شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهوری در تماس تلفنی با رهبران پاکستان، ترکیه و قطر تاکید کرد

| | |

همزمان با افزایش تحرکات دیپلماتیک در منطقه رییس‌جمهوری کشورمان نیز در جریان تماس‌های تلفنی با رهبران کشورهای ترکیه،

همزمان با افزایش تحرکات دیپلماتیک در منطقه رییس‌جمهوری کشورمان نیز در جریان تماس‌های تلفنی با رهبران کشورهای ترکیه، پاکستان و قطر و ضمن تبریک عید قربان از آنها خواست تا در راستای افزایش همکاری‌های دو جانبه گام بردارند. پیگیری امور مربوط به مسلمانان در کشمیر و بررسی راهکارهای ارتقای سطح روابط از جمله مهم‌ترین موضوعاتی بودند که در جریان گفت‌وگوی روحانی و عمران خان مورد ارزیابی قرار گرفت.  روحانی دیروز در جریان گفت‌وگو با عمران خان گفت: ایران از هند و پاکستان می‌خواهد تا با حفظ خویشتنداری، از ناامنی و کشته شدن مردم بی‌گناه در کشمیر جلوگیری کنند. به گزارش پاد، روحانی دیروز در تماس تلفنی «عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان با وی، با تبریک عید سعید قربان به دولت و ملت مسلمان پاکستان، گفت: ایران و پاکستان همواره دو کشور دوست، همسایه و برادر یکدیگر بوده و خواهند بود. رییس‌جمهور با اشاره به اینکه امنیت منطقه، به‌ویژه در شبه قاره هند برای ایران حائز اهمیت است، تاکید کرد: ایران از هیچ تلاشی در راستای پایداری صلح و امنیت در منطقه و احقاق حقوق ملت‌های مسلمان دریغ نخواهد کرد. وی افزود: ایران به دنبال گسترش مناسبات و همکاری‌ها با کشورهای همسایه به ویژه پاکستان در زمینه‌های گوناگون از جمله توسعه بازارچه‌های مشترک مرزی است. روحانی اظهار داشت: امروز ایران به خاطر تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه امریکا در شرایط ویژه‌ای قرار دارد اما در عین حال برای تامین امنیت پایدار کشتیرانی در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان و توسعه روابط تجاری و اقتصادی با همسایگان تلاش می‌کند. رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: ایران همواره

در راستای جلوگیری از تنش و ناآرامی در منطقه تلاش کرده و معتقدیم مردم مسلمان کشمیر باید از منافع و حقوق قانونی خود استفاده کرده و بتوانند با آرامش زندگی کنند. روحانی با اشاره به اینکه ایران از هند و پاکستان می‌خواهد تا با حفظ خویشتنداری، از ناامنی و کشته شدن مردم بی‌گناه در کشمیر جلوگیری کنند، گفت: موضوع کشمیر هرگز راه‌حل نظامی نداشته و باید از طریق دیپلماتیک به دنبال حل و فصل مسائل باشیم. عمران خان نیز در این تماس تلفنی با تبریک عید سعید قربان به دولت و ملت ایران، روابط ایران و پاکستان را دوستانه و برادرانه دانست و بر ضرورت تلاش

در راستای توسعه همه‌جانبه مناسبات تهران- اسلام‌آباد تاکید کرد. نخست وزیر پاکستان با تشریح تحولات و وقایع اخیر در کشمیر، گفت: متاسفانه امروز در منطقه کشمیر شاهد وقایع ناراحت‌کننده‌ و برخلاف قوانین بین‌المللی علیه مردم بی‌گناه هستیم. وی با بیان اینکه پاکستان نسبت به کشتار مردم بی‌گناه در کشمیر و افزایش تنش‌ها در منطقه احساس نگرانی دارد، افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مهم در منطقه و جهان اسلام می‌تواند در راستای حل و فصل مساله کشمیر نقش‌آفرینی مثبتی داشته باشد..

  اقدامات کشورهای فرامنطقه‌ای، مشکلات منطقه را پیچیده‌تر می‌کند

رییس‌جمهوری ایران، روابط تهران- دوحه را دوستانه، برادرانه و رو به توسعه خواند و تاکید کرد که روابط دو کشور دوست، در همه عرصه‌ها از جمله سیاسی، اقتصادی و فرهنگی باید بیش از پیش توسعه و تحکیم یابد. روحانی دیروز در تماس تلفنی «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر، با تبریک متقابل عید سعید قربان به دولت و ملت قطر و همه مسلمانان جهان، اظهارداشت: ایران برای حفظ و تقویت امنیت منطقه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان اهمیت زیادی قائل است و همه تلاش خود را در این راستا به‌کار گرفته و معتقد است که حفظ این امنیت، توسعه و منافع مردم منطقه را تضمین می‌کند. رییس‌جمهور هدف اقدامات برخی کشورهای فرامنطقه‌ای از جمله امریکا در منطقه خلیج فارس را القای ناامنی در منطقه به جهانیان دانست و تاکید کرد که این اقدامات، مشکلات منطقه را پیچیده‌تر و خطرناک‌تر می‌کند. روحانی با تاکید بر اینکه ثبات و امنیت خلیج فارس با همکاری و همراهی کشورهای ساحلی و در قالب ترتیبات امنیتی مشترک قابل تحقق است، اظهارداشت: تجربه تاریخی این واقعیت را به همگان نشان داده که مداخله خارجی‌ها، تنها موجب افزایش تنش و پیچیده‌تر کردن شرایط منطقه شده است. رییس‌جمهور با بیان اینکه ایران علاقه‌مند به تداوم رایزنی‌ها با کشورهای دوست برای تقویت صلح و ثبات و توسعه منطقه است، گفت: تهران معتقد است که کاهش تنش‌ها در منطقه به نفع همه است و امیدواریم امریکایی‌ها دریابند مسیری که انتخاب کرده‌اند نادرست است، این مسیر برنده‌ای نخواهد داشت و باید رفتار خود را اصلاح کنند. «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» نیز در این تماس تلفنی با تبریک عید سعید قربان به رییس‌جمهور، دولت و ملت ایران، تاکید کرد که قطر از گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌ها استقبال می‌کند. امیر قطر کاهش تنش‌ها در منطقه خلیج‌فارس را به نفع منطقه و جهان دانست و با اشاره به نقش مهم ایران در منطقه گفت: دوحه از هیچ تلاشی برای کاستن از این تنش‌ها دریغ نخواهد کرد.

وی تاکید کرد: امنیت منطقه باید توسط کشورهای ساحلی تامین شود و مواضع قطر در این عرصه کاملا روشن است و ما خواهان همکاری با ایران در جهت تقویت روابط دوجانبه و امنیت منطقه هستیم.

  تاکید روسای جمهور ایران و ترکیه بر توسعه همکاری‌های دو کشور

بعد از گفت‌وگو با عمران خان و تاکید بر ضرورت هماهنگی بیشتر کشورهای اسلامی، روسای جمهوری ایران و ترکیه نیز دیروز بر گسترش روابط تهران- آنکارا در همه عرصه‌های مورد علاقه تاکید کردند. روحانی در تماس تلفنی «رجب طیب اردوغان» رییس‌جمهور ترکیه با تبریک متقابل عید سعید قربان به دولت و ملت ترکیه و همه مسلمانان جهان، اظهارداشت: ایران برای توسعه روابط با ترکیه به عنوان یک کشور دوست و برادر، کاملا آماده است. رییس‌جمهور همچنین تسریع در اجرای توافقات میان دو کشور را ضروری دانست. رییس‌جمهور ترکیه نیز در این تماس تلفنی با تبریک عید سعید قربان به رییس‌جمهور، دولت و ملت ایران، اظهارداشت: آنکارا آماده است روابط خود را با تهران در همه زمینه‌ها بیش از پیش تقویت کند.  رجب طیب اردوغان ابراز امیدواری کرد که عید سعید قربان عامل بیداری و اتحاد جهان اسلام و تقویت وحدت و برادری میان کشورهای اسلامی شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران