شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهوری در مراسم چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام کرد

| | |

روحانی در این مراسم ادامه داد: برای قدرتی چون امریکا تحمل انقلاب اسلامی و پیروزی یک ملت بزرگ و بیرون راندن ابرقدرت امریکا از این سرزمین طبیعی است که غیرقابل تحمل باشد و طبیعی است

   ما به عقب بر نمی‌گردیم

روحانی در این مراسم ادامه داد: برای قدرتی چون امریکا تحمل انقلاب اسلامی و پیروزی یک ملت بزرگ و بیرون راندن ابرقدرت امریکا از این سرزمین طبیعی است که غیرقابل تحمل باشد و طبیعی است که از 41 سال پیش هر شب خواب بازگشت به این سرزمین را ببیند. آنها به خوبی می‌دانند که ایران چه مقدار اهمیت دارد، آنها به خوبی می‌دانند نقش ایران در منطقه چیست و آنها می‌دانند قدرت ایران در منطقه یکی از بالاترین قدرت‌ها یا به یک معنا بالاترین قدرت منطقه حساس خاورمیانه است به همین دلیل از روز اول دشمن سرسخت این ملت و انقلاب امریکا و صهیونیسم بود. ایراد امریکا به انتخاب ما است و امریکا می‌گوید چرا مردم انتخاب کردند. سخن امریکا این است که مردم حق انتخاب نداشتند و ما نظام شاهنشاهی را تأیید کرده بودیم و می‌خواستیم بمانند و چرا مردم آمدند و راه نوینی را برای زندگی خود انتخاب کردند. پس دعوای ما با امریکا دعوای انتخاب است.

وی ادامه داد: می‌گوییم ملت ایران همیشه، همه سال و در همه موضوعات و مسائل مهم حق انتخاب دارد و دشمنان ما می‌گویند شما حق انتخاب ندارید؛ امریکا به ما می‌گوید باید به گذشته و به 41 سال پیش برگردید و سخن مردم ما این است که ما به عقب برنمی‌گردیم و راه و مسیر ما برای پیشرفت و تعالی این کشور است و لذا شما می‌بینید این دشمنی و کینه‌توزی در طول 41 سال گذشته به شکل‌های مختلف ظهور و بروز پیدا کرد، اما راه انقلاب، همان راه روز اول است. خواهش می‌کنم از جوانان عزیز، دانشگاهیان و محققان یک‌بار دیگر سخن امام (ره) را در روز 12 بهمن 57 در بهشت زهرا(س) بخوانید و به آن دقت کنید؛ آنچه امام (ره) روز اول به مردم گفت تا روز آخر پای آن کلام ایستاد. امام (ره) با مردم صادقانه رفتار کرد؛ امام (ره) به وعده‌اش عمل کرد؛ امام (ره) هر چه در روز 12 بهمن در بهشت زهرا(س) گفت، تا پایان عمر پربرکتش به آن عمل کرد؛ امام در بهشت زهرا (س) به مردم گفت که سرنوشت مردم دست خود مردم است و مردم بر سرنوشت خودشان مسلط هستند؛ امام (ره) آن روز به مردم گفت مجلس و دولت باید قانونی و ابتنای نظام باید بر مبنای قانون باشد؛ امام (ره) آن روز به مردم گفت که دنبال استقلال فرهنگی و سیاسی در این کشور هستیم؛ امام (ره) آن روز به مردم گفت با مظاهر تمدن و تجدد مخالف نیستیم؛ با فحشا و فساد مخالفیم. امام آن روز گفت من به دلیل خواست مردم و اینکه مردم او را قبول دارند، دولت تعیین می‌کنم. آنچه امام (ره) در 12 بهمن گفت، در روز آخر زندگی‌اش هم همان را گفت؛ راه امام (ره) راهی پیوسته و بدون انحراف بود و مردم این صداقت را از کلام و عمل امام (ره) مشاهده کردند.

   هم مقاومت، هم دیپلماسی

رییس‌جمهوری با اشاره به این مهم که آنچه انقلاب را استحکام بخشیده است، حضور مردم و رأی مردم است و هر چه مردم از ما می‌خواهند باید به آن عمل کنیم؛ در اینجا می‌خواهم از نیروهای مسلح، سپاه پاسداران، بسیج و از همه نیروها تشکر و سپاسگزاری کنم؛ آن روز که در بدرقه شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی، مردم به خیابان آمدند و از نیروهای مسلح و از دولت انتقام را خواستند، نیروهای مسلح به آنچه مردم خواستند، عمل کردند؛ اینکه عین‌الاسد امریکا در عراق موشک‌باران می‌شود، یعنی اجرای خواست مردم؛ مردم انتقام را خواستند و نیروهای مسلح سخن مردم را به کرسی نشاندند. آن روز که هواپیمایی در کنار فرودگاه ما آسمان را نیلی کرد و قلب ما و رهبری را سوزاند. مردم از مسوولان عذرخواهی خواستند و نیروهای مسلح ما عمل کرده و صریحاً از مردم عذرخواهی کردند و به مردم قول دادند و گفتند که دقت خواهند کرد که چنین اشتباهی هرگز تکرار نشود. نیروی مسلحی که با مردم و در کنار مردم است و به خواست مردم عمل می‌کند؛ این همانی است که راه انقلاب اسلامی ما تعیین کرده است.

وی در ادامه با تاکید بر این موضوع که جوانان عزیز، مردم عزیز ایران، گاهی سخنانی در رسانه‌ها مطرح می‌شود که با راه امام و انقلاب ما در تضاد است. یادتان نرود که امام همواره تأکید کرد و گفت «همه با هم» و این همه با هم یک استراتژی مهم انقلاب اسلامی بود، افزود: هر وقت همه با هم بودیم، 22 بهمن آفریده می‌شود. هر وقت همه با هم بودیم، امریکا شکست خورده و هر وقت همه با هم بودیم شکوفایی در این کشور اتفاق افتاده است. نگذاریم عده‌ای بگویند این جناح یا آن جناح، نه، استراتژی ما همه با هم است همه در کنار هم باید از این کشور دفاع کنیم. همه با هم باید در برابر امریکا بایستیم و همه با هم باید از حقوق ملت ایران دفاع کنیم، این انقلاب برای همه است، برای فرد و گروه خاص نیست. در 22 بهمن 57 تمام ملت ایران احساس پیروزی کردند. نه این جناح یا آن جناح. در 22 بهمن 57 تمام اقوام و مذاهب احساس پیروزی کردند، شرق و غرب ایران، شمال و جنوب ایران و همه مردم.36 میلیون جمعیت آن روز ایران، همه احساس پیروزی کردند. اگر کاری کنیم که همه ما احساس پیروزی بکنیم، آن کار «انقلابی» است. انقلاب یعنی همین. یعنی اقدامی کنیم به نفع همه ملت، اگر هر وقت اقدامی کردیم که 83 میلیون را خوشحال کردیم، کار ما انقلابی است. هر وقت 10 میلیون را خوشحال کردیم، 10 میلیون را ناراحت کردیم و بقیه را مردد کردیم باید فکر کنیم کجای کار ما ایراد دارد. در بسیاری از موارد «این» یا «آن» نادرست است. مقاومت یا دیپلماسی، این یا آن غلط است. هر دو در کنار هم درست است، هم مقاومت و هم دیپلماسی. شهید سلیمانی سردار میدان جنگ و دیپلمات ارشد در مذاکره بود. شهید سلیمانی در مسیر رفتن به جلسه سخن و گفت‌وگو با نخست‌وزیر عراق شهید شد و شهید سلیمانی به سمت میدان جنگ نمی‌رفت بلکه به سمت میدان دیپلماسی می‌رفت که شهید شد.شهید سلیمانی کسی بود که در میدان جنگ سردار قوی میدان جنگ بود و در میدان مذاکره، دیپلمات قدرتمند و عزتمند بود و همه ابعاد شهید سلیمانی را مد نظر قرار دهیم.شهید سلیمانی به دنبال جنگ در منطقه نبود، امریکایی‌ها دروغ می‌گویند. شهید سلیمانی دنبال بی‌ثباتی در منطقه نبود، امریکا و اسراییل دروغ می‌گویند. شهید سلیمانی دنبال ثبات بود.

شهید سلیمانی به کمک مردم و ارتش عراق به عراق، سوریه و لبنان ثبات و به منطقه امنیت داد.شهید سلیمانی مرد جنگ و صلح بود، جنگی که به صلح منتهی شود و صلحی که آنچنان قوی باشیم که جنگی ایجاد نشود. قدرت و قوت ما است که صلح را حفاظت می‌کند و نیروی مسلحی قوی است که کشور ما را در مسیر صلح نگه می‌دارد.

   اسلامیت و جمهوریت در کنار هم هستند

روحانی تاکید کرد: سپاسگزار صنعت دفاعی کشور هستم که در این مدت چند سال قدرت نیروهای مسلح ما را دو چندان کرده است. فرماندهان نظامی در آخرین جلسه شورای عالی امنیت ملی ‌گفتند که قدرت نظامی کشور امروز از یک سال پیش به مراتب بالاتر است و قدرت نظامی کشور روز به روز برتر است.امروز می‌توانیم همه نیازمندی‌های خودمان از جمله موشک، هواپیما، ناوچه و زیردریایی، موشک ضدزره و موشک پدافند هوایی‌ را با دست دانشمندان خودمان بسازیم و همه جا صنعت ایران است و همه جا دست پرتوان مهندسین ایرانی است. قبل از انقلاب، 95 درصد سلاح و تجهیزات ما وارد می‌شد و 5 درصد در داخل درست می‌شد اما امروز همه نیازهای ما در داخل کشور تولید می‌شود و این به معنای توانمندی علمی و قدرت نظامی و دفاعی ملت بزرگ ایران است. ممکن است برخی فکر کنند، یا جمهوری یا اسلامی که این سخن غلط است.

وی گفت: ممکن است افرادی فکر کنند، ما باید جمهوری را تضعیف کنیم تا اسلامیت را تقویت کنیم؛ با کمال ادب و احترام به این دوستان عزیز می‌گویم، اشتباه می‌فرمایید؛ تضعیف جمهوریت، تقویت اسلامیت نیست؛ جمهوریت و اسلامیت در کنار هم هستند. این یا آن در اینجا درست نیست. بعضی‌ جاها باید بین این یا آن، انتخاب کنیم؛ درست است؛ اما در بسیاری از موارد هم نباید بین این یا آن انتخاب کنیم؛ یا مقاومت یا دیپلماسی؛ نه هر دو. یا تعامل با جهان یا ایستادگی؛ نه هر دو. یا خودکفایی در داخل یا تجارت با خارج؛ نه هر دو.

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: اینجا، جاهایی است که این یا آن ناصحیح است و در تاریخ انقلاب نیز امام به ما آموخت که اسلامیت در کنار جمهوریت است؛ امام (ره) به ما آموخت، دینداری در کنار مردم سالاری است؛ امام (ره) به ما آموخت پیشرفت در کنار عدالت است. در بسیاری از موارد ابعاد مختلف انقلاب اسلامی را باید مد نظر قرار دهیم.در اینجا می‌خواهم به یک مساله مهم اشاره کنم؛ امریکا به دنبال چیست؟ امریکا در این 2 سال گذشته که این همه فشار بر مردم عزیز وارد کرده است، تمام تجارت، صادرات، واردات و نیازمندی‌های کشور را مورد هدف قرار داده تا مردم صبرشان لبریز شود.

روحانی در چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی تاکید کرد: آنچه اختلاف محاسبه است، این است که امریکایی‌ها، جایگاه و عظمت ملت ایران را درک نکردند؛ امریکایی‌ها فکر می‌کنند با 41 سال تمدن مواجه هستند، نه؛ امریکایی‌ها با هزاران سال تمدن ایران مواجه هستند؛ تمدن ایرانیت و اسلامیت در طول قرن‌ها.

البته انقلاب اسلامی هم در طول 41 سال گذشته، اقدامات بسیار مهمی را برای تکمیل تمدن اسلامی و ایرانی انجام داده است؛ امریکا با نظام و دولتمردان مواجه نیست؛ خطایش این است؛ امریکا با 83 میلیون جمعیت ایران مواجه است و مردم ما یکپارچه‌ و یکصدا هستند.

رییس دولت یازدهم گفت: آنجا که بحث ملت باشد، یکصداست؛ آنجا که بحث انقلاب باشد، یک صداست؛ آنجا که منافع ملی باشد، یک صداست؛ در روزهای تشییع جنازه شهید بزرگ ما، شهید سلیمانی دیدید که همه مردم یکصدا و یک فریاد بودند؛ چشم‌ها همه گریان و نگاه‌ها همه به سمت آسمان بود و همه مردم با مشت گره کرده در برابر ابرقدرت‌ها و امریکا ایستادند و نظر خود را در آن راهپیمایی‌های بزرگ و تشییع جنازه عظیم اعلام کردند. امریکا می‌خواهد ملت ایران را از پا دربیاورد، امریکا چه می‌خواهد؟، امریکا ملت تسلیم شده، کشور غارت‌شده و دولتی را می‌خواهد که پشیمان شده و نمی‌خواهد بار مسوولیت را بر دوش داشته باشد. اشتباه امریکا همین است، نمی‌داند، در ایران دولت، ملت، نیروهای مسلح، قوای سه‌گانه، همه و همه زیر پرچم جمهوری اسلامی و رهبری معظم انقلاب، یکپارچه ایستادگی خواهند کرد.

    خودکفایی ره‌آورد انقلاب

روحانی در ادامه گفت: تلاش امریکایی‌ها این بود که مردم ما برای نیازمندی‌های روزمره خود درمانده شوند. از شما می‌پرسم، آیا امروز مردم در نیازهای اساسی‌شان، در برق، آب، نان، مواد غذایی ضروری‌شان، مدرسه و بهداشت‌شان، با یک مشکل عظیم و بزرگی که امریکایی‌ها تصور می‌کردند، مواجه هستند؟امریکایی‌ها می‌گفتند اگر ما 3 ماه تحریم را ادامه بدهیم، ماده غذایی در ایران پیدا نمی‌شود، آنها می‌گفتند ما 3 ماه تحریم را ادامه دهیم، در ایران دارویی پیدا نمی‌شود، مردم در آب، برق، گاز و زندگی‌شان دچار مشکل می‌شوند. آیا اینچنین شد؟ ما در 2 سال گذشته که در شدیدترین تحریم‌ها بودیم، البته روزهای بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم و مردم ما روزهای سختی را گذراندند، اما در طول ماه‌های اخیر، دولت و ملت روز به روز بر مشکلات فائق‌تر می‌شود و مشکلات را پشت سر می‌گذارد. از شما می‌پرسم، از متخصصین بپرسید از کشاورزان، صنعتگران بپرسید. امسال در بخش صنعت، ما رشد صنعت داریم یا نه. در بخش کشاورزی رشد و پیشرفت داریم یا نه. 2 سال تحریم کامل بودیم. اما امروز، مردم ما می‌بینند که در بسیاری از مواد غذایی خودکفا هستند و در برخی از مواد غذایی نیز در مسیر خودکفایی قرار دارند.

رییس‌جمهوری گفت: مردم عزیز ما بدانند روزی که انقلاب پیروز شد، تولید کشاورزی ایران، 26 میلیون تن در سال بود، روزی که دولت یازدهم در سال 92 کار خود را آغاز کرد، تولید مواد غذایی ما 97 میلیون تن بود و امروز تولید مواد غذایی ما 126 میلیون تن است. یعنی این دولت، در طول 6 سال به اندازه تمام و کل رژیم گذشته، ده‌ها سال تلاش در ایران کار کرده است. در آن رژیم تازه امریکایی‌ها در کشاورزی به اصطلاح اینها را کمک می‌کردند. اسراییلی‌ها هم در ایران بودند، امروز ببینید ملت ایران با چه پیشرفتی مواجه است. امریکا اشتباه کرده، نفهمیده که کشاورزان و مهندسان ما در سراسر کشور با همه توان برای نیازمندی‌های خود ایستاده‌اند. امریکایی‌ها یک روزی فکر می‌کردند که اگر بنزین را تحریم کنند، کشور ما بهم می‌ریزد و در پمپ بنزین‌ها صف درست می‌شود. امروز چطور؟ امروز بنزین را صادر می‌کنیم. درآغاز این دولت، آغاز دولت یازدهم تولید بنزین 52 میلیون لیتر در روز بود و امروز 110 میلیون لیتر در روز است که تولید بنزین در این 6 سال 2 برابر شده است.آنهایی که در رسانه‌ها سوال می‌کنند که این دولت چه کار کرده است، بگویند در کدام زمینه صنعتی و کشاورزی و نظامی و سایر امور بود که مردم عزیز ما نتوانستند مشکلات را پشت سر بگذارند. آنهایی که می‌گویند ما در برابر امریکا نمی‌توانیم بایستیم و پیشرفت بکنیم، در خطا و اشتباه هستند؛ به دست کشاورزان، صنعتگران، کارگران و مهندسین نفت ما نگاه کنند.

   مقاومت تا پیروزی

روحانی در این مراسم به یک خبر مهم اشاره کرد و افزود: یک خبر افتخارآمیزی که البته به‌طور رسمی در پایان امسال اعلام می‌شود، همین‌جا به ملت بزرگ ایران، اعلام بکنم که در زمان پیروزی انقلاب مقدار تولید گاز کشور 110 میلیون مترمکعب در روز بود و در روزی که دولت یازدهم شروع به‌کار کرد تولید گاز 625 میلیون مترمکعب در روز بود. ملت بزرگ ایران، پایان امسال تولید گاز کشور به هزار میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید. این بزرگ‌ترین افتخار برای مهندسین و کارگران نفت و گاز کشور است. ببینید کشور در چه رشدی قرار گرفته است و ما تنها در کشف میدان نفتی بزرگی که امسال اعلام شد، مهندسین ما 53 میلیارد بشکه نفت درجا را در ایلام و خوزستان کشف کردند. امریکا خطا و اشتباه کرده است که فکر می‌کند اگر ما را در تحریم قرار بدهد، عقب‌نشینی می‌کنیم. وی گفت: ملت ما بداند، امروز 97 درصد داروی کشور را مردم، کارخانه‌ها، مهندسین و پزشک‌ها، متخصصین دارویی تولید می‌کنند و3 درصد نیاز به خارج داریم و اگر تلاش کنیم، در سال‌های آینده می‌توانیم خودکفای کامل بشویم. امروز ملتی هستیم که در آغاز انقلاب، واردکننده نیازهای بخش سلامت و بهداشت بودیم و پزشک، دارو و تجهیزات ما از خارج می‌آمد اما امروز در همه این زمینه‌ها روی پای خود ایستادیم و خودکفا شدیم. امروز صادرکننده هستیم و گردشگر درمانی و سلامت داریم؛ مردمی از کشورهای همسایه به کشور ما برای عمل جراحی می‌آیند؛ پس امریکا اشتباه کرده و مسیر ما مسیر درست است. رییس دولت یازدهم در ادامه گفت: مردم عزیز به این آمار توجه کنید؛ تمام تخت‌های بیمارستانی تا ابتدای دولت یازدهم حدود 80 هزار تخت بوده که در طول این 6 سال 26 هزار تخت جدید به آن اضافه کردیم و 45 هزار تخت را به‌طور کامل بازسازی کردیم؛ یعنی به اندازه کل تخت بیمارستانی تاریخ کشور ایران، تخت بیمارستانی اضافه یا بازسازی کردیم؛ کار عظیمی که این ملت بزرگ، پزشکان و مهندسین و پرستاران ما انجام می‌دهند. به گفته روحانی اگر یک دهم این فشاری که در این 2 سال اخیر بر ملت ما وارد شده، به یک کشور مشابه ما در این منطقه وارد می‌شد، در برابر امریکا تسلیم می‌شد و خضوع می‌کرد.

وی ادامه داد که بدانید بسیاری از کشورهای همسایه ما، اگر نفت‌شان یک ماه تحریم شود، حقوق کارمند خودشان را نمی‌توانند پرداخت کنند؛ امروز به حول و قوه الهی علیرغم همه فشارهای امریکا و تهدیدها روی پای خود ایستاده‌ایم. در این 10 ماه تا امروز 14 میلیارد دلار برای کالای اساسی و 20 میلیارد دلار برای غیرکالاهای اساسی بانک مرکزی پرداخت کرده است؛ در طول مدت این 10 ماه، 72 میلیارد صادرات و واردات داشتیم و حرکت تجاری ما 72 میلیارد بوده است؛ 36 میلیارد وارد کردیم، 35.5 میلیارد صادر کردیم؛ تقریبا نزدیک هم با کمی کسر در تراز؛ بنابراین مردم روی پای خودشان ایستادند؛ مردم‌ ما، بازوهایشان را قوی‌تر و افکارشان را مجهز کردند.مردم عزیز و بزرگ ایران؛ امروز در کشور ما 55 هزار و 700 شرکت دانش‌بنیان کار می‌کند و 300 هزار نفر در شرکت‌های دانش‌بنیان در این 3، 4 سال اخیر مشغول کار شدند. روحانی همچنین گفت: امریکا می‌خواست اشتغال را در کشور ما از بین ببرد؛ در آغاز دولت یازدهم 20 میلیون و 600 هزار نفر شاغل در کشور داشتیم و امروز 24 میلیون و 400 هزار شاغل داریم؛ یعنی 3 میلیون و 600 هزار نفر بر شاغلان خالص ما اضافه شده است؛ هر سال به‌طور متوسط 500 هزار نفر، مشغول به‌کار شدند.علیرغم همه فشارها و تهدیدها، مسیر ما مسیر درست بوده و ملت ما مقاومت و ایستادگی کرده است و در تمام زمینه‌ها امروز موفقیت‌های بزرگ را به دست آوردیم.

   دولت و ملت تسلیم نمی‌شوند

رییس دولت یازدهم به آمار دیگری هم اشاره کرد و از راه‌اندازی بزرگراه تهران – شمال خبر داد و گفت: ‌مردم عزیز؛ در ابتدای پیروزی انقلاب 4500 کیلومتر، ‌راه‌آهن در کشور داشتیم؛ فقط در این دولت، در این 6 سال، 1200 کیلومتر راه‌آهن اضافه شده و حدود 1000 کیلومتر هم تا پایان دولت اضافه خواهد شد. همین‌جا به وزارت راه دستور می‌دهم که جاده عظیم تهران – شمال را که تکمیل شده، از فردا رفت و آمد آزمایشی‌اش را آغاز کرده و جاده را به روی مردم باز کند و ان‌شاء‌الله اوایل اسفند این جاده مهم که یکی از افتخارات مهندسی ایران است، افتتاح خواهد شد و کار عظیم و بزرگی است که ارزش آن 10 هزار میلیارد تومان است.

امسال در 6 ماه دوم سال 33 هزار میلیارد تومان طرح‌های آب و برق تا پایان سال افتتاح کردیم و افتتاح خواهیم کرد. دست روی دست نگذاشتیم، دولت ما ورشکسته نیست و ملت ما، تسلیم شده نیست. امریکا بفهمد، اشتباه و خطا کرده و بزرگ‌ترین خطاها را مرتکب شده است.

وی گفت: امریکا برخلاف همه قوانین بین‌المللی بزرگ‌ترین جنایت را انجام داده و در کشور همسایه ما، میهمان عراق و فرمانده ما را ترور کرده است. خاک مردم فلسطین و ‌سوریه را علیرغم همه قطعنامه‌های بین‌المللی به اسراییل هدیه کرده است.

مردم روز به روز آگاه‌تر می‌شوند. راه امریکا به ضرر ملت ایران، ملت منطقه، جهان اسلام و همه جهان است و حتی کار کاخ سفید به ضرر مردم خود امریکا است. در این شرایط خداوند به ما چه می‌گوید:

و ما لنآ ألا نتوکل على‌الله وقدْ هدینا سُبُلنا و لنصْبِرن على‌ مآ ءاذیتُمُونا و على‌الله فلْیتوکلِ الْمُتوکلُون‌ پیامبران در برابر فشار در برابر ستم همه آنهایی که در برابر حق ایستاده بودند، می‌گفتند چرا به خداوند توکل نکنیم، آن خدایی که راه نجات را پیش روی ما گذاشته است، مسیر هدایت را پیش روی ما گذاشته است.

البته در سایه تحریم و فشار مردم ما آزار می‌بینند و اذیت می‌شوند و فشار بر مردم ما وارد می‌شود. اما در عین حال مردم ما کاملا  آگاه هستند که می‌توانیم از این فشار عبور کنیم همین‌طور که در ماه‌های اخیر دیده‌اند در تمام شاخص‌های اقتصادی، روند ما صحیح و مثبت بوده است و این به آن معناست که ما قدرت داریم که در برابر فشار امریکا، به پیروزی برسیم و در برابر تمام آزارها و اذیت‌ها می‌ایستیم.

    با صندوق رای قهر نمی‌کنیم

وی ادامه داد: ملت بزرگ ایران؛ انتخابات دوم اسفند، یک انتخابات، در میان همه انتخابات‌هاست؛ انقلاب ما در سایه انتخاب درست ملت به پیروزی رسید و انقلاب برای این بود که راه انتخاب به روی ما باز باشد. مردم عزیز؛ یکی از بالاترین ارزش‌های ملی و دینی ما انتخاب و قدرت انتخاب است؛ بتوانیم بین دو راه، راه بهتر را برگزینیم؛ بتوانیم بین چند راه، راهی که بهتر است برگزینیم؛ انتخاب یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی است؛ ممکن است در این انتخابات گله و انتقاد داشته باشیم، اشکالی ندارد؛ انتقاد آزاد است، اما مردم عزیز ایران؛ انتقاد باشد و منتقد باشیم، ولی خواهش می‌کنم انفعال نباشد و منفعل نشویم. به خاطر این کار یا آن کار، به خاطر این اقدام یا آن اقدام، با صندوق رأی قهر نکنیم. انتخابات و صندوق رأی منجی ماست.

در دهه پنجم انقلاب که یک‌سالش گذشت و الان وارد سال دوم می‌شویم، خیلی از اصلاحات باید در این کشور انجام بگیرد؛ نظام جمهوری ما باید در سایه رأی، حضور و انتخابات شما نو شود؛ نوسازی شود، سالم‌تر و شکوفا‌تر شود.

روحانی ادامه داد که نباید با صندوق و انتخابات قهر کنیم؛ به هر صورت است باید پای صندوق انتخابات برویم؛ امام (ره) ما را دعوت کرد به انتخابات که صندوق رأی را رها نکنیم؛ در هر انتخاباتی رهبری معظم انقلاب تأکید کرد که در انتخابات حضور پیدا کنیم. انتخابات غیر از عظمت ملی، امنیت ملی، ایستادگی در برابر دشمن، آن هدف مهم و ارزشمند یعنی انتخاب که دستاورد انقلاب است و نهاد انتخاب و انتخابات را تقویت خواهد کرد.یک‌بار دیگر مثل امروزی که در سراسر کشور شما به صحنه آمدید و افتخار آفریدید، دوم اسفند پای صندوق رأی برویم؛ یک‌بار دیگر افتخار بیافرینیم و به همه دشمنان اعلام کنیم راه و مسیر مردم آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی ایران بوده و خواهد بود و در برابر شما تسلیم نمی‌شویم و شما را وادار می‌کنیم که روزی در برابر ملت ایران تسلیم بشوید و سر فرود بیاورید و بی‌تردید پیروزی از آن ماست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران