شماره امروز: ۵۴۷

رییس ستاد انتخابات کشور اعلام کرد

| | |

در شرایطی که ماراتن انتخابات مجلس یازدهم از امروز (یکشنبه) رسما در کشورمان آغاز می‌شود؛

گروه ایران|

در شرایطی که ماراتن انتخابات مجلس یازدهم از امروز (یکشنبه) رسما در کشورمان آغاز می‌شود؛ مسوولان اجرایی انتخابات در وزارت کشور اعلام می‌کنند که پیشنهاد وزارت کشور به شورای نگهبان در جریان بررسی صلاحیت‌ها، داشتن نگاه انبساطی به تایید صلاحیت‌ها است. موضوعی که در صورت تحقق آن می‌توان حضور افزون‌تر گروه‌های سیاسی و احزاب و متعاقب آن مشارکت گسترده‌تر مردم در انتخابات اسفندماه 98 را متصور شد. این خبری است که رییس ستاد انتخابات کشور در آستانه آغاز ثبت نام کاندیداهای مجلس یازدهم اعلام می‌کند و در ادامه تاکید می‌کند: پیشنهاد ما این است که نگاه انبساطی به تایید صلاحیت‌ها وجود داشته باشد.»عرف همچنین از نشست‌های مشترک وزارت کشور با احزاب و گروه‌های مختلف سیاسی خبر می‌دهد؛ نشست‌هایی که رییس ستاد انتخابات کشور معتقد است، برگزاری آنها برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر انتخابات اثرگذار است و در نهایت نتایج آن باعث رشد و پیشرفت کشور خواهد شد. عرف اما خطاب به آن‌دسته از مجریان و ناظران انتخابات که رویکردهای حزبی و سیاسی را وارد فعالیت‌های انتخاباتی می‌کننتد؛ هشدار داد که وزارت کشور یک چنین رفتارهایی را تحمل نخواهد کرد و بلافاصله نسبت به یک چنین تحرکاتی واکنش نشان خواهد داد. جمال عرف در جریان نشست خبری دیروز خود با اشاره به آغاز فرآیند اجرایی انتخابات از دهم آذر، اظهار کرد: در ماه‌های گذشته به دو هزار نفر از فرمانداران و بخشداران آموزش داده و به ابهامات و سوالات آنها پاسخ داده‌ایم. هیچ نیروی اجرایی نداریم که آموزش ندیده باشد. کارهای اجرایی انتخابات به روز در حال اجرایی است. وزیر کشور به پنج استان که انتخابات خبرگان همزمان با مجلس برگزار می‌شود، برگزاری انتخابات خبرگان را ابلاغ کرده است. انتخابات میان دوره‌ای خبرگان در ۵استان برگزار شده تا هفت نفر انتخاب شوند. وی ادامه داد: امیدوارم به سمت انتخاباتی با شور، امن و قانونمند و سالم حرکت کنیم. اگر همه مجریان و ناظران قانون را مبنا قرار دهند، چنین انتخاباتی برگزار خواهد شد. قانون مبنای اقدام همه ما خواهد بود.

معاون سیاسی وزیر کشور درباره مشکلات قانونی که منجر به تعداد زیاد ثبت نام‌ها در انتخابات می‌شود، تصریح کرد: امروز ما موظف به اجرای قانون هستیم. دولت با چند سال کار کارشناسی، لایحه جامع انتخابات را تهیه و به مجلس ارسال کرد که همزمان شد با طرح نمایندگان مجلس و لایحه کنار گذاشته شد، اما طرح مجلس هم فعلا مانده است و این طرح به انتخابات امسال نمی‌رسد. اگر مجلس لایحه را در دستور کار می‌گذاشت شاید بخشی از مشکلات فعلی اجرای انتخابات برطرف می‌شد. اما اکنون باید قانون فعلی را اجرا کنیم.

     نشست‌های مشترک با شورای نگهبان

عرف درباره هماهنگی‌های میان وزارت کشور و شورای نگهبان خاطرنشان کرد: ما با شورای نگهبان جلسات مختلفی داریم. وزیرکشور و دبیر شورای نگهبان و معاونان دو دستگاه جلسات مختلفی برگزار کرده‌اند. همه ما ملزم هستیم قانون را رعایت کنیم. پیشنهاد ما این است که نگاه انبساطی به تایید صلاحیت‌ها وجود داشته باشد. چهار مرجع مصرح در قانون انتخابات باید مبنای بررسی صلاحیت افراد قرار گیرد و مرجع دیگری اظهارنظر نکند. رییس ستاد انتخابات کشور درباره روند ثبت نام از داوطلبان انتخابات، گفت: در دوره قبل مدارک افراد کامل نبود یا افراد در آخرین لحظات برای ثبت نام اقدام می‌کردند و این اقدامات وقت ما را می‌گرفت . کسانی که معیارهای اولیه برای ثبت نام ندارند؛ مثل سن یا مدرک تحصیلی، برای ثبت نام رجوع نکنند، اما توصیه می‌کنیم کسانی که شرایط ماهوی را داشته و می‌توانند به کشور خدمت کنند، در انتخابات ثبت نام کنند. تا پایان آبان ماه، براساس برآوردها حدود ۷هزار نفر در سراسر کشور برای حضور در انتخابات شناسایی شده‌اند.۲۶درصد آن افراد اصلاح‌طلب، ۳۴درصد اصولگرا و ۴۰درصد هم مستقل هستند. وی درباره تایید صلاحیت‌ها در وزارت کشور و شورای نگهبان اظهار کرد: هر دو براساس هیات‌های خود بررسی صلاحیت انجام می‌دهند. مبنای بررسی هیات‌های اجرایی صرفا مراجع چهارگانه و مبنای شورای نگهبان، هیات‌های نظارت است ولی به‌طور طبیعی اختلافاتی در تایید صلاحیت‌ها به وجود می‌آید.

     نشست مشترک با احزاب

رییس ستاد انتخابات با اشاره به جلسات وزارت کشور با جریان‌های سیاسی برای بررسی دغدغه‌های این جریانها برای انتخابات، گفت: نگاه انبساطی در احراز صلاحیت‌ها ورود می‌کند و وزیر تاکید کرد در این زمینه تمام تلاش خود را می‌کند. باید فضایی ایجاد کنیم تا همه کسانی که در خانواده نظام هستند، فرصت حضور در انتخابات را داشته باشند و البته باید قانون مبنا باشد. من معتقدم بهترین داور مردم هستند و باید به مردم اعتماد داشت. عرف در پاسخ به این پرسش که آیا تحقیقات میدانی و محلی در روند بررسی صلاحیت‌ها انجام می‌شود، گفت: اگر در هیات‌های اجرایی ضرورتی برای این کار پیش بیاید، پرسش میدانی محدودی انجام می‌شود. البته این کار برای همه افرادی که ثبت نام می‌کنند، ممکن نیست. تحقیقات میدانی بر اساس تشخیص هیات‌های اجرایی است که البته من معتقدم ضرورت زیادی هم ندارد. ماده 50 قانون انتخابات این اجازه را به هیات‌های اجرایی می‌دهد.

وی درباره الکترونیکی برگزار شدن انتخابات تصریح کرد: احراز هویت افراد در شعب به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود و ما در حال تهیه دستگاه احراز هویت با کمک وزارت دفاع هستیم. ما همچنین دنبال استفاده از صندوق‌های الکترونیکی هستیم ولی تا این لحظه با شورای نگهبان به جمع‌بندی نرسیده‌ایم. وی در مورد برخورد با مجریان انتخاباتی که بیطرفی را رعایت نکنند تصریح کرد: اگر فرماندار یا بخشداری بیطرفی را رعایت نکند، عزل خواهد شد، حتی اگر شب انتخابات باشد. ما به رعایت بیطرفی مصمم هستیم و یک مورد را هم که جهت‌گیری داشت را برکنار کردیم. ما با کسی تعارف نداریم، فرمانداران به حفظ بیطرفی متعهد شدند و البته اکثریت آنها هم بیطرفی را رعایت می‌کنند. وی همچنین درباره برخورد با تخلفات انتخاباتی تاکید کرد: به هر گزارشی که درباره تخلفات انتخاباتی معتبر و مستند باشد رسیدگی می‌کنیم. تبلیغات زودرس را نیز رصد کرده و اگر تخلفی انجام شود با آن برخورد می‌کنیم.

    مشارکت 50تا 60  درصدی

رییس ستاد انتخابات درباره میزان مشارکت در انتخابات خاطرنشان کرد: آنچه تا پایان آبان برآورد شده است، مشارکت 50 درصدی است اما ما امیدواریم در سه ماه آینده بتوانیم مشارکت را تا 60 درصد افزایش دهیم.

معاون سیاسی وزیر کشور درباره تامین امنیت انتخابات نیز بیان کرد: یکی از وظایف ستاد امنیت انتخابات بررسی حوزه‌هایی است که سابقه ناآرامی و درگیری‌ها در دوره‌های قبل انتخابات را داشته‌اند. زیرا ما در برخی حوزه‌ها زخمی و کشته هم داشته‌ایم که سوابق این حوزه‌ها در ستاد امنیت انتخابات وجود دارد و اقدامات پیشگیرانه در دستور کار است. تلاش ما کاهش عوامل بروز ناامنی‌هاست و برای این هدف فرمانداران با تجربه را در حوزه‌هایی که سابقه ناآرامی داشته‌اند انتخاب کردیم. وی با اشاره به اینکه اقداماتی هم برای تامین امنیت در مناطقی که ناآرامی‌هایی اخیرا در آن رخ داده است انجام می‌دهیم تصریح کرد: کشور به امنیت و انسجام نیاز دارد. ما نباید دنبال نزاع بوده و ما بار مسوولیت را بر دوش دیگران بیندازیم و سایرین را متهم کنیم. کشور به انسجام مدیریتی نیاز دارد. من از شهرهای ملارد، رباط کریم، بهارستان، اسلامشهر و شهر قدس بازدید کردم. مردم آنجا می‌گفتند چند روز به خاطر ناامنی‌ها در منازلشان مانده‌اند، در واقع اولین قربانیان ناامنی‌ها مردم هستند. عرف با اشاره به اینکه ساز و کار برگزاری تجمع و راهپیمایی وجود دارد و کمیسیون ماده 10 احزاب به درخواست‌ها در این زمینه رسیدگی می‌کند خاطرنشان کرد: در سال گذشته بیش از 300 تجمع قانونی که عمدتا جنس کارگری و با مطالبات معیشتی و اقتصادی بود برگزار شده است. البته مصوبه دولت برای تعیین مناطقی برای برگزاری راهپیمایی‌ها توسط دیوان عدالت اداری ابطال شده است اما باید اعتراض‌ها در چارچوب خود و با ساز و کار تعیین شده اجرا شود. عرف درباره اظهارات رییس‌جمهور درباره بی‌اطلاعی‌اش از زمان اجرای افزایش قیمت بنزین، اظهار کرد: روز چهارشنبه قبل از اجرای طرح، وزیر کشور گزارشی در این زمینه در جلسه هیات دولت ارایه می‌کند. به نظر من رییس‌جمهور خواست بگوید آنقدر به شورای امنیت کشور و وزیر کشور اعتماد دارد که صفر تا صد احرای طرح را به شورای امنیت کشور و وزیر کشور تحویل داده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران