شماره امروز: ۵۴۷

یارانه بنزین آبان ماه از هفته آینده آغاز می‌شود

| | |

بعد از انتشار ابلاغیه تغییر در قیمت بنزین؛ جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه با حضور اعضاء و سران سه قوه

گروه ایران|

بعد از انتشار ابلاغیه تغییر در قیمت بنزین؛ جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه با حضور اعضاء و سران سه قوه تشکیل شد. جلسه‌ای که در ابتدای آن پس از ادامه مباحث اصلاح ساختاری بودجه و اصلاح و مقاوم‌سازی اقتصاد، وزیر کشور و رییس سازمان برنامه و بودجه، گزارشی را از روند اجرای مصوبه جلسات گذشته سران قوا ارایه کردند و در نهایت سران سه قوه این تصمیم را تصمیم نظام و مورد حمایت ارکان کشور ارزیابی کردند و از تمام نهادها، ارگان‌ها، دستگاه‌ها و سازمان‌های مسوول خواستند که در مسیر تحقق اهداف این طرح حمایت‌های لازم را در دستور کار قرار دهند. همچنین رحمانی‌فضلی وزیر کشور گزارشی را درباره مصوبه مدیریت مصرف سوخت و همین‌طور طرح حمایت از معیشت اقشار کم‌درآمد ارایه کرد.  در ادامه این جلسه همچنین بحث شد که همه قوا در دولت در اجرای این مصوبه، همکاری کامل خواهند کرد و از همه دستگاه‌ها و نهادهای کشور خواسته شد برای اجرای موفق این طرح و تحقق اهداف آن، همکاری کنند. ایجاد عدالت اجتماعی، برخوردار شدن 60 میلیون ایرانی با تأکید بر خانوارهای کم‌درآمد، مبارزه با قاچاق سوخت، کاهش رانت، مدیریت مصرف و مقاوم‌سازی اقتصاد، از جمله اهداف این طرح است. معاون رییس قوه قضاییه و دادستان محترم کل کشور در این جلسه تأکید کردند که قوه قضاییه برای اجرای این طرح به‌طور کامل همکاری خواهد کرد. رییس مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به قانون برنامه ششم توسعه و مصوبه سران قوا، خواهان مشارکت همه دستگاه‌ها برای اجرای موفق این طرح شد.

     حمایت مستمر از اقشار کمتر برخوردار

در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تأکید شد با توجه به تأمین منابع، این کمک‌های حمایتی و معیشتی، ماهانه، بدون وقفه و به‌طور منظم پرداخت خواهد شد، بنابراین پرداخت‌های آبان ماه از هفته آینده آغاز خواهد شد.

همچنین با اشاره به سهمیه‌بندی‌هایی که در حوزه حمل‌ونقل انجام گرفته کنار عدم افزایش بهای گازوئیل، عنوان شد که این اقدامات برای کنترل قیمت‌های حمل‌ونقل کافی است اما در عین حال چنانچه اقدامات دیگری نیاز باشد، آن اقدامات انجام خواهد گرفت.

در ادامه جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، بحث مدیریت متمرکز با مولدسازی‌های دارایی‌های دولت از املاک، ساختمان‌ها و بهینه‌سازی استفاده و جلوگیری از افزایش هزینه، پیگیری شد و تصمیم‌گیری درباره این موضوع به جلسه آتی شورا موکول گردید.

براساس مباحثی که در این جلسه انجام شد، هرگونه استفاده از املاک و دارایی‌های دولتی و شرکت‌های دولتی تحت نظارت و مدیریت هدفمند قرار می‌گیرد و نسبت به واگذاری اموال مازاد و تخصیص به اعتبارات عمرانی، اقدام خواهد شد.

کوچک‌سازی دولت، افزایش اعتبارات بخش اشتغال و تولید، جلوگیری از گسترده‌تر شدن دولت و کمک به بودجه‌های عمرانی از جمله فواید این طرح عنوان شد.

    ۶۰ میلیون نفر از منابع حاصل از  اصلاح قیمت بنزین برخوردار می‌شوند

بلافاصله پس از پایان نشست علی ربیعی سخنگوی دولت در گفت‌وگوی تلویزیونی درباره جلسه دیروز شورای عالی هماهنگی اقتصادی که با حضور سران قوا برگزار شد با اشاره به این واقعیت که 60 میلیون نفر از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین برخوردار می‌شوند، اظهار داشت: در ادامه مباحث مربوط به اصلاح ساختار بودجه و اقتصاد ایران، چهل و دومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی برگزار شد.

سخنگوی دولت با اشاره به تصمیمات جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی درباره مدیریت مصرف سوخت و حمایت اجتماعی گفت: درابتدای جلسه «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور و «محمدباقر نوبخت» رییس سازمان برنامه و بودجه گزارش‌هایی به اعضای جلسه ارایه کردند.

ربیعی بیان کرد: سران قوا ضمن تشکر از تلاش‌های وزیر کشور برای اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت، هر کدام به صورت جداگانه صحبت کردند و بر همکاری همه‌جانبه همه دستگاه‌ها و نهادهای کشور برای اجرای موفق این طرح ملی تاکید کردند.

وی یکی دیگر از مباحث این جلسه را تحقق و اهداف طرح مدیریت مصرف سوخت و حمایت از اقشار کم درآمد جامعه عنوان کرد و گفت: در این جلسه ایجاد عدالت اجتماعی و برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از خانواده‌های کم درآمد از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین، مورد تاکید مجدد قرار گرفت.

سخنگوی دولت با بیان اینکه از اهداف مهم این طرح مبارزه با قاچاق سوخت بود که در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مورد بحث قرار گرفت، افزود: بحث مدیریت مصرف سوخت و مقاوم‌سازی اقتصاد ناشی از این طرح نیز در این جلسه مطرح شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران