شماره امروز: ۵۴۷

بازتاب یک حضور در رسانه‌های خارجی

| | |

حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع جنازه سردار شهید قاسم سلیمانی، ‌شگفتی رسانه‌های جهان را برانگیخت .

حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع جنازه سردار شهید قاسم سلیمانی، ‌شگفتی رسانه‌های جهان را برانگیخت . به‌طوری که یکی از این رسانه این حضور را پس از رحلت امام خمینی(ره) بی‌سابقه دانست. در گزارش انعکاس و بازتاب این حضور را می‌خوانید.

 

  خبرگزاری فرانسه: دریای سوگواران تهرانی با ادای احترام به ژنرال سلیمانی، خواستار انتقام سخت شدند

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود درباره مراسم تشییع پیکر فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ایجاد موج ادای احترام به سردار سپهبد قاسم سلیمانی در ایران و منطقه و ایجاد «دریای سوگواران تهرانی» اشاره کرد.

به گزارش فارس، خبرگزاری فرانسه در گزارش خود درباره مراسم امروز دوشنبه در تهران برای تشییع پیکر سردار شهید سلیمانی بر «صف کشیدن سوگواران در تهران» به منظور ادای احترام به فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران تاکید کرده است. طبق گزارش این رسانه غربی، «سوگواران در خیابان‌های تهران صف کشیدند تا به قاسم سلیمانی فرمانده نظامی ایران که در حمله هوایی ایالات متحده کشته شد، ادای احترام کنند».

به روایت این رسانه، «خبرنگاران خبرگزاری فرانسه گزارش دادند، جمعیت حاضر در دانشگاه تهران قبل از حضور آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر معظم در مراسم نماز برای این ژنرال شهید، تصاویر و پرتره‌های قهرمانشان (سردار سلیمانی) را در دست داشتند». خبرگزاری فرانسه افزود: «ترور او (سردار سلیمانی) تنش‌ها بین تهران و واشنگتن که دشمنان سرسخت یکدیگر هستند را به‌شدت بالا برده است. ایران شامگاه یکشنبه (دیشب) یک گام دیگر برای کاهش تعهداتش در توافق هسته‌ای (برجام) را اعلام کرد؛ توافقی که بعد از خروج یکجانبه دونالد ترامپ رییس‌جمهور ایالات متحده از آن در ماه می ‌۲۰۱۸ از قبل هم تکه تکه شده بود». در ادامه این گزارش ویژه خبرگزاری فرانسه، از تشدید درخواست ایرانی‌ها برای گرفتن انتقام شهادت فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اذعان شده است. این رسانه فرانسوی با اشاره به پیراهن‌های سیاه و چادرهای تیره مردان و زنان حاضر در مراسم سوگواری سردار سلیمانی نوشت: «سوگواران تهرانی در خیابان انقلاب، یک دریای سیاه با پرچم‌های قرمز رنگ شیعیان و نشانه‌های سفید رنگ درست کردند و در برخی پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته بود « انتقام سخت». خبرگزاری فرانسه در بخش پایانی گزارش خود به افزایش واکنش‌های منطقه‌ای به شهادت سردار سلیمانی اذعان کرده است.

طبق این گزارش، «ادای احترام به سلیمانی در مناطق مختلف منطقه و فراتر از آن ادامه یافته است؛ کسی که به او به عنوان دومین شخص قدرتمند جمهوری اسلامی بعد از رهبر معظم نگاه می‌شد».

  بازتاب حضور چند میلیونی مردم در مراسم تشییع سردار سلیمانی در رسانه‌های خارجی

هم‌زمان با برگزاری مراسم تشییع پیکر سپهبد شهید قاسم سلیمانی در تهران خبرنگاران و رسانه‌های خارجی در حال انتشار اخبار مربوط به حضور میلیونی مردم در این مراسم هستند. به گزارش ایسنا، خبرنگار نیویورک تایمز با انتشار پیام‌هایی متعدد در حساب کاربری خود در توئیتر به پوشش لحظه به لحظه این مراسم پرداخته است.

  دریایی بیکران از مردم

در مراسم تشییع سردار سلیمانی حضور یافته‌اند

وی نوشت: من همیشه راهپیمایی‌های چند هزار نفره در ایران را شاهد بوده‌ و آنها را پوشش خبری داده‌ام. زمانی که جمعیت زیادی حضور دارند اما هیچگاه اینگونه نبوده است. اکنون میلیونی آمده‌اند. آنها همه به میل خود آمده‌اند.

این خبرنگار همچنین ویدئوهایی از حضور مردم منتشر کرده و نوشته است: مراسم تشییع ژنرال سلیمانی در حالی در تهران برگزار شده است که دریایی بیکران از مردم از ساعت شش صبح به محل آمده‌اند. در طول 25 سال فعالیت در ایران تاکنون چنین چیزی ندیده‌ام.

وی در پیامی دیگر نیز صحبت‌های اسماعیل هنیه رییس دفتر سیاسی جنبش حماس در این سخنرانی را منتشر کرده است.

  المانیتور: ‌حتی مراسم‌های مذهبی مردم را این‌گونه جمع نمی‌کند که قاسم سلیمانی کرده است

یک خبرنگار المانیتور با اشاره به مراسم تشییع شهید سلیمانی در توئیتر خود نوشت: من تاکنون چنین چیزی در ایران ندیده‌ام. حتی مراسم‌های مذهبی این‌گونه (مردم) را جمع نمی‌کند که قاسم سلیمانی کرده است. وی علاوه‌براین تصاویری از حضور میلیونی مردم و پلاکاردهای حاضر در این مراسم را در صفحه خود منتشر کرده است.

  ام‌اس‌ان‌بی‌سی: ‌دستور ترامپ برای ترور سلیمانی نتیجه عکس می‌دهد

خبرنگار شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی با انتشار تصویری هوایی از حضور پر شور مردم تهران در مراسم تشییع پیکر سپهبد شهید قاسم سلیمانی و همراهانش نوشت: دستور ترامپ برای ترور ژنرال سلیمانی دارد نتیجه عکس می‌دهد. اجازه دهید که یادآوری کنم او چقدر خطرناک است.

  الجزیره: ‌»مرگ بر امریکا» شعار صفوف چند کیلومتری تشییع‌کنندگان سردار سلیمانی

شبکه الجزیره عربی در گزارشی از مراسم تشییع شهید سپهبد قاسم سلیمانی در تهران نوشت: صبح امروز دوشنبه هزاران نفر از مردم ایران با حضور رهبر، رییس‌جمهور و رییس پارلمان این کشور در مراسم تشییع سردار سلیمانی شرکت کردند و سردار اسماعیل قاآنی، فرمانده جدید سپاه قدس در این مراسم امریکا را به خروج از منطقه تهدید کرد.

در این گزارش آمده است که اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی جنبش حماس و معاونش صالح العاروری نیز به تهران آمدند و در مراسم تشییع سردار سلیمانی شرکت کردند. این شبکه قطری در ادامه نوشت که در این مراسم مقام معظم رهبری بر پیکر سردار سلیمانی نماز خواند و جمعیت فراوان که دانشگاه تهران را احاطه کرده بودند و در صفوفی به مساحت چند کیلومتر پرچم‌هایی قرمز در دست داشتند و شعار «مرگ بر امریکا»و «مرگ بر اسراییل می‌دادند». این شبکه در ادامه به سخنان زینب سلیمانی، دختر شهید سپهبد قاسم سلیمانی پرداخت.

 

  آسوشیتدپرس: دختر سلیمانی امریکا را تهدید کرد

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که مقام معظم رهبری ایران روز دوشنبه با صدای بلند در میان صدای صدها هزار نفر از عزاداران بر پیکر قاسم سلیمانی ژنرال ارشد ایرانی که در حمله هوایی امریکا به فرودگاه بغداد جان خود را از دست داد، نماز خواندند. این اقدام امریکا موجب افزایش شدید تنش‌ها میان تهران و واشنگتن شده است. آسوشیتدپرس با انتشار بخش‌هایی از سخنرانی دختر شهید سلیمانی در این مراسم نوشت که او به‌طور مستقیم تهدید به حمله به پایگاه نظامی امریکا در خاورمیانه کرد.

مقامات جمهوری اسلامی، ازجمله جانشین ژنرال سلیمانی تهدید کرده‌اند که انتقام این حمله را خواهند گرفت.

   المیادین: پرچم‌های قرمز در مراسم تشییع سردارسلیمانی نشان می‌دهد که انتقام حتمی است

شبکه المیادین با اشاره به مراسم تشییع سردار سلیمانی نوشت که این مراسم تاریخی است. خبرنگار شبکه المیادین که برای پوشش مراسم تشییع سردار سلیمانی در تهران حضور یافته بود، در رابطه به حضور پرشکوه مردم ایران در این مراسم گفت: مراسم تشییع شهید سلیمانی تاریخی است. المیادین نوشت: به جز در مراسم تشییع امام خمینی(ره) تا به امروز شاهد حضور اینچنینی مردم برای مراسم تشییع در تهران نبودیم. این شبکه لبنانی نوشت: پرچم‌های قرمزی که در این مراسم برافراشته شد، نشان می‌دهد که انتقام خون شهدا حتمی است. در ادامه این گزارش آمده است که مراسم امروز تهران تاریخی است و مردم خیابان‌ها را پرکرده بودند. در این گزارش همچنین آمده است: سخنرانی اسماعیل هنیه در این مراسم نشان می‌دهد که محور مقاومت قوی خواهد ماند و قوی‌تر نیز خواهد شد. سخنرانی هنیه و دختر شهید سلیمانی در این مراسم معانی زیادی دارد.

 

  رویترز: ‌حضور میلیونی تشییع‌کنندگان سردار سلیمانی

خبرگزاری رویترز در این باره گزارش داد که آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم ایران روز دوشنبه در مراسم خاکسپاری قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران که در حمله هوایی روز جمعه امریکا به شهادت رسید، نماز خواند.

در ادامه این گزارش آمده است: این نماز با حضور گسترده مردم و به رهبری آیت‌الله خامنه‌ای که مقامات دیگر ایران، از جمله رییس‌جمهور حسن روحانی او را همراهی کرده بودند برگزار شد. رویترز همچنین به تصاویر منتشر شده از تلویزیون ایران اشاره و تاکید کرده است که این تصاویر از حضور میلیونی مردم در این مراسم حکایت دارد.

  بی‌بی‌سی: خیابان‌های تهران برای تشییع

پیکر قاسم سلیمانی انباشته از جمعیت شد

شبکه بی‌بی‌سی ضمن پوشش مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد قاسم سلیمانی گزارش داد: خیل عظیم مردم ایران برای برگزاری مراسم تشییع فرمانده ارشد نظامی خود، خیابان‌های تهران را انباشته از جمعیت کردند.

شبکه خبری بی‌بی‌سی گزارش داد: عزاداران روز دوشنبه (امروز) برای تشییع پیکر قاسم سلیمانی فرمانده ارشد نظامی ایران به‌طور گسترده به خیابان‌های تهران آمدند و پشت سر آیت‌الله خامنه‌ای رهبری ایران بر پیکر او نماز خواندند. این شبکه در ادامه با اشاره به اینکه رهبری ایران حین خواندن نماز گریه کرده‌اند، افزود که مردم ایران حضوری میلیونی در این مراسم داشته‌اند.

در ادامه گزارش بی‌سی‌سی آمده است که ایران قول انتقام جدی برای شهادت سپهبد سلیمانی داده و روز یک‌شنبه گام نهایی خود در راستای کاهش تعهداتش در توافق هسته‌ای سال 2015 را نیز اعلام کرد.

 

  خیابان‌های تهران در تکریم سلیمانی مملو از جمعیت بود

روزنامه ایلاف در گزارشی به مراسم تشییع سردار قاسم سلیمانی در تهران پرداخت. به گزارش ایسنا، روزنامه ایلاف در گزارشی از مراسم شکوهمند تشییع سپهبد شهید قاسم سلیمانی نوشت: آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران روز دوشبه در دانشگاه تهران برپیکر ژنرال قاسم سلیمانی که روز جمعه توسط امریکا در عراق ترور شد، نماز خواند و در کنارش حسن روحانی رییس‌جمهور، علی لاریجانی رییس مجلس، حسین سلامی فرمانده سپاه ایران و ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه حضور داشتند. این رونامه نوشت: خیابان‌های تهران صبح امروز (دوشنبه) در تمجید و تکریم از ژنرال سلیمانی مملو از جمعیت بود، این مردم با در دست گرفتن عکس‌های ژنرال سلیمانی قبل از ساعت هشت صبح دانشگاه تهران را احاطه کردند. در این گزارش آمده است: این جمعیت که دانشگاه تهران را احاطه کردند و در امتداد چند کیلومتری آن حضور داشتند، با در دست گرفتن پرچم‌های قرمز و همچنین پرچم‌های ایران، لبنان و عراق دو خیابان انقلاب و آزادی را پرکردند و هر از چندگاهی شعار« مرگ بر امریکا» و «مرگ بر اسراییل» سر می‌دادند. در گزارش این روزنامه آمده است: در میان جمعیت برخی‌ها پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آنها به زبان انگلیسی نوشته بود «انتقام سخت».

 

  الجزیره انگلیسی: میلیون‌ها عزادار برای تشییع ژنرال مورد احترام خود به خیابان‌های تهران آمدند

شبکه الجزیره انگلیسی گزارش داد که سیل جمعیت مردم ایران برای تشییع پیکر قاسم سلیمانی در شرایطی که درخواست‌ها برای انتقام خون او افزایش یافته به خیابان‌های تهران آمدند. به گزارش شبکه خبری الجزیره انگلیسی، میلیون‌ها ایرانی عزادار برای ادای احترام خود به قاسم سلیمانی قدرتمندترین فرمانده نظامی ایران امروز (دوشنبه) به خیابان‌های تهران سرازیر شدند. وی روز جمعه در کنار همراهانش در حمله هوایی امریکا در بغداد ترور شد.

الجزیره همچنین گزارش داد: جمعیت با در دست داشتن عکس این ژنرال مورد احترام در خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران تجمع کردند و پشت سر رهبر معظم ایران بر پیکر او نماز خواندند. این شبکه در ادامه به حضور زنان و مردان با لباس‌های مشکی در هوای بسیار سرد پایتخت اشاره و همچنین بخش‌هایی از صحبت‌های دختر سپهبد قاسم شهید سلیمانی در این مراسم را منتشر کرده است.

وی گفت: خانواده‌های سربازان امریکایی در خاورمیانه باید روزهای خود را در انتظار شنیدن خبر مرگ فرزندانشان سپری کنند. الجزیره در بخش دیگری از گزارش مبسوط خود از مراسم تشییع پیکر شهید قاسم سلیمانی در تهران به حضور دیگر مقامات ایران در کنار رهبری هنگام برپایی نماز اشاره کرد و از حسن روحانی، رییس مجلس و فرمانده سپاه پاسداران نام برد.

الجزیره در ادامه گزارش داد: در این مراسم تعدادی از مقامات متحدان منطقه‌ای ایران، شامل اسماعیل هنیه رییس دفتر سیاسی جنبش حماس حضور داشتند. این گزارش با اشاره به وعده مقامات جمهوری اسلامی برای انتقام خون شهید سلیمانی افزوده است: اگرچه مشخص نیست که ایران کی و چگونه پاسخ خواهد داد اما هرگونه پاسخی ممکن است پس از پایان سه روز عزاداری در ایران انجام گیرد.

   آر تی عربی: مراسم تشییع سلیمانی بزرگ‌ترین مراسم پس از امام خمینی است

شبکه آرتی عربی در گزارشی به مراسم پرشکوه تشییع پیکر سردار سلیمانی در تهران پرداخت. به گزارش ایسنا، بخش عربی شبکه آر تی با انتشار تصاویر زیادی از مراسم تشییع سردار سلیمانی در تهران نوشت: میلیون‌ها ایرانی امروز برای تشییع پیکر سردار سلیمانی و همرزمانش به خیابان‌ها آمدند و علیه امریکا شعار سردادند. این شبکه نوشت: پس از تشییع امام خمینی(ره) تهران تا به امروز شاهد چنین مراسم تشییع گسترده‌ای نبوده است. این شبکه روسی همچنین نوشت که مردم ایران با در دست داشتن پرچم‌های قرمز و شعار « مرگ بر اسراییل» و «مرگ بر امریکا » دانشگاه تهران را احاطه کرده بودند و صفوف آنها تا چند کیلومتری دانشگاه می‌رسید. در این گزارش همچنین به حضور مقامات عالیرتبه کشورمان در این مراسم اشاره شده است.

 

  پایگاه خبری عربی 21: دختر سردار سلیمانی گفت که روزگار امریکا و اسراییل تیره و تار خواهد شد

پایگاه خبری عربی 21 در گزارشی به مراسم تشییع سردار سلیمانی در تهران پرداخت.

پایگاه خبری عربی 21 با اشاره به گریه مقام معظم رهبری بر پیکر سپهبد شهید قاسم سلیمانی نوشت که صبح روز دوشنبه جمعیت زیادی در مراسم تشییع سردار سلیمانی در تهران مشارکت کردند و رهبر ایران بر پیکر سردار قاسم سلیمانی نماز خواند. این پایگاه خبری در ادامه به سخنان اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی جنبش حماس در این مراسم پرداخت. در این گزارش آمده است که اسماعیل هنیه اقدام امریکا در ترور سردار سلیمانی را «جنایتی وحشی» توصیف کرد. این پایگاه خبری در بخش دیگری از گزارش خود به سخنان زینب سلیمانی، دختر سپهبد شهید سلیمانی پرداخت و نوشت: دختر سردار سلیمانی در سخنان خود گفت که امریکا و هم پیمانش اسراییل در نتیجه به شهادت رساندن پدرم روزگارشان تیره و تار خواهد شد.

پخش زنده مراسم تشییع جنازه از سوی شبکه‌های چینی

شبکه‌های مختلف تلویزیونی چین هم دیروز دوشنبه مراسم تشییع پیکر سردار «قاسم سلیمانی» و همرزمان شهیدش در تهران را به صورت زنده و مستقیم پوشش دادند.

به گزارش ایرنا، کانال ۱۳ «سی سی تی وی» که یک کانال خبری است در کنار «سی جی تی ان» که کانال انگلیسی زبان دولت چین است بخش‌های مختلف آیین تشییع پیکر سردار قاسم سلیمانی از جمله حضور میلیونی مردم در خیابان‌ها، اقامه نماز توسط مقام معظم رهبری بر پیکر شهدا و سخنرانی مقامات ایران را به صورت زنده و مستقیم پخش کردند. تلویزیون چین در گزارش خود ضمن پخش مستقیم تصاویر آورده است عزاداران ایرانی روز دوشنبه در خیابان‌های تهران به منظور مراسم ادای احترام به فرمانده ارشد نظامی کشورشان سردار قاسم سلیمانی که روز جمعه در حمله هوایی ایالات متحده در بغداد به شهادت رسید گردهم آمده‌اند.

  المیادین: سخنرانی دختر سردار سلیمانی و هنیه دلالت بر حتمی بودن انتقام دارد

شبکه لبنانی «المیادین» در واکنش به سخنرانی دیروز دختر سردار «قاسم سلیمانی» و رهبر حماس در دانشگاه تهران اعلام کرد، این دو سخنرانی پیام‌های زیادی داشت.

مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» جانشین فرمانده «الحشد الشعبی» صبح روز دوشنبه در دانشگاه تهران برگزار شد و «زینب سلیمانی» دختر سردار به همراه «اسماعیل هنیه» رییس دفتر سیاسی حماس در این مراسم سخنرانی کردند. خبرنگار «المیادین» در واکنش به این موضوع اعلام کرد، سخنرانی این دو نفر در مراسم امروز دلایت‌های بسیار بزرگی داشت. این شبکه لبنانی در ادامه گزارش داد: سخنرانی هنیه در مراسم تشییع امروز تأکید کرد که محور مقاومت قوی باقی خواهد ماند و قوی‌تر خواهد شد. سخنرانی دختر شهید سلیمانی هم تأکید مرد که انتقام خون شهدا به ناچار گرفته خواهد شد. المیادین سپس اعلام کرد: پرچم‌های سرخ در مراسم تشییع امروز تأکید کرد که انتقام این شهدا در نهایت گرفته می‌شود. زینب فرزند حاج قاسم سلیمانی دیروز اعلام کرد: امریکا و صهیونیسم بدانند شهادت پدرم موجب بیداری بیشتر فطرت انسان‌ها در جبهه مقاومت شده و روزگار آنها را تیره و تار و خانه‌های عنکبوتی آنها را فرو خواهد ریخت  اسماعیل هنیه هم گفت: من تاکید می‌کنم که خط مقاومت در سرزمین فلسطین در رویارویی با توطئه‌های صهیونیستی و با پروژه و هژمونی امریکا در منطقه امریکا شکست نخواهد خورد. تردید و ضعیف نخواهد شد و همواره در خط مقاومت ثابت خواهد ماند تا زمانی که اشغالگران را از سرزمین‌مان و قدس‌مان بیرون برانیم

  الشرق‌الاوسط: جانشین سلیمانی قول اخراج امریکایی‌ها از منطقه را داد

روزنامه الشرق الاوسط با اشاره به حضور گسترده مردم در مراسم تشییع سردار سلیمانی و دیگر شهدای مقاومت در تهران نوشت: فرمانده جدید قول ادامه راه سلیمانی و اخراج امریکایی‌ها از منطقه را داد.

به گزارش فارس، روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط که از لندن به روزرسانی می‌شود در عنوان گزارش خود مربوط به مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی و دیگر شهدای مقاومت در تهران آورد: «جانشین سلیمانی قول اخراج امریکایی‌ها از منطقه را داد».

در این گزارش آمده است: «سردار سرتیپ «اسماعیل قاآنی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ساعتی قبل از آغاز مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی و همراهانش در تهران در اظهارات تلویزیونی قول انتقام و اخراج امریکایی‌ها از منطقه را داد».

به گزارش الشرق الاوسط، سرتیپ قاآنی امروز گفت: «ما وعده می‌دهیم که راه شهید سلیمانی را با همان استقامت پیش می‌بریم که همان ازاله و نابودی امریکا در منطقه است و ما به کمتر از اینها قائل نیستیم».

این روزنامه در ادامه آورده است: «امروز «آیت‌الله خامنه‌ای» بر پیکر سردار سلیمانی در دانشگاه تهران نماز گزارد و در کنار رهبر عالی ایران، «حسن روحانی» رییس‌جمهور، «علی لاریجانی» رییس مجلس، «حسین سلامی» فرمانده سپاه پاسداران و «ابراهیم رییسی» رییس قوه قضاییه ایران حضور داشتند.

الشرق الاوسط افزود: «تابوت‌های پیکر سردار سلیمانی و همراهانش که با پرچم ایران پوشیده شده بود به مرکز تهران برده شد جایی که جمعیت زیادی جمع شده بود». این روزنامه در ادامه آورده است: «تلویزیون ایران سخنرانی دختر سردار سلیمانی را در جمع کثیری از شرکت‌کنندگان در مراسم تشییع پدرش پخش کرد که او در آن تاکید کرد روزهای سیاه در انتظار امریکا و اسراییل است.»

  الرای اردن: ‌تشییع بی‌نظیر پیکر یک فرمانده نظامی در ایران

روزنامه الرای اردن روز دوشنبه در همین ارتباط نوشت: هزاران نفر از مردم مشهد روز کشنبه پیکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را که روز جمعه در فرودگاه بغداد توسط امریکایی‌ها ترور شد، تشییع کردند.

این روزنامه افزود: مردم مشهد در استقبالی بی‌نظیر پیکر ۶ نفر از افرادی را که بر اثر حمله هوایی امریکا به فرودگاه بغداد کشته شدند، تشییع کردند.  الرای در ادامه به تشییع پیکر این شهدا در شهر اهواز در جنوب ایران اشاره کرد و افزود: چنین مراسمی صبح روز یکشنبه در شهر اهواز مرکز استان خوزستان که بیشتر جمعیت آن را عرب‌های ایرانی تشکیل می‌دهند، برگزار شد و هزاران نفر از مردم این استان پیکر قاسم سلیمانی را تشییع کردند.  این روزنامه به ابراز احساسات مردم در مراسم تشییع این شهدا اشاره کرد و افزود: مراسم سوگواری برای قاسم سلیمانی فرمانده قدس سپاه و همراهان شهیدش از سه روز قبل در ایران آغاز شده است.

  الرای کویت: اعتراض در مقابل کنسولگری امریکا در کراچی

روزنامه الرای کویت نیز به واکنش گسترده مردم برخی از کشورها منطقه پس از شهادت سپهبد سلیمانی اشاره کرد و افزود: روز یکشنبه بسیاری از مردم کراچی پاکستان برای برگزاری مراسم سوگواری قاسم سلیمانی به خیابان‌ها آمدند و هزاران نفر با حضور در مقابل کنسولگری امریکا در کراچی نسبت به کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس اعتراض کردند. این روزنامه کویتی با اشاره به درگیری پلیس با تظاهرکنندگان مقابل کنسولگری امریکا در کراچی افزود: در بین تظاهرکنندگان سوگوار زنان و کودکان خردسال حضور و در حالی که عکسی از آیت‌الله خامنه‌ای رهبر عالی ایران در دست داشتند، شعارهای مرگ بر امریکا و مرگ بر اسراییل سردادند.  به نوشته این روزنامه در سایر نقاط پاکستان از جمله اسلام‌آباد نیز چنین اعتراض‌هایی که با آتش زدن پرچم امریکا و اسراییل همراه بوده، اتفاق افتاده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران