شماره امروز: ۵۴۷

در فراکسیون ولایی مطرح شد

| | |

در شرایطی که هنوز به درستی زمان و کیفیت آغاز به‌کار سازو کار مالی وعده داده شده توسط اروپا مشخص نشده است،

 حدود ۲۰ سانتریفیوژ IR6 در سالن جدیدی مونتاژ شده است

 

در شرایطی که هنوز به درستی زمان و کیفیت آغاز به‌کار سازو کار مالی وعده داده شده توسط اروپا مشخص نشده است، ایران تلاش می‌کند تا با کاهش تدریجی تعهدات برجامی‌اش، توجه اروپاییان را به تعهداتی که ذیل برجام باید زمینه محقق شدن آنها را فراهم کنند جلب کند؛ تعهداتی که مهم‌ترین بخش تحقق آن باید در حوزه‌های بانکی و فروش نفت عملیاتی می‌شد اما به دلیل کارشکنی‌های طرف امریکایی و انفعال اروپاییان هنوز اجرایی نشده است؛ پاسخ ایران اما به این اقدامات خصمانه و رفتارهای منفعلانه، بازگشت به متن برجام و استفاده از سازو کارهای قانونی بود که در ذیل برجام برای عهد شکنی لحاظ شده بود. بر این اساس ایران از 3ماه قبل اعلام کرد که تعهدات برجامی‌اش را به صورت تدریجی کاهش خواهد داد؛ تصمیمی که تا به امروز در 2 گام عملیاتی شده و بر اساس اعلام رییس سازمان انرژی اتمی در صورت عدم اجرایی شدن مطلوب اینستکس در گام سوم هم اجرایی خواهد شد. برنامه‌هایی که در حوزه ارتقای سطح سانتریفیوژها به IR6 و تکمیل و به‌روزآوری اراک نمایان خواهد شد.

سخنگوی فراکسیون ولایی با اشاره به توضیحات علی اکبر صالحی که جلسه هیات نظارت بر برجام دو هفته پیش برای گام سوم تشکیل شد و پیشنهاداتی هم به رییس‌جمهور داده شده، گفت: سالن مونتاژ سانتریفیوژهای جدید و مدرن را ساخته‌ایم که حدود ۲۰ سانتریفیوژ IR6 در این سالن مونتاژ شده است. همچنین قابلیت برگشت‌پذیری به شرایط قبل از برجام را داریم و ظرف چند ماه آینده خبرهای خوبی از اراک خواهید شنید.

سید حسین نقوی حسینی در توضیح جلسه اخیر فراکسیون ولایی به حضور صالحی رییس سازمان انرژی اتمی اشاره و اظهار کرد: آقای صالحی این توضیح را داد که آن قسمت از بیانیه ۹‌بندی مقام معظم رهبری که مربوط به شروط قبل از امضای برجام به عنوان وظایف سازمان انرژی اتمی کشور بود، اجرایی شده که از جمله آن بندهای ۳، ۴ و ۵ است. بعد از خروج امریکا از برجام تمام دستورات مقام معظم رهبری که مربوط به حوزه فناوری هسته‌ای بود اجرایی شده، ولی بندهای غیرفنی در حوزه اختیارات ما نیست و وزارت خارجه باید پاسخگو باشد.

وی افزود: بحث مذاکره با امریکا از دولت دهم شروع شد که از طریق پادشاه عمان دنبال می‌شد از همان ابتدا مقام معظم رهبری آن را قبول نداشته و می‌فرمودند امریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند. همچنین ایشان همواره تاکید داشتند حق غنی‌سازی ایران باید به‌رسمیت شناخته شود. آقای صالحی این موضوع را یادآور شد که طبق نامه‌ای امریکا در دولت دهم از طریق پادشاه عمان اعتراف به حق غنی‌سازی ایران کرده است.

به گفته نقوی حسینی، صالحی اشاره‌ای داشته که یکی از تاکیدات رهبری این بود که در فرایند مذاکره، گام به گام جلو بروید و امکان برگشت‌پذیری هم باشد.

    تاکید بر اهمیت برجام

نقوی حسینی ادامه داد: آقای صالحی همچنین یادآور شد که ترامپ می‌گوید قرارداد برجام بدترین قرارداد بود و باید فناوری هسته‌ای ایران متوقف یا کند می‌شد. در این شرایط عملکرد ایران بعد از خروج امریکا از برجام خوب بود و توانست افکار عمومی جهان را همراه کند؛ لذا اگر همزمان با خروج امریکا از برجام، ایران خارج می‌شد ممکن بود امریکا به همراه اروپا اجماع جهانی علیه ایران تشکیل دهد و قطعنامه‌های قبلی را بازگرداند؛ لذا این اقدام صورت نگرفت و گام‌های بعد از خروج امریکا از برجام در رابطه با نوع رفتار ایران و کاهش تعهدات توسط کمیته‌ای به نام هیات نظارت بر برجام تصمیم‌گیری می‌شود. وی با اشاره به توضیحات صالحی گفت: طبق توضیحات صالحی تا امروز از لحاظ سیاسی اجازه اجماع جهانی علیه ایران داده نشده است و دشمنان ما در جهان غرب مجبور به اعتراف به اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران شده‌اند.

سخنگوی فراکسیون ولایی با اشاره به این توضیحات صالحی که جلسه هیات نظارت بر برجام دو هفته پیش برای گام سوم تشکیل شد و پیشنهاداتی هم به رییس‌جمهور داده شده، افزود: سالن مونتاژ سانتریفیوژهای جدید و مدرن را ساخته‌ایم که حدود ۲۰ سانتریفیوژ  IR6در این سالن مونتاژ شده است؛ همچنین قابلیت برگشت‌پذیری به شرایط قبل از برجام را داریم و ظرف چند ماه آینده خبرهای خوبی از اراک خواهید شنید. وی اضافه کرد: آقای صالحی به این موضوع هم اشاره کرد که در حوزه پیشران‌ها کار کرده و دستاوردهای خوبی داشته‌ایم؛ میزان غنی‌سازی ما از ۳۰۰ کیلو به ۳۷۰ کیلو رسیده و روی نسل‌های IR6 و IR7 کار کرده‌ایم و همچنین IR8 را نیز در دستور کار داریم؛ ضمن اینکه برای انجام امور خود به استفاده از ظرفیت جوانان و نخبگان اهتمام و اعتقاد داریم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران