شماره امروز: ۵۴۷

اولین مقام بلندپایه ژاپنی بعد از 40 سال به ایران سفر می‌کند

| کدخبر: 145932 | |

دولت ژاپن روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: نخست‌وزیر این کشور هفته آینده برای میانجیگری میان ایران و امریکا طی سفری سه روزه وارد تهران خواهد شد.

گروه ایران|

دولت ژاپن روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد:  نخست‌وزیر این کشور هفته آینده برای میانجیگری میان ایران و امریکا طی سفری سه روزه وارد تهران خواهد شد.

به گزارش میزان؛ دولت ژاپن در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد نخست وزیر این کشور ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) برای گفت‌وگو با مقامات ایرانی وارد تهران می‌شود.

به گزارش فایننشال تایمز، سفر «شینزو آبه» به تهران که نخستین سفر یک مقام ارشد ژاپن در چهار دهه گذشته است، سه روز به طول خواهد انجامید. این موضوع روز پنجشنبه در جلسه‌ای با حضور اعضای کمیته رهبری قانونگذاری ژاپن مطرح شد.

فایننشال تایمز به نقل از رسانه ژاپنی «کیودو» نوشت ابه ابراز امیدواری کرده است در این سفر بتواند ایران و امریکا را برای کاهش تنش‌ها به گفت‌وگو تشویق کرده یا دست‌کم کانالی برای ارتباط باز کند.

براساس این گزارش، مقام‌های ژاپنی در تلاش هستند بتوانند دیدار‌هایی میان آبه و «حضرت آیت‌الله خامنه‌ای» رهبر معظم انقلاب اسلامی و «حسن روحانی» رییس‌جمهور را ترتیب دهند.

نخست وزیر ژاپن پیشتر در کنفرانس خبری مشترک با ترامپ اعلام کرده بود در تلاش است میان تهران و واشنگتن میانجیگری کند.

فایننشال تایمز دلیل عمده این اقدام ژاپن را توقف واردات نفت ایران به دلیل تحریم‌های امریکا اعلام کرده است.

در همین حال روزنامه ژاپن تایمز در مطلبی تحلیلی در ارتباط با اهمیت سفر نخست وزیر ژاپن به تهران نوشت: تلاش “شینزو آبه “ در سفر به ایران به عنوان دوست مشترک تهران و واشنگتن، کاستن از تنش‌های منطقه‌ای و صلح و ثبات خاورمیانه است و او با توجه به ظرفیت‌های توکیو می‌تواند این نقش را به خوبی ایفا کند.

به گزارش ایرنا، این روزنامه انگلیسی زبان توکیو روز پنجشنبه در نوشتار خود افزود: در وهله اول باید به یاد داشت که ژاپن هم با ایران و هم با امریکا روابط خوبی دارد، نخست وزیر این کشور در مقاطع مختلف با سران ایران و امریکا دیدار کرده و مناسبات مطلوبی با هر دو طرف برقرار کرده است.

ژاپن تایمز ادامه می‌دهد: بر اساس همین روابط و ۶ دیدار پیشین آبه با حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران، روابط دو کشور تقویت شده است. افزون بر این، امسال مصادف با نودمین سالگرد برقراری روابط رسمی دو کشور است که این دیدار را پرمعناتر می‌کند.

این روزنامه ژاپنی خاطرنشان می‌کند که ژاپن هرگز دارای تضادهای مذهبی یا تاریخی با منطقه خاورمیانه نبوده است و توکیو درگیر هیچ مناقشه‌ای دراین عرصه‌ها نیست که همین امر باعث می‌شود با داشتن تاریخچه خوب و مناسبی، میانجیگری مطلوب برای کاستن از تنش‌ها باشد.

این نشریه تاکید می‌کند که به دلیل روابط خوب میان توکیو و تهران و با درنظرداشتن اینکه آبه احتمالاً پیشنهادهای مثبتی در ایران مطرح خواهد کرد و با توجه به دیداری که با رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران خواهد داشت، انتظار می‌رود راهکارهایی مطلوب یافت شود که برای هر دو طرف ایران و غرب قابل قبول و مورد توجه باشد.

ژاپن تایمز اضافه می‌کند که توکیو همیشه سعی کرده است به دور از فشارهای امریکا در قبال مساله خاورمیانه موضعگیری و سیاستی مجزا و مستقل داشته باشد و همیشه از اسراییل خواسته خویشتنداری نشان دهد و از عدالت خواهی فلسطین حمایت کرده است. حتی در مساله بلندی‌های جولان و اقدامات دولت دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا درباره مساله خاورمیانه، ژاپن تلاش کرده است از سیاست‌ها و راهبردهای وی فاصله بگیرد. فاصله گرفتن ژاپن از سیاست‌های ترامپ در راستای حمایت از اسراییل باعث می‌شود تا دولت ایران برای ژاپن به عنوان یک میانجیگر، اعتبار قابل قبولی قائل شود.

این گزارش تاکید می‌کند که ژاپن همیشه حراست از نظم بین المللی را در دستور کار داشته است. این کشور توصیه‌های خود را در اختیار مقام‌های امریکا و ایران گذاشته است و یک عضو فعال بین المللی است که می‌خواهد بر اساس قوانین و حقوق بین المللی به کاهش تنش‌ها کمک کند.

ژاپن تایمز در مطلب تحلیلی خود آورده است که این کشور به دنبال صلح و راهبردهای مسالمت آمیز و شاهد افزایش تنش‌ها بوده است. این کشور پنج درصد از نفت خام خود را از ایران تأمین و ۸۰ درصد از نفت مورد نیازش از تنگه هرمز عبور می‌کند و می‌خواهد با کاستن از تنش‌ها، باعث فاصله گرفتن امریکا و ایران از درگیری نظامی شود.

این روزنامه ژاپنی نوشت: البته این میانجیگری برای آبه نخست وزیر ژاپن بی چالش نخواهد بود، زیرا این کشور باید اثبات کند که   غیر از روابط خوبی که با ترامپ برقرار کرده است می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های دولت امریکا نیز تأثیرگذار باشد. نخست وزیر آبه می‌تواند پیشنهادهایی ارایه کند و توصیه‌هایی برای هر دو طرف خواهد داشت، هر چند ژاپن نمی‌تواند به یک‌باره همه مشکلات میان ایران و امریکا را حل و فصل کند، اما می‌خواهد به کاهش تنش‌ها و رفتن به سوی مصالحه گام بردارد.

این نشریه در مطلب خود می‌نویسد: ژاپن دارای قابلیت‌های بالایی و از اعتبار خوبی در جامعه بین‌المللی برخوردار است، یک قدرت اقتصادی بزرگ دنیا محسوب می‌شود و تنها عضو آسیایی گروه هفت است که توانایی‌ها و اعتبارات قابل قبولی برای میانجیگری و کاستن از تشنجات و تنش‌ها را در اختیار دارد.

روزنامه ژاپن تایمز؛ سفر آبه و میانجیگری او بین ایران و امریکا را تلاشی منطقی توصیف کرده است که باید صورت گیرد، سیاستی که دولت ژاپن در پیش گرفته است و برای اجرای آن تلاش می‌کند. نخست وزیر آبه می‌تواند توانایی‌های دیپلماتیک خود را در این عرصه به نمایش بگذارد و چهره و سیاست جهانی فعال ژاپن را نشان دهد. تمامی تلاش‌های روزهای آینده دولت توکیو برای کاستن از تنش‌ها، می‌تواند آزمون بزرگی برای آینده ژاپن باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران