شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون حقوقی وزارت امور خارجه گفت: وزارت امور خارجه ایران طی نامه‌ای شکایت تجاوز پهپاد امریکایی به خاک کشورمان را به شورای امنیت برد.

معاون حقوقی وزارت امور خارجه گفت: وزارت امور خارجه ایران طی نامه‌ای شکایت تجاوز پهپاد امریکایی به خاک کشورمان را به شورای امنیت برد.

به گزارش ایلنا، غلامحسین دهقانی گفت: وزارت امور خارجه ایران طی نامه‌ای شکایت تجاوز پهپاد امریکایی به خاک کشورمان را به شورای امنیت برد.پس از این تجاوز و سرنگونی یک پهپاد تجسسی امریکا به قلمرو هوایی ایران، وزارت امور خارجه در نامه‌ای شکایت خود را به شورای امنیت سازمان ملل و دبیرکل این سازمان برد و بر اساس ماده ۵۱ منشور ملل متحد به این تجاوز شکایت کرد. در این نامه ایران متذکر شده است که در صورت تکرار اقداماتی از این دست ایران دفاع از مرزهای آبی خود و مقابله با هرگونه تجاوز را حق خود می‌داند.طرف امریکایی ادعا می‌کند که این پهپاد وارد حریم هوایی کشورمان نشده است که البته هرگز نمی‌تواند چنین ادعایی را ثابت کند چون این پهپاد پس از انهدام در خاک ایران سقوط کرد.

دهقانی با اشاره به شکایت ایران به خاطر تحریم‌های امریکا در دیوان دادگستری لاهه نیز گفت: این دیوان در قرار موقتی تحریم‌های امریکا علیه کشورمان به ویژه در زمینه غذا و دارو را محکوم کرده است.

طبق این قرار موقت دیوان دادگستری لاهه امریکا باید در زمینه نقل و انتقالات مالی ایران به‌ویژه در زمینه تهیه دارو تسهیل کند در حالی که هم‌اکنون در عمل امریکا با فشار حداکثری در این خصوص عمل می‌کند.

ایران دفاع از حق مشروع خود را در این زمینه از طریق گزارشگر دیوان دادگستری لاهه پیگیری می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران