شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهور در بازدید از مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان:

| | |

10 روز بعد از آغاز اولین نشانه‌های سیل در استان سیستان و بلوچستان و در شرایطی که آسیب‌های جدی به بخش‌های مختلف استان وارد شده،

گروه  ایران|

10 روز بعد از آغاز اولین نشانه‌های سیل در استان سیستان و بلوچستان و در شرایطی که آسیب‌های جدی به بخش‌های مختلف استان وارد شده، رییس‌جمهوری و تیم همراهش با هدف سرکشی به مناطق سیل زده و گفت‌وگو با مردم و مسوولان این منطقه وارد فرودگاه چابهار شد. استانی که در انتخابات 24 خرداد سال 92 بیشترین رای را به دولت تدبیر و امید داده بود و طبیعی است که مردم سیلزده این منطقه از رییس‌جمهوری منتخبشان بهبود اوضاع و رسیدگی سریع به مشکلات و پاسخگویی به نیازمندی‌هایشان را طلب کنند. مشکلاتی که سال‌هاست مردم این استان را گرفتار کرده و فضای لازم برای پویایی و رشد را  از آنان گرفته است و در جریان گفت‌وگو  با رییس‌جمهوری منتخبشان بخشی از ابعاد و زوایای آن را تشریح کردند. مشکلاتی که از زمان وقوع سیل در روز 19دی‌ماه باعث بروز مشکلات فراوانی در روند عادی زندگی مردم شد و آسیب‌های جدی به زیرساخت‌های استان وارد ساخت.  رییس‌جمهوری هم با درک مشکلات مردم بلافاصله پس از حضور در استان، راهی روستاها و شهرهای آسیب دیده شد و در جریان گفت‌وگوی رودر رو و چهره به چهره صحبت‌هایشان را شنید؛ به درد دل‌هایشان گوش داد و وعده بهبود شاخص‌های معیشتی برای عبور از مشکلات برآمده از سیل را به آنان داد.  حسن روحانی رییس‌جمهور کشورمان که دیروز به همراه برخی از اعضای دولت همچون عبدالرضا رحمانی فضلی، محمود واعظی، اردکانیان (وزیر نیرو)، نجار (رییس سازمان مدیریت بحران) و محمد نهاوندیان کشاورز، (سرپرست وزارت جهاد کشاورزی) اسلامیان (وزیر راه و شهرسازی) وارد استان شد پس از ورود به فرودگاه کنارک با بالگرد در جمع مردم سیلزده روستای «کلانی» بخش دشتیاری شهرستان چابهار حضور یافت. رییس دولت دوازدهم با حضور در روستای «کلانی» چابهار خطاب به مردم این روستا گفت: دولت در کنار شما مردم سیل‌زده هست و از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد. رییس‌جمهوری با حضور در میان مردم این روستای چابهار از نزدیک از آخرین وضعیت امدادرسانی به سیل‌زدگان اطلاع یافت و دستورات لازم را برای تسریع در امدادرسانی به آسیب‌دیدگان ناشی از سیل صادر کرد. روحانی پس از بازدید از مناطق سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان و شهرستان چابهار، با حضور در میان مردم روستای کلانی از بخش دشتیاری شهرستان چابهار تاکید کرد: مطمئن باشید دولت و همه ما در کنار شما هستیم، مشکلات شما را حل خواهیم کرد و شما را فراموش نمی‌کنیم.

   در کنار هم از مشکلات عبور می‌کنیم

روحانی با بیان اینکه بازسازی ویرانی‌ها و درمان مصدومان احتمالی و جبران خسارت‌ها، اقدامات فوری است که باید انجام گیرد، گفت: خوشبختانه سازمان هواشناسی قبل از آغاز بارش‌ها پیش‌بینی کرده و هشدار و اخطار لازم را داده بود که این بسیار مهم است و موجب شده که ما خسارت جانی در این سیل نداشته باشیم و خسارت‌های نیز مالی قابل جبران است. رییس‌جمهوری با قدردانی و تشکر از سازمان هواشناسی به خاطر پیش‌بینی سیل، گفت: از هواشناسی می‌خواهیم که این روند ادامه و اطلاع‌رسانی به موقع ادامه داشته باشد. روحانی با بیان اینکه این حادثه باعث می‌شود که بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌هایی که باید در استان انجام شود با جدیت و تلاش بیشتری پیگیری شود، گفت: در مسیر بازدید از مناطق سیل‌زده وزیران راه، نیرو و کشور توضیح دادند که در این منطقه نیاز به ساخت پل‌هایی است و جاده‌های ویران شده باید ترمیم و بازسازی شود که این اقدامات با جدیت پیگیری خواهد شد. رییس‌جمهوری با اشاره به گزارش وزیر نیرو در مسیر بازدید در این مناطق، گفت: خوشبختانه برق روستاها وصل شده و البته مردم این روستاهای سیل زده همچنان با مشکلاتی مواجه هستند که رسیدگی و رفع خواهد شد. روحانی با تاکید بر اینکه همه مسائل و مشکلات شما را بررسی و رفع خواهیم کرد، گفت: همه در کنار هم برای رفع مشکلات تلاش می‌کنیم و در شادی و غم در کنار هم هستیم.

  مردم در برابر توطئه دشمنان

اتحاد خود را نشان دادند

رییس‌جمهوری همچنین با اشاره خدمات سپهبد شهید قاسم سلیمانی به کشور اظهار داشت: مردم ما در مقابل توطئه دشمنان و صهیونیست‌ها که سردار دل‌های ما را ترور کردند، با شجاعت و مقاومت اتحاد خود را نشان دادند؛ سردار سلیمانی سال‌ها برای امنیت این استان، کل کشور و کشورهای همسایه خدمت کرده و مردم ما قدردان این سردار دلاور بودند. روحانی افزود: مردم همچنین در سانحه دردناک سقوط هواپیما هم غم و اندوه خود را نشان دادند و همچنین وقتی از وقوع سیل در استان سیستان و بلوچستان مطلع شدند، همه بسیج شدند از سپاه و ارتش و امدادگران و بسیج و همه مردم برای کمک به صحنه آمدند. رییس‌جمهوری با بیان اینکه استان سیستان و بلوچستان سال‌هاست که سختی و رنج کشیده است، گفت: باید این سختی‌ها جبران شود. کارهای خوبی برای توسعه استان شده و من ۲۵ سال پیش که همراه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی برای افتتاح سد پیشین به این منطقه آمدم، امروز سدهای دیگری هم در استان ساخته شده و به گفته استاندار یکی از این سدها ۸۵ درصد پیشرفت داشته است. روحانی با یادآوری اینکه سیل اخیر سبب می‌شود تکمیل بسیاری از طرح‌های توسعه استان تسریع شود، گفت: درست است که سیل برای شما مشکل ایجاد کرد، اما در آینده برای این استان منشأ خیر خواهد شد.

وی افزود: سیستان و بلوچستان در دولت تدبیر و امید در سطح جهان جایگاه دیگری پیدا کرده است و امروز چابهار برای بسیاری از کشورها مرکز تردد و حمل و نقل شده است. رییس‌جمهوری افزود: اجرای پروژه راه‌آهن در استان، آغاز شده است و مقام معظم رهبری اجازه دادند ۳۰۰ میلیون یورو برای تکمیل راه‌آهن چابهار اختصاص یابد؛ در آینده خواهید دید که راه‌آهن، کشتی، اتوبان و فرودگاه در کنار هم در این استان خواهد بود و این یک تحول بزرگ است. روحانی با اشاره به هم‌مرز بودن استان سیستان و بلوچستان با کشور پاکستان گفت: روابط با پاکستان بسیار خوب و از همیشه بهتر است. این مرز باید مرز دوستی و تجارت شما باشد و به همین خاطر تاکید داریم بازارچه مرزی در منطقه فعال شود. رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: ما به عنوان خادم و نماینده شما در کنار شما خواهیم بود و برای حل مشکلات تلاش خواهیم کرد. نماینده ولی فقیه در استان، استاندار و همه مسوولان استان به تلاش‌های خود برای رفع مشکلات شما ادامه خواهند داد تا ان‌شاءالله در آینده اگر دوباره باران شدیدی بارید مردم با مشکل مواجه نشوند و آرامش داشته باشند. رودخانه‌ها کشش لازم را داشته باشند و جاده‌ها تاب‌آوری داشته باشند.  روحانی در پایان تاکید کرد: خسارت‌ها را جبران می‌کنیم و همه مشکلات شما را حل خواهیم کرد. شما مردم خوب، پاسداران مرز ایران هستید.

  بازسازی۱۴ هزار خانه مسکونی روستایی و شهری آسیب دیده

بعد از حضور در جمع مردم رییس‌جمهوری راهی جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان شد تا از نزدیک در جریان روند رسیدگی به آسیب‌دیدگان و فرآیند بازسازی خانه‌های آسیب دیده قرار بگیرد. رییس‌جمهور، استان سیستان و بلوچستان را استانی استراتژیک و پیشانی امنیتی کل ایران دانست و با تقدیر از وحدت، همبستگی و امنیت ارزشمند حاکم بر این استان، به مردم سیل زده استان سیستان و بلوچستان اطمینان داد که دولت همه توان و امکانات خود را برای بازسازی خسارات سیل زدگان بسیج خواهد کرد. روحانی عصر دیروز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان، دیدار با مردم با غرور، با ایمان و مقاوم روستای مرزی کلانی را روحیه‌آفرین خواند و با اشاره به گزارش‌های وزیران در این جلسه اظهارداشت: افتخار می‌کنم که بعد از یک هفته مشکل برق و آب مناطق سیل زده حل شده است. رییس‌جمهور همچنین با دستور به وزیر نیرو برای تسریع در روند تکمیل دو سد استان، خبر داد که ۱۴ هزار واحد مسکونی روستایی و شهری آسیب دیده در مناطق سیلزده در این استان بازسازی خواهد شد..

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران