شماره امروز: ۵۴۷

ظریف پس از دیدار با رییس‌جمهور فرانسه:

| | |

ظریف در ادامه تور اروپایی خود که دامنه وسیعی از کشورهای تاثیرگذار این اتحادیه از فنلاند و سوئد گرفته تا نروژ و..را در بر می‌گیرد؛

ظریف در ادامه تور اروپایی خود که دامنه وسیعی از کشورهای تاثیرگذار این اتحادیه از فنلاند و سوئد گرفته تا نروژ و..را در بر می‌گیرد؛ راهی پاریس در فرانسه شد تا ضمن دیدار با وزیر خارجه فرانسه با مکرون رییس‌جمهوری این کشور نیز دیدار و گفت‌وگو کند. دیدارهایی که گفته می‌شود هدف اصلی آن از یک طرف انتقال راهبرد ایران در خصوص برجام و امنیت منطقه خلیج فارس به رهبران کشورهای اروپایی و از سوی دیگر راه‌اندازی اینستکس برای نقل و انتقلالات بانکی و موضوع فروش نفت از سوی دیگر است.دوگانه «برجام و تعهدات» که ایران معتقد است هرگز در نقطه تعادل قرار نداشته‌اند و ایران با کاهش تعهدات برجامی قصد دارد تا تعادل را به این نقطه ثقل بازگرداند.  بلافاصله پس از پایان دیدار ظریف با مکرون وزیر امور خارجه کشورمان مذاکرات خود با رییس‌جمهور فرانسه را سازنده و خوب عنوان کرد و گفت: ایران و فرانسه به گفت‌وگوهای خود ادامه خواهند داد و تماس‌ها بین آقایان مکرون و روحانی ادامه خواهد داشت. محمدجواد ظریف عصر دیروز بعد از دیدار با رییس‌جمهور فرانسه در کاخ الیزه در جمع خبرنگاران در توضیح گفت‌وگوهای انجام شده خاطرنشان کرد: گفت‌وگو‌های روز جمعه با آقای مکرون در ادامه گفت‌وگو‌ها و تماس‌های تلفنی است که بین آقای روحانی و مکرون صورت گرفته است، فرانسه پیشنهادی را ارایه داده ما هم پیشنهادهایی را داشتیم که همه آنها در مورد نحوه اجرای برجام و گام‌هایی است که نیاز از سوی طرفین برای اجرای برجام برداشته شود. وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه گفت‌وگو‌های صورت گرفته بین وی و رییس‌جمهور فرانسه در روز جمعه گفت‌وگوهای خوب و سازنده‌ای بوده است، ادامه داد: البته این موضوع بستگی به این دارد که اتحادیه اروپا چگونه بتواند به تعهدات برجامی خود و تعهداتی که بعد از خروج امریکا از برجام داده است، عمل کند . ظریف همچنین با اشاره به اینکه این گفت‌وگو در آستانه برگزاری اجلاس« جی ۷» انجام شده است، خاطرنشان کرد: این اجلاس فرصتی را برای آقای مکرون فراهم می‌کند که با سایر اعضای اروپایی برجام و دیگر اعضای گروه جی ۷ در این ارتباط رایزنی و گفت‌وگو کند .  وی خاطرنشان کرد: ما گفت‌وگوهای خود را با فرانسه ادامه می‌دهیم و تماس‌ها بین آقایان مکرون و روحانی نیز ادامه خواهد داشت.

  دیدگاه ایران در خصوص برجام

وزیر امورخارجه ایران با بیان اینکه دیدگاه ایران در مورد برجام کاملا مشخص است، افزود: ما برجام را غیر قابل مذاکره مجدد می‌دانیم، اما برای اجرای برجام همانطور که در کمیسیون مشترک برجام گفت‌وگو می‌کردیم آمادگی داریم که در سطوح مختلف گفت‌وگو کنیم. این دیپلمات عالیرتبه کشورمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یکی دیگر از موارد مورد بحث در این جلسه بحث آزادی کشتیرانی بود، تصریح کرد: ایران کاملا شفاف گفته که آزادی کشتیرانی باید برای همه باشد و ایران به عنوان کشوری که دارای سواحل طولانی با دریای عمان و خلیج فارس است و بخش شمالی تنگه هرمز را در اختیار دارد، مطمئن‌ترین نیرو برای ایجاد امنیت در خلیج‌فارس و تنگه هرمز است و همواره علاقه‌مند به تامین آزادی کشتیرانی در این منطقه بوده است. وزیر امور خارجه ایران در همین راستا افزود: البته ضرورت دارد که این آزادی برای کشتی‌های ایرانی که حامل کالا و نفت برای ایران نیز هستند، فراهم شود. وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر بحث سفر آقای مکرون به تهران مطرح است و در این دیدار بحثی در این ارتباط انجام شد ؟ گفت: بحث سفر آقای مکرون به تهران چندسالی است که مطرح است، ایشان از طرف آقای رییس‌جمهور «روحانی »برای سفر به تهران دعوت دارند ولی این روزها بحث جدیدی برای سفر آقای مکرون به تهران مطرح نبوده است . ظریف همچنین در مورد سفر آتی خود به چین و ژاپن و اینکه آیا در سفر به شرق آسیا به کره شمالی نیز سفر خواهد کرد، گفت: آنچه ما فعلا در این مرحله طراحی کردیم سفر به چین و ژاپن و چند کشور دیگر است در این مرحله هنوز سفری برای کره شمالی طراحی نکردیم ولی آمادگی سفر به کره شمالی را داریم .

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران