همین موضوع را با ایشان مطرح کردم و ایشان این‌بار گفتند که من حتی یک ساعت زودتر هم اجازه نمی‌دهم که کار دولت خاتمه یابد. من این شایعه را شدیداً تکذیب می‌کنم، دولت تا آخرین روز پای کار خود می‌ماند.

  هر زمان عربستان آماده باشد

آماده گفت‌وگو هستیم

روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگار المسیره یمن که درباره ارتباط ایران وعربستان بود، گفت: همواره کشورهایی بودند که برای ما پیغام‌هایی در این زمینه می‌آوردند مثل پاکستان، عراق و کشورهای اروپایی. ما همیشه پاسخ دادیم که مشکل ما پیچیده نیست و هر زمان عربستان آماده باشد آماده گفت‌وگو هستیم.

وی ادامه داد: مهم‌ترین مساله در منطقه مساله یمن است. عربستان فکر می‌کرد یمن را با چند هفته یا چند ماه می‌تواند تسلیم کند؛ اما تا امروز هم خودش گرفتار و هم مردم یمن را گرفتار کرده است. روحانی خاطرنشان کرد: البته اگر عربستان دست از تجاوزش در یمن بردارد شرایط برای گفت‌وگو و مصالحه آماده‌‌تر خواهد بود. ما معتقدیم مساله یمن باید به خود مردم یمن واگذار شود و کشورهایی که دخالت کردند غرامت بدهند.

  هیچ موقع انتخابات را زیر سوال نبردم

و نمی‌برم

وی در پاسخ به پرسش خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه علت مطرح کردن مساله انتصابات به جای انتخابات از سوی او چیست؟ اظهار کرد: اگر این‌طور که شما می‌گویید رییس‌جمهوری درباره انتخابات بگوید حتما خوب نیست! اما من هیچ موقع انتخابات را زیر سوال نبردم و نمی‌برم. انتخابات رکن رکین است و همه ارکان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با انتخابات روی کار آمده‌اند. همه حرف من از روز اول این بوده که نگذاریم انتخابات تبدیل به انتصابات شود.

روحانی تصریح کرد: اگر انتخابات نیست، پس چرا من این همه دعوت می‌کنم که مردم شرکت کنند اگر انتصابات است پس چرا من این همه اصرار می‌کنم که نهادهای نظارتی سخت‌گیری را کم کنند تا مشارکت بیشتر شود. اصلا انتصابات نیست و حتما ما امروز انتخابات داریم.

رییس‌جمهور تاکید کرد: حالا ممکن است از فرآیندها به‌طور کامل راضی نباشیم اما نباید به خاطر فرآیندها همه انتخابات را رد کنیم و با صندوق‌ها قهر کنیم. من افتخار می‌کنم که در دو انتخابات با رای مردم انتخاب شدم اگر این نبود که من مشروع نبودم و بقیه نهادها هم مثل مجلس مشروع نبودند، پس ان‌شاءالله همه به صحنه بیایند و رای دهند.

روحانی در ادامه نشست خبری اظهار کرد: همه ما احزاب و جناح‌ها باید از این ذهنیت خارج شویم که یک جناح باید حرف بزند؛ معنی ندارد که در کشور یک جناح فقط حاکم باشد، ما باید تلاش کنیم اعتماد مردم را برگردانیم.

  مساله بنزین، تصمیم همه حاکمیت بود

وی در ادامه با اشاره به حوادث آبان‌ماه گفت: در آبان علامتی داده شد که غلط بود. در غروب جمعه علامت غلط داده شد. صبح جمعه مساله بنزین به مردم اعلام شد و خرید و فروش انجام می‌شد. غروب جمعه در فضای مجازی حرکت‌هایی شد که گویی موضوعی اختلافی است و شکاف حاکمیتی را به نادرست القا کردند. حتی عده‌ای گفتند یکشنبه صبح قیمت را برمی‌گردانیم؛ ذهن مردم را مغشوش کردند، در حالی که این تصمیم همه حاکمیت بود. تصمیم در شورای عالی اقتصاد که هر سه قوه عضو آن هستند گرفته شد و رهبری هم تایید کردند. روحانی گفت: تا صبح یکشنبه این تردید را نشر می‌دادند. تا مقام معظم رهبری این موضوع را در بیاناتشان تصریح کردند. شب و روز دوشنبه مشکلی نداشتیم. مشکل در شنبه و یکشنبه بود و از شبهه‌افکنی آغاز شد. روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگار نیویورکر مبنی بر تعداد کشته‌های آبان ماه گفت: در این حادثه رسانه‌های خارجی مبالغه عجیب و غریبی کردند. صد نفر صد نفر بالا بردند تا هزار نفر را رد کردند. از ابتدا هم گفته بودم مشخص شوند کسانی که از نیروهای خودی، بسیج، انتظامی، مردم عادی و عابر مشخص شوند و آنهایی که جزو معترضین بودند، به مرکز نظامی تهاجم کردند مشخص شوند. این آمار در اختیار پزشکی قانونی کشور است آنها می‌توانند اعلام کنند و مشکلی نیست. آمار واقعی با آمار در رسانه‌ها فاصله زیادی دارد.

  مکانیسم ماشه به نفع هیچ‌کس نیست

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری الجزیره مبنی بر اینکه نظر او درباره به خطر افتادن برجام و فعال شدن مکانیسم ماشه چیست، اظهار کرد: صرف چند هفته آینده هیچ اتفاقی نمی‌افتد در برجام تعهداتی ما داریم و تعهداتی هم طرف مقابل. بعد از خروج امریکا ما تعهدات خود را کاهش دادیم و امروز در فعالیت هسته‌ای به تعهدات برجام پایبند نیستیم، بلکه به آژانس پایبندیم. روحانی تاکید کرد: بعد از این روندی که برخی کشورهای اروپایی طی کردند همان استفاده از مکانیسم ماشه بود که گفتیم چنین عملی از لحاظ حقوقی درست نیست و این را به آقای جوزف بورل هم در تهران گفتیم که او به نظر می‌رسید پاسخ من را پذیرفته یا لااقل برای آن جوابی ندارد.

رییس‌جمهور تصریح کرد: ما به اروپایی‌ها گفتیم که استفاده از این مکانیسم به نفع هیچ کس نیست و خودشان می‌دانند که در پایان آن چه اتفاقی می‌افتد. این را در نامه‌ای صریحا به رهبران کشورهای اروپایی اعلام کردم و آقای بورل هم گفت که فعلا برای زمان نامعلومی این مکانیسم را کنار گذاشتیم و امیدواریم که اروپا هم راهی برای رسیدن به یک شرایط مناسب پیدا کند و همه به برجام بازگردیم. رییس‌جمهور در ارتباط با سرنوشت لوایح چهارگانه گفت: دعای ما این است که وقتی مجلس آینده تشکیل می‌شود و روز جمعه که مردم پای صندوق رای می‌روند مجلس و دولت با هماهنگی بیشتری روی این موضوع کار کنند. وی ادامه داد: جای تاسف است که لوایح مختلفی به مجلس دادیم و برخی از آنها مورد بررسی قرار نگرفت.

روحانی گفت: لایحه جامع انتخابات که ماه‌ها دولت روی آن کار کرد و لایحه بسیار خوبی بود و ما می‌خواستیم ماه‌ها پیش تصویب شود، متاسفانه کنار رفت. سه لایحه مهمی که برای مساله شفافیت، تعارض منافع و فساد دادیم هنوز مورد رسیدگی نهایی قرار نگرفته است. روحانی گفت: دولت دو لایحه مهم به مجلس داد یکی پالرمو و یکی الحاق به کنوانسیونی بود که برای مبارزه با مسائل مالی تروریسم بود. در مجلس هم خوب مورد بررسی قرار گرفتند شورای نگهبان هم فقط در یک مورد که قابل تقاهم بود مشکل داشت و مابقی را بررسی کرد.

رییس‌جمهور گفت: اما متاسفانه این لوایح به مجمع رفت نه با روال معمولی که همیشه در مجمع می‌شناسیم. شورای نگهبان اگر ایراد گرفت و به مصلحت ندید آن وقت آن لایحه را به مجمع می‌فرستد که داوری کند. اخیرا مرسوم شده که گروهی در مجمع به عنوان ناظر و هیات عالی نظارت بیایند بگویند این لایحه‌ای که مجلس تصویب کرده با مصوبات مجمع نمی‌خواند. روحانی گفت: این روند در قانون‌گذاری خیلی سابقه طولانی ندارد. مجمع که قرار بود اختلاف شورای نگهبان و مجلس را رفع کند خودش شده طرف دعوا. این دو لایحه گرفتار این روند شده است. این لوایح را که دولت به مجلس فرستاده قبول دارد، مدت‌ها فکر کرده بررسی کرده که به مصلحت کشور است مجلس هم به مصلحت دیده است. امام بیانی در آغاز تشکیل مجمع گفته‌اند، اگر چیزی را دولت گفت مصلحت کشور و لازم است و کمیسیون مجلس همین تشخیص را داد و پارلمان هم این تشخیص را داد کافی است؛ حالا برای احتیاط جمعی را بین مجلس و شورای نگهبان تعیین می‌کنم. رییس‌جمهور یادآور شد: متاسفم از آنچه پیش آمده اما از توان دولت خارج است. آنقدر مکاتبه کردیم و نامه نوشتیم. من به رهبری نامه نوشتم و مقام معظم رهبری صریحا فرمودند نسبت به لوایح دولت مخالفت ندارم. اما این لوایح در این پیچ گرفتار شده است. وی در ارتباط با تصمیم گروه ویژه اقدام مالی نسبت به ایران گفت: اما اینکه گروه ویژه چه نظری خواهد داشت، باید گفت ما تلاشمان را انجام می‌دهیم به لیست سیاه برنگردیم، باز دولت تلاشش را می‌کند. ما در لیست سیاه بودیم در دولت یازدهم به تعلیق درآوردیم تا مشکل حل شود این لوایح برای حل نهایی ارایه شده است. امیدواریم به لیست سیاه برنگردیم. در شرایط امروز روابط بانکی آنچنانی با دنیا نداریم که بگوییم مشکلی پیش می‌آید اما برای آینده ما مهم است. روحانی گفت: مساله اف‌ای تی اف مساله یک کشور و دو کشور نیست. همه توافق کردند یا در لیست سفید یا خاکستری هستند، فقط یک کشور در لیست سیاه است و آن هم کره شمالی است، امیدواریم باز هم آنهایی که مسوول هستند تلاش کنند تا مشکل حل شود.

  کلمه ناکارآمدی که دوستان رقیب به‌کار می‌برند درست نیست

وی تصریح کرد: کل اضافه درآمد بنزین به مردم داده می‌شود. تورم نقطه به نقطه ما از ۵۲ به ۲۶ رسید. دولت و مردم این کار را کرده‌اند. اینکه گفته می‌شود دولت ناکارامد است یعنی چه؟ مقایسه دولت امروز در تحریم با دولت‌های پیشین آسان است. ۶۰۰ میلیون متر مکعب گاز در روز مصرف می‌کنیم. اینکه تولیدمان به یک میلیارد می‌رسد در پایان سال یعنی دولت ناکارامد است؟

آخر دولت پتروشیمی ما دو برابر می‌شود تا آخر دولت، بنزین‌مان بیش از دوبرابر می‌شود. این کلمه ناکارامدی که دوستان رقیب به کار می‌برند درست نیست. در شرایطی که فشار امریکا روی ماست باید به ما کمک کنند. حتما مجلس و قوه قضاییه و دولت تنها قدرتشان کم است.

  همه نهادهای ما

براساس انتخابات شکل گرفته است

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه سازندگی مبنی بر اینکه او چه تلاشی برای بهتر برگزار شدن انتخابات با شورای نگهبان داشته و اینکه مقصود وی از سخنانش درباره انتخابات در ۲۲ بهمن چه بود، اظهار کرد: سخنانم در ۲۲ بهمن این بود که اگر رژیم گذشته از مردم سوال می‌کرد و حاضر می‌شد نظر مردم را درباره نظام بشنود و از آنان نظرخواهی می‌کرد دیگر نیازی به انقلاب نبود و مردم می‌گفتند که چه می‌خواهند.

روحانی تاکید کرد: آنان این‌کار را نکردند و مردم هم در روند انقلاب حکومت مردمسالار را برگزیدند و یکی از دلایل آن هم همین بود که در هر موعد لازم از مردم درباره مسائل نظرخواهی شود. وی با بیان اینکه امروز همه نهادهای ما براساس انتخابات شکل گرفته است، ادامه داد: رژیم گذشته انتخابات و نظر مردم را زیر پا گذاشت و قلدری کرد اما انقلاب ما با انتخاب، راه امام را برگزیدند و انقلاب کردند برای اینکه انتخابات زنده بماند. روحانی با بیان اینکه سخن ما این است که انتخابات برای ما اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد، اظهار کرد: در انتخابات پیش رو هم باید گفت که وقتی می‌آیم در سخنرانی صحبتی می‌کنم که در آن به مساله مهمی اشاره می‌کنم، پیشاپیش بدانند که من تلاشم را کردم، پیام دادم، نامه نوشتم و حرف زدم اما به نتیجه نرسیدم، ولی اگر این را نگویم یعنی به مردم خیانت کردم و من حاضر نیستم به مردم خیانت کنم. حالا اینکه بیایم همه نامه‌هایی که به شورای نگهبان درباره انتخابات نوشتم و همه روندی که طی شده را جزو به جزو اعلام کنم فکر نمی‌کنم لازم باشد.

رییس‌جمهور افزود: ما الان مردم مان در برابر سه گزینه انتخاب محدود، انتخاب مطلوب و بدون انتخاب هستیم که از نظر برخی ممکن است انتخاب مطلوب امکان نداشته باشد اما آیا باید انتخابات محدود را هم کنار بگذاریم و کل انتخابات را کنار بگذاریم؟ این انتخابات ممکن است مطلوب صد در صد ما نباشد، اما امروز بهترین کار این است که برویم پای صندوق‌های انتخابات و رای بدهیم. وی در پاسخ به پرسش فرانس ۲۴ درباره اینکه با روی کارآمدن مجلس بعدی کار دولت سخت‌تر می‌شود یا نه و اینکه دولت او می‌تواند تحریم‌ها را رفع کند یا خیر اظهار کرد: این کار سختی است. دولت را زمانی تحویل گرفتم که در تحریم بودیم و البته شرایط به شکلی بود که خیلی امید به موفقیت در مذاکرات نبود، اما با امیدواری کار را دنبال کردیم و به نتیجه رسیدیم هرچند با تاخیر انجام شد اما انجام شد و بعد از آن با دولتی نااهل مواجه شدیم که با همه تمدن جهانی نااهلی می‌کند و تحریم حداکثری را به ما تحمیل کردند، اما اینکه موفق خواهیم بود که تحریم‌ها را زیر پا بگذاریم باید بگویم که ما از فرصت‌هایی که پیش آمده استفاده کردیم و در همین شرایط تحریم هم وارد به اتحادیه اقتصادی به اسم اوراسیا شدیم و در همین روند تحریم هم با کشورهایی برای زیرپا گذاشتن تحریم کار می‌کنیم و ضمنا طرح صلحی را هم پیش می‌بریم که با کشورهای منطقه شرایط بهتری را تجربه کنیم.

روحانی تاکید کرد: اما اینکه در مجلس بعدی شرایط ما سخت می‌شود هنوز زود است که قضاوت کنیم توقع من این است که دولت و مجلس بتوانند فارغ از اینکه کدام گروه در مجلس دست بالا را دارد و اصولگرایان بالاتر هستند یا اعتدالیون یا اصلاح‌طلبان، برای پیگیری لوایح ملی کار خود را دنبال کنند. ما نسبت به مجلس آینده هر فرم و شکلی داشته باشد چه اصولگرا باشد چه برخی شان اصولگرا نباشند کار ما این است که به قانون اساسی متعهد باشیم و این میثاق بین ما و مجلس باشد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران