شماره امروز: ۵۴۷

عراقچی در دیدار با معاون وزیر خارجه روسیه:

| | |

«هرچند مسیر دیپلماسی همچنان باز است اما هر روز باریک‌تر می‌شود.»این عباراتی است

«هرچند مسیر دیپلماسی همچنان باز است اما هر روز باریک‌تر می‌شود.»این عباراتی است که معاون وزیر امور خارجه کشورمان با استفاده از آنها تلاش می‌کند تا تصویری از آینده برجام و مذاکرات احتمالی بر سر آن برای فعالان رسانه‌ای ارایه کند. تصویری از برجام که عراقچی معتقد است چنانچه سریعتر کشورهای اروپایی تعهدات اقتصادی خود را عملیاتی نکنند؛ دستیابی به اهدافی که نظام بین‌الملل از دل توافقنامه‌هایی چون برجام جست‌وجو می‌کند، تقریبا غیر ممکن خواهد شد. «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان که در مسکو به سر می‌برد ضمن دیدار با «سرگی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه، چهار ساعت با وی درباره برجام تبادل نظر کرد. در این مذاکرات که قریب به چهار ساعت به طول انجامید طرفین آخرین تحولات در موضوع هسته‌ای و برجام را مورد بحث و بررسی قرار دادند.  

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این دور از مذاکرات با اشاره به طرح فرانسه و مذاکرات حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران در نیویورک تاکید کرد: ایران همواره از هر ایده و ابتکاری که قادر به حل مسالمت‌آمیز بحران موجود باشد استقبال می‌کند اما چنین ابتکاراتی تنها زمانی قابل پذیرش است که متعادل و واقع‌بینانه بوده و تامین‌کننده منافع ایران در برجام باشند.  عراقچی با انتقاد از سیاست‌های یکجانبه امریکا و ناتوانی اروپا در عمل به تعهدات خود پس از خروج آن کشور از برجام گفت: در صورت عدم تحقق خواسته‌های ایران، جمهوری اسلامی به کاهش تعهدات خود در برجام براساس حق خود مندرج در بند ۳۶ این توافق ادامه خواهد داد و هیچ‌کس نباید اراده ایران در این زمینه را مورد تردید قرار دهد.

عراقچی در عین حال تاکید کرد: مسیر دیپلماسی همچنان باز است اما این مسیر هر روز باریک‌تر و صعب العبورتر می‌شود و کشورهای باقیمانده در برجام اگر در اراده خود برای حفظ برجام جدی هستند باید بدانند که زمان کمی در اختیار دارند.  سرگی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز در این گفت‌وگو با تاکید بر اینکه خروج امریکا از برجام نقض بین قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است، گفت: کشورش از برجام به عنوان دستاورد بزرگ چندجانبه گرایی حمایت می‌کند و به تماس خود با سایر کشورهای مشارکت‌کننده در برجام برای حفظ این توافق ادامه خواهد داد.  در این مذاکرات طرفین مشورت‌های نزدیک دو کشور در خصوص برجام و دیگر مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی را ارزشمند دانسته و بر ضرورت تداوم این مشورت‌ها تاکید کردند. گفتنی است، رایزنی‌های عراقچی و ریابکوف به عنوان مذاکره‌کنندگان ارشد ایران و روسیه از ابتدای مذاکرات هسته‌ای به صورت مستمر در تهران و مسکو جریان داشته است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران