شماره امروز: ۵۴۷

مدیرکل صلح و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه در چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی

| کدخبر: 134646 | |

در شرایطی که موضوع استفاده ابزاری از سلاح‌های شیمیایی همواره یکی از برنامه‌های امریکا برای تحت فشار قرار دادن کشورهای مستقل بوده اما در صحنه عمل امریکا هرگز به تعهدات بین‌المللی خود در این زمینه پایبند نبوده است؛

گروه ایران|

در شرایطی که موضوع استفاده ابزاری از سلاح‌های شیمیایی همواره یکی از برنامه‌های امریکا برای تحت فشار قرار دادن کشورهای مستقل بوده اما در صحنه عمل امریکا هرگز به تعهدات بین‌المللی خود در این زمینه پایبند نبوده است؛ چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی در حالی با مخالفت امریکا از تصویب سند اجماعی باز ماند که کشورهای عضو تقریبا به مراحل نهایی تصویب این سند نزدیک شده بودند. موضوعی که نشان می‌دهد بر خلاف خبرسازی‌های رسانه ای؛ امریکا هرگز اراده‌ای برای محدودیت استفاده از این نوع سلاح‌ها را ندارد.

کنفرانس بازنگری کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی که به ریاست سفیر السالوادر و با حضور دولت‌های عضو در مقر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در هلند برگزار شد، مذاکره پیش نویس سند نهایی را در دستور کار خود قرار داد و با وجود اختلاف نظرهای موجود رضایت اکثریت قاطع هیات‌ها را به عنوان سند اجماعی به دست آورده بود.

با این وجود سفیر امریکا نسبت به استقبال دولت‌های عضو از عضویت دولت فلسطین در این سازمان و عدم درج اتهامات غربی‌ها علیه سوریه در مورد کاربرد سلاح شیمیایی اعتراض داشت و در عین حال تاکید کرد، اعطای وظیفه انتساب کاربرد سلاح شیمیایی به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی باید در سند نهایی گنجانده شود. وی با اشاره به اینکه حصول اجماع نباید مانع توجه کامل به کاربرد سلاح شیمیایی شود، ضمن تکرار برخی اتهامات علیه روسیه، سوریه، ایران و ونزوئلا نسبت به متن پیش‌نویس ابراز نارضایتی کرد و به‌دنبال آن برخی کشورهای غربی مثل کانادا، فرانسه و انگلیس نیز مواضع مشابهی اتخاذ کردند. رایزنی‌های غیررسمی رییس کنفرانس نیز نتوانست موافقت کشورهای فوق را به دست بیاورد.

   رد اتهامات تکراری امریکا

رضا نجفی مدیرکل صلح و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه به عنوان نماینده کشورمان در سخنرانی پایانی این کنفرانس ضمن رد اتهامات امریکا به عنوان بزرگ‌ترین کشور استفاده‌کننده از سلاح‌های کشتار جمعی و ناقض مقررات بین‌المللی از نقش مخرب این کشور در شکست کنفرانس انتقاد کرد . وی گفت: کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی در 20 سال گذشته براساس اصل «امنیت یکسان برای همه» که در قاعده اجماع تحقق یافته به‌خوبی کار کرده است. سیاسی کردن کار سازمان منع تسلیحات شیمیایی در کنفرانس ویژه و رویکرد منفعت طلبی در تفسیر مقررات کنوانسیون شکاف خطرناکی را در ساختار سازمان ایجاد کرده که ممکن است به فروپاشی آن بینجامد. امریکا نمی‌تواند اراده خود را از طریق دستکاری آیین کار (با رای کمتر از نصف) به طرف دیگر تحمیل کند. امریکا به عنوان استفاده‌کننده از بیشترین تسلیحات کشتارجمعی از جمله تسلیحات شیمیایی و حامی استفاده‌کنندگان این سلاح‌ها به ویژه رژیم صدام و گروه‌های تروریستی در مقامی نیست که راجع به اقدامات اعضا صحبت کند. امریکا که با سیاست‌های مخرب و تفرقه افکنانه‌اش تمام تعهدات و رویه‌های بین‌المللی را نقض کرده، شایستگی آن را ندارد که به تصمیمات کنفرانس کشورهای عضو درباره انتخاب هیات رییسه ایراد وارد کند.

نجفی تصریح کرد: با توجه به شکست این کنفرانس، در حال حاضر مهم‌ترین مساله آینده سازمان است. ایران به عنوان بزرگ‌ترین قربانی سلاح‌های شیمیایی ضمن محکوم کردن کاربرد این سلاح‌ها توسط هر کسی، در هر جا و تحت هر شرایطی، به مفاد و روح معاهده پایبند بوده و برای ایجاد جهانی عاری از تسلیحات شیمیایی از هیچ کوششی فرو گذار نمی‌کند.ما آماده‌ایم با دیگر کشورهای عضو که صادقانه به چندجانبه گرایی و همکاری معتقدند به‌صورت سازنده تعامل کنیم. باید از چالش‌ها درس گرفت و به سمت آینده‌ای موفق حرکت کرد.  مدیرکل صلح و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان رویکرد سیاست زده برخی کشورهای غربی را که سعی در تحمیل وظیفه انتساب کاربرد سلاح شیمیایی به سازمان را دارند و سعی می‌کنند خواسته‌های خود را به سازمان دیکته کنند را عامل اصلی شکاف در سازمان دانسته و هشدار داد که در صورت عدم اقدام به‌موقع و مناسب، سازمان به سمت فروپاشی حرکت خواهد کرد. وی همچنین بر سیاست ایران با هدف گفت‌وگو و پیدا کردن راه‌حل مناسب جهت رفع این مشکل تاکید کرد. در پایان به‌ دلیل آنکه سند کنفرانس مورد اجماع دولت‌های عضو قرار نگرفته بود، رییس کنفرانس گزارش خود را ارایه و نشست با تایید گزارش رییس کنفرانس به کار خود پایان داد.

   امریکا بزرگ‌ترین ناقض کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی

ایران پیش از این در 3آذرماه نیز در بیانیه‌ای در کنفرانس بازنگری کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی یاد آور شد که امریکا تنها دارنده سلاح عضو این کنوانسیون است که هنوز ذخایر تسلیحات شیمیایی خود را منهدم نکرده است. پاسخ جمهوری اسلامی ایران به ادعاهای بی‌پایه و ضد ایرانی امریکا در چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی قرائت شد. در بیانیه جمهوری اسلامی ایران که «رضا نجفی» مدیرکل صلح و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان آن را قرائت کرد آمده است: ما از اتهامات بی‌اساس و جدید امریکا آن هم در دوره دولت کنونی این کشور متعجب نیستیم با این حال، قاطعانه آنها را رد می‌کنیم. در بخش دیگر این بیانیه با اشاره به بحران سوریه آمده است: تروریست‌ها در سوریه بدون حمایت و کمک خارجی نمی‌توانستند به سلاح شیمیایی دست پیدا کنند و این وضعیت شبیه دهه ۱۹۸۰ است که ارتش صدام توانست سلاح‌های شیمیایی به دست آورد و استفاده کند. بنابراین نباید فراموش کرد که امریکا تنها دارنده سلاح عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی است که هنوز انهدام ذخایر تسلیحات شیمیایی خود را کامل نکرده است. ایران در این بیانیه به صراحت تاکید کرده است که امریکا باید در این کنفرانس با صدور بیانیه‌ای رسمی، فورا تحفظ خود نسبت به پروتکل ژنو را پس بگیرد و اعلام کند، هرگز و تحت هیچ شرایطی از سلاح شیمیایی استفاده نمی‌کند و باقیمانده سلاح‌های شیمیایی‌اش را به موقع منهدم می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: امریکا در دروغ گفتن به جهان درباره وجود سلاح‌های کشتار جمعی سابقه تاریخی دارد. در این رابطه؛ وزیر خارجه وقت این کشور در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای حمله به عراق به جامعه بین‌الملل دروغ گفت و حمله به عراق براساس این دروغ شکل گرفت. پس از اشغال عراق نیز، ارتش امریکا سرانجام صدام را در یک سوراخ پیدا کرد اما نتوانستند حتی یک مورد سلاح کشتار جمعی بیابند. در حالی که در جریان حمله به عراق، امریکا با استفاده از همه نوع سلاح از جمله سلاح‌های مختل‌کننده اعصاب، اقدام به کشتن هزاران نفر از جمله بسیاری از شهروندان غیرنظامی کرد.

در بخش پایانی این بیانیه آمده است: جهان هنوز دروغ تاریخی امریکا درباره سلاح‌های کشتار جمعی عراق را فراموش نکرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران