شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 147818 | |

وزیر خارجه اسپانیا که نامزد جانشینی فدریکا موگرینی در سمت مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپاست،

وزیر خارجه اسپانیا که نامزد جانشینی فدریکا موگرینی در سمت مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپاست، به شبکه رادیویی کادنا سر گفت: امریکا در ارتباط با توافق هسته‌ای ایران، تنها ناقض آن نبوده، بلکه اصولا از آن خارج شده است.

به گزارش ایرنا «جوزپ بورل» که برای کسب این سمت باید از پارلمان اروپا رأی اعتماد کسب کند، اضافه کرد: پیش از رأی‌گیری پارلمان اروپا نمی‌تواند در جایگاه رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا صحبت کند.

وی درباره احتمال برخورد نظامی ایران و امریکا اظهار کرد: معتقدیم به چنین وضعیتی نخواهیم رسید؛ اوضاع بدتر نخواهد شد و عقلانیت حاکم خواهد شد.

بورل درپاسخ به این سوال که آیا امکان نجات برجام وجود دارد، پاسخ داد: ما در اروپا همه تلاش مان را برای حفظ این توافق انجام دادیم و ایران تاکنون این توافق را نقض نکرده است.

وزیر خارجه اسپانیا در جواب اصرار خبرنگار که «درست است ایران برجام را نقض نکرده اما خبر از غنی‌سازی بالاتر از حد مجاز اورانیوم داده است» گفت که این فقط در راستای مسائل فنی بوده و فکر نمی‌کنم اراده دیگری پشت این تصمیم ایران بوده باشد.

خبرنگار در ادامه در خصوص نقض برجام از سوی امریکا سوال کرد که بورل در پاسخ تاکید کرد: اقدام ترامپ نه تنها نقض برجام، بلکه اساساً خروج از آن بود.

محمدجواد ظریف وزیرخارجه ایران روز دوشنبه اعلام کرد که تهران طبق برنامه از مرز ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور کرده و این را هم از پیش اعلام کرده بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران