شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهور عنوان کرد

| | |

«بازخوانی نقش زنان در روند توسعه پایدار»؛ مهم‌ترین بخش از اظهاراتی است

گروه ایران|

«بازخوانی نقش زنان در روند توسعه پایدار»؛ مهم‌ترین بخش از اظهاراتی است که رییس‌جمهوری در دیدار با جمعی از زنان ایرانی ابعاد و زوایای گوناگون آن را تشریح می‌کند. نقشی تاثیرگذار از سوی زنان که از منظر روحانی در صورت مشارکت افزونتر و فعالیت بیشتر می‌تواند کشور را در برابر تکانه‌های داخلی و خارجی مصون سازد و بستر لازم برای پویایی و رشد مستمر را در فضای عمومی کشور فراهم کنند.  بر اساس این دامنه اثرگذاری است که رییس‌جمهوری اعلام می‌کند زنان در صورت حضور افزونتر می‌توانند نتایج انتخابات را تغییر دهند؛ جهت‌گیری‌های کلی جامعه را در مسیر درست هدایت کنند، شاخص‌های کلی کسب و کار را در مسیر بهبود قرار دهند، چشم‌انداز حضور نسل آینده در بخش‌های مختلف را تسریع بخشند و ده‌ها و صدها دامنه اثرگذاری دیگر که روحانی از آنها به عنوان شاه‌کلید‌های توسعه پایدار در بخش‌های مختلف یاد می‌کند و به این نکته اشاره می‌کند که در صورت مشارکت فعال‌تر زنان در بخش‌های مختلف می‌توان زمینه تحقق این مطالبات به حق را در فضای جامعه فراهم کرد. رییس‌جمهوری با انتقاد از برخی تفکرات رایج در جامعه نسبت به حضور زنان، تاکید کرد: «گاهی حرف بدی زده می‌شود و برخی فکر می‌کنند که اگر زن وارد جامعه شود آن جامعه از منزه و اخلاقی بودن و همچنین پاکی فاصله می‌گیرد. این در حالی است که این تفکر، تفکری قدیمی و نادرست بود که عده‌ای می‌گفتند زن‌ها، مردان را منحرف می‌کنند در حالی که ما در قرآن کریم اصلا این حرف را قبول نداریم و این سخن را ناصحیح و نادرست می‌دانیم، چرا که زنان ما اهل شرف، عفت و پاکدامنی هستند.» رییس دولت دوازدهم یکی از مهم‌ترین اقدامات دولت را مقابله با تفکراتی دانست که معتقدند در فضای عمومی جامعه باید بین زنان و مردان دیوار کشید و اعلام کرد که بدون مشارکت فعال زنان در بخش‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و...امکان تحقق توسعه پایدار و همه‌جانبه در کشور وجود ندارد. تفکراتی که از سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب تلاش می‌کردند تا رویکردی رادیکال را در مواجهه با موضوعاتی چون حقوق زنان، مشارکت فعال زنان در حوزه‌های مختلف، اشتغال زنان و... در پیش بگیرند.  روحانی اما در واکنش به برخی اظهارنظرها در خصوص عدم انتخاب وزیر زن در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به برخی مشکلات در مسیر انتخاب زنان در رده‌های بالای مدیریتی اشاره کرد و از برخی نهادها که دست روسای جمهور را برای انتخاب وزرای شایسته زن بسته‌اند انتقاد کرد. روحانی همچنین در حاشیه دومین جلسه ستاد ملی زن و خانواده و نشست زنان مدیر و فرهیخته، از نمایشگاهی که در زمینه توانمندی‌های زنان برپا شده بود، بازدید کرد و با حضور رییس‌جمهور از ۳۴ کتاب گفت‌وگوی ملی خانواده با عنوان واکاوی مهم‌ترین مسائل اجتماعی، همچنین کتاب پکن+ ۲۵ در زمینه تحولات و دستاوردهای زنان و خانواده ایرانی ۲۵ سال پس از تصویب اعلامیه پکن و نیز شناسنامه شاخص‌های عدالت جنسیتی در جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد. رییس‌جمهوری اما با تاکید بر اهمیت و لزوم مشارکت زنان در انتخابات اظهار کرد: در تمام انتخابات‌ها اگر زنان تصمیم بگیرند که شور انتخاباتی ایجاد کند، آنها قادر خواهند بود تا افرادی را که افکار و تصمیماتشان برای جامعه مفید‌تر است انتخاب کنند

   تصحیح برخی نگاه‌ها نسبت به حضور زنان

روحانی دیروز در نشست زنان ایرانی که با حضور جمعی از زنان برگزیده و فعالان حوزه‌های مختلف در سالن اجلاس سران کشور برگزار شد با اشاره به نگاه غالب در جامعه ایران نسبت به زنان اظهار کرد: دیدگاه همگان یعنی حتی زنان و به ویژه مردان باید نسبت به مقام زن تصحیح شود؛ ما به زبان می‌گویم که جنس دوم نداریم و زن و مرد با هم مساوی هستند، اما این گفتار کافی نیست بلکه در مقام عمل، قانونگذاری و اجرا نیز باید این حقیقت را ببینیم. رییس‌جمهوری با اشاره به برتری کمی زنان در تصدی برخی مشاغل نظیر معلمی آموزش و پرورش از مردان با طرح این پرسش که آیا در همه مشاغل اینچنین است اظهار کرد: وقتی به مدیریت‌های سطوح بالا می‌رویم باز هم مقام زن و مرد برابر است و این دو در کنار هم هستند. بنابراین نباید اینگونه باشد که در محیط کار خود احساس کنیم که حضور زنان و ارتقای آنها اساس و رکن مهم جامعه را دچار مشکل می‌کند. وی با انتقاد از وجود برخی نگاه‌ها در داخل کشور نسبت به حضور زنان در سطوح بالای مدیریتی گفت: چه اشکال دارد که اگر در دولت جمعی ۲۰ الی ۳۰ نفره هستیم به غیر از معاونان دست رییس‌جمهور برای انتخاب وزرای زن نیز باز باشد؛ برای انتخاب وزیر زن نیز دست رییس‌جمهور را باز بگذارید. اگر قبول داریم و تعارف نمی‌کنیم و فقط به زبان نمی‌گویم زنان در کنار مردان هستند، باید در سایر موارد نیز گام به گام پیش برویم و به زنان فرصت حضور بدهیم. روحانی با تاکید بر لزوم ایجاد فضاهای بیشتر برای مشارکت و حضور زنان در جامعه اظهار کرد: در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی تصویب شد که حداقل ۱۰ درصد از اقتصاد کشور باید به موضوع اقتصاد دیجیتال اختصاص یابد؛ اگر چنین اتفاقی بیفتد و اقتصاد را دیجیتالی کردیم در این زمان فرصت بیشتر و راحت‌تری برای حضور زنان در اشتغال ایجاد می‌شود.

رییس‌جمهوری با اشاره به یکی از مصوبات دولت در خصوص کاهش سن مدیریت در کشور تصریح کرد: نمی‌شود که جامعه در اختیار یک نسل باشد و فرصت ایفای نقش برای نسل‌های دیگر مهیا نباشد؛ اینکه در دولت تاکید شد سن مدیریت هشت سال کاهش یابد به این دلیل است که نسل جوان بتواند در عرصه‌های مدیریتی مختلف حضور یابند. همچنین در دولت تاکید شد که در حوزه مدیریت دولتی حداقل ۳۰ درصد مناصب در اختیار زنان قرار بگیرد.در همین راستا براساس آخرین آمار سازمان اداری و استخدامی از مجموع دو میلیون و ۳۷۹ هزار و ۱۵۱ نفر کارکنان دولت، ۹۵۹ هزار و ۷۸۳ نفر را زنان تشکیل می‌دهند، یعنی بیش از ۴۲ درصد از کارمندان دولت را زنان تشکیل می‌دهند.

وی در ادامه با اشاره به مصوبه شورای اداری و استخدامی در سال ۱۳۹۶ مبنی بر اینکه حداقل ۳۰ درصد کل مدیران کشور را زنان باید تشکیل دهند، اظهار کرد: براساس آخرین آمار تا پایان شهریورماه سال جاری ۲۶ درصد از مدیران کشور را زنان تشکیل داده‌اند. این آمار همچنین به ما می‌گوید که حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی نسبت به سال‌های قبل چهار درصد افزایش یافته است. سازمان اداری و استخدامی همچنین قول داده که تا پایان اجرای برنامه‌های خود سهم ۳۰ درصدی زنان از مناصب مدیریتی دولتی تحقق یابد. رییس‌جمهوری ادامه داد: براساس آنچه سازمان اداری و استخدامی اعلام کرده در این دولت ۵۳ نفر در پست‌های مدیریتی به پست‌های وزارت، معاونت وزیر و همتراز آن، مشاور و همچنین دستیار وزیر ارتقای شغلی یافته‌اند.

روحانی تصریح کرد: قول می‌دهم که آنچه را که روز اول دولت تدبیر و امید درباره حضور فعال زنان، جوانان، اقوام و مذاهب تاکید و مسیری را که در این زمینه آغاز کردم و تا به امروز ادامه داده‌ام را تا روز آخر دولت پیگیری کنم.

رییس‌جمهوری در بخش‌های دیگر از صحبت‌های خود با بیان اینکه تا پیش از دولت تدبیر و امید مشاغلی مانند سفیر بودن کاملا مردانه بود، خاطرنشان کرد: زمانی که در دولت از سفیر شدن زنان صحبت کردیم شاید برای وزارت امور خارجه نیز مقداری حرف سنگینی است اما تا به امروز چهار نفر از زنان پست سفارت را در اختیار گرفته‌اند و من اخیرا به وزیر امور خارجه تاکید کرده‌ام که تلاش کنند زنانی که آمادگی و شرایط لازم را دارند برای پست‌های سفارت در نظر بگیرند.

    شرایط برابر زنان و مردان در جامعه

وی با تاکید بر اینکه باید باور کنیم زنان ما استعداد همه کارها را دارند به بیان خاطره‌ای از تفکر رایج در جامعه نسبت به زنان در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی پرداخت و خاطرنشان کرد: زمانی که در حوزه قم درس طلبگی می‌خواندیم طلبه زن در حوزه حضور نداشت و به‌طور کامل حوزه علمیه مردانه بود، اما زمانی که به دانشگاه رفتم و در کلاس درس حضور یافتم دانشجویان دختر نیز در آن کلاس‌ها حضور داشتند؛ من در کلاس درس دیدم که این دختران دانشجو مثل پسرها و گاهی بهتر از آنها می‌فهمند و حتی دختر خانمی بود که همیشه نمره‌اش خیلی خوب می‌شد و با من رقابت داشت؛ در آن زمان دیدم که یک دختر خانم دانشجو آن هم در رشته حقوق نیز با مهارت درس می‌خواند سوال می‌کند و در امتحانات نمرات بالایی کسب می‌کند.

روحانی در ادامه با اشاره به تاکیدات امام خمینی (ره) بر اهمیت جایگاه زنان و حضور آنها در جامعه اظهار کرد: یکی از شانس‌هایی که انقلاب ما آورد، این بود که انقلاب به رهبری امام خمینی (ره) پیروز شد؛ چرا که ایشان فردی بودند که فکری باز و روشن داشتند. عده‌ای در تظاهرات سال ۵۷ اشکال می‌گرفتند و می‌گفتند خانم‌هایی که به خیابان می‌آیند صدایشان را نامحرم می‌شنود و این امام خمینی (ره) بودند که در مقابل آنها ایستاد و مسیر را برای حضور زنان در جامعه و هنر و همچنین حضور دختران در دانشگاه‌ها باز کرد.

رییس‌جمهوری ادامه داد: عده‌ای سال اول انقلاب می‌گفتند که وسط دانشگاه باید یک دیوار بکشیم و خانم‌ها یک طرف دیگر دیوار و مردان در طرف دیگر دیوار حضور داشته باشند، اما امام راحل نگذاشتند؛ من شوخی نمی‌کنم و حتی در زمان انتخابات وقتی که درباره این دیوار صحبت می‌کردم برخی می‌گفتند که «روحانی به خاطر انتخابات این حرف‌ها را می‌زند؛ چه کسانی دنبال دیوار بودند؟» «خطاب به طرح‌کنندگان این پرسش:» شماها اول انقلاب دنبال دیوار کشیدن بودید و آن کسی که جلوی شما را گرفت امام خمینی (ره) بود. امام خمینی (ره) راه را باز کرد تا خانم‌ها به جامعه بیایند. روحانی اضافه کرد: آنهایی که گاهی در کارآمدی دولت به دلیل مسائل حزبی تردید می‌کنند بگویند که پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی چه دولتی به اندازه دولت تدبیر و امید در روستاها تلاش کرده است. تا پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم تنها ۱۴ هزار روستا از نعمت گاز بهره‌مند بودند، اما امروز این رقم به ۳۰ هزار روستا رسیده است، یعنی اقداماتی که طی ۶.۵ سال گذشته برای گازرسانی به روستاها انجام شد بیش از مجموعه اقداماتی است که پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در این زمینه انجام شده است. امروز ۸۰ درصد از روستاها به اینترنت پرسرعت متصل هستند که بخشی از این دستاورد به دلیل پیشرفت تکنولوژی و بخش دیگر آن به دلیل ایستادگی دولت بوده است. وی با بیان اینکه اگر ایستادگی دولت نبود امروز موبایل نسل ۳ و ۴ وجود نداشت، تصریح کرد: اگر دولت ایستادگی نمی‌کرد امروز ارتباط اینترنت در وضعیت مناسبی قرار نداشت. ما توانستیم سرعت اینترنت پهنای باند را ۳۳ برابر افزایش دهیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران