شماره امروز: ۵۴۷

پاسخ دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی درباره پرونده اکبر طبری:

| | |

بیستمین نشست سالانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل با شعار عقلانیت انقلابی،

بیستمین نشست سالانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل با شعار عقلانیت انقلابی، مقاومت هوشمندانه و عدالتخواهی اخلاق‌مدارانه در حالی برگزار شد که دادستان کل کشور به عنوان میهمان و سخنران ویژه این مراسم در پاسخ به پرسش‌های دانشجویان جزییاتی در خصوص پرونده اکبر طبری را مطرح کرد که تا به امروز کمتر در سطح رسانه‌ها به آن پرداخته شده است. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام منتظری در بیستمین نشست سالانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور که با موضوع عقلانیت انقلابی، مقاومت هوشمندانه و عدالت‌خواهی اخلاق مدارانه در دانشگاه خوارزمی کرج برگزار شد، اظهار کرد: یکی از موضوعات جلسه امروز(شنبه) بحث عقلانیت انقلابی است در باب عقلانیت. امام هشتم(ع) می‌فرمایند عقل هدیه‌ای است که از سوی خداوند متعال به انسان عطا گردیده است، البته عقل همچون روح حقیقتش برای انسان ناشناخته است و قابل درک نیست. دادستان کل کشور افزود: اگر عقل را به سه دسته تقسیم‌بندی کنیم با عقلانیت معرفتی، عقلانیت اخلاقی و عقلانیت ابزاری روبرو هستیم و اکنون می‌بینیم که دنیای غرب مدعی تمدن، فقط از عقل استفاده ابزاری کرده است و به حقیقت عقل دست نیافته است.

منتظری گفت: دنیای مدعی غرب امروز نقش عقل را در محاسبات معیشتی و رفاه به کار برده است در صورتی که از منظر یک انسان الهی استفاده از این نوع عقلانیت نادرست است بلک باید از عقلانیت معرفتی و اخلاقی هم بهره جست. وی با بیان اینکه اکنون عقلانیت انقلابی در نظام جمهوری اسلامی ما حاکم است، تصریح کرد: نظام ما مبتنی بر اصولی است که در قانون اساسی تعریف و تبیین شده، لذا در اصل دوم قانون اساسی ۶ پایه برای نظام جمهوری اسلامی تعریف گردیده است که بر پایه‌هایی همچون توحید، وحی الهی، معاد و دیگر موارد بنیان نهاده شده است.

منتظری ادامه داد: اکنون عقلانیت انقلابی در نظام اینگونه است که عقلانیت غربی و سکولار را نفی می‌کند و هر چیزی که مغایر با این اصول است را نمی‌پذیرد، وقتی که عقلانیت انقلابی را بخواهید ابزار کار خود قرار دهید باید بدانید که لازمه این کار مبارزه با ستم، استکبار و هر نوع ستم‌پذیری است.

دادستان کل کشور خطاب به دانشجویان ادامه داد: البته نباید صرفاً به عملکرد و کارکرد توجه کرد، چون مدیران و مسوولان معصوم نیستند و ممکن است دچار خطا شوند و اگر در بین مسوولان و در جامعه عملکرد اشتباهی دیدید نباید در اعتقاداتتان تاثیر داشته باشد، چون شما اعتقادات خود را از روحانیون و علما نگرفته‌اید بلکه منابع اعتقادی شما اسلامی، قرآن و اهل بیت(ع) هستند.

منتظری با بیان نمونه‌هایی از نفوذ فرهنگی به کشور گفت: ما در همین نمایشگاه کتاب امسال هم موارد بسیاری از کوشش‌ها و کتب و فیلم‌های دشمنان را

به دست آوردیم که تماماً برنامه‌ریزی شده و با هدف خاصی به نمایشگاه آورده شده بودند، البته نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و اقدامات لازم را انجام دادیم تا این کتاب‌ها و جزوه‌ها جمع‌آوری شود .

   عدالت خواهی اخلاق مدارانه

منتظری در ادامه به موضوع عدالت خواهی اخلاق مدارانه پرداخت و گفت: اجرای عدالت یک امر مهم برای نظام ما است و اجرای آن هم بر عهده حاکمیت گذاشته شده است؛ یعنی حاکمیت باید حاکمیت عادلانه باشد و قضاوت بخشی از حکومت است لذا در نظام ما همه مدیران در همه سطوح باید در مرز عدالت حرکت کنند.

دادستان کل کشور خطاب به دانشجویان با بیان اینکه باید مطالبه‌گری داشته باشید، تصریح کرد: البته گاهی متاسفانه در این مطالبه‌گری‌ها نکات اخلاقی رعایت نمی‌شود و این شعاری که شما برای این نشست انتخاب کردید یعنی عدالت خواهی اخلاق مدارانه یک شعار بسیار مهم و کاربردی است، چون معتقدیم که در نظام اسلامی هیچگاه نباید هدف را وسیله‌ای برای توجیه قرار داد؛ یعنی نباید با روش‌های غیراخلاقی و ناسالم و مغایر با موازین اسلامی دنبال تحقق عدالت باشیم.

وی به بیان برخی توصیه‌ها خطاب به دانشجویان پرداخت و گفت: اولاً به اخبار فضای مجازی کاملاً اعتماد نکنید و اخبار خود را از منابع معتبر دریافت کنید، چون متاسفانه فضای مجازی ما اکنون یک فضای رها است و به انواع فسادها آلوده شده است، لذا برای مسائل مورد نظر خود صرفاً به اخبار توجه نکنید و با بحث و گفت‌وگو به نتیجه برسید و آن زمان می‌توانید مطالبه‌گری خود را آغاز کنید.

پس از پایان این نشست، پرسش و پاسخ دانشجویی برگزار شد و یکی از دانشجویان در جایگاه حاضر شد و پرسید جناب آقای دادستان همانطور که می‌دانید عدالت خواهی باید دارای یک ساختار درست باشد و قوه قضاییه باید این ساختار را ایجاد کند دادستان باید عدالت خواه‌ترین فرد کشور باشد و نسبت به همه موضوعات مطالبه‌گری کند حال سوال من این است که در پرونده آقای اکبر طبری شما به عنوان دادستان کل کشور حتماً به اطلاعات دسترسی داشته‌اید اگر نداشته‌اید یک ضعف است و اگر اطلاعات داشته‌اید چرا در مقابل آن سکوت کرده‌اید؟ دادستان کل کشور در پاسخ گفت: درباره این شخص هم که اسم بردید باید بگویم که ما کلیاتی از این مسائل می‌دانستیم که یک سری داد و ستدها صورت می‌گیرد و از زمانی که اسناد و مدارک مشخصی به دست آمد از همان دوره قوه قضاییه نسبت به موضوع ورود جدی کرده و شروع به جمع‌آوری اسناد کردیم، چون طبیعتاً یک سری افراد هستند

به گونه‌ای عمل می‌کنند که هیچ گونه رد پایی از خود به جای نمی‌گذارند و مواظب هستند که از خود هیچ سند و مدرکی به جا نگذارند و این یکی از مشکلات ما در مبارزه با مفاسد اقتصادی در دادگاه‌های ویژه است که با هزاران زحمت باید ثابت شود که فلان جرم صورت گرفته است. وی افزود: در هر حال تحقیقات صورت گرفته و با شدت دنبال می‌شود و ادامه هم دارد و هر کس هم در آینده شریک باشد با او برخورد خواهد شد و ما در دستگاه قضایی در مبارزه با فساد هیچ خط قرمزی نخواهیم داشت.

منتظری گفت: اما موضوع دیگر این است که ما همان میزان که نسبت به مبارزه با فساد حساس هستیم باید نسبت به حیثیت و شخصیت و آبروی افراد هم حساس باشیم و اگر فردی در مظان اتهام است به گونه‌ای رفتار کنیم که آبروی وی نرود و شخصیت و حیثیت او پایمال نشود اگر چه انتظار جامعه و افکار عمومی این است که ما نسبت به این مسائل اعلام و اطلاع‌رسانی داشته باشیم، اما ما شرعاً و قانوناً مجاز نیستیم تا زمانی که تحقیقات پایان نیافته و دفاعیات اخذ نگردیده و حکم قطعی صادر نشده است اطلاع‌رسانی درباره جزییات داشته باشیم لذا باید نسبت به این موضوع هم مراقبت کنیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران