شماره امروز: ۵۴۷

وزیر کشور در همایش استانداران سراسر کشور:

| کدخبر: 143858 | |

در روزهایی که هیات حاکمه ایالات متحده یکی از تندترین برنامه‌های تحریمی را علیه اقتصاد ایران به اجرای درآورده،

در روزهایی که هیات حاکمه ایالات متحده یکی از تندترین برنامه‌های تحریمی را علیه اقتصاد ایران به اجرای درآورده، رییس شورای امنیت کشورمان با مرور سوابق دخالت‌ها و فشار‌های ظالمانه امریکایی‌ها در مورد کشورمان و بدعهدی امریکا در برجام، حتی تصور مذاکره را در شرایط فعلی معادل فشار بیشتر و گام‌های بیشتر علیه ایران دانست و آن را مطلقاً منتفی برشمرد.

عبدالرضا رحمانی فضلی در آغاز همایش استانداران سراسر کشور با اشاره به اینکه در دنیا با شرایط پیچیده و جدیدی رو برو هستیم و رقابت‌ها شدید و بلوک بندی‌ها دچار تغییر شده است، گفت: دخالت امریکا از منظر قلدری و زور، آشکار است. امریکا هم در نهاد‌ها و تشکیلات بین‌المللی و هم در پیمان‌ها و تفاهمات جهانی و هم در امور داخلی کشورها، بدعهدی و دخالت می‌کند.وزیر کشور با بیان اینکه دشمنان کینه عمیقی نسبت به جمهوری اسلامی دارند، تصریح کرد: باید مقاومت و استقامت را تقویت کنیم که آنها به این نتیجه برسند که جز پذیرفتن ما و کنار آمدن با ما راه دیگری ندارند. فشار آنها از طریق نفت و با خیال به صفر رساندن فروش نفت‌مان است، اما جمهوری اسلامی از طرق مختلف تلاش می‌کند و جلوی آنها خواهد ایستاد.وی ادامه داد: دشمنان صرفاً با ایران مشکل ندارند بلکه با اسلام و همه کشور‌های اسلامی مشکل دارند و به دنبال این هستند که اسلام واقعی از منطقه برچیده شود. دشمنان تلاش دارند در حوزه اقتصادی و مالی، منطقه و کشور ما را سال‌های سال عقب بیندازند و به همین دلیل باید دقت کنیم و با درایت و تدبیر امور را به بهترین نحو و با کمترین هزینه ممکن پیش ببریم.

رحمانی‌فضلی با تاکید بر اینکه بالاترین تدبیر، مأیوس کردن دشمنان از تاثیرگذاری تحریم‌ها است، گفت: تولید، اشتغال و سرمایه‌گذاری در استان‌ها می‌توانند هسته اصلی این کار باشد. مهم‌ترین گام در زمینه‌سازی ایجاد اشتغال و افزایش سرمایه‌گذاری‌ها، کنترل اضطراب و استرس و تنش‌های جامعه است.وزیر کشور ادامه داد: استان‌ها باید طرح و برنامه استان خود برای مقابله با تحریم را داشته باشند و هر کدام سهم خود را در این مسیر تعیین کنند و در این راستا باید افراد عالم، با انگیزه و سخت کوش را پای کار بیاورند تا به نتیجه مطلوب دست یابند.وزیر کشور با تاکید بر اینکه نباید بگذاریم رفاقت‌ها بر انجام مسوولیت‌ها و وظایف غلبه کند، افزود: جهت‌گیری‌های سیاسی و جناحی، رفاقت و مواردی نظیر اینها نباید زمینه‌ای برای کوتاهی در انجام مسوولیت‌ها باشد و استانداران باید با حریت و آزادگی به وظایف خود عمل کنند.رحمانی‌فضلی با بیان اینکه محور انجام وظایف و مسوولیت‌ها، قانون، مردم، منافع عمومی و رضای خدا است، خاطرنشان کرد: استانداران الگوی مدیران استانی در نحوه عملکرد و برخورد هستند و باید اصل را بر حل مشکلات کشور بگذارند.

   اولویت پرداخت‌های خسارت سیل

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوعاتی درباره بازسازی مناطق سیل زده و برنامه‌های وزارت کشور در این زمینه اشاره کرد و گفت: اولویت‌های اصلی پرداخت خسارت به مردم و بازسازی مساکن و تعمیر خانه‌ها است تا مردم هرچه سریع‌تر به روال عادی زندگی برگردند. همچنین تأمین اقلام مورد نیاز و کالا‌های آسیب دیده مردم مورد توجه است و در نهایت بحث نوسازی و تعمیر و بازسازی زیرساخت‌ها و تمهیدات پیشگیری انجام خواهد شد. همه مراحل یاد شده همگام باهم پیش می‌رود، اما برنامه این است که ابتدا مردم در خانه‌های خود مستقر شوند.

رییس قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده تاکید کرد: استانداران جلسات متناظر قرارگاه را در استان‌ها برگزار کنند و مصوبات به کمیته‌های ذیل قرارگاه ارسال شود. همچنین با مسوولان ستادی به صورت مستمر در ارتباط باشند و موضوعات استان خود را پیگیری کنند. همان‌گونه که در مرحله مقابله به خوبی عمل کردیم و وحدت و هماهنگی میان نهاد‌ها و دستگاه‌ها به خوبی برقرار بود و همه با تمام امکانات و ظرفیت‌ها پای کار آمدند، مرحله بعد یعنی بازسازی و نوسازی را هم باید با همین روال ادامه دهیم.

وزیر کشور با اشاره به اینکه اقدامات خوبی در زمینه بازسازی مناطق سیل زده در استان‌ها انجام شده است، از استانداران خواست در زمینه اطلاع‌رسانی این اقدامات فعال‌تر عمل کنند و همچنین از ظرفیت صداوسیمای استان‌ها در جمع‌آوری کمک‌های مردمی و همراه‌سازی مردم در بازسازی این مناطق استفاده کنند. وی با بیان اینکه استاندار مسوول بازسازی و نوسازی استان است، تاکید کرد: استانداران مناطق سیل زده باید برای استان‌های معین وظایفی مشخص و برای آنها ایجاد تکلیف کنند. استانداران باید در بازسازی‌ها از توان و ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنند و ضمن ایجاد بستر فعالیت برای بخش خصوصی، در هزینه‌ها و زمان نیز صرفه‌جویی کنند. وزیر کشور همچنین با بیان اینکه استانداران باید معاونین و فرمانداران خود را به گونه‌ای انتخاب کنند که بتوانند تصمیمات و برنامه‌های استاندار را اجرایی کنند، افزود: همانطور که در وزارت کشور هر یک از معاونین، مسوولیت حوزه‌ای از وظایف و ماموریت‌ها را بطور کامل و همه‌جانبه بر عهده دارند و همانطور که بنده به معاونین و استانداران خود اطمینان و اعتماد کامل دارم و با این پیش فرض هر کار و مسوولیتی را می‌پذیرم، استانداران هم باید اطمینان کامل به معاونین و فرمانداران خود داشته باشند.

  برنامه کنترل جرم در استان‌ها

رییس شورای امنیت در خصوص کنترل میزان جرایم در کشور گفت: استانداران، ظرفیت شورا‌های تأمین استان را برای بررسی عالمانه و تحلیل واقع بینانه و دقیق وضعیت کنترل جرایم، بیش از گذشته فعال کنند و بر اساس این بررسی‌های عالمانه و آمار و اطلاعات دقیق، برنامه‌های متناسب را در جهت کاهش روند شیوع جرایم دنبال کنند.

وزیر کشور با تأکید بر ضرورت برخورد بسیار سریع و در عین حال کاملاً قانونی با مجرمان ادامه داد: استانداران موظفند با رویکرد پیشگیری و کنترل جرایم، مجموعه‌ای از اقدامات از جمله، روند کارآمد و موثر منتهی به محاکمه مجرمان را از مراجع و دستگاه‌های ذی‌صلاح در استان‌ها پیگیری کنند.وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص برگزاری مراسم اربعین امسال گفت: باید تلاش کنیم که امسال این مراسم را بدون هیچ مساله و به صورت کاملاً روان و تسهیل شده برگزار کنیم و بخش عمده‌ای از مسوولیت این کار برعهده استان‌ها خواهد بود.رحمانی فضلی همچنین به اهمیت توجه عملی و واقعی به جلب مشارکت و همکاری مردم در همه حوزه‌ها اشاره کرد و خطاب به استانداران گفت: به مردم اعتماد کنیم، زمینه مشارکت مردم در همه امور را فراهم کنیم و در این مسیر بخل نورزیم، از مردم کمک بگیریم و تا جایی که قانون اجازه می‌دهد بخش خصوصی را در کار‌ها سهیم کنیم؛ چراکه با خلاقیت و ایده‌های بهتر و راه‌های جدید، به نحو مطلوب‌تری اقدام خواهند کرد.

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع برگزاری انتخابات در سال جاری اشاره کرد و گفت: بی‌طرفی، اجرای مرّ قانون، سلامت انتخابات، مشارکت بالا و امنیت انتخابات، اصول وزارت کشور در برگزاری انتخابات است و از آن کوتاه نمی‌آییم.وی با بیان اینکه ۴۰ سال تجربه در برگزاری انتخابات داریم، افزود: ان‌شاءالله این انتخابات با شکوه‌تر خواهد بود و این‌بار هم ملت ایران با صلابت به دشمنان نشان خواهد داد که دشمن موفق نمی‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران