شماره امروز: ۵۴۷

وزیر نیرو در حاشیه جلسه هیات دولت:

| کدخبر: 138791 | |

بلافاصله پس از تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل اعضای کابینه دوازدهم از حرم امام (ره) راهی نشست هیات وزیران در پاستور شدند

گروه   ایران|

بلافاصله پس از تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل اعضای کابینه دوازدهم از حرم امام (ره) راهی نشست هیات وزیران در پاستور شدند تا ضمن بررسی موادی از پیشنهادات دستگاه‌های اجرایی با خبرنگاران نیز در مورد موضوعات مختلف صحبت کنند. موضوعاتی چون سرانجام طرح سهمیه‌بندی بنزین، حضور رییس‌جمهوری در جلسه رای اعتماد وزیر بهداشت و طرح امایش سرزمینی از جمله مواردی بود که خبرنگاران از وزرای نفت؛ نیرو و معاون پارلمانی رییس‌جمهوری مطرح کردند.

 وزیر نیرو در پاسخ به پرسش «تعادل» در خصوص نسبت توسعه پایدار با طرح‌های و برنامه‌هایی که در خصوص آب ارایه می‌شود؛ با تاکید بر اینکه الگوی توسعه باید متناسب با ظرفیت اکولوژیک مناطق باشد، اعلام کرد: سازمان برنامه و بودجه وعده داده حداکثر تا تابستان سال آینده، تکلیف طرح آمایش سرزمین را روشن کند. واقعیت آن است که هیچ طرح توسعه‌ای بدون در نظر گرفتن مباحث آبی و پیش‌بینی‌های لازم در این زمینه معنا ندارد..

اردکانیان افزود: هنوز یک طرح مشخص برای آمایش سرزمین در اختیار نداریم؛ نه به این معنی که طرح آمایش سرزمین تعریف نشده، بلکه به این معنی که ما ده‌ها و صدها طرح آمایش داریم.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی، هر ارگان همان‌گونه که راجع به آب فکر می‌کند، در ذهن و محدوده اختیارات خود برای آمایش یک تصور دارد و بر اساس آن برنامه‌ریزی می‌کند.

وزیر نیرو در پاسخ به پرسشی در خصوص انتقال آب از اصفهان به یزد گفت: تکلیف موضوع تخصیص آب را قانون روشن کرده است؛ قانون توزیع عادلانه آب، 35 سال پیش مسوولیت تخصیص آب را به عهده وزارت نیرو گذاشته و همه طرح‌های انتقال، با مجوز تخصیص صورت گرفته است. وی اظهار داشت: دولت شورای عالی آب را موظف به تشکیل کارگروه‌هایی برای احیای زاینده رود و ساماندهی کمی و کیفی کارون بزرگ کرده است که هم‌اکنون در تدارک تشکیل آن هستیم.

اردکانیان گفت: با مشارکت دستگاه‌های مرتبط با موضوع آب و تشکل‌های فعال در زمینه‌های صنفی این بخش، برنامه‌ریزی‌های‌مان را براساس آنچه موجود است و آنچه می‌تواند باشد، تدوین و اجرا خواهیم کرد.

وزیر نیرو افزود: با اطلاع‌رسانی صحیح و دقیق، تردید ندارم که ما مشکل جدی در این زمینه‌ها نخواهیم داشت و با مدیریت مصرف به گونه‌ای پیش خواهیم رفت که زمینه ایجاد مشکل حتی در فرض خشکسالی‌های احتمالی آتی هم یا وجود نداشته باشد یا کم باشد.

      جبران خشکسالی‌های گذشته

وزیر نیرو در بخش دیگری از گفت‌وگو با خبرنگاران، به میزان بارندگی‌ها در سال آبی 98-97 پرداخت و گفت: وقتی دشت، منطقه یا کشوری برای سالیان متمادی خشکسالی را تجربه می‌کند، خاک آن منطقه رطوبت خود را از دست می‌دهد و بعد از آن اگر نزولات هم زیاد باشد، آن نزولات ابتدا صرف جبران رطوبت از دست رفته خاک می‌شود؛ در این شرایط وقتی خاک اشباع شد، روان آب شکل می‌گیرد.

اردکانیان با بیان اینکه از نظر بارندگی‌ها نسبت به پارسال و حتی در برخی مناطق نسبت به متوسط بلندمدت وضعیت بهتری داریم، اظهار داشت: در شرایط کنونی، روان آب‌ها به میزانی که نزولات افزایش یافته، بیشتر نشده است. وی گفت: بنا بر تاکید رییس‌جمهوری، وزارت نیرو برنامه‌ریزی سال 98-97 برای آب و سال 98 برای بخش برق را با این فرض انجام داده که شرایط ما مثل سال قبل است تا با هیچ نوع غافلگیری مواجه نشویم.

میزان بارش در خوزستان پنج برابر سال گذشته است

وزیر نیرو با اشاره به اینکه سال آبی خوبی داشته‌ایم، گفت‌: عمده بارش‌ها در استان خوزستان است و تقریباً پنج برابر پارسال در این استان بارندگی داشته‌ایم، اما مردم نباید صرفه جویی را فراموش کنند.

رضا اردکانیان در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه از هفته‌های پیش برای تسکین سیلاب‌هایی که وارد مخازن سدهای بزرگ می‌شود، برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد، در این باره اظهار کرد: ورودی آب به مخزن سد کرخه شش هزار و ۸۰۰ متر مکعب در ثانیه بوده است. این رقم برای سد دز پنج هزار و ۳۰۰ متر مکعب در ثانیه است.

وی ادامه داد: اگر برنامه‌ریزی‌ها صورت نمی‌گرفت روند تسکین دادن سیل به خوبی انجام نمی‌گرفت. البته در پایین دست خساراتی بابت سیل پیش‌بینی شده است اما اگر این پیش‌بینی‌ها نبود خسارت مالی وسیعی یا احیاناً خسارت جانی داشتیم، ولی خوشبختانه این اتفاق رخ نداد. وزیر نیرو خاطرنشان کرد: سال آبی

 ۹۸ -۹۷ به لحاظ میزان بارش‌ها بسیار خوب بوده است، اما عمده بارش‌ها در استان خوزستان است و تقریباً تاکنون پنج برابر سال گذشته در این استان بارش داشته‌ایم. اردکانیان ادامه داد: طبیعی است هر جا در مسیر طبیعی رودخانه تعرض داشته باشیم، آب حق خود را پس می‌گیرد. وزارت نیرو و استانداری‌ها در حال فعالیت برای حل مشکلات پیش آمده بابت سیل هستند.

وی درباره مشکلات پیش آمده برای آب آشامیدنی مردم خوزستان، بیان کرد: ممکن است وقتی رودخانه‌ها سیلاب می‌شود کدورت آب پیش آید، اما کیفیت آب آشامیدنی خط قرمز ما است. هر جا لازم باشد قطعی موقت آب خواهیم داشت تا تعمیرات لازم را انجام دهیم. در این مدت آب آشامیدنی با کیفیت را از طریق دیگر به مردم می‌رسانیم. اما در حال حاضر در این وضعیت قرار نداریم. اردکانیان درباره تأثیر این‌بارش‌ها بر افزایش روان آب‌ها، تصریح کرد: وقتی منطقه‌ای برای سالیان متمادی دچار خشکسالی می‌شود رطوبت خاک کاهش می‌یابد. اگر نزولات زیاد شود، ابتدا صرف جبران رطوبت از دست رفته خاک شده و وقتی خاک اشباع شد، روان آب شکل می‌گیرد. در حال حاضر به همین دلیل تناسب میان افزایش نزولات و افزایش روان آب‌ها وجود ندارد و روان آب‌ها بیشتر نشده است، اما به هر حال در وضعیت بهتری نسبت به سال گذشته قرار داریم.

وی در ادامه بیان کرد: بنا بر تاکید رییس‌جمهور وزارت نیرو موظف است که سال آینده را در مورد آب و برق بر اساس میزان بارش‌های سال قبل پیش‌بینی کند و برنامه‌ریزی‌ها بر این اساس انجام شود، مردم هم باید صرفه جویی‌ها را بیشتر کنند تا در تابستان مشکلی بابت قطعی برق نداشته باشیم.

   رییس‌جمهور در جلسه رای اعتماد وزیر پیشنهادی بهداشت حضور دارد

معاون پارلمانی رییس‌جمهور نیز با اشاره به اینکه سرپرست وزارت بهداشت، به عنوان وزیر پیشنهادی این وزارتخانه به مجلس معرفی شده است، رییس‌جمهور برای دفاع وزیر پیشنهادی خود به مجلس می‌رود. حسین علی امیری در حاشیه جلسه هیات دولت درجمع خبرنگاران بیان کرد: دوشنبه هفته آینده جلسه رأی اعتماد به نمکی وزیر پیشنهاد بهداشت برگزار می‌شود و رییس‌جمهور در این جلسه حضور می‌یابد. وی تاکید کرد: دولت به رای آوری وزیر خود در مجلس بسیار امیدوار است.

معاون رییس‌جمهور همچنین بیان کرد: با انتخاب وزیر جدید بهداشت طرح تحول سلامت با قوت در دولت ادامه خواهد یافت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران