شماره امروز: ۵۴۷

رهبر انقلاب با اشاره به فرا رسیدن زمان ثبت‌نام انتخابات مجلس تاکید کردند

| | |

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی صبح دیروز پیش از آغاز جلسه درس خارج فقه،

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی صبح دیروز پیش از آغاز جلسه درس خارج فقه، با شرح روایتی درباره توصیه پیامبر اعظم (ص) خطاب به جناب ابوذر، ضمن انتقاد به ثبت‌نام بی‌محابای برخی افراد در انتخابات مجلس، تاکید کردند: هر مسوولیتی، هر سِمتی، هر توانایی‌ای، در کنارش یک مسوولیتی دارد، یک تعهّدی وجود دارد. باید دید که آیا می‌توانید آن تعهّد را انجام بدهید یا نه؟ این خیلی درسِ بزرگی است».

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR متن این سخنان را به شرح زیر منتشر می‌کند.

بسم‌الله الرّحمن الرّحیم

الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیدنا محمّد و‌اله الطّاهرین و لعنة‌الله علی اعدائهم اجمعین.

عن ابی ذرٍّ (سلامُ‌الله علیهِ) انّ النّبی (صلّی‌الله علیهِ و آلِهِ) قال یا ابا ذرٍّ اِنّی اُحِبُّ لک ما اُحِبُّ لِنفسی اِنّی اراک ضعیفاً فلا تُومّرنّ علی اِثنینِ و لا تولّینّ مال یتیم. (۱)

قال یا ابا ذرٍّ اِنّی اُحِبُّ لک ما اُحِبُّ لِنفسی

خود جناب ابی‌ذر این توصیه پیغمبر به خودش را ذکر می‌کند؛ برای ماها هم درس است، درس بسیار بزرگی است. حضرت به او فرمود من هر چه برای خودم دوست میدارم، برای تو هم دوست میدارم؛ یعنی آن چیزی که می‌خواهم به تو بگویم، از روی کمال محبّت است؛ چون انسان به خودش کمال محبّت را دارد. خب حالا آن حرفی که حضرت می‌خواهد به ابی‌ذر بزند چیست؟

اِنّی اراک ضعیفا

من جنابعالی را در مدیریت، ضعیف میبینم. خیلی آدم خوبی هستی، مجاهد فی‌سبیل‌اللّه، رُک‌گو، و آسمان بر راست‌گوتر از او سایه نیفکنده، زمین راست‌گوتر از او را بر خودش حمل نکرده؛ اینها همه به جای خود محفوظ، امّا شما آدم ضعیفی هستی.

فلا تُومّرنّ علی اِثنین

حالا که آدم ضعیفی هستی، مواظب باش بر دو نفر هم ریاست نکنی! یعنی پیدا است آن ضعفی هم که حضرت فرمودند، ضعف در مدیریت است؛ یعنی تو آدمی هستی که مدیریت نداری؛ اگر چنانچه بر دو نفر یا بیشتر ریاست پیدا کردی، نمی‌توانی کار آنها را به سامان برسانی. این، درس برای ماها است. ما -حالا همه ما نه؛ بعضی‌مان این جوری هستیم- به مجرّد اینکه یک مسندی، یک جایی، یا خالی می‌شود یا ممکن است خالی بشود، فوراً چشم میدوزیم که برویم آنجا! خب شما اوّل نگاه کن ببین می‌توانی یا نمی‌توانی. حالا بحث اسم‌نویسی برای انتخابات مجلس است، گفتند شروع شده، همین طور بدون محابا میروند! خب شما که می‌خواهی بروی آنجا، آنجا سوال دارد؛ این توانایی‌ای که خدا به من و شما می‌دهد، کنارش مسوولیت هست. این [مطلبی] که عرض می‌کنم، در مورد خود این حقیر از همه بیشتر است. شما هم همین جور؛ یعنی آن کسانی که مسوولیتی دارند، همین جور. هر مسوولیتی، هر سِمتی، هر توانایی‌ای، در کنارش یک مسوولیتی دارد، یک تعهّدی وجود دارد. می‌توانید آن تعهّد را انجام بدهید یا نه؟ این خیلی درسِ بزرگی است.

و لا تولّینّ مال یتیم

هیچ مال یتیمی را هم شما به عهده نگیر. نه از باب اینکه احتمال این وجود دارد که خدای نکرده مثلا ایشان دست‌درازی می‌کند به مال یتیم. خب مقام ابی‌ذر خیلی بالاتر از این حرف‌ها است، نزدیک مقام عصمت است مقام او؛ پس این احتمال در او نیست. علّت اینکه می‌گویند تولیت مال یتیم را قبول نکن، این است که نمی‌توانی حق یتیم را به او بدهی؛ دیگران می‌آیند دست‌درازی می‌کنند، جنابعالی هم آدم ضعیفی هستی، تدبیر لازم را نداری و نمی‌توانی. برجستگی‌های نظام اسلامی و نظام ارزش‌های اسلامی اینها است؛ یعنی در درجه اوّل، من و شما خودمان مسوولیم که ببینیم این کار را قبول بکنیم؟ نکنیم؟ می‌توانیم؟ نمی‌توانیم؟ این بسیار مساله مهمی است.

۱- امالی طوسی، مجلس سیزدهم، ص ۳۸۴؛ «از ابوذر روایت است که رسول خدا (صلّی‌الله علیه و آله) فرمود: ‌ای ابوذر! من آنچه برای خود دوست می‌دارم برای تو نیز دوست می‌دارم؛ همانا تو را ناتوان می‌بینم، پس هیچ‌گاه به دو نفر امر نکن و به هیچ‌وجه عهده‌دار مال یتیم مباش.»

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران