شماره امروز: ۵۴۷

رییس مجلس در دیدار روسای قبایل سوریه:

| | |

در شرایطی که امریکا به‌طور علنی و بدون پرده‌پوشی اعلام می‌کند که دلیل اصلی حضورش در منطقه خاورمیانه به دست

گروه ایران|

در شرایطی که امریکا به‌طور علنی و بدون پرده‌پوشی اعلام می‌کند که دلیل اصلی حضورش در منطقه خاورمیانه به دست آوردن منافع بیشتر اقتصادی و سیطره بیشتر بر جریان نفت است، ایران از طریق توسعه مناسبات ارتباطی با گروه‌های تاثیرگذار در سوریه تلاش می‌کند تا زمینه لازم برای تدوین یک قانون اساسی فراگیر برای قرار گرفتن همه طیف‌های موثر این کشور زیر یک چتر قانونی را فراهم سازند. بر اساس این رویکرد کلی است که برنامه‌ریزی جهت دیدار مسوولان عالیرتبه کشورمان با روسای قبایل عشایر سوریه به عنوان یکی از طیف‌های موثر بر روند حوادث این کشور انجام می‌شود تا بستر لازم برای تحقق مطالبات طیف‌های مختلف در چشم‌انداز آینده کشور فراهم شود.  دیروز هم جمعی از روسای قبایل عشایر کشور سوریه بعد از دیدارهایی که با علی‌اکبر ولایتی داشتند با علی لاریجانی رییس مجلس دهم دیدار و گفت‌وگو کردند. دیداری که در جریان آن تصویری از مهم‌ترین شاخص‌های موثر بر آینده سوریه تصویر‌سازی شد و دورنمایی از مهم‌ترین اولویت‌های آینده نیز ارایه می‌شود.  علی لاریجانی در این دیدار گفت: همکاری‌های ترکیه، ایران و روسیه در چارچوب این مذاکرات بسیار مثمرثمر بوده است. وی همچنین درباره قانون اساسی سوریه اظهار داشت: موضوع قانون اساسی در آینده سوریه نقش محوری دارد. باید توسط ملت سوریه تدوین و به تصویب برسد. ملت سوریه نیاز به قیم ندارند و باید بتوانند قانون اساسی کشورشان را بدون فشار بیرونی تدوین کنند. لاریجانی تاکید کرد: اظهارات ترامپ نشان داد که امریکا صرفا به دنبال نفت است. این موضوع برای کشوری که مدعی ابرقدرتی جهان است، آبروریزی محسوب می‌شود. مدعی مدیریت جهان امروز تنها به یک سارق بدل شده است که دوره آن دوامی نخواهد داشت».  لاریجانی در این دیدار با اشاره به نقش تعیین‌کننده قبایل سوریه در ایجاد ثبات در این کشور، گفت: نقش کشور سوریه در چند دهه اخیر در جریان مقاومت بسیار اثرگذار بوده، آن هم در شرایطی که برخی کشورها نمی‌خواهند این کشور آرام باشد و خسارات زیادی را به آن وارد کرده‌اند. رییس مجلس دهم در ادامه با بیان اینکه دوره بحران سوریه سپری شده و اکنون به دوران بازسازی آن رسیده‌ایم، عنوان کرد: خوشبختانه شیوخ عشایر در شرایط حساس کنونی سوریه، تحلیل درستی از وضعیت دارند و از توطئه برخی کشورها علیه خود آگاه هستند. وی در ادامه با یادآوری این موضوع که برخی از کشورهای منطقه مدعی شدند سوریه ظرف مدت کوتاهی سقوط خواهد کرد، اظهار داشت: اما سوریه توانست بر توطئه خطرناک آنها توفیق یابد و مردم این کشور نیز غیرت دینی خوبی از خود نشان دادند که نقش شما روسای قبایل در این قضیه بسیار مهم بوده است. لاریجانی ادامه داد: ارتش آبدیده سوریه نیز کفایت بسیار خوبی در مقابله با تروریسم از خود نشان داد.

  پایان ماجراجویی در سوریه

رییس قوه مقننه در ادامه به ضرورت حل برخی مشکلات سوریه که در صورت برطرف شدن باعث می‌شود هیچ کشوری جرأت اقدام ماجراجویانه علیه سوریه را پیدا نکند، اشاره کرد و افزود: حضور تروریست‌ها در منطقه ادلب آثار سوء فراوانی دارد و این معضل باید هرچه سریع‌تر برطرف شود همچنین نقش موذیانه امریکا در قبال سوریه که امروز به خوبی شفاف شده باید مد نظر قرار گیرد. وی ادامه داد: اظهارات ترامپ به خوبی نشان داد که آنها صرفا به دنبال نفت هستند و این موضوع برای کشوری که مدعی ابرقدرتی جهان است، آبروریزی محسوب می‌شود زیرا کسی که مدعی مدیریت جهان است، امروز تنها به یک سارق بدل شده است که دوره آن دوامی نخواهد داشت. لاریجانی در ادامه با اشاره به مذاکرات آستانه عنوان کرد: همکاری‌های ایران، ترکیه و روسیه در چارچوب این مذاکرات بسیار مثمرثمر بوده است ضمن اینکه در حال حاضر موضوع قانون اساسی در آینده سوریه نقش محوری دارد که باید توسط ملت سوریه تدوین و به تصویب برسد چرا که ملت رشید سوریه نیاز به قیم ندارند و باید بتوانند قانون اساسی کشورشان را بدون فشار بیرونی تدوین کنند. رییس نهاد قانونگذاری کشورمان افزود: برخی کشورها برای بازسازی و حمایت از سوریه شرط گذاشته‌اند که این موضوع شرم آور است و همین‌ها باعث خسارت‌های بسیار به این کشور شد، در حالی که ملت سوریه باید برای آنها شرط بگذارند.

لاریجانی ادامه داد: ایران با هر اقدامی علیه تمامیت ارضی سوریه و با هر تحرک تعرض آمیزی نسبت به این کشور مخالف بوده و از سوریه در مبارزه با تروریسم و در زمینه بازسازی حمایت می‌کند. رییس مجلس در پایان با اشاره به حملات هرازچندگاه اسراییلی‌ها به مواضع سوریه خاطرنشان کرد: این حملات از روی عصبانیت نسبت به تسلط سوریه بر کشور خود و پیشرفت‌هایی است که هر روز به آن دست پیدا می‌کند. روسای برخی قبایل عشایر سوریه نیز در این دیدار ضمن تشکر از حمایت‌های جمهوری اسلامی در زمان مبارزه با تروریسم، گفتند: نقش سازنده ایران در روزهای بحرانی سوریه بسیار حیاتی بوده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران