شماره امروز: ۵۴۷

وزیر کشور در دیدار با رییس سرویس مبارزه با مواد مخدر قرقیزستان؛

| | |

در راستای افزایش هماهنگی‌های ارتباطی میان ایران و کشورهای همسایه وزیر کشور آمادگی ایران را برای انتقال تجربیات به قرقیزستان اعلام کرد و گفت:

در راستای افزایش هماهنگی‌های ارتباطی میان ایران و کشورهای همسایه وزیر کشور آمادگی ایران را برای انتقال تجربیات به قرقیزستان اعلام کرد و گفت: ایران در خط مقدم مبارزه با موادمخدر است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، «عبدالرضا رحمانی فضلی» در ادامه سفر خود به قرقیزستان در جریان بازدید از سرویس ملی مبارزه با مواد مخدر این کشور و دیدار با رییس این مرکز گفت: ایران اقدامات بسیار گسترده‌ای در زمینه مبارزه با مواد مخدر انجام و با وجود عدم دریافت کمک‌های بین‌المللی، به این مبارزه ادامه داده است. وزیر کشور به میزان کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان اشاره کرد و گفت: باوجود اینکه امریکایی‌ها در افغانستان با تمام امکانات حضور دارند، هیچ گونه مبارزه‌ای با مواد مخدر در افغانستان صورت نمی‌دهند. رحمانی فضلی افزود: با توجه به دشواری‌های اعمال حاکمیت از سوی دولت افغانستان، مرزهای این کشور با ایران تقریباً توسط جمهوری اسلامی ایران کنترل می‌شود و افغانستان، کنترل خاصی روی مرزها برای جلوگیری از مواد مخدر ندارد و کشورهای غربی و اروپایی نیز در این زمینه کمک خاصی به جمهوری اسلامی ایران نداشته و ایران، صرفاً بر اساس رسالت اسلامی و انسانی خود با مواد مخدر مبارزه می‌کند. رییس شورای امنیت جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: سالانه بیش از ۸۰۰ تن انواع مواد مخدر در ایران کشف می‌شود و جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف مبارزه با مواد مخدر از جمله درمان معتادان، راهکارهای کشف جاسازی مواد مخدر و همچنین مبارزه با باندهای تبهکار، تجربیات بسیار ارزشمندی دارد و آمادگی دارد؛ تمامی این تجربیات را در اختیار قرقیزستان قرار دهد. وزیر کشور ایران خاطرنشان کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر و پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران، تجربیات بسیار خوبی در این زمینه دارند و من از شما می‌خواهم با تبادل هیات، چه از طرف ایران و چه از طرف قرقیزستان، سطح روابط دو کشور در زمینه مبارزه با مواد مخدر ارتقاء یابد. رحمانی‌فضلی همچنین برای تبادل اطلاعات و تجربیات، تجهیز و آموزش نیروها و همچنین دوره‌های آموزشی برای پزشکان ویژه درمان معتادان اعلام آمادگی کرد.

  حمایت از برنامه‌های ایران

در ابتدای این بازدید، رییس سرویس مبارزه با مواد مخدر قرقیزستان، گزارشی از فعالیت‌های این سرویس در قرقیزستان ارایه کرد. زاپولسکی اولگ، با ارایه آمار اقدامات قرقیزستان در مبارزه با مواد مخدر از جمهوری اسلامی ایران درخواست کرد در این زمینه به قرقیزستان کمک کند. اولگ افزود: طبق آمار رسمی در قرقیزستان، ۸ هزار و ۵۰۰ معتاد وجود دارد که بیشتر هرویین و تریاک مصرف می‌کنند. مصرف سالانه مواد مخدر در قرقیزستان، سالانه نیم تن هرویین و نزدیک دو تن تریاک است و سالانه بیش از ۱۵۰۰ جرم مرتبط با مواد مخدر واقع می‌شود. وی افزود: سرویس مبارزه با مواد مخدر قرقیزستان در حوزه‌های درمان، مبارزه با توزیع مواد مخدر و همچنین مبارزه با تولید مواد مخدر اقدام می‌کند. سرویس زیرنظر نخست وزیری و به نیابت از وی زیرنظر وزیر کشور فعالیت می‌کند. در ادامه این بازدید رحمانی فضلی از بخش‌های آزمایشگاهی، آموزش پلیس و دیگر بخش‌های مرکز مبارزه با مواد مخدر قرقیزستان بازدید کرد. براساس این گزارش، در موافقت نامه انتظامی امنیتی بین دو کشور که در جریان این سفر به امضای وزرای کشور دو طرف رسید، همکاری در زمینه تبادل اطلاعات مبارزه با جرایم سازمان یافته، تروریسم و مبارزه با مواد مخدر مورد تاکید ویژه قرار گرفته است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران