شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهوری در دیدار وزیر خارجه تاجیکستان:

| کدخبر: 145733 | |

استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه برای مقابله با چالش تحریم‌ها راهبردی است که ایران بعد از خروج ترامپ از برجام و بازگشت تحریم‌های اقتصادی در دستور کار قرار داده است؛

گروه ایران|

استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه برای مقابله با چالش تحریم‌ها راهبردی است که ایران بعد از خروج ترامپ از برجام و بازگشت تحریم‌های اقتصادی در دستور کار قرار داده است؛ برنامه‌ای که هرچند در سال‌های گذشته نیز مورد توجه دولتمردان اعتدالی قرار داشت اما بعد از بازگشت تحریم‌های امریکا با جدیت و انسجام بیشتری دنبال خواهد شد. بر اساس این دستور کار مشخص است که وزیر خارجه ایران راهی کشورهایی چون عراق و قطر و... می‌شود و از سوی دیگر میزبان وزرای خارجه و هیات‌های اقتصادی همراه آنان در کشورمان می‌شود. در مسیر پیگیری این سیاست بنیادین دیروز وزیر خارجه تاجیکستان ارهی تهران شد تا ضمن دیدار با ظریف به دیدار رییس‌جمهوری ایران نیز برود.  سراج‌الدین مهرالدین وزیر امور خارجه جمهوری تاجیکستان که از روز جمعه سفر خود به تهران را آغاز کرده بود، دیروز پیش از دیدار با رییس‌جمهوری با «محمدجواد ظریف» همتای ایرانی خود دیدار و درباره گسترش و تعمیق روابط و همکاری‌های سیاسی، پارلمانی، گروه‌های دوستی، اقتصادی به‌ویژه آب و انرژی، حمل و نقل، برگزاری مشورت‌های سیاسی و کنسولی، همکاری‌های فرهنگی دو جانبه و بین‌المللی از جمله در سازمان یونسکو و نیز مقابله با افراط گرایی و تروریسم گفت‌وگو کرد.

مهرالدین عصر روز گذشته هم با رضا اردکانیان وزیر نیرو درخصوص روابط دوجانبه دوشنبه- تهران دیدار و گفت‌وگو کرد.

   توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری

رییس‌جمهوری ایران توسعه بندر چابهار را در ترانزیت کالا در منطقه بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: ایران می‌تواند امن‌ترین و بهترین مسیر ترانزیتی برای کالاهای تاجیکستان باشد. روحانی دیروز در دیدار «سراج‌الدین مهرالدین» وزیر خارجه تاجیکستان با بیان اینکه دو کشور از لحاظ فرهنگی، تاریخی، ادبی، اعتقادی و زبان مشترک، پیوستگی زیادی با هم دارند، افزود: باید تلاش کنیم تا مناسبات تهران-  دوشنبه در بخش‌های مختلف در راستای منافع دو ملت و تعمیق دوستی‌ها بیش از پیش گسترش یابد. وی با یادآوری اینکه «ایران همواره خواستار ثبات، امنیت کامل، تعالی و پیشرفت تاجیکستان و تقویت روابط و همکاری‌های فی‌مابین است»، اظهار داشت: آمادگی داریم تا با ارایه خدمات فنی- مهندسی و انتقال تجربیات در اجرای پروژه‌های تاجیکستان مشارکت بیشتر داشته باشد و این موجب افتخار شرکت‌ها و بخش خصوصی ایرانی است که بهترین فعالیت‌ها و خدمات را در کشورهای دوست ارایه دهند. رییس‌جمهوری با بیان اینکه امروز منطقه در شرایطی خاص قرار دارد و با تروریسم و مداخلات خارجی مواجه است، تصریح کرد: امروز که تروریست‌ها از عراق و سوریه خارج شده‌اند، جای نگرانی وجود دارد که بخواهند در منطقه آسیای میانه و قفقاز فعال شوند، از این‌رو ایران و تاجیکستان می‌توانند همکاری‌های خود را در مسیر مبارزه با تروریسم نیز بیش از پیش گسترش دهند.  وزیر امور خارجه تاجیکستان نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه ایران و تاجیکستان همواره دو کشور دوست و برادر بوده و در آینده نیز در مسیر توسعه و تعمیق دوستی‌ها و برادری‌ها حرکت خواهند کرد، گفت: توسعه روابط و همکاری‌های تهران- دوشنبه بسیار حائز اهمیت است. مهرالدین با تاکید بر ضرورت گسترش مناسبات و همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور خواستار بهره‌مندی تاجیکستان از مزیت‌های بندرچابهار و توسعه همکاری‌ها در بخش ترانزیت و استفاده از تجربیات شرکت‌ها و متخصصان ایرانی در زمینه ارایه خدمات فنی- مهندسی به‌ویژه در عرصه‌های نیرو، انرژی و امور زیرساختی در این کشور شد. وی با بیان اینکه سیاست مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی ایران در منطقه تأثیرات مثبت فراوانی به دنبال داشته است، افزود: معتقدیم وجود گروه‌های تروریستی برای ملت‌های منطقه بسیار خطرناک است و از این رو همه باید در مسیر مبارزه با تروریسم با یکدیگر تلاش و همکاری کنیم. وزیر امور خارجه تاجیکستان توسعه روزافزون روابط با ایران را اراده دولت تاجیکستان خواند و با اشاره به دعوت رسمی رییس‌جمهوری این کشور از  روحانی، ابراز امیدواری کرد که رییس‌جمهوری اسلامی ایران در اجلاس سران سیکا که به زودی در شهر دوشنبه برگزار می‌شود، حضور داشته باشد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران