شماره امروز: ۵۴۷

از سوی دادستان کل کشور ابلاغ شد

| | |

با افزایش دامنه فعالیت‌های سایت‌های قمار و شرط‌بندی و در روزهایی که هر روز خبر تازه‌ای از رشد قارچ گونه این سایت‌ها به گوش مخاطبان می‌رسد،

گروه ایران|

با افزایش دامنه فعالیت‌های سایت‌های قمار و شرط‌بندی و در روزهایی که هر روز خبر تازه‌ای از رشد قارچ گونه این سایت‌ها به گوش مخاطبان می‌رسد، دادستان کل کشور با ابلاغ بخشنامه‌ای خطاب به تمام مسوولان قضایی و انتظامی از آنان خواست تا با استفاده از تمام امکانات در برابر این موج فزاینده قمار و شرط‌بندی بایستند و اجازه ندهند تا برخی افراد و جریانات سودجو از این طریق به اقتصاد کشور و خانواده‌ها ضرر برسانند. هرچند پیش از این در بطن قانون مجازات اسلامی (مطابق ماده ۷۰۵ قانون مجازات اسلامی) گنجانده شده که فعالیت‌های مرتبط با شرط‌بندی و قمار غیرمجاز و عملی مجرمانه است اما با توجه به تغییرات رخ داده در حوزه فناوری، ضرورت استفاده از دستور‌العمل‌های به‌روز در این زمینه بیشتر از قبل احساس می‌شد؛ نیازی که در نهایت باعث شد تا دادستان کل کشور بخشنامه‌ای 5ماده‌ای در این زمینه را صادر کند. بخشنامه‌ای که در آن نه تنها صاحبان سایت‌های شرط‌بندی مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت بلکه مخاطبان این سایت‌ها نیز به عنوان عامل اصلی رشد یک چنین سایت‌هایی تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

   وحدت رویه در احکام صادره

بر این اساس دادستان کل کشور بخشنامه‌ای مبنی بر ایجاد وحدت رویه درباره سایت‌های قمار یا شرط‌بندی در فضای مجازی را خطاب به دادستان‌های سراسر کشور ابلاغ کرد.

به گزارش میزان، متن بخشنامه حجت‌الاسلام منتظری در این باره به این شرح است:

احتراما با عنایت به اینکه برخی از افراد در فضای مجازی اقدام به راه‌اندازی سایت‌های قمار و نیز سایت‌های پیش‌بینی مسابقات ورزشی و اخذ وجه از کاربران جهت قماربازی و پیش‌بینی نتیجه مسابقات می‌نمایند و پس از آن بخشی از وجوه به برنده در بازی قمار یا افرادی که نتیجه مسابقات را به‌طور صحیح پیش‌بینی کرده‌اند پرداخت می‌شود؛ اما با رویه متفاوت قضایی در برخورد با این پدیده مواجه‌ایم که بعضا منجر به تبرئه این افراد شده است. برخی از آنها در راستای توجیه کار خود به برخی از استفتائات فقهی استناد نموده‌اند که قمار یا شرط‌بندی در فضای مجازی را مشمول قمار ندانسته‌اند و مشاهده شده با استناد به تفسیر مضیق قوانین کیفری از مبالغ کلان درآمد نامشروع این افراد رفع توقیف به عمل آمده است؛ لذا این دادستانی در راستای ایجاد وحدت رویه بدوا جنبه شرعی موضوع را از طریق مرکز تحقیقات فقهی حقوقی قوه قضاییه مورد بررسی قرار داد که نظریه آن مرکز به شرح پیوست واصل گردید؛ بنابراین با عنایت به نظریه مذکور و بررسی‌های انجام شده موارد ذیل اعلام می‌گردد:

۱- ارتکاب قمار با هر وسیله و ابزاری ولو در فضای مجازی و سایت‌های قمار حرام و جرم است.

۲- طراحی و راه‌اندازی سایت قمار همچون دایر کردن مکان برای قماربازی محسوب شده و مشمول ماده ۷۰۸ قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) است.

۳- شرط‌بندی روی نتایج مسابقات حرام است لذا هر چند مشمول عنوان قمار دانسته نشود مصداق بارز تحصیل مال از طریق نامشروع و مشمول ماده ۲ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری است.

4- هرکس کارت بانکی خود را به هر نحو برای وصول هزینه شرکت در قمار و شرط‌بندی نتیجه مسابقات در اختیار دیگری قرار بدهد و همچنین هر شخصی که در طراحی سایت یا اجاره فضای میزبانی همکاری داشته باشد عمل وی به علت تسهیل وقوع جرم مصداق معاونت در جرم محسوب خواهد شد.

۵- دادستان‌های محترم مراکز استان وظیفه نظارت بر اجرای این بخش‌نامه را بر عهده دارند و در خصوص مواردی که مراجع قضایی سابق بر این احکام قطعی برائت بر این‌گونه فعالیت‌ها صادر کرده‌اند ضمن جلوگیری از رفع توقیف وجوه، نقود، آلات و ادوات مورد استفاده جرم، وفق مقررات در راستای اعتراض به احکام صادره در مهلت قانونی یا اعاده دادرسی و در نهایت جهت اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری اقدام نمایند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران