شماره امروز: ۵۴۷

رونمایی از نسخه آزمایشی سامانه رای صحیح

| | |

در آستانه چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نسخه آزمایشی سامانه رای صحیح دیوان عدالت اداری رونمایی شد.

در آستانه چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نسخه آزمایشی سامانه رای صحیح دیوان عدالت اداری رونمایی شد. به گزارش میزان، ، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدکاظم بهرامی در مراسم رونمایی از نسخه آزمایشی سامانه رای صحیح افزود: توطئه اخیر رییس‌جمهور خبیث امریکا- معامله قرن- هم به سرنوشت بقیه دسیسه‌های آنها گرفتار خواهد شد و افتخار آفرینی ملت ایران همچنان ادامه خواهد یافت و امیدواریم ما هم در دیوان عدالت اداری در انجام وظایف‌مان موفق باشیم. حجت‌الاسلام والمسلمین بهرامی در ادامه به تشریح «سامانه رای صحیح» پرداخت و گفت: راه‌اندازی این سامانه از مهم‌ترین کارهای دیوان است. در دیوان عدالت اداری باید در رابطه با هر دادخواست یک رای صحیح ملاک قرار گیرد و در تمام موارد مشابه براساس آن عمل کنیم. نمی‌شود شعب مختلف در مورد یک دادخواست واحد، آرای متفاوت صادر کنند. در قانون دیوان عدالت اداری هم از ابتدا پیش بینی شده که اگر آرای متفاوت درباره یک دادخواست صادر شود، باید یک رای صحیحی از میان آنها انتخاب گردد که برای همه لازم الاتباع باشد.

وی تصریح کرد: از ابتدای تاسیس دیوان عدالت اداری تا پایان دی‌ماه سال 98 معادل 1264 رای وحدت رویه صادر شده است. این تعداد رای وحدت رویه درباره مصادیق مختلف دادخواست‌هاست.رییس دیوان عدالت اداری ادامه داد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، آرای قضایی باید به‌گونه‌ای باشد که وقتی در معرض دید متخصصان قرار گرفت، از هرجهت مورد تحسین واقع شود؛ هم از جهت صحت استناد و هم از جهت استدلال.

 بنابراین باید در رابطه با هر موضوع با احصاء همه مقررات و با ملاحظه آراء وحدت رویه و مجموعه قوانین و مقررات مربوط به آن موضوع، یک نمونه رای صحیح در مورد هر دادخواست داشته باشیم.وی افزود: این هدفی است که در مورد سامانه رای صحیح وجود دارد. این کار از مدت‌ها پیش آغاز شده و در حال حاضر معاونت توسعه و مدیریت منابع و معاونت حقوقی، پیشگیری و پژوهش، سامانه رای صحیح را راه‌اندازی و آراء صحیح را بارگذاری کرده‌اند. در حال حاضر 404 رای در رابطه با عناوین مختلف خواسته در این سامانه بارگذاری شده و درصدد توسعه آراء هستیم. البته در آینده این سامانه باید همه حوزه‌ها و موارد جدید را هم شامل شود و درباره همه مسائل نمونه‌ای از رای صحیح داشته باشیم.وی افزود: این سامانه در این مرحله یک سامانه داخلی است و در مراحل بعدی پس از انتقال سایر آرای صحیح و توسعه آنها، تبدیل به یک سامانه سراسری می‌شود و در اختیار همگان قرار خواهد گرفت.

رییس دیوان عدالت اداری در پایان گفت: یکی از اهداف ما از راه‌اندازی سامانه سراسری رای صحیح این است که دستگاه‌های اجرایی به این آراء صحیح عمل کنند تا افراد وادار به ارایه دادخواست به دیوان عدالت اداری نشوند.گفتنی است در ادامه مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدکاظم بهرامی، نسخه آزمایشی سامانه رای صحیح دیوان عدالت اداری را رونمایی کرد.پس از رونمایی از سامانه ساعد، رضا فضل زرندی، معاون توسعه و مدیریت منابع دیوان عدالت اداری با تقدیر و تشکر از دست‌اندرکاران شکل‌گیری و راه‌اندازی سامانه ساعد به ارایه گزارشی درباره کیفیت فعالیت این سامانه پرداخت و ابعاد مختلف آن را برای حاضران تشریح کرد.معاون توسعه و مدیریت منابع دیوان عدالت اداری در پایان گفت: تلاش همه ما این است که در اولین فرصت ممکن این سامانه سراسری شده و از طریق اینترنت برای همگان قابل استفاده باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران