شماره امروز: ۵۴۷

دادستان کل کشور در بازدید از زندان فشافویه

| | |

دادستان کل کشور که در راستای تاکیدات رییس قوه قضاییه مبنی بر کسب اطلاع از وضعیت زندانیان و نظارت بر زندان‌ها

گروه ایران|

دادستان کل کشور که در راستای تاکیدات رییس قوه قضاییه مبنی بر کسب اطلاع از وضعیت زندانیان و نظارت بر زندان‌ها، صبح دیروز به عنوان یکی از نمایندگان آیت‌الله رییسی از زندان بزرگ فشافویه بازدید و از نزدیک در جریان رسیدگی به پرونده‌های تشکیل شده در ارتباط با اغتشاشات اخیر قرار گرفته بود؛ بعد از بازدید از زندان و گفت‌وگو با برخی دستگیرشدگان اعلام کرد که «همه دستگیرشدگان حوادث سهمیه‌بندی بنزین از وضعیت زندان و نگهداری‌شان راضی‌اند.» حجت‌الاسلام منتظری همچنین اعلام کرد که «افراد دستگیرشده‌ای که بی‌گناه تشخیص داده شوند، در اولین فرصت آزاد خواهند شد.»

به گزارش روابط عمومی دادستانی کل کشور، در این بازدید که تعدادی از معاونین و مقامات قضایی، دادستان کل کشور را همراهی می‌کردند حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در جریان وضعیت زندانیان قرار گرفت و در گفت‌وگوی چهره به چهره با برخی مددجویان نسبت به شرایط آنها کسب اطلاع و در موارد مورد نیاز دستورات لازم را صادر کرد.

در این بازدید همچنین حجت‌الاسلام منتظری از وضعیت متهمان اغتشاشات اخیر جویا شد و در گفت‌وگو با برخی از این متهمان در جریان نحوه بازداشت و تحقیق از آنها قرار گرفت.

دادستان کل کشور با بیان اینکه بعد از حوادث اخیر که به واسطه اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین اتفاق افتاد، تعدادی از افراد دستگیر شدند و اکنون در بازداشت به سر می‌برند، این افراد همگی با خانواده‌شان ارتباط گرفته و تماس تلفنی داشته‌اند و نکته مهم این است که همه این دستگیرشدگان از وضعیت زندان و نگهداری‌شان اعلام رضایت کرده‌اند.

حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری در حاشیه جریان بازدید از زندان بزرگ فشافویه در رابطه با وضعیت زندانیان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در بازدید دو ساعته‌ای که از زندان بزرگ تهران صورت گرفت، دیدار چهره به چهره‌ای با افراد دستگیر شده داشتیم. وی افزود: بعد از حوادث اخیر که به واسطه اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین اتفاق افتاد، تعدادی از افراد دستگیر شدند و اکنون در بازداشت به سر می‌برند. کنترل این کار و نظارت بر کارهایی که این افراد انجام داده‌اند، مورد توجه دستگاه قضایی است، هم به لحاظ اینکه افرادی که در این حوادث ممکن است مقصر نباشند و بی‌گناه باشند و در جمعیت دستگیر شده باشند و افرادی که ممکن است دارای تقصیر در مراتب مختلف باشند.

منتظری ادامه داد: تاکید ما به مسوولان در زندان فشافویه این بود که هرچه سریع‌تر این افراد تعیین تکلیف شده و زودتر غربالگری شوند، البته مسوولان مرتبط هم وعده داده‌اند که ظرف 48 ساعت آینده غربالگری آنها به پایان خواهد رسید.

  بی گناهان به زودی آزاد می‌شوند

دادستان کل کشور تصریح کرد: افراد دستگیرشده‌ای که بی‌گناه تشخیص داده شوند، در اولین فرصت آزاد خواهند شد اما آنهایی که مرتکب جرم شده‌ باشند، حتما به سرعت درجه‌بندی شده و به جرم آنها رسیدگی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: آنهایی که جرم کمتری دارند و مرتکب جرایم خیلی مهم نشده‌ باشند، هرچه زودتر تعیین تکلیف می‌گردند اما آنهایی که جرایم سنگینی انجام داده‌ باشند در چارچوب قوانین با آنها برخورد خواهد شد. دادستان کل کشور افزود: در این بازدید دو ساعته به تمام دستگیرشدگان توصیه کردیم که در بازجویی‌ها و تحقیقات از خود صداقت به خرج دهند، زیرا وقتی صداقت داشته باشند می‌توان به آنها کمک کرد. این افراد همگی با خانواده‌شان ارتباط گرفته و تماس تلفنی داشته‌اند و نکته مهم این است که همه این دستگیرشدگان از وضعیت زندان و نگهداری‌شان اعلام رضایت کرده‌اند.

دادستان کل کشور تصریح کرد: پیام ما به دشمنان کشور این است که تصور نکنند با فریب دادن عده قلیلی می‌توانند به اهداف خود برسند، البته عوامل اصلی هم شناسایی شده و هیچ خط قرمزی برای برخورد با آنها نخواهیم داشت. وی ادامه داد: قطعا دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی با توجه به مستندات موجود مسائل را تعقیب کرده و برای ما هم شناسایی عوامل اصلی اولویت دارد که البته تا امروز هم تعدادی دستگیر شده‌اند.

دادستان کل کشور گفت: این افراد که عوامل اصلی هستند بدانند که امکان گریز و فرار برایشان وجود نخواهد داشت.

   مشارکت مردم برای بازگشت آرامش

منتظری ادامه داد: ملت عزیز ایران همان‌گونه که در همه مراحل همراه نیروهای اطلاعاتی و امنیتی بوده‌اند برای بازگرداندن آرامش به کشور اکنون هم حامی و همراه باشند.

بیگانگان و دشمنان در طول چهار دهه گذشته دشمنی کرده و از هر فرصتی برای برهم زدن آرامش نظام استفاده کرده اما تا امروز به نتیجه دلخواه خود نرسیده اند. منتظری خاطرنشان کرد: امروز اذناب بیگانگان در منطقه تلاش‌هایی می‌کنند و با همه سرمایه‌گذاری‌هایشان دستشان کوتاه مانده و تنها چند بانک را به آتش کشیده‌اند که این موضوع باید برای آنها آبروریزی باشد.

وی افزود: ملت غیور و همیشه در صحنه ایران اجازه نمی‌دهد دشمن بخواهد از این موقعیت سوءاستفاده کند و به نتیجه دلخواه خود برسد. لذا من به جوانان توصیه می‌کنم تا به دستگاه قضایی اطلاعاتی و امنیتی کشور کمک کرده و تصاویر و مستندات خود از اغتشاشگران را به دستگاه‌های امنیتی ارایه دهند.

منتظری عنوان کرد: اگر هر شهروندی در کشور خود را همیار و کمکیار دستگاه‌های امنیتی بداند در ایجاد امنیت سهیم می‌شود و به این ترتیب امنیت کشور حفظ خواهد شد. دادستان کل کشور در پایان گفت: در این بازدید به دستگاه‌های امنیتی و ضابطان توصیه کردیم تا با تلاش شبانه روزی موضوع غربالگری را تسریع کنند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران