شماره امروز: ۵۴۷

خرازی در دیدار با مقام فرانسوی:

| | |

همزمان با افزایش رایزنی‌های طرف‌های مختلف برجام، سید کمال خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی راهی فرانسه شد

گروه ایران|

همزمان با افزایش رایزنی‌های طرف‌های مختلف برجام، سید کمال خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی راهی فرانسه شد تا ضمن شرکت در مجمع رهبران برای صلح پیام صریح ایران برای نجات برجام و ادامه روند گفت‌وگوها را به طرف‌های اروپایی منتقل کند. سفری که برخی تحلیلگران آن را انتقال پیام صریح ایران در خصوص برجام تفسیر کردند و اعلام کردند که ایران از اروپا خواسته تا به وظایف و تکالیف خود در برجام عمل کند.  در همین راستا، سید کمال خرازی دیروز با خانم ماریل دو سارنز، رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس ملی فرانسه ملاقات کرد و درباره ابعاد و زوایای گوناگون برجام و راهکارهایی که اروپا از طریق آن می‌تواند به تداوم آن کمک کند، صحبت کرد.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به تصمیم برجامی ایران و با اشاره به این واقعیت که فرصت برای جلوگیری از مرگ برجام محدود است گفت: فرصت خوبی برای اروپاست که با تسریع در اجرایی‌کردن اینستکس، کندی اقدام گذشته خود را جبران و از مرگ برجام جلوگیری کند.

خانم دو سارنز با ابراز خرسندی از این دیدار و تأکید بر اهمیت ایران، خواستار شنیدن دیدگاه دقیق تهران در خصوص تصمیم اخیر مبنی بر تعلیق اجرای برخی تعهدات برجامی بود. وی گفت: این تصمیم و خروج ایران از برجام می‌تواند نتایج مثبت و ثبات ایجادشده بعد از توافق هسته‌ای را با مشکل مواجه سازد که این امر جای نگرانی دارد.

خرازی در توضیح مواضع ایران اظهار داشت: مردم ایران نسبت به اروپا به‌دلیل اجرا نکردن تعهدات برجامی آنها و تبعیت از سیاست‌های تحریمی ترامپ و تن دادن به تصمیم‌های فراملیتی امریکا به‌شدت بدبین هستند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با صداقت مذاکره کرد و در نتیجه آن توافق هسته‌ای که مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل هم قرار گرفت، حاصل شد؛ لیکن با وجود اجرای تعهدات از سوی ایران، اروپا فقط به موضع‌گیری سیاسی بسنده و در عملی کردن تعهدات خود کوتاهی کرد. رییس شورای راهبردی روابط خارجی ادامه داد: در نتیجه جمهوری اسلامی ایران بر اساس مفاد برجام تصمیم به تعلیق اجرای برخی از تعهدات خود گرفت.

خرازی گفت: فرصت دوماهه، فرصت خوبی برای اروپاست که با تسریع در اجرایی کردن اینستکس برای تسهیل در مبادلات تجاری و مالی، کندی اقدام گذشته خود را جبران و از مرگ برجام جلوگیری کند.

رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس ملی فرانسه نیز با ابراز ناراحتی از تصمیمات فراملیتی و فشارهای امریکا به اروپا و انتقاد از خروج امریکا از برجام، اذعان کرد: برجام نتوانسته در عمل خوب جلو برود.

وی اظهار داشت: اروپا و فرانسه برای پیشبرد و حفظ برجام، اراده و حسن نیت دارند و امیدواریم به راه‌حل مناسبی برسیم. دو سارنز همچنین بر اهمیت تبادل هیات‌های پارلمانی بین دو کشور برای شناخت بهتر واقعیت‌ها و دیدگاه‌های طرفین تأکید کرد.

    اروپا خواهان دوام کامل برجام است

اما در شرایطی که خرازی در فرانسه از طریق رایزنی با مقامات اروپایی به دنبال انتقال پیام ایران بود؛ مایا کاسیانچیچ سخنگوی اتحادیه اروپا با تاکید بر پایبندی اروپا به برجام خواستار تداوم آن شد و گفت: برجام یک منفعت جمعی برای حفظ امنیت ما و جهان محسوب می‌شود. ما باید از این دستاورد کلیدی محافظت کنیم. کماکان به تعهدات خود پایبند می‌مانیم‌ و از ایران هم می‌خواهیم در راستای تعهدات خود عمل کند.

سخنگوی اتحادیه اروپا با اشاره به تصمیم روز چهارشنبه ایران که به سفرای کشورهای باقی‌مانده در برجام هم ابلاغ شده است، گفت: این تصمیم ایران ما را نگران کرده است و باعث تاسف است! وی در ادامه در مورد ضرب‌الاجل ایران به اتحادیه اروپا و رد این ضرب‌الاجل از سوی اتحادیه اروپا گفت: ما این اولتیماتوم را رد کردیم چرا که در حال انجام تعهدات خود هستیم. ما به برجام متعهدیم و در هماهنگی کامل با توافق هسته‌ای ایران عمل می‌کنیم. کاسیانچیچ افزود: ما و اعضای برجام در حال بررسی و تحلیل توافق هسته‌ای و تعهدات خود در آن هستیم. بنابراین از این به بعد هم به تعهدات خود پایبند خواهیم بود و خواهان دوام کامل برجام هستیم.

این مقام اتحادیه اروپا در مورد آینده برجام و نقش اتحادیه اروپا در حفظ حیات برجام گفت: ما کاملا به برجام متعهد هستیم. برجام برای ما و جهان یک دستاورد جهانی است. برجام یک ساختار کارشناسی شده و نظام‌مند و یک توافق مهندسی شده است بنابراین ما می‌خواهیم این تعهد زنده بماند.

وی در ادامه اظهار کرد: برجام باید زنده بماند. برجام یک توافق مهم در زمینه عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای محسوب می‌شود. بنابراین به نفع همه جهان است که تداوم داشته باشد. بنابراین ما تلاش خود را در مورد توافق هسته‌ای با ایران خواهیم داشت و به‌طور کامل به تعهدات برجامی خود پایبند بوده و برای اجرای تعهدات برجامی‌مان اقدام می‌کنیم.

سخنگوی اتحادیه اروپا در ادامه با تاکید بر خواست اتحادیه اروپا گفت: برجام برای همه ما مهم است. برجام یک منفعت جمعی برای حفظ امنیت ما و جهان محسوب می‌شود. ما باید از این دستاورد کلیدی محافظت کنیم. کماکان به تعهدات خود پایبند می‌مانیم‌ و از ایران هم می‌خواهیم در راستای تعهدات خود عمل کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران