شماره امروز: ۵۴۷

سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد

| کدخبر: 136983 | |

سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که اعضای این شورا، طرح اصلاح قانون صدور چک را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانستند و آن را تایید کردند.

سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که اعضای این شورا، طرح اصلاح قانون صدور چک را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانستند و آن را تایید کردند.

«عباسعلی کدخدایی» روز شنبه در نشست خبری درباره لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی تامین مالی تروریسم اظهار داشت: اعضای شورای نگهبان تنها در دو بند نظر مجلس را تایید کردند ولی بقیه ایرادات این شورا به لایحه CFT همچنان به قوت خود باقی است.

کدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه رویه مجمع تشخیص مصلحت نظام در بررسی لوایح چهارگانه خلاف قانون اساسی است، گفت: این رویه از سال 84 اجرا شده و روند جدیدی نیست، از این رو هیچ اشکالی به این موضوع وارد نیست. وی خاطرنشان کرد: همچنین اعضای شورای نگهبان طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دو ایراد به آن وارد دانستند و مغایر با قانون اساسی و شرع تشخیص دادند. سخنگوی شورای نگهبان یکی از ایرادات به طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی را نافی قوانین و مقررات قبل از انقلاب عنوان کرد و یادآور شد: تشخیص خلاف شرع بودن آنها به عهده فقهای شورای نگهبان است و مجلس نمی‌بایست آن را بررسی می‌کرد. کدخدایی اضافه کرد: اعضای شورای نگهبان همچنین لایحه عضویت جمهوری اسلامی ایران در همکاری‌های تایید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا- اقیانوسیه را مغایر قانون اساسی و شرع دانستند و ایراداتی را به آن وارد کردند. سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد: اعضای این شورا طرح اصلاح قانون صدور چک را نیز مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانستند و آن را تایید کردند. کدخدایی همچنین از ایراد شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون بودجه سال 97 کل کشور خبر داد و گفت: مصوبه مجلس در این طرح مغایر با قانون اساسی است لذا در صورت لزوم متمم یا اصلاحیه بودجه باید از طریق دولت در لایحه‌ای تهیه و ارسال شود. وی اظهار داشت: اعضای شورای نگهبان اساسنامه شرکت فناوری‌های پیشرفته ایران، اساسنامه شرکت بازآفرینی شهری ایران را نیز مغایر با قوانین شرع و قوانین اساسی نشناختند و آن را تایید کردند.

  بررسی حداقلی شورای نگهبان در انتخابات

کدخدایی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره عملکرد برخی نمایندگان که موجب هجمه به مجلس شده و اینکه چگونه باید به نمایندگان مجلس نظارت شود، افزود: شورای نگهبان بیش از 6 هزار نفر نامزد برای 290 کرسی را تایید می‌کند، قطعا افراد شایسته دیگری نیز می‌توانند از میان این نامزدها انتخاب شوند.

وی ادامه داد: فقط معیار تایید شورای نگهبان نیست و در ادامه این مردم هستند که آن 290 نفر را از میان 6 هزار نفر انتخاب می‌کنند. کدخدایی اضافه کرد: شورای نگهبان بررسی حداقل شرایط که در قانون انتخابات آمده است را در مورد نامزدها بررسی می‌کنند برای مثال می‌توان به مدرک کارشناسی ارشد نامزدها اشاره کرد ولی علاوه بر تایید شورای نگهبان مکانیزم دیگر، رای مردم است که این دو در کنار هم باعث انتخاب افراد می‌شود. سخنگوی شورای نگهبان همچنین گفت: ابزاری برای شایسته سنجی در هیچ کجا نداریم که این مشکل باید حل شود و باید ابزاری برای شایسته سنجی داشته باشیم. کدخدایی یادآور شد: استانی شدن انتخابات که در مجلس در حال بررسی است و هر آنچه قانونگذار تعیین تکلیف کند ما آماده اجرای آن هستیم.

وی افزود: بعد از ابلاغ سیاست‌های انتخابات از مجلس این انتظار را داشتیم که قانون انتخابات را اصلاح کند زیرا قانون انتخابات کنونی نواقص زیادی دارد.

یکی از خبرنگاران پرسید: یکی از معیارهای تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس تحقیقات محلی و استعلام‌های چهارگانه است، فیلم‌هایی که اخیرا از نمایندگان منتشر شده آیا نشان نمی‌دهد سازوکار این تحقیقات دچار اشکال است و مسائل اخلاقی و رفتاری نامزدها مورد توجه چندانی قرار نمی‌گیرد؟ کدخدایی پاسخ داد: ما همیشه اعلام کرده‌ایم که ابزارهای نظارتی شورای نگهبان و همچنین قانون حداقلی است و ما می‌توانیم به حداقل‌ها اکتفا کنیم، بیشتر از آن نیازمند یک قانون جامع و ابزارهای دیگری مانند احزاب هستیم.

  نظرات کارشناسی

موضع شورای  نگهبان  نیست

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا نمایندگان در مورد طرح استانی شدن انتخابات با شورای نگهبان رایزنی کرده‌اند، گفت: ما نسبت به همه مصوبات مجلس بلاشرط هستیم و هیچ گونه اظهارنظری نداریم. سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: اظهارنظرات کارشناسی را که هرجا لازم باشد از ما درخواست کنند در اختیار آنها قرار می‌دهیم ولی لزوما، این نظرات شورای نگهبان نیست .  کدخدایی یادآور شد: نظرات شورای نگهبان بعد از دریافت مصوبه و اعلام رسمی شورای نگهبان است. بنابراین شورا پیشاپیش به هیچ کس قول نخواهد داد و قول هم نداده است و فقط بحث‌های کارشناسی اعلام شده است.  وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه مجلس به دلیل گستردگی بودجه شرکت‌های دولتی به جزییات این موضوع ورود نمی‌کند آیا امسال این شورا به جزییات بودجه شرکت‌های دولتی ورود می‌کند، تاکید کرد: در چند سال گذشته مرتبا شورای نگهبان با این ایراد روبرو بود، امسال مجلس همت بیشتری را برای درج اینگونه بودجه‌ها که چندان آشکار نیستند، دارد؛ امیدواریم نمایندگان بتوانند بودجه شفاف‌تری را برای سال 98 تصویب کنند. سخنگوی شورای نگهبان همچنین درباره اینکه لایحه بودجه با تاخیر به مجلس ارایه شده است بنابراین با تاخیر هم به شورای نگهبان خواهد آمد آیا سازوکاری دارید که بطور همزمان با مجلس بودجه در این شورا بررسی شود، گفت: ما در سال‌های گذشته همین کار را کردیم و همزمان که در مجلس مواد بودجه تصویب می‌شد در شورای نگهبان هم بطور غیررسمی بررسی می‌شد. تا زمانی که مصوبه نهایی به دست ما برسد، آمادگی بود که در زمان تعیین شده اعلام نظر کنیم بنابراین امسال هم این کار را خواهیم کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران