شماره امروز: ۵۴۷

سخنگوی دستگاه قضا مطرح کرد

| | |

نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا دیروز در حالی برگزار شد که طی هفته‌های اخیر ماجرای برگزاری دادگاه متهمان اقتصادی و ارزی بازتاب‌های فراوانی را در سطح افکار عمومی ایجاد کرده بود

نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا دیروز در حالی برگزار شد که طی هفته‌های اخیر ماجرای برگزاری دادگاه متهمان اقتصادی و ارزی بازتاب‌های فراوانی را در سطح افکار عمومی ایجاد کرده بود و ضرورت پاسخگویی به این ابهامات احساس می‌شد؛ در پاسخ به این ابهامات بود که محسنی اژه‌ای در ابتدای نشست خبری خود لیست بلندبالایی از متهمانی که حکم محکومیت آنها قطعی شده؛ ارایه کرد؛ لیستی که نام 40متهم اقتصادی در آن قید شده بود و احکام قضایی در خصوص آنان نیز صادر شده بود.

در کنار بحث متهمان اقتصادی موضوع نامه هفته گذشته یکی از فعالان حوزه کارگری به وزارت اطلاعات که در آن ادعاهایی مطرح شده بود، از جمله موضوعاتی بود که اژه‌ای در ابتدای نشست خبری خود درباره آنها صحبت کرد. سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره نامه اسماعیل بخشی به وزیر اطلاعات گفت: وزارت اطلاعات پیگیری می‌کند و قطعا دستگاه قضایی هم اگر شکایت کند وارد می‌شود. باز بودن پرونده عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی از دیگر موضوعاتی بود که در قالب پرسش‌های رسانه‌ای مطرح شدند و اژه‌ای در خصوص آن اعلام کرد که این پرونده همچنان مفتوح است و دستگاه قضایی در حال بررسی دقیق موضوع است. اژه‌ای از گزارش تازه‌ای خبر داد که پرونده معاون سابق بانک مرکزی را وارد دور تازه‌ای از بررسی‌های قضایی خواهد کرد.

    ضرورت کاهش قیمت‌ها بعد از افت نرخ ارز

موضوع برخورد قضایی با آن دسته از اصناف که با وجود کاهش نرخ دلار همچنان کالاهای خود را با قیمت‌های بالا به فروش می‌رسانند از جمله مواردی است که طی هفته‌های اخیر ابهامات فراوانی در خصوص آنها طرح شده است، اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره برخورد دستگاه قضایی با افزایش قیمت‌ها بعد از پایین آمدن دلار گفت: با کسانی که از این فرجه علیه مردم سوءاستفاده می‌کنند و قیمت اجناس را به بهانه گران کردند و حتی کم فروشی می‌کنند، برخورد می‌شود. البته برخورد با گران فروشی و کم‌فروشی به عهده تعزیرات زیر نظر دولت است اما با توجه به شرایط کنونی و فشاری که دشمن می‌آورد مدعی العموم وارد شده است.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: دادستان کل کشور به همه دادستان‌های سراسر کشور بخشنامه کرده که با تعزیرات همکاری کنند و هرجا سازمان تعزیرات نیاز به ورود و مجوز داشت دادستان‌ها وارد شوند و اجازه بدهند دادستان‌های استان‌ها وارد شده‌اند و امیدواریم نیاز به دستگیری و بازداشت نباشد. وی در پاسخ به سوالی درباره حضور در شبکه‌های اجتماعی گفت: هفته پیش کسی از شما پیامک داد که شما در شبکه‌های خارجی عضوید که اولین بار من می‌دیدم. من کانالی ندارم و عضو جایی نیستم و حتما ساختگی و جعلی است و فرصت نمی‌کنم که به این شبکه‌ها ورود کنم. محسنی‌اژه‌ای درباره آخرین وضعیت پرونده حسین فریدون، گفت: پرونده دادگاه نرفته و در دادسرا است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا درست است که پرونده مختومه شده است؟ گفت: این موضوع را تکذیب می‌کنم.

    آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی

محسنی اژه‌ای در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوال ایسنا درباره آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی گفت: مرتب مدعی بودند که پول داریم و بر همین اساس به کشورهای مختلف مسافرت شده و چیزی حاصل نشده است.  اخیرا برخی نمایندگان مجلس مدعی بودند که وی می‌خواهد بدهی‌اش را پرداخت کند ولی «نفت» موافقت نمی‌کند و بر همین اساس مجددا با همان نماینده در ۱۱ دی ماه جلسه‌ای برقرار شد و یکی از نمایندگان مجلس و وزارت نفت و اطلاعات و وکیل متهم و محکوم هم بودند که گفتند با خودش می‌خواهیم صحبت کنیم و این امکان هم فراهم شد و با حضور وکیلش با ایشان صحبت کنند و قرارداد و تعهدی دادند که هیات به فلان کشور اعزام شود و قرار است هفته بعد و یا ۱۰ روز بعد به آن کشور بروند و باید دید که آیا چیزی وصول می‌شود یاخیر. سخنگوی قوه قضاییه افزود: اقداماتی برای طرح دعوا در خارج کشور شده و کامل شده و وکیل گرفته شده و اقدام می‌شود. مشکل این است که بخشی از اموالش در خارج از کشور و به نام دیگران است و طرف معامله خارجی‌اند و با ادعای معمولی نمی‌شود و باید در محاکم آنها اقامه دعوا کرد.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره عفو زنجانی و خلاصی او از اعدام نیز گفت: این موضوع بحث بعدی است. البته در بخشی از رای دیوان ارفاق آمده است. نظرم این است که باید وقتی تعیین شود و تاکنون به ۴ کشور هیات رفته و در جلسات قبلی من رفتم ولی در جلسه آخر من نرفتم و توصیه‌ام این است که وقت تعیین کنید که آخرین فرصت است.

    موضع اژه‌ای درباره ادعای اسماعیل بخشی

وی در پاسخ به سوالی درباره ادعای اسماعیل بخشی گفت: از دیگران شنیدم که نامه‌ای خطاب به وزیر اطلاعات نوشته و علی القاعده وزارت اطلاعات پیگیری می‌کند؛ البته نمی‌دانم نامه وی به وزارت اطلاعات درست است یا خیر. سخنگوی قوه قضاییه افزود: وزارت اطلاعات پیگیری می‌کند و قطعا دستگاه قضایی هم اگر شکایت کند وارد می‌شود. باید دید که موضوع چگونه است و اگر شکایت کند دادستان وارد می‌شود. وزارت اطلاعات هم اگر تخلفی را دید حتما به مرجع قضایی اعلام می‌کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا حکم شیخ استخاره اجرا شده است؟ گفت: پرونده وی در دادسرای ویژه روحانیت است و مطلقا خبری ندارم. از قول من نقل قولی شده بود که قطعا دروغ است و شنیدم که تکذیبیه آن را هم زدند که البته آن را ندیدم.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه احتمالش هست که خود شما رییس قوه شوید؟ گفت: خیر. آنچه الان قطعی می‌شود، گفت این است که قطعا بنده نیستم. ریاست قوه ابلاغ جدیدی گرفتند و با حفظ سمت کارها را با قوت انجام می‌دهند و خللی در کارشان ایجاد نشده است.

وی درباره اینکه چه کسی را احتمال می‌دهید رییس قوه شود؟ گفت: احتمالاتی داده می‌شود ولی قطعی نیست. هر زمان مقام معظم رهبری اعلام کردند همه مطلع می‌شویم‌.

پرونده محیط زیستی‌ها هنوز تعیین وقت نشده است.

وی درباره آخرین وضعیت پرونده محیط زیستی‌ها گفت: این پرونده به دادگاه ارسال شده ولی هنوز تعیین وقت نشده است و وکلا باید بروند و پرونده را مطالعه کنند، زیرا در این پرونده‌ها متهم یا باید وکیل معرفی کند و یا اینکه دادگاه برای آنها وکیل معاضدتی انتخاب کند. تا روز قبل که از دادگاه پرسیدم ریاست شعبه ۱۵ گفت هنوز تعیین وقت نشده است. محسنی اژه‌ای افزود: این پرونده ۸ متهم دارد و اتهام آنها افساد فی الارض است.

    احتمال تغییر مسیر   پرونده عراقچی

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره پرونده احمد عراقچی گفت: ما دوست داریم پرونده‌ها سریع‌تر رسیدگی شود، اما برخی پرونده‌ها نیاز به کارشناسی دارد و همین روز گذشته برای پرونده احمد عراقچی گزارشی رسیده که اگر صحت داشته باشد روند پرونده تغییر می‌کند. دادگاه این پرونده شروع نشده و در حال مطالعه پرونده هستند و اگر گزارش جدید صحت داشته باشد، فاز جدیدی مطرح می‌شود. وی افزود: در پرونده قبلی ۹ نفر به دادگاه رفتند که برخی از بانک‌مرکزی و برخی غیر بانک مرکزی بودند. پرونده سیف در پرونده مربوط به این ۹ نفر نیست.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره شکایت رییس دولت اصلاحات از مدیر مسوول روزنامه کیهان گفت: از آقای شریعتمداری که پرسیدم او گفته که ما آماده دفاع هستیم ولی هنوز به دادگاه نرفته است. وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه گفته می‌شود تمام کارگران فولاد آزاد شده‌اند، اما هنوز ۷ نفر از کارگران در بازداشتند؟ گفت: از شرکت فولاد، چند نفر اول در زندان بودند اما نمی‌دانم هنوز هم در زندان هستند یا خیر.

Taadol-02

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران