شماره امروز: ۵۴۷

رییس سازمان حج و زیارت ایران:

| | |

اردیبهشت ماه سال جاری بود که اکبر رضایی معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت راه‌اندازی عمره مفرده را منوط به پذیرش شرایط کشورمان دانست و تاکید کرد:

اردیبهشت ماه سال جاری بود که اکبر رضایی معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت راه‌اندازی عمره مفرده را منوط به پذیرش شرایط کشورمان دانست و تاکید کرد: «مذاکرات برای راه‌اندازی عمره مفرده بعد از عملیات حج تمتع ۱۴۴۰ انجام می‌پذیرد و در صورت مهیا شدن شرایط این مهم ان‌شاءالله راه‌اندازی خواهد شد.» بعد از این اظهارات بود که مطالبات مقامات ایرانی در خصوص برگزاری حج عمره و رعایت موارد مورد اشاره طرف ایرانی به مقامات عربستانی منتقل شد و تلاش برای راه‌اندازی این فریضه دینی و مذهبی در دستور کار قرار گرفت؛   با گذشت 4ماه از اظهارات رضایی، آخرین اظهارنظرهای مقام‌های مسوول نشان می‌دهد که عربستان مطالبات مطرح شده از سوی ایران را پذیرفته و می‌توان آغاز سفرهای حج عمره از سال 98 را امری محتمل فرض کرد. دیروز خبرگزاری‌ها خبری را روی خروجی قرار دادند که بر اساس آن اعلام شد وزیر حج عربستان از برقراری دوباره عمره برای زائران ایرانی استقبال کرد و قول داد، موضوع راه‌اندازی نمایندگی ایران در سفارت سوییس (حافظ منافع ایران در عربستان) را شخصا پیگیری کند. به گزارش ایسنا، رییس سازمان حج و زیارت ایران در دیدار با وزیر حج عربستان با یادآوری شروط ایران برای برقراری عمره، گفته بود: از جمله شروط ما حفظ عزت، کرامت و امنیت زائران و عمره‌گذاران ایرانی است. مقدمه این امر راه‌اندازی کنسولگری یا ایجاد دفتر حافظ منافع ایرانیان در عربستان است. «محمد صالح بن طاهر بنتن» نیز در پاسخ به این خواسته ایران با استقبال از حضور زائران ایرانی در عمره با حفظ عزت، کرامت و امنیت، گفت: موضوع معرفی نیروهای کنسولی ایران را در قالب دفتر حافظ منافع سوییس ارایه دهید تا شخصا پیگیری کنم.

حضور ایرانی‌ها در عمره از سال ۱۳۹۴ پس از حادثه فرودگاه جده و تعرض دو مامور سعودی به دو نوجوان ایرانی، متوقف شد. ایران پس از به جریان افتادن این پرونده قضایی و محکوم شدن آن ماموران، از دو سال پیش برقراری دوباره عمره را مشروط به تامین امنیت و حفظ عزت زائران ایرانی، مطرح کرده است. به گفته مقامات حج کشورمان، برآورده کردن این خواسته در شرایطی که دفاتر نمایندگی سیاسی و کنسولگری ایران در عربستان تعطیل شده، دشوار است.  وزیر حج عربستان در دیداری که با رییس سازمان حج ایران در آستانه آغاز مناسک حج داشت، گفت که برای ایجاد فضای بهتر، امکانات بیشتر و توام با آرامش حجاج تلاش می‌کنیم. او درباره نظارت وزارت حج در مبادی ورودی جده و مدینه برای حصول اطمینان از برخورد شایسته و مناسب با حجاج و به‌ویژه حاجیان ایران، گفت: در بازدیدها و سرکشی‌ها نسبت به رفتار مناسب و در خور شأن زائران ایرانی تأکید کرده‌ام. وی با اشاره به اینکه روادید عربستان تنها برای زائران ایرانی، الکترونیکی صادر می‌شود، اظهار کرد: با توجه به شرایط خاص دو کشور، به ویژه در بخش صدور روادید سعی شد تسهیلات ویژه‌ای برای حجاج ایرانی فراهم شود، این شرایط استثنایی فقط در مورد ایران اعمال شده است. بن‌طاهر بنتن دربخشی دیگر از سخنان خود درباره کمبود فضای منا، گفت: فضای منا بسیار محدود است و برای ظرفیت‌های اضافی نمی‌توانیم زمین اختصاص بدهیم اما امید است در آینده تسهیلات بیشتری در مشعر و منا فراهم کنیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران