شماره امروز: ۵۴۷

وزیر کشور:

| | |

با نزدیک شدن به موعد اربعین و آغاز بازگشت زائران از حرم حسینی وزیر کشور از مسافران می‌خواهد که برنامه بازگشت خود از عراق را مدیریت کنند

با نزدیک شدن به موعد اربعین و آغاز بازگشت زائران از حرم حسینی وزیر کشور از مسافران می‌خواهد که برنامه بازگشت خود از عراق را مدیریت کنند تا با مشکلاتی چون شلوغی، ترافیک و... مواجه نشوند. رحمانی فضلی با اشاره به تمهیدات تازه در تسهیل سفر زائران به عتبات عالیات در ایام اربعین گفت: با افزایش تعداد اتوبوس‌ها و وسایل حمل و نقل اعزامی، ترافیک مسیرها افزایش می‌یابد، بنابراین زائران و کسانی که در مرزها هستند به مرور و به تناسب ظرفیت جاده‌ها، سفر خود را مدیریت کنند. وزیر کشور دیروز درباره تازه‌ترین اقدامات وزارت کشور و ستاد مرکزی اربعین با تاکید بر اینکه حمل و نقل از حوزه‌های مهم در برگزاری مراسم اربعین است؛ گفت: پیش‌بینی ما برای حمل و نقل در ایام مراسم اربعین حدود ۸ هزار اتوبوس بوده که تعداد چهار یا پنج هزارکامیون هم در صورت لزوم به این تعداد افزوده خواهد شد. این تعداد هم برای این سوی مرز و هم سمت عراق است، ما نمی‌توانیم تعداد زیادی وسیله به آن سوی مرز بفرستیم دلیل آن هم روشن است چون هم مسیر مهران-کوت- نجف و هم مسیری که از بصره طی می‌شود دارای جاده‌ای باریک است و مشکلات زیادی دارد.

رحمانی‌فضلی با اشاره به اینکه تعداد زائرین ایرانی و عراقی بسیار زیاد است؛ گفت: به دلیل همین تعداد بالای زائران مسیری که در 3 یا ۴ ساعت طی می‌شود ممکن است ۱۰ ساعت هم طول ‌کشد که این موضوع سرعت کامیون‌ها و اتوبوس‌ها را کم کرده و امکان اینکه مسافر را خالی کنند و دوباره برگردند خیلی کم می‌شود.

وزیر کشور افزود: با افزایش تعداد ماشین‌های اعزامی ترافیک افزایش می‌یابد بنابراین خود زائرین و کسانی که در مرز هستند به مرور و به تناسب ظرفیت جاده‌ها سفر خود را مدیریت کنند.

 بسته شدن مرزها به مدت یک یا دوساعت به دلیل همین تنظیم تردد و ترافیک است.

رحمانی‌فضلی با تاکید بر اینکه هیچ مشکلی در تامین اتوبوس نداریم؛ گفت: در حوزه موکب‌ها بیش از ۲۵۰۰موکب داخل عراق وجود دارد و امکانات، تدارکات و خدمات در حوزه‌های مختلف فراهم است همچنین درباره مشکل آب با توجه به گرمای هوا مشکلاتی وجود داشته که سریعاً رفع شده و مشکلی نداشته و نخواهیم داشت. وزیر کشور ضمن درخواست از هموطنان و زائران برای کاهش مدت اقامت خود در عراق گفت: از تعداد دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر زائری که از ابتدای محرم به عراق سفر کرده‌اند تا به امروز حدود ۸۰۰ هزار نفر برگشتند یعنی یک میلیون و ۸۰۰ هزارنفر ایرانی داخل عراق هستند که روز به روز تعدادشان زیاد می‌شود.

وی ادامه داد: اگر همین نسبت به دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفربه ۸۰۰ هزار نفر تا آخر ادامه یابد ما در ۲ یا ۳ روز آخر با بیش از دو میلیون جمعیتی روبرو خواهیم که قصد برگشتن دارند و در زمان برگشت قطعاً دچار زحمت و مشکل خواهند شد.

رحمانی‌فضلی خاطرنشان کرد: عراقی‌ها بعدازظهر اربعین تمام موکب‌های خود را جمع می‌کنند البته پیش‌بینی شده است که یک یا دو روز پس از اربعین موکب‌های ما در داخل عراق سرویس دهی داشته باشند اما آنها نمی‌توانند به تنهایی پاسخگوی جمعیت باشند و تنها راه‌حل این است که زائران پس از یک یا دو روز به کشور بازبرگردند تا ما بتوانیم سفر را به خوبی مدیریت کنیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران