شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهوری در همایش دستاوردهای دولت در توسعه زیرساخت‌های روستایی:

| | |

«اگر بدانم که به جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که در نتیجه کشور آباد شده و مشکلات مردم حل می‌شود،

گروه  ایران|

«اگر بدانم که به جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که در نتیجه کشور آباد شده و مشکلات مردم حل می‌شود، دریغ نمی‌کنم؛ اصل منافع ملی ما است.» این عبارات مهم‌ترین بخش از اظهاراتی است که رییس‌جمهوری دیروز در همایشی با موضوع دستاوردهای دولت در حوزه توسعه روستایی و به فاصله چند ساعت پس از سفر غیرمترقبه ظریف به محل اجلاس جی 7 مطرح کرده است؛ عباراتی که بلافاصله بعد از طرح آن، دامنه وسیعی از واکنش‌ها را در سطح رسانه و شبکه‌های اجتماعی در پی داشت.

رییس‌جمهوری اما با تاکید بر اینکه برای حفظ منافع ملی باید با هر دو دست قدرت و دیپلماسی کار کنیم، خاطرنشان کرد: «برای حل و فصل مشکلات باید از قدرت نظامی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی خود استفاده کنیم.» روحانی در همایش دستاوردهای دولت در توسعه زیرساخت‌های روستایی می‌گوید: گویی در گوش بعضی‌ها پنبه است و هر چه ما می‌گوییم آنها می‌گویند مذاکره چه خاصیتی دارد، بعد از مذاکره به جای یک میلیون بشکه نفت، دو میلیون و 800 هزار بشکه نفت صادر کردیم. میلیاردها دلار به کشور آوردیم هر ماه یک میلیارد دلار از پول‌های خود را آزاد کردیم قطعنامه‌هایی که امریکا برای آنها 20 سال زحمت کشید را مثل بت تخریب کردیم، سرمایه خارجی جذب شد؛ البته وقتی شرکت‌های خارجی به کشور آمدند عده‌ای نگفتند این شرکت‌ها آمدند اما وقتی شرکت‌ها رفتند آنها می‌گویند چر این شرکت‌ها رفتند؟

رییس‌جمهور ادامه داد: وزیر خارجه ما به پاریس می‌رود سپس با ما مشورت کرده و دوباره به پاریس برمی‌گردد. ما با مسوولان مربوطه مشورت و بحث داریم و باید کارمان را انجام دهیم، جایی که احتمال موفقیت حتی 10 تا 20 درصد وجود دارد هم باید جلو رفت و نباید فرصت را از دست بدهیم، البته قدرت داخلی و تولید ملی در راس همه کارهای ماست؛ زیرا تولید و قدرت ملی به ما فرصت می‌دهد که با دنیا حرف بزنیم. احیای صنعت، کشاورزی، خدمات و روستاها به معنای توانمند شدن قدرت ملی است. روحانی اظهار کرد: روستایی بودن قبل انقلاب کمی با خودکم بینی توام بود. طرف با شرمساری می‌گفت روستایی و دهاتی هستم. شهرنشینی و مرکزنشینی به عنوان افتخار بود، اصلا در تهران متولد شدن افتخار بود.

وی ادامه داد: پیروزی انقلاب یکی از اصلاحاتی که در ذهن ما ایجاد کرد یکسان بودن مردم شهرنشین و روستانشین بود، حتی اینکه کسی بگوید من روستایی هستم نوعی تقدس هم یافته است.

  مهاجرت به خاطر امکانات

روحانی خاطرنشان کرد: یکی از عوامل مهاجرت از اینجا شروع می‌شود که طرف فکر می‌کند در شهر جایگاه اجتماعی‌اش بالاتر است، اما امروز ابدا این تفکر در جامعه ما وجود ندارد. امروز تمام مردم احساس می‌کنند شهر و رستا، شرق و غرب، شمال و جنوب از نظر جایگاه و منزلت اجتماعی برابر هستند. همه ما نسبت به آبادانی و توسعه روستاها یک وظیفه سنگین احساس می‌کنیم.

وی ادامه داد: فردی که در شهر بود از فضای بهداشت و کسب و کار و رفاه بیشتری برخوردار و او که در روستا بود از این امکانات محروم بود. شاید یادمان رفته الان برق و آب به وفور به همه جا رسیده است، اما آنها که در روستا بزرگ شدند خاطرشان هست که وقتی می‌گفتند در این روستا دو سال دیگه برق می‌آید چه قدر نشاط ایجاد می‌شد. رییس‌جمهور افزود: جاده آسفالتی نه، بلکه جاده معمولی یک آرزوی بزرگ بود. روستاهایی بود که حدود چهل تا پنجاه سال پیش در یک فصل‌هایی امکان نداشت تردد در آنها صورت بگیرد و در یک فصل‌هایی فقط ماشین‌های شاسی بلند رفت و آمد می‌کرد. گاز که اصلا در روستا نبود. نفت سفید که به روستا می‌رسید شبیه معجزه بود. مرکز بهداشتی، درمانی و حضور پزشک هم همین طور بود. سالی یک بار پزشک به روستا می‌رفت و روستا و شرایط زندگی‌اش از شهر جدا بود، این در حالی است که در شهرها یک رفاه نسبی حاکم بود. وی گفت: انقلاب این مسیر را برای ما هموار کرد. مقداری هم تکنولوژی این مسیر را هموار کرده است، الان کل دنیا را می‌گویند دهکده جهانی. شما در این انتخابات‌  می‌بینید که اولین علامت پیروزی را روستاها اعلام می‌کنند. اولین رای‌ها برای روستاهای بسیار کوچک است همان رای می‌شود معیار تا رای تهران شمرده شود، این نکته مهمی است.

روحانی گفت: ارتباطات مردم چنان به هم نزدیک شده است که آگاهی مردم روستای ما امروز به اندازه شهر و گاهی بالاتر است. امروز در دانشگاه‌ها هم همین‌طور است بسیاری از نخبگان، اساتید و طلاب و مراجع بزرگ ما روستایی بودند. رییس‌جمهور تصریح کرد: من بسیار افتخار می‌کنم که در دولت یازدهم و دوازدهم یکی از دستاوردهای ما توسعه روستاها بوده است. قبلا این کار می‌شده اما توسعه در دولت یازدهم سرعت بیشتری گرفت. 14 هزار روستا تا قبل دولت یازدهم و در این شش سال بیش از ۱۴ هزار روستا گازکشی شده است. در آمار استان‌ها استحکام خانه‌های روستایی و رشدها کاملا مشخص بوده است.

  چرایی احیای روستاها

وی با طرح این پرسش که «چرا باید روستا را احیا کنیم؟» گفت: پاسخ اولیه‌اش مشخص است، آنها هم دارای حقوق برابر هستند، اما پاسخ بعدی این است که اگر روستا آباد نشود شهرها را نابود کردیم. روستا آباد نشود مهاجرت و حاشیه‌نشینی ایجاد می‌شود. بر اساس این گزارش، روحانی با بیان اینکه در شرایط فشار دشمن راهی جز توسعه کشور، رونق تولید و همکاری بیشتر نداریم، اظهار کرد: دولت برای حل مشکلات از هیچ مسیری کوتاهی نمی‌کند. معتقدم برای منافع کشور از هر ابزاری باید استفاده کرد. اگر بدانم که به جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که در نتیجه کشور آباد شده و مشکلات مردم حل می‌شود، دریغ نمی‌کنم؛ اصل منافع ملی ما است. وی ادامه داد: یک سال است که شدیدترین تحریم‌ها را بر ما وارد کردند ما هم در برابر تحریم‌ها ایستادیم. تعهدات خود را هم کاهش دادیم، اما بین مراحل کاهش تعهد دو ماه وقت گذاشته‌ایم تا فرصت دیپلماسی داشته باشیم. خواست ملت ما عزت، استقلال و همزمان کاهش زحمت و فشار و افزایش رفاه است. اگر بنا باشد با فشار به مردم کشور را اداره کنیم که هر کسی بلد است کشور را اداره کند. ما می‌ایستیم تا به اهداف و منافع و امنیت کشور به عظمت برسیم، جایی باید ایستاد که منافع وجود دارد. ما برای دفاع از منافع ملی و استقلال کشور می‌ایستیم، خسته نمی‌شویم و از هر ابزاری برای حل مسائل استفاده می‌کنیم. رییس‌جمهور در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه توسعه زیرساخت‌های ارتباطاتی در روستاها کار بسیار بزرگی است که انجام شده است، گفت: اکنون یک روستایی با اینترنت می‌تواند یک گردشگر اروپایی را به خانه خود دعوت کند و صنایع دستی خود را به سایرین معرفی کند. راه حذف دلالی، استارتاپ‌ها و فضای مجازی است. اکنون یک روستایی می‌تواند از خانه خود محصولش را در هر بازاری بفروشد. وی ادامه داد: قبل از سال 92 هر یک متر مکعب آب 920 گرم محصول خشک می‌داد، اما امروز یک متر مکعب آب 1450 گرم محصول خشک می‌دهد. این یعنی تحول در بذر و نوع کشت. ما اکنون می‌توانیم با آب کمتر محصول بیشتر برداشت کنیم البته نمی‌توانیم زمین را خیلی توسعه دهیم ولی باید کیفیت محصول را افزایش دهیم خودکفایی در گندم یا تولید بیشتر دانه‌های روغنی نشانه تحول در بخش کشاورزی است.  رییس‌جمهور با بیان اینکه در زمینه گازرسانی، آب آشامیدنی و برق رسانی، راه روستایی، بهداشت و درمان، ارتباطات و گردشگری آمارهای ما قابل مقایسه با آمارهای جهانی است، تصریح کرد: 84 درصد مردم روستاها و نزدیک به 100 درصد مردم شهری به استثنای استان سیستان و بلوچستان اکنون به گاز دسترسی دارند. ما در بعضی روستاها مهاجرت معکوس داریم زیرا در شهرها آلودگی هوا، آلودگی صوتی، ترافیک و گاهی ناامنی و مسائل اخلاقی داریم در حالی که هوا و فضای روستا سالم‌تر است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران