شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهور در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر عراق:

| کدخبر: 141871 | |

کمتر از یک‌ماه بعد از سفر رییس‌جمهور کشورمان به عراق و در شرایطی که امریکا تمام ابزارهای سیاسی، ارتباطی و اقتصادی‌اش را برای ایجاد فاصله میان ایران و عراق به کار گرفته،

تأسیس شهرک‌های صنعتی مشترک در مرزهای ایران و عراق

گروه  ایران|

کمتر از یک‌ماه بعد از سفر رییس‌جمهور کشورمان به عراق و در شرایطی که امریکا تمام ابزارهای سیاسی، ارتباطی و اقتصادی‌اش را برای ایجاد فاصله میان ایران و عراق به کار گرفته، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق دیروز در راس هیاتی عالیرتبه متشکل از 7 وزیر و گروهی از فعالان اقتصادی بخش خصوصی وارد تهران شد تا دور تازه‌ای از توسعه مناسبات همه‌جانبه میان دو کشور در دستور کار قرار بگیرد. سفری که قبل از هر عامل دیگری نشانگر ناکارآمدی فشار‌های ایالات متحده امریکا بر دولتمردان عراقی برای کاهش یا قطع روابط و مناسبات با تهران است.

بر اساس اعلام یک مقام آگاه در دفتر نخست‌وزیری عراق، این سفر 2 روزه خواهد بود و عبدالمهدی در جریان آن با رهبر معظم انقلاب، رییس‌جمهوری و همچنین دیگر مقامات ارشد ایران دیدار و گفت‌وگو می‌کند. عبدالمهدی در جریان این دیدار‌ها درخصوص راهکار‌های تقویت روابط دو جانبه و آخرین تحولات منطقه‌ای با مقامات تهران بحث و تبادل نظر خواهد کرد.

دیدار دو جانبه روحانی و عبدالمهدی در کنار برگزاری نشست هیات‌های عالیرتبه دو کشور مهم‌ترین برنامه‌هایی بود که بلافاصله پس از ورود نخست‌وزیر عراق به تهران در دستور کار 2 طرف قرار گرفت.  رییس‌جمهوری کشورمان به توافق دو کشور ایران و عراق برای تأسیس شهرک‌های صنعتی مشترک در مرزهای دو کشور اشاره کرد و در ادامه گفت: امروز توافق شد که یک شهرک در منطقه جنوب و یک شهرک در منطقه غرب و اقلیم در دستور کار قرار گیرد روحانی، رییس‌جمهور، به مباحث مهم مطرح شده در دیدار با نخست‌وزیر عراق اشاره کرد و گفت: یکی از مباحث مهم امروز ما، تاکید بر تسریع در اجرایی شدن همه توافقاتی بود که بین دو کشور در سفر من به بغداد، حاصل شده بود.

رییس‌جمهور رایگان شدن ویزای دو کشور را اولین توافق دو کشور که اجرایی و عملیاتی شده است، نام برد و گفت: با رایگان شدن ویزای دو کشور امیدواریم روابط دو ملت و دو کشور روز به روز بهتر و دو ملت به یکدیگر نزدیک‌تر شوند.

روحانی همچنین توافق برای لایروبی اروند رود را دیگر توافق مهم دو کشور در سفر اخیر خود به عراق عنوان کرد و گفت: این موضوع امروز هم در گفت‌وگوها مورد تأکید دو طرف بود و امیدوارم تا پایان ماه مبارک رمضان، مسائل فنی این توافق حل شده و بعد از پایان رمضان شاهد آغاز عملیات لایروبی اروندرود باشیم.

رییس‌جمهور اتصال راه‌آهن دو کشور را از دیگر توافقات مهم ایران و عراق برشمرد و اظهارداشت: امیدواریم اتصال راه‌آهن ایران و عراق در آینده در مسیرهای مختلف رخ دهد، اما فعلا اتصال راه‌آهن شلمچه به بصره مورد تأکید دو طرف است که امیدواریم عملیات فنی و توافق‌های فنی آن انجام و بعد از ماه مبارک رمضان شاهد اجرایی شدن آن باشیم.

روحانی همچنین به موضوع صادرات برق و اتصال شبکه برق و گاز ایران به عراق و همچنین اتصال شبکه نفت در آینده اشاره کرد و گفت: ما برای برقراری این اتصالات آماده‌ایم و معتقدیم که این موضوع نه تنها برای دو کشور بلکه برای سایر کشورهای منطقه در آینده نیز می‌تواند تسری پیدا کند.

رییس‌جمهور افزود: در روابط پولی، مالی و بانکی دو کشور در ماه‌های گذشته قدم‌های خوبی برداشته شده است و امیدواریم در سفر رییس بانک مرکزی ایران به بغداد شاهد تکمیل این روابط و توسعه روابط بانکی و مالی دو کشور باشیم.

   توسعه روابط تجاری و بازرگانی

روحانی روابط تجاری ایران و عراق را بسیار خوب توصیف کرد و گفت: برنامه ما برای آینده دستیابی به حجم تجارت20 میلیارد دلاری بین دو کشور است که امیدواریم در ماه‌های آینده به این نقطه برسیم.

رییس‌جمهور همچنین به توافق دو کشور برای تأسیس شهرک‌های صنعتی مشترک در مرزهای دو کشور اشاره کرد و گفت: امروز توافق شد که یک شهرک در منطقه جنوب و یک شهرک در منطقه غرب و اقلیم در دستور کار قرار گیرد.

روحانی همچنین به موضوع استاندارد برای کالاهای دو طرف از جمله دارو و تجهیزات پزشکی اشاره کرد و گفت: این موضوع مورد تأکید ما بود و امیدواریم شرکت‌های دو طرف که مسوول استاندارد هستند در این زمینه به توافق‌های لازم دست یابند.

رییس‌جمهور همچنین با اشاره به روند رو به رشد روابط علمی و تحقیقاتی ایران و عراق گفت: از دیرباز ارتباط صمیمانه و نزدیکی بین حوزه‌های نجف و قم برقرار بوده است، تلاش ما این است که نه تنها ارتباط بین حوزه‌های علمیه بلکه روابط مراکز علمی و تحقیقاتی نیز افزایش یابد و ما برای توسعه روابط دو کشور در این زمینه آمادگی داریم.

روحانی در ادامه سخنان خود با تأکید اهمیت موضوع امنیت برای دو کشور گفت: در مذاکرات در مورد تقویت امنیت مرزهای دو کشور، بر مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و قاچاق تأکید شد و وزیران کشور ایران و عراق امروز در این زمینه گفت‌وگو خواهند کرد تا با همکاری یکدیگر جلوی مداخلات احتمالی از منطقه شمال و غرب گرفته شود.

رییس‌جمهور با بیان اینکه ایران و عراق در مسائل منطقه‌ای نظرات مشترک دارند، گفت: امروز در خصوص موضوعات و مسائل مهم منطقه گفت‌وگو کردیم. ایران و عراق در مورد اینکه قدس پایتخت دایمی فلسطین است و جولان بخش جدایی‌ناپذیر سوریه خواهد بود و همچنین ضرورت پایان یافتن سریع جنگ یمن و اینکه جنگ یمن فقط راه‌حل سیاسی دارد، دو طرف توافق نظر دارند.

    همکاری نزدیک برای تامین منافع مشترک

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق نیز با ابراز خوشحالی از سفر به ایران و قدردانی از دولت و ملت ایران به خاطر استقبال از هیات عراقی، گفت: ایران کشور مسلمان، همسایه و دوست ماست که فرهنگ و تمدنی به قدمت تاریخ دارد و فکر نمی‌کنم بتوانیم دو کشوری مانند ایران و عراق با این قدمت تاریخی در جهان پیدا کنیم. نخست‌وزیر عراق با اشاره به سخنان رییس‌جمهور ایران، گفت: جناب آقای روحانی به همه توافقات و مسائلی که در گفت‌وگوهای مشترک به آن پرداختیم اشاره کردند و من هم اعلام می‌کنم که با همه مواردی که ایشان اعلام کردند، هم‌نظر هستم و حرف من هم همین است. عبدالمهدی افزود: معتقدم همه توافق‌هایی که بین دو کشور صورت گرفته و همکاری‌های نزدیک ایران و عراق به سود دو کشور، منطقه و جهان خواهد بود. نخست‌وزیر عراق تأکید کرد: ما در گذشته گفته‌ایم و امروز هم تأکید می‌کنم در خوشی و ناخوشی در کنار دولت و ملت ایران هستیم.

عبدالمهدی با اشاره به حادثه سیل در برخی شهرهای ایران، ضمن ابراز همدردی با آسیب‌دیدگان این سیل، گفت: ما نیز در عراق با مشکل سیل مواجه بودیم، دو کشور در خشکسالی‌های قبلی نیز درگیر بودند و امروز هم از سیل آسیب دیده‌اند. باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که در مقابل مشکلات و سختی‌ها آسیب نبینیم.

نخست‌وزیر عراق با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تروریسم به ما بسیار کمک کرده است، گفت: امروز شاهد صلح و ثبات بیشتر در عراق هستیم. موفقیت‌های زیادی کسب کردیم، از پایتخت‌های مختلف شخصیت‌های گوناگون به عراق سفر می‌کنند و شاهد بروز یک تحول کیفی در عراق هستیم که به نفع کشورهای منطقه است. جایگاه و امنیت امروز را مدیون حمایت‌های ایران هستیم.

عبدالمهدی با بیان اینکه ما به دنبال توسعه روابط دو کشور هستیم، گفت‌: تلاش می‌کنیم روابط ما بیش از پیش گسترش یابد. روابط تهران – بغداد می‌تواند الگویی برای روابط ما با دیگر کشورهای منطقه باشد.

نخست‌وزیر عراق خاطرنشان کرد: به دنبال این هستیم که در منطقه ما و از جمله یمن صلح، ثبات، امنیت و آرامش حاکم باشد. معتقدیم تنها راه‌حل مشکل یمن راه‌حل سیاسی است. عبدالمهدی گفت: ما عزم خود را جزم کرده‌ایم در مقابل هرگونه تهدیدی که ممکن است از خاک عراق علیه ایران اعمال شود، بایستیم. نخست‌وزیر عراق تصریح کرد: قانون اساسی عراق ممنوع کرده که از خاک عراق علیه کشوری تهدید ایجاد شود. همه ما برای برقراری صلح و ثبات و امنیت در دو کشور و منطقه تلاش می‌کنیم و اگر اختلافی هم وجود داشته باشد، سعی می‌کنیم از راه‌های مسالمت‌آمیز آن را رفع کنیم.

عبدالمهدی در پایان تأکید کرد: همه تلاش خود را به‌کار خواهیم بست توافق‌هایی که بین دو کشور حاصل شده، اجرایی و عملیاتی شود. نخست‌وزیر عراق همچنین نوروز و عید مبعث را به دولت و ملت ایران تبریک گفت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران