شماره امروز: ۵۴۷

وزیر امور خارجه ایران تهدید کرد:

| کدخبر: 142482 | |

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تعلل اروپایی‌ها درعملیاتی شدن سازوکار مالی اروپا با ایران را غیرقابل قبول دانست و گفت:

گروه ایران|

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تعلل اروپایی‌ها درعملیاتی شدن سازوکار مالی اروپا با ایران را غیرقابل قبول دانست و گفت: اعلام راه‌اندازی اینستکس توسط اروپا یک اقدام مقدماتی است و اروپایی‌ها هم‌اکنون هیچ بهانه‌ای برای عدم آغاز رسمی کار مالی خود با ایران ندارند.

ظریف دیروز در حاشیه مراسم رونمایی از سایت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در جمع خبرنگاران افزود: اروپایی‌ها اردیبهشت ماه سال گذشته پس از خروج یک جانبه امریکا از توافق برجام تعهدات متعددی را مطرح کردند که برای شروع اجرای آن تعهدات نیاز بود اینستکس (سازوکار مالی اروپا و ایران) راه‌اندازی شود.

وی با بیان اینکه معتقدیم اکنون اروپایی‌ها باید برای مدت زیادی تلاش کنند تا بتوانند تعهدات خودشان را در قبال برجام انجام دهند، افزود: اروپایی‌ها بسیار عقب هستند و نباید این طور تصور کنند که جمهوری اسلامی ایران منتظر آنها می‌ماند.وی تصریح کرد: ما روابط بسیار خوبی با همسایگان مان داریم و ساز و کارهای مشابهی با بسیاری از کشورها راه‌اندازی کردیم که فعال شده و عمل می‌کند و من نمی‌دانم اروپایی‌ها برای یک ساز و کار مقدماتی چقدر وقت نیاز دارند؟!

وزیر امور خارجه بار دیگر با تاکید بر اینکه اروپایی‌ها درعملیاتی شدن اینستکس عقب هستند، گفت: برای راه‌اندازی این ساز و کار نیاز بود که ما ساز و کار متناظری را در ایران راه‌اندازی کنیم. این سازوکار هفته گذشته راه‌اندازی شد و الان اروپایی‌ها هیچ بهانه‌ای برای شروع کار ندارند.ظریف همچنین در بخش دیگری از سخنان خود درباره اقدام غیرحقوقی امریکا در مورد قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی و اینکه جمهوری اسلامی ایران چه اقداماتی در این زمینه انجام داده یا خواهد داد؟، گفت: نخستین کاری که جمهوری اسلامی ایران انجام داد این بود که شورای عالی امنیت ملی بلافاصله پس از اقدام غیرقانونی امریکا در بیانیه‌ای «سنتکام» (فرماندهی مرکزی ایالات متحده) که مسوولیت نیروهای امریکایی در منطقه را دارد به شکل متقابل به عنوان یک سازمان تروریستی و همچنین دولت امریکا را به عنوان رژیم حامی تروریسم شناسایی و معرفی کرد.

   مانع تراشی امریکا در ارسال کمک ها

وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به پرسشی درباره مانع تراشی امریکا برای ارسال کمک‌های نقدی سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی به سیل‌زدگان ایرانی اظهار داشت: در این زمینه در حوزه اطلاع‌رسانی اقدام وسیعی صورت گرفته و دولت امریکا در موضع تدافعی قرار گرفته تا حدی که اعلام کرده مانعی برای کمک‌ها نیست ولی این حرف آنها خلاف است.

ظریف گفت: اسنادی را جمع‌آوری کرده‌ایم و به زودی منتشر خواهیم کرد که نشان‌دهنده این است که بانک‌ها حتی بانک‌های اروپایی به دلیل نگرانی از اقدامات امریکا از پذیرش کمک‌های ایرانیان خارج از کشور و مردم سایر کشورها که مایلند در کمک رسانی به ایرانی‌ها کمک کنند، ممانعت کرده است.

وی اظهار داشت: کمک رسانی بین‌المللی به معنای نیاز نیست، به معنی یک همدردی و همبستگی جهانی است که در میان مردم وجود دارد. این همبستگی جهانی به دلیل اقدامات تخریبی امریکا و اقدامات غیرانسانی این کشور مورد مزاحمت قرار گرفته است .

ظریف گفت: امریکایی‌ها ناگزیر شدند کاری که انجام می‌دهند را تکذیب کنند و ما اسنادی را جمع‌آوری کردیم که ثابت می‌کند ایالات متحده در این اقدام که می‌شود به عنوان «جنایت علیه بشریت» تعریف کرد، مشارکت فعال دارند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران