شماره امروز: ۵۴۷

در جریان سفر به عراق

| کدخبر: 145998 | |

وزیر امور خارجه آلمان که پیش از سفر به تهران به بغداد سفر کرده تاکید کرد که حفظ برجام برای اروپایی‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وزیر امور خارجه آلمان که پیش از سفر به تهران به بغداد سفر کرده تاکید کرد که حفظ برجام برای اروپایی‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.او همچنین گفت که اجرای برجام از سوی ایران برای ثبات و امنیت منطقه بسیار مهم است.

به گزارش ایسنا، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان گفت: به دنبال افزایش تنش‌هایی که اخیراً اتفاق افتاده است، ما به عنوان همسایگان اروپایی وظیفه داریم تا از کاهش تنش‌ها و مصالحه حمایت کنیم. ما نباید تنها درخواست مذاکره داشته باشیم بلکه باید در راستای تحقق آن اقدام کنیم به‌ویژه وقتی که مواضع متشنج وجود دارد و کشمکش‌های عمیق در جریان است.

به گزارش «تعادل»، سفر وزیر امور خارجه آلمان به تهران پس از سفر وزیر امور خارجه ایالات متحده، مایک پمپئو، ‌به آلمان صورت می‌گیرد . هفته گذشته مایک پمپئو در سفر خود به ‌آلمان و در دیدار با همتای آلمانی خود و آنجلا مرکل، صدر اعظم آلمان، در خصوص ایران و برجام مذاکره کردند . در آن سفر پمپئو از اینستکس حمایت کرد. او همچنین در دیدار با همتای سوییسی خود از شروط 12 گانه خود در خصوص مذاکره با ایران هم عقب‌نشینی کرده بود.

ایسنا در ادامه گزارش خود آورده است که هایکو ماس در ادامه اظهارات خود مطرح کرد: این خطر وجود دارد که اشتباه در محاسبات، سو تفاهم‌ها یا تحریکاتی در منطقه‌ای بسیار متشنج منجر به عواقبی غیرقابل پیش‌بینی شود.وزیر امور خارجه آلمان درباره برجام هم گفت: اینکه عدم قطعیت درباره آینده برجام باعث شده است تنش‌ها به‌شدت افزایش پیدا کند، مساله کوچکی نیست. ما اروپایی‌ها متقاعد شده‌ایم که برنامه جامع اقدام مشترک [برجام] ارزش هر تلاشی را برای حفظ آن دارد. اجرای مداوم آن از سوی ایران هنوز هم برای ثبات و امنیت در منطقه بسیار مهم است.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان که دیروز وارد بغداد شد قرار است با برهم صالح، رییس‌جمهوری و عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق دیدار کند.

در همین حال به احتمال زیاد وزیر امور خارجه آلمان فردا وارد تهران می‌شود. به اعتقاد کارشناسان این سفر که پیش از سفر آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن به تهران، ‌صورت می‌گیرد بسیار مهم است .

پیش از این رویترز در خبری که مخابره کرده بود اعلام کرده بود که یکی از محورهای مذاکره با ایران اینستکس است .، ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری موسوم به «اینستکس» توسط آلمان، فرانسه و انگلیس، اوایل فوریه سال ۲۰۱۹ (بهمن ۱۳۹۷) نهایی و ثبت شد؛ اما از آن روز تا به حال هنوز این ساز و کار عملیاتی نشده است. مقر این گروه در پاریس فرانسه است که مدیریت اجرایی آن را آلمان بر عهده دارد و بریتانیا نیز رییس کمیته نظارت است. این در حالی است که ۳ ماه پس از ایجاد دفتر اروپایی اینستکس، شرکت ایرانی آن نیز ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت) به ثبت رسید؛ اما اروپا کماکان در خصوص تعهدات خود تعلل می‌کند.

پیش از این سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان پنجشنبه گذشته در نشست خبری هفتگی خود از سفر هفته آینده هایکو ماس، وزیر امور خارجه این کشور به منطقه خبر داد. به گفته وی، قرار است هایکو ماس در این سفر به ایران، امارات متحده عربی و اردن برود.

این سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان همچنین گفت که سفر هایکو ماس با هماهنگی و موافقت انگلیس و فرانسه که همگی از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنند، انجام می‌شود و به‌علاوه با مایک پمپئو وزیر امورخارجه امریکا نیز که کشورش از این توافق خارج شده مورد بحث و رایزنی قرار گرفته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران