شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهوری در مراسم کتاب سال:

| کدخبر: 139214 | |

«با هیچ سانسور و فیلتری نمی‌توانیم جلوی سوال و شبهه را بگیریم.»این عبارات بخشی از اظهاراتی است که رییس‌جمهوری در مراسم معرفی کتاب سال با استفاده از آنها تلاش می‌کند

گروه ایران|

«با هیچ سانسور و فیلتری نمی‌توانیم جلوی سوال و شبهه را بگیریم.»این عبارات بخشی از اظهاراتی است که رییس‌جمهوری در مراسم معرفی کتاب سال با استفاده از آنها تلاش می‌کند تا در برابر افراد و جریاناتی که سانسور و فیلترینگ را نخستین راه برای مواجهه با پدیده‌های جدید ارتباطی می‌دانند؛ دیدگاه جدیدی ارایه کند. رویکردی که از منظر رییس‌جمهوری برای رویارویی با پدیده‌های نوین ارتباطی و فناورانه باید در دستور کار قرار بگیرد تا به جای تهدید آمیز جلوه دادن هر پدیده نوظهوری؛ حتی تهدیدها را نیز تبدیل به فرصتی برای توسعه وپویایی بیشتر جامعه کند.

 رییس‌جمهوری با اشاره به تلاش‌های امریکا برای بی‌اثر جلوه دادن موفقیت‌های کشور، گفت: اگر شما می‌خواهید ایران را به 40 سال قبل برگردانید، این ارتجاع امکان ناپذیر است. ما به دوره سلطه امریکا بر ایران برنخواهیم گشت.

رییس‌جمهوری دیروز در آیین پایانی جایزه کتاب سال که در تالار وحدت برگزار شد، افزود: ما به آن روزی که شما بر اقتصاد، فرهنگ، رادیو و تلویزیون، ارتش، نیروی انتظامی و گمرکات ما حکومت می‌کردید و فکر می‌کردید ایران ابزاری در اختیار شما است که بر او فرمانروایی کنید، باز نمی‌گردیم و آن دوران دیگر سپری شده است.

روحانی ادامه داد: اروپا، امریکا، منطقه و ارتجاع عرب همه‌چیز دادند و ما را در حصر کامل قرار دادند و نتوانستند پیروز شوند، چون ایمان، اعتقاد و امید بود. تا روزی که چراغ امید، ایمان، روح بلند و قلب قوی هست، ظلمت نمی‌تواند ما را گمراه کند.

وی یادآور شد: فشار و مشکل وجود دارد، ما در زمان جنگ کشته، زخمی، مجروح و ویرانی داشتیم که این آثار طبیعی جنگ است؛ در زمان حصر و فشار اقتصادی ما بی‌مشکل نیستیم، الان در این جایزه کتاب شما خوب پیام را گرفتید که تحریم امریکا علیه ایران چگونه است.

رییس‌جمهوری اضافه کرد: امریکا می‌گوید من به ملت ایران، فرهنگ ایران و کشور ایران قصد سوء ندارم، پس چرا مانع حضور چهار نفر دانشمندی که می‌توانستند جایزه کتاب را از ایران بگیرند، شدند که آن چهار دانشمند نتوانند به تهران بیایند، پس مشخص است که در تحریم شما هستند.

او گفت: تحریم شما در برابر علم است، در برابر دانشمندان و قلم است، شما می‌خواهید قلم را بشکنید، چرا نگذاشتید این چهار دانشمند به دعوت وزارت ارشاد ما پاسخ دهند و جایزه کتاب سالشان را دریافت کنند، آنها را تهدید کردید و گفتید که اگر ایران بروید و جایزه بگیرید و برگردید دیگر به شما ویزای ورود نمی‌دهیم. شما با چه کسی مبارزه می‌کنید؟ شما دارید با افکار و تمدن دنیای امروز مبارزه می‌کنید.

روحانی افزود: شما با ملت‌های منطقه ما در حال مبارزه هستید، شما با زبان سخیف و غیردیپلماتیک و غیرقابل قبول سخن می‌گویید. می‌گویید در عراق می‌مانیم تا مواظب ایران باشیم، در حالی تا حالا می‌گفتید در عراق می‌مانیم برای مبارزه با تروریسم و چقدر خوب شد که حرف دلتان را گفتید. رییس‌جمهوری ادامه داد: این منطق شد؟ منطقی که هیچ عراقی و ایرانی آن ر ا نمی‌پذیرد و هیچ فرد در دنیا آن را نمی‌پذیرد. شما به صراحت می‌گویید ما رفتیم بخشی از خاک عراق را اشغال کردیم برای جاسوسی علیه کشور همسایه عراق، آیا این با هیچ منطقی در دنیا سازگار است؟

وی گفت: در افغانستان هم برای همین حضور دارید، شما حضورتان در این منطقه به این دلیل است که یا می‌خواهید مراقب قدرت ایران باشید یا مراقب قدرت روسیه یا چین باشید. به چه مناسبت هستید در حالی که شما ناوگان و نیروی دریایی دارید، بروید در دریاها مراقب باشید، شما که نیروی هوایی قدرتمند دارید چرا خاک کشورهای دیگر را اشغال می‌کنید؟ چرا دروغ می‌گویید؟ چرا سال‌ها به مردم دروغ می‌گویید؟

روحانی با اشاره به اینکه ما امروز باید با کتاب و منطق مان به آنها جواب بدهیم، گفت: باید امروز انقلاب مان را با قلم و استدلال تضمین کنیم، فشار می‌بینیم، هر جنگی زخمی دارد. در جنگ اقتصادی هم زخمی داریم، اما شما پیروز این راه نخواهید شد، این ملت بزرگ ما برای آرمانش می‌ایستد.

رییس‌جمهوری تاکید کرد: ملت ایران از شما اجازه نخواهد گرفت و سر فرود نخواهد آورد. ملت ایران در برابر خدا و خواست ملی خود سر فرود خواهد آورد و در برابر شما خم نمی‌شود و این راه را ادامه می‌دهد و شما نمی‌توانید ما را برگردانید به عقب، ما در مسیر پیش رو حرکت می‌کنیم.

روحانی ادامه داد: همه آمار و ارقام در این چهل سال به ما می‌گوید که مسیر ما درست بوده است، ممکن است در جایی کاستی و اشتباه داشته‌ایم، هیچ کس نمی‌تواند بگوید من بدون ایراد بوده‌ام، اما راه ما درست بوده است.

    افزایش 8  برابری حرکت زنان کشور

در مسیر پیشرفت

وی اضافه کرد: آماری که وزیر ارشاد اعلام کرد و گفت در آغاز انقلاب در سال 1358 در میان نویسندگان بزرگ این جامعه، سهم زنان 4 درصد بود و امروز در میان نویسندگان سهم زنان 32 درصد شده است. یعنی ۸ برابر زنان ما مسیر پیشرفت را انتخاب کردند. وی با اشاره به سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره اینکه در گذشته داستان نویسی توسط مردان نسبت به زنان 30 برابر بود اما در حال حاضر تقریبا مساوی است، تاکید کرد: پس مسیر درست است. رییس‌جمهوری خطاب به غرب اضافه کرد: شما می‌گویید این انقلاب و اسلام ضد حقوق زن است، پس چرا زنان ما در همه زمینه‌ها پیشرفت کرده اند؟ به دانشگاه‌های ما نگاه کنید، ابتدای انقلاب در دانشگاه تهران چند درصد از دختران ما تحصیل می‌کردند و امروز چند درصد در حال تحصیل هستند.

روحانی یادآور شد: بسیاری از خانواده در دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها با آن شرایطی که شما در گذشته درست کرده بودید جرأت نمی‌کردند دختران خود را به آن مکان‌ها بفرستند؛ امروز آمار و ارقام به ما می‌گوید زنان و دختران فرهیخته ما که در دانشگاه‌ها قبول می‌شوند همتراز مردها و گاهی بیشتر حضور دارند.

وی با تاکید بر اینکه این موضوعات نشان می‌دهد راه و مسیر ما درست بوده است، تصریح کرد: امروز وحدت، اتحاد، وحدت، یکپارچگی، امید به آینده و نشاط ما با وجود سختی‌هایی که به غلط به ما تحمیل کردید - که از این سختی‌ها هم عبور خواهیم کرد – وجود دارد.

رییس‌جمهوری خطاب به امریکایی‌ها ادامه داد: شما می‌خواستید چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را نبینیم و جشن نگیریم و فکر می‌کردید در چهلمین سال انقلاب شما در تهران پایکوبی می‌کنید و بر ملت ایران مسلط می‌شوید و ملت را به زانو در می‌آورید.

    دوران انسداد گذشته است

رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی پیش از آنکه یک حرکت سیاسی باشد، انقلابی فرهنگی و اجتماعی است که با کتاب آغاز شد، گفت: امروز دوران انسداد گذشته و باید به سوالات با عقل، دانش، کتاب و گفت‌وگو پاسخ داد.

وی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی ایران انقلابی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی است، گفت: انقلاب اسلامی از کتاب آغاز شد. باید سوال و شبهه مردم را پاسخ دهیم، با امر و نهی سوال مردم پاسخ داده نمی‌شود. روحانی با تاکید بر اینکه با فیلتر سوال و شبهه پاسخ داده نمی‌شود، اظهار داشت: دوران انسداد گذشته است و باید با عقل، دانش به سوالات پاسخ داد. باید با دلیل و برهان به بهترین شکل به سوالات پاسخ بدهیم.

رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: دوران انسداد گذشته است اگر هم نگذشته باشد در دنیای امروز نمی‌توان با آن مشکل ما را حل کرد. ما باید با عقل با دانش با کتاب با گفت‌وگو و بیان مسائل را حل کنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران