شماره امروز: ۵۴۷

سخنگوی دولت در نشست با خبرنگاران مطرح کرد

| | |

در شرایطی که طی روزهای اخیر برخی رسانه‌ها برکناری رییس صندوق بازنشستگی را به تصمیم رییس‌جمهوری مرتبط دانسته‌اند،

در شرایطی که طی روزهای اخیر برخی رسانه‌ها برکناری رییس صندوق بازنشستگی را به تصمیم رییس‌جمهوری مرتبط دانسته‌اند، سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره برکناری رییس صندوق بازنشستگی کشوری گفت: کمال بی‌انصافی است که این موضوع را به دستور رییس‌جمهوری منتسب کنیم. این خوانش، خوانش غلطی است. از روزهای اول سازمان‌های نظارتی اعلام کردند که باتوجه به قانون ایشان حائز شرایط نیستند. ربیعی علت برکناری را مغایرت مدرک تحصیلی عنوان کرد و افزود: دیوان محاسبات به‌طور صریح موضوع را اعلام کرد. ربیعی ادامه داد: این اتفاق در زمان مرتضوی نیز رخ داد. این احتمال وجود دارد که دستگاه‌های نظارتی اشکال بگیرند. ما نیاز به محیط آرام برای کار داریم. این برکناری نیز صرفا براساس عمل به قانون صورت گرفت و امیدواریم وزیر کار از میعاد صالحی در جای دیگری استفاده کند. علی ربیعی در نشست خبری خود با اشاره به جلسه هیات دولت گفت: خوشبختانه شهرداری تهران گزارشی را از خطوط ۸ و ۹ و ۱۰ داده‌اند که گویا آغاز به کار شده و اقداماتش سامان داده است. وی ادامه داد: از مجموع ۷۰ واگن ۲۸ واگن ترخیص و آماده شده است. به گزارش پاد، ربیعی ادامه داد: بنابراین گزارش ارایه شده ۴ رام قطار مترو شامل ۲۷ واگن به شبکه ریلی در خطوط ۶ و ۷ مترو اضافه شده است. وی افزود: گزارش دیگری از سوی آقای همتی ارایه شد که گزارش قابل توجهی بود. ایشان بازدیدی از بندر امام خمینی داشتند گزارشی در جلسه دولت در این خصوص ارایه دادند. وی تاکید کرد: خوشبختانه بر اساس این گزارش تا تاریخ پانزده شهریور ۹۸، ۶۹ درصد افزایش واردات نسبت به دوره قبل خودش داشتیم و باید بگوییم هیچ نگرانی برای ذخیره کالای اساسی نداریم. ربیعی گفت: تخصیص ارز باعث این سرعت است. تامین ارز کالاهای اساسی ابتدای سال صورت گرفته و به همه ایرانی‌ها اعلام می‌کنیم که هیچ نگرانی از وجود کالا برای یک‌سال در انبارها نخواهیم داشت. وی افزود: در این گزارش آقای همتی حجم نهاده‌های دامی و اساسی در بنادر را نسبت به سال گذشته ۹۰ درصد بیشتر اعلام کرد. در دولت تاکید شد که سریع‌تر این کالاها به اقصی نقاط کشور منتقل شود. سخنگوی دولت گفت: کارها انجام شده است تا ۱۰۰۰ دستگاه کامیون از مرز میلک بتواند حرکت کند هم کالاهای ما تخلیه خواهد شد و هم برای مردم خوب سیستان و بلوچستان اشتغال مناسب ایجاد شود. ربیعی درباره مصوبات دولت اظهار کرد: در دولت بحث کشت‌های آلوده در جنوب تهران مطرح شد که بخشی از صیفی‌جات تهران از این آب تامین می‌شود. کمیته‌ای برای هدایت کشاورزان به آبیاری با آب سالم تشکیل شد و همچنین با متخلفان نیز برخورد خواهد شد. مصوبات و بحث‌های لازم در این زمینه صورت گرفت. سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره نزدیکی به مهرماه و وضعیت طرح رتبه‌بندی معلمان گفت: پرداخت پاداش فرهنگیان در دو مرحله قطعی است و طرح رتبه‌بندی معلمان هم با ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار از مهرماه صورت خواهد گرفت. با توجه به نزدیک شدن به موعد آغاز تحصیلات دانش‌آموزی وی درباره قیمت لوازم‌التحریر در آستانه مهرماه گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی برای لوازم‌التحریر محفوظ بوده و قیمت دفاتر و لوازم‌التحریر از سوی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان اعلام خواهد شد.

  قیمت مرغ به وضعیت متعادل باز می‌گردد

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره طرح تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی گفت: دولت موافق تشکیل این وزارتخانه نبود و نظرش را در مجلس اعلام کرد. قطعا این موضوع بار مالی خواهد داشت و امیری موظف شد تا مکاتبات لازم برای جلوگیری از این موضوع انجام دهد البته دولت قانون را اجرا خواهد کرد ولی بزرگ شدن دستگاه‌ها مساوی با بهبود کارها نیست. وی ادامه داد: دولت انگیزه‌ای برای تشکیل وزارت میراث فرهنگی نداشت ولی اینکه موضوع به شورای عالی حل اختلاف ارجاع شود یا خیر را هنوز تصمیم نگرفته‌ایم.  سخنگوی دولت گفت: در ۲ ماه تابستان به دلیل مرگ و میر، بیماری و وزن‌کشی مرغ‌ها مشکل به وجود می‌آید اما با پیگیری جهاد کشاورزی و قائم مقام وزارت صمت، قیمت مرغ به تعادل خود برگشت.  ربیعی ادامه داد: از نظر دولت قیمت مرغ ۱۲۹۰۰ تومان بوده است و با افزایش تعداد جوجه‌ریزی‌ها و واردات تلاش می‌شود قمیت‌ها به تعادل بازگردد. دیدگاه دولت بازگشت به همان قیمت‌ها است و تعزیرات هم اقدامات لازم را انجام خواهد داد.  وی گفت: در ۲ ماهی که به قیمت مرغ شوک وارد آمد، منطقی وجود داشت و هر سال در گرمای تابستان این احتمال وجود دارد اما برنامه ما در دولت همان مصوب اعلام شده است که آن را هم دنبال خواهیم کرد.

  نظر دولت در مورد انتقال شرکت بازرگانی دولتی  به وزارت صمت

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه  آیا دولت برای انتقال شرکت بازرگانی دولتی به صمت، مجوز لازم را اخذ کرده است، گفت: این بحث در جلسه سران قوا مطرح شد که بخشی نیاز به قانون داشت و بخشی را هم که نیاز مجوز از سران بود، گرفتیم.  وی با بیان اینکه نقل و انتقالات نیازمند قانون نیست، گفت: بنابراین در هیات وزیران مصوبه‌ای تصویب شد که واحد بازرگانی به وزارت صمت انتقال پیدا خواهد کرد و اگر مجلس مغایرتی احساس کند حتما اعلام خواهد کرد.  سخنگوی دولت یادآور شد: انتقال این واحد بازرگانی به صمت در حقیقت به ما کمک خواهد کرد بتوانیم برای واردات، صادرات و توزیع در زمان لازم هماهنگی و پیوستگی را ایجاد کنیم.  سخنگوی دولت یادآورشد: در شورای هماهنگی اقتصادی تمرکز اختیارات و وظایف بازرگانی و تنظیم بازار در صمت مورد تاکید قرار گرفت و همانجا هم قرار شد خود دولت مصوباتی که در دولت در این رابطه بوده است را اصلاح کند. سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره کنوانسیون هسته‌ای و ایرادات برخی فقهای شورای نگهبان نیز گفت: دو ساعت پیش با آقایان ظریف و صالحی در این زمینه صحبت کردیم و به نظرم اظهارات براساس مطالعاتی بود که خوب صورت نگرفته بود. ربیعی یادآور شد: مجلس ابهامات شورای نگهبان را برطرف خواهد کرد ولی ایران هیچ الزامی برای دفن پسماندها در کشور خود ندارد ضمن اینکه در هیچ کجای این کنوانسیون خبری از اجبار ایران برای این اقدام وجود ندارد.

  آمادگی مذاکره با تک‌تک کشورهای منطقه را داریم

وی در خصوص سفر ظریف به قطر گفت: ما به همه کشورهای منطقه در ملاقات‌هایی که صورت می‌گیرد و در پیام‌های مختلف اعلام کردیم که آمادگی مذاکره با تک‌تک کشورهای منطقه برای امنیت خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان را داریم. سخنگوی دولت گفت: ایران بطور تاریخی خودش را مکلف و موظف به تامین امنیت بنگاه‌های اقتصادی و تجاری منطقه می‌داند. پیام ما هم به همه کشورها این است که اعلام حضور رژیم اسراییل که خودشان گفتند حضور ما اطلاعاتی است و حضور فیزیکی نیست، فریب است. معمولاً اسراییل با اطلاعات فریب به سراغ کشورها می‌رود و بخشی از اختلافات بین کشورها ناشی از همین اطلاعا‌‌های فریب است. رژیم اسراییل همیشه دشمن ایران بوده است. وی افزود: در همه این سفرها بحث مهم دوجانبه‌ای وجود دارد که باید استمرار داشته باشد تا جایی که من مطلع هستم مسائل منطقه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. بطور طبیعی تلاش ما برای عدم حضور بیگانگان در خلیج فارس از موضوعاتی است که ما مطرح می‌کنیم و به همه کشورها هم پیام دوجانبه‌ای برای حفظ امنیت می‌دهیم.

  تلاش می‌کنیم کسری بودجه به زندگی روزمره مردم آسیبی وارد نکند

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در مورد کسری بودجه دولت در سال جاری و شایعاتی مبنی بر اینکه قرار است این کسری از بخش عمرانی تامین شود، اظهار داشت: همه مطلع هستیم که وقتی فروش نفت با مشکل مواجه شده ما با کسری بودجه مواجه هستیم. منتها همه تلاش ما بر این استوار شده است که کسری بودجه به زندگی روزمره مردم آسیبی وارد نکند. وی گفت: به عنوان مثال بودجه وزارتخانه‌ها با درصدی تعدیل شد ولی برنامه‌ریزی شده که حقوق و مزایا و همینطور حقوق بازنشستگان بدون کم و کاست پرداخت شود. ربیعی افزود: ما برای کسری بودجه دو کار را دنبال کرده‌ایم؛ یکی کاهش هزینه‌ها که به دستگاه‌ها ابلاغ شده و دوم ایجاد درآمدهای جدید است. برای اینکه این کسری بودجه را جبران کنیم با توجه به کاهشی که شرایط بودجه را همه می‌دانیم برنامه‌ریزی کرده‌ایم. علاوه بر صرفه جویی که بودجه آموزش و پرورش، بازنشستگان، بخش درمان و سلامت و نیروهای مسلح حتماً در شرایط کسری بطور کامل پرداخت خواهد شد. سخنگوی دولت اضافه کرد: ما ۳۲ درصد در صندوق ذخیره ارزی داشتیم که ۱۲ درصد از آن برداشتیم. در واقع ما پول جدیدی بر نداشتیم همان ۱۲ درصد را برداشتیم. وی در پاسخ به این سوال که آیا این شرایط در بودجه عمرانی هم تاثیر خواهد گذاشت، گفت: به هر حال کسری بودجه به انواع مختلف بودجه تسری پیدا خواهد کرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران