شماره امروز: ۵۴۷

رییس قوه قضاییه:

| کدخبر: 142044 | |

اولین جلسه مسئولان عالی قضایی با رئیس جدید قوه قضائیه دیروز در شرایطی برگزار شد

گروه ایران|

اولین جلسه مسئولان عالی قضایی با رئیس جدید قوه قضائیه دیروز در شرایطی برگزار شد که موضوع آسیب های برآمده از سیل در برخی استان های کشور، ضرورت هماهنگی میان قوایی را برای رسیدگی به آسیب دیدگان را بیش از پیش ضروری ساخته است. رئیس قوه قضاییه هم با تاکید بر ضرورت آسیب شناسی سیلاب های اخیر در کشور به دور از فضاهای هیجانی و رسانه ای، گفت:« دستگاه قضایی به دنبال یک مسئول خاص در مقطعی خاص نیست بلکه معتقدیم با انجام یک کار تحقیقی و دقیق، هر مسئولی در هر مقطع زمانی باید پاسخگوی عملکرد خود در زمینه سیلاب های اخیر باشد.»

در کنار بحث سیل، موضوع ادعاهایی که اخیرا درباره احتمال قرار دادن سپاه در لیست گروه های تروریستی آمریکا، رئیس دستگاه قضا را بر آن داشت تا از ضرورت مقابله به مثل با هر نوع ماجراجویی آمریکا در این زمینه صحبت کند. انتخاب اسماعیلی در سمت سخنگوی جدید قوه قضائیه به جای غلامحسین محسنی اژه ای از دیگر اخباری بود که در حاشیه نشست عالی مسئولان قضایی روی خروجی رسانه‌های گروهی نشست.

به گزارش میزان، آیت الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تبریک حلول ماه شعبان و فرارسیدن اعیاد شعبانیه، میلاد با سعادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و روز پاسدار را تبریک گفت و تصریح کرد: امروز پاسداران عزیز در حفاظت از تمامیت ارضی کشور و  ارزش‌های انقلاب و همچنین گره گشایی از زندگی مردم در حوادث گوناگون، پیشتاز هستند؛ چنانکه در سیل اخیر نیز شاهد نقش‌آفرینی این عزیزان بودیم و جا دارد از همه آنان صمیمانه قدردانی کنیم.

رئیس دستگاه قضایی با تقدیر از تلاش های همه دستگاه‌های امدادی، خدماتی، نیروهای مسلح، نیروهای دولتی، تشکل های مردمی، گروه های جهادی، طلاب سراسر کشور و همه کسانی که در این ایام در کنار مردم حادثه دیده حضور داشتند و به آنان خدمت کردند، اولویت اصلی را در حال حاضر، امدادرسانی مطلوب و کاهش آلام هموطنان سیل‌زده برشمرد و اظهار کرد: تمام ظرفیت کشور باید در خدمت مردم حادثه دیده باشد و حتی یک نفر هم در این شرایط آسیب نبیند.

رئیسی با اشاره به سفر روز گذشته خود به مناطق سیل‌زده استان گلستان، مطالبه اصلی مردم را فراهم شدن امکانات نسبی برای از سرگیری زندگی عادی و جبران خسارات وارده با پیگیری مسئولان عنوان کرد و افزود: آنچه در دستور کار دستگاه قضایی قرار گرفته و این انتظار می رود که دولت، مجلس، نمایندگان مناطق حادثه دیده و حتی سازمان های مردم نهاد فعال و دغدغه مند در زمینه محیط زیست نیز در همین مسیر گام بردارند، آسیب شناسی حوادث اخیر است.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: سازمان بازرسی کل کشور مامور شده است یک کار دقیق و تحقیقی به دور از فضای هیجانی و رسانه ای موجود در این زمینه انجام دهد تا مشخص شود که آیا مسئولان و دستگاه هایی که براساس قوانین موجود، تکلیف قانونی داشته اند، وظایف خود را در زمینه پیش بینی، پیشگیری و کاهش آسیب، انجام داده اند یا خیر. این موضوع هم معطوف به یک مسئول خاص یا مقطع زمانی خاص نیست؛ مسئولانی که در این عرصه مسئولیتی در هر دوره زمانی داشته اند باید پاسخگوی عملکرد خود باشند.

رئیسی با بیان اینکه گاهی ترک فعل ها از فعل ها خسارت‌بار تر است، ادامه داد: بی توجهی ها از ناحیه هیچ کس پذیرفته نیست و دستگاه قضایی تا رسیدن به نتیجه مشخص و اعلام آن به مردم، بررسی های خود را ادامه خواهد داد. مردم و سازمان های مردم نهاد نیز باید در این زمینه حساسیت لازم را داشته باشند زیرا اگر چنین نباشد، مدتی بعد برخلاف روال طبیعی که باید برای نزول رحمت الهی خوشحال باشیم، بارش ها به دغدغه بخشی از مردم کشور تبدیل خواهدشد.

  پاسخ به ماجراجویی های آمریکا

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدام احتمالی ایالات متحده امریکا برای قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی، این اقدام را مانند سایر شرارت‌های امریکا محکوم به شکست دانست و خاطرنشان کرد: کشوری که در کارنامه اش چیزی جز تسلیح، هدایت و پناه دادن جریان های تروریستی وجود ندارد، نیروی مسلح رسمی یک کشور را که همواره در مسیر کمک به مردم و دفاع از نهضت های اسلامی پیشگام بوده است، تروریست می داند. گرچه این اقدام به لحاظ سیاسی و حقوقی هیچ اعتباری نزد دولت ها و ملت‌های جهان ندارد اما به فرض که امریکا به عنوان یک حکومت منفور و مسئول جنایات سنگین در منطقه غرب آسیا و سایر نقاط جهان بخواهد چنین اقدامی را دنبال کند، شایسته است که وزارت محترم امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی، مقابله به مثل کنند زیرا طبعا چنین برخوردی نزد افکار عمومی جهان که از کارنامه خونین امریکا در حمایت از تروریسم آگاه است، پذیرفته خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران