شماره امروز: ۵۴۷

رییس دستگاه قضا:

| کدخبر: 136656 | |

اولین جلسه مسوولان عالی قضایی کشور بعد از انتخاب آیت‌الله آملی لاریجانی به سمت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیروز در حالی برگزار شد

حادثه تلخ دانشگاه آزاد باید با جدیت پیگیری شود

گروه ایران|

اولین جلسه مسوولان عالی قضایی کشور بعد از انتخاب آیت‌الله آملی لاریجانی به سمت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیروز در حالی برگزار شد که رییس دستگاه قضا با تذکار به گروه‌های سیاسی، رسانه‌ها و دانشجویان از آنها می‌خواهد که متوجه تحرکات دشمنان برای ایجاد ناامنی و فضای ملتهب در کشور باشند و مطالبات صنفی و گروهی خود را در فضای منطقی و معقول پیگیری کنند.رییس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت پیگیری جدی، سریع و متقن حادثه تلخ واژگونی اتوبوس در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی از سوی دادستان تهران و با نظارت دادستان کل کشور، گفت: اینکه عده‌ای چنین حادثه‌ای را اسباب تسویه حساب با برخی افراد قرار دهند، شایسته نیست و ما در رسیدگی‌های قضایی خود به این قبیل سر و صدا‌ها و جنجال‌های رسانه‌ای توجه نخواهیم کرد. به گزارش «تعادل» به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت‌الله آملی لاریجانی در جلسه دیروز مسوولان عالی قضایی با قدردانی از رهبر معظم انقلاب اسلامی تصریح کرد: قبل از هر چیز از مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) به دلیل اعتمادی که به اینجانب برای ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضویت در شورای نگهبان داشتند، تشکر می‌کنم و از خدا می‌خواهیم که توفیق انجام مسوولیت‌ها به نحو احسن، اخلاص در عمل و توفیق طاعت حق را در همه امور عطا فرماید. رییس قوه قضاییه ادامه داد: امیدوارم بتوانم مسوولیتی را که به این ترتیب بر عهده اینجانب گذاشته شده به نحوی به انجام برسانم که هم اهداف قانون اساسی و منویات رهبر معظم انقلاب محقق شود. آیت‌الله آملی لاریجانی، همه نهاد‌های قانونی را مهم دانست و در عین حال با اشاره به آنچه در حکم رهبر معظم انقلاب آمده است، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان را دارای نقش‌های بی‌بدیل در نظام دانست و افزود: همگی باید در جهت انجام اهدافی که قانون اساسی و رهبر معظم انقلاب برای این نهاد‌های مهم نظام ترسیم کرده‌اند گام‌برداریم و از خداوند می‌خواهیم که توفیق خود را نصیب ما کند تا بتوانیم آنچه در توان داریم به خدمت بیاوریم و در راستای رضایت حق تعالی و خدمت به مردم حرکت کنیم. رییس قوه قضاییه با بیان اینکه الطاف مقام معظم رهبری همواره موجب دلگرمی و نشاط مسوولان نظام است، اظهار کرد: امیدواریم حمایت‌های ایشان در این مسیر دشوار همراه ما باشد تا بتوانیم این مسوولیت‌های بزرگ را به درستی ایفا کنیم.

    امریکا فقط آشوبگران را «مردم» می‌دانست

آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به ابراز تمایل اوباما به نزدیک شدن به ایران و سپس، تغییر رویکردش پس از مشاهده حوادث سال ۸۸، ادامه داد: به محض اینکه اوضاع را آشفته دیدند، ورق برگشت و به همراه وزیر خارجه خود، رییس‌جمهوری فرانسه و برخی دیگر از سران کشور‌های غربی، مدعی «حمایت از مردم ایران» شدند.

رییس دستگاه قضا با بیان اینکه متاسفانه امروز هم برخی در داخل همان اشتباهات گذشته را تکرار می‌کنند و دشمن را به تحقق رویاهایش امیدوار می‌سازند، خاطرنشان کرد: اقشار مختلف مردم از جمله کارگران محترم، دانشجویان عزیز و ... مطالبات بر حقی دارند که قطعا مسوولان باید صدای آنان را بشنوند و در جهت حل مشکلاتشان گام بردارند، اما این عزیزان نیز باید هوشیار باشند که خدای ناکرده غافلانه نردبان دشمن نشوند و دشمن حس نکند که با استفاده از بستر مطالبات آنان می‌تواند به ساحت نظام ورود کند.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه نباید اجازه داد جریان فتنه ۸۸ در لباس دیگری عرض اندام کند، اظهار کند: امروز نیازمند بصیرت بیشتر هستیم و باید به ترسیم نقشه راه از سوی رهبر معظم انقلاب در خصوص آینده، توجه بیشتری داشته باشیم. بر این اساس، رویداد‌هایی همانند حماسه ۹ دی باید همواره زنده نگه داشته شود و عبرت‌ها و پیام‌های آن مورد توجه قرار گیرد.

    دانشجویان می‌گویند قبلا درباره مشکلات رفت و آمد‌ها تذکر داده اند

آیت‌الله آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به حادثه غمبار واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و تسلیت به خانواده‌های داغدار و آرزوی شفای عاجل برای مصدومان، تصریح کرد: نکته مهم این است که مسوولان باید در وقت خود به مشکلات توجه داشته باشند.‌گر چه ممکن است مشکلات در نهادی مانند دانشگاه آزاد متعدد باشد و از چشم مسوولان دور بماند، اما واقعیت این است که برخی از امور قابل بازگشت نیست.

رییس قوه قضاییه ادامه داد: حسب برخی گزارش‌ها دانشجویان اعلام کرده‌اند که مکررا مشکلات به مسوولان دانشگاه تذکر داده شده بود. اگر این موضوع واقعیت داشته باشد، حتماً نیاز به پیگرد دارد. من از دادستان محترم کل و دادستان محترم تهران که دیروز وقت گذاشتند و در جمع دانشجویان دانشگاه حضور یافتند تشکر می‌کنم، زیرا بسیار کار درست و پسندیده‌ای بود، اما مهم‌تر از همه آن است که مطالبات را به صورت جدی پیگیری کنند و اگر کسی تعمدی در این حوادث داشته بررسی شود. آیت‌الله آملی لاریجانی، برخی کوتاهی‌ها را که مقدماتش در اختیار خود مسوولان است، به نحوی عمدی دانست و گفت: درست است که ممکن است کسی در واژگون شدن اتوبوس و جان باختن این عزیزان عمدی نداشته، اما کوتاهی در برخی مسائل قابل پذیرش نیست؛ خصوصا اگر قبلا تذکر داده شده باشد. من همین جا از دادستان محترم تهران و دادستان محترم کل می‌خواهم که این قضیه را پیگیری جدی، سریع و متقن کنند.

    علاوه بر پیگیری حادثه دانشگاه آزاد باید از تکرار این حوادث جلوگیری کرد

رییس قوه قضاییه در عین حال اظهار کرد: باید از سر و صدا‌های رسانه‌ای هم احتراز کرد، زیرا عده‌ای دنبال اهداف سیاسی هستند و حالا چنین حادثه‌ای را عرصه تسویه حساب با برخی اشخاص می‌بینند که این واقعا ناشایست و ناپسند است. اینها ربطی به کار دستگاه قضایی ندارد. آنچه به ما مربوط می‌شود، رسیدگی عادلانه و تعقیب کسانی است که در این زمینه قصور یا تقصیر داشته‌اند. علاوه بر این، تلاش ما در جهت پیشگیری از چنین حوادثی در آینده است و دادستان محترم نیز از باب مدعی العموم باید به این موضوع ورود کند. واقعا بحث کوچکی نیست، زیرا یک‌باره ده خانواده به دلیل امری که به احتمال زیاد قابل اجتناب بوده، داغدار شده‌اند. چه نیازی است که نحوه رفت و آمد‌ها در یک دانشگاه اینگونه باشد؟ آیت‌الله آملی لاریجانی در پایان ابراز امیدواری کرد که با تعقیب دادستان تهران، نظارت دادستان محترم کل کشور و پیگیری خود مسوولان دانشگاه، کسانی که کوتاهی کرده‌اند و مقصرند به مجازات برسند و از تکرار حوادث مشابه در این دانشگاه یا هر جای دیگری پیشگیری شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران