شماره امروز: ۵۴۷

عراقچی در همایش تحولات منطقه و نظام بین‌الملل عنوان کرد

| کدخبر: 133985 | |

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان گفت: هنوز هیچ کشوری حاضر نشده میزبانی سازوکار مالی بین ایران و اروپا را قبول کند؛ اتریش و لوکزامبورگ قبول نکردند و اروپا ناتوان از ثبت «اس پی وی» است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان گفت: هنوز هیچ کشوری حاضر نشده میزبانی سازوکار مالی بین ایران و اروپا را قبول کند؛ اتریش و لوکزامبورگ قبول نکردند و اروپا ناتوان از ثبت «اس پی وی» است.

به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی در همایش تحولات منطقه و نظام بین‌الملل ضمن تشریح روند مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 و سپس با 1+4 به مذاکرات عمان که در پشت صحنه به مذاکرات مستقیم ایران و امریکا منجر شد اشاره کرد و گفت: در آن مذاکرات امریکایی‌ها قبول کردند بدون تعلیق غنی‌سازی و استفاده از حق غنی‌سازی مذاکره کنند. در ادامه در مذاکرات ژنو در سال 92 این بحث مطرح شد و امریکا گفت بدون تعلیق غنی‌سازی و با غنی‌سازی حاضر به مذاکره هستند. از نزدیک شاهد شوک به اروپایی‌ها بودم و مجبور بودند مذاکرات با ایران را بپذیرند. یکی از آنها به‌شدت عصبانی شد و شاید روی 80 درصد آن خط کشیده بود. دو کشور دیگر اما خیلی مقاومت نکردند و در نهایت با اکراه پذیرفتند ایران غنی‌سازی داشته باشد. در ادامه مذاکرات مواضع اروپایی‌ها سخت‌تر از مواضع امریکا بود و در نهایت که توافق به دست آمد وزارت خزانه داری امریکا و اوفک شروع به بدقلقی کردند. در حالی که اروپایی‌ها سعی کردند از مزایای تعامل با ایران استفاده کنند.

وی با اشاره به خروج امریکا از برجام بالعکس دوره‌های قبل اظهار کرد: اروپایی‌ها در این مرحله سفت و سخت ایستادند و با اقدام امریکا مخالفت کردند. ابتدا ترامپ تمامی تلاشش را کرد ما را در موضعی قرار دهد خودمان از برجام خارج شویم اما این اتفاق نیفتاد. بعد سراغ کنگره رفت اما اروپایی‌ها در کنگره امریکا لابی کردند و کنگره تصمیم به خروج از برجام نگرفت. ترامپ بعد از آن وارد مذاکرات دوجانبه با اروپایی‌ها شد اما آنجا هم مقاومت کردند و در نهایت ترامپ جز اینکه راسا از برجام خارج شود راهی برایش نماند.

عراقچی تاکید کرد: در دولت ترامپ قویا معتقد بودند که امریکا در برجام ضرر کرده و امتیازات زیادی داده بدون اینکه امتیازی بگیرد به ویژه مواضع منطقه‌ای ایران و سیاست‌های ضد استعماری تغییر نکرده و فروش نفت هم ادامه دارد از این رو از برجام خارج شد.

معاون ظریف در ادامه تصریح کرد: از وقتی امریکا از برجام خارج شد اروپا تلاش کرده است خواسته‌های ایران در حوزه‌های مختلف از جمله نفت و بانک تامین شود و تا الان بطور جدی به کار ادامه دادند.

عراقچی گفت: به لحاظ مواضع سیاسی اروپا در این شش ماه کم نگذاشته اما این مدت کم نیست که نتوانند اقدامات عملی را پیدا کنند و هنوز قادر نیستند «اس پی وی» را رسما اعلام کنند که یکی از دلایل آن فشار امریکا است که بسیار سنگین بوده است. امریکایی‌ها هر کشوری که

«اس‌پی‌وی» در آن مستقر شود یا بانک‌هایی که با آن کار کند را تهدید کرده‌اند. با این حال اروپایی‌ها تلاششان را متوقف نکرده‌اند. اما هنوز هیچ کشوری حاضر نشده میزبانی این ساز و کار را قبول کند. اتریش و لوکزامبورگ قبول نکردند و اروپا ناتوان از ثبت «اس پی وی» است.

معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: چه اروپا نخواهد با ما کار کند و در حال بازی با ما باشد و چه می‌خواهد و قادر نیست، در نتیجه فرقی نمی‌کند. نتیجه این است که اروپایی‌ها یا نخواستند یا نتوانستند کاری انجام دهند. اما ما تا زمانی که باقی ماندن در برجام به نفع کشور باشد در آن می‌مانیم و اگر این نباشد ماندن در برجام فایده‌ای ندارد. اگر تا الان ماندیم به این دلیل است که در ابعاد سیاسی و اقتصادی ماندن به نفع ماست. در حال حاضر شرایط مطلوبی است اما این حتما پایدار نخواهد ماند و اروپایی‌ها باید بدانند این وضعیت نمی‌تواند به این شکل ادامه پیدا کند. وی ادامه داد: هزینه تحریم برای ایران کم نیست اما ما در نهایت راه خود را پیدا خواهیم کرد. آنها باید بدانند کسی در ایران به خاطر تحریم‌های امریکا دست خودش را بالا نمی‌برد. الان اجماع جهانی به نفع ماست و همه اعتراف دارند که برنامه هسته‌ای ایران صلح آمیز است و 13 گزارش آژانس سند حقانیت ایران است که به تعهداتش پایبند بوده است. انشالله اگر انسجام داخلی که محل بحث است باشد بهتر از گذشته با مسائل کنار خواهیم آمد.

وی با بیان اینکه اروپا باید مراقب صدمات فشارها و تحریم‌های امریکا به شرکت‌ها و کشورهای اروپایی باشد تصریح کرد: چند مقام اروپایی به خود من گفتند که بعد از برجام فهمیدیم چقدر به دلار وابسته هستیم و شرکت‌های ما به جای دستور گرفتن از دولت‌هایشان از وزارت خزانه‌داری امریکا دستور می‌گیرند و اینکه امریکا می‌گوید همه پشت اراده او بایستند برای اروپایی‌ها قابل قبول نیست. در جلساتی بودم در کمیسیون مشترک که مقامات اروپایی به مقامات امریکایی می‌گفتند خروج شما (امریکا) از برجام اعتباری برای ما و شورای امنیت نمی‌گذارد چرا که خروج امریکا نقض قطعنامه 2231 است.

وی گفت: بنابراین اگر اروپایی‌ها کوتاه بیایند حاکمیت، اعتبار و امنیت آنها زیر سوال می‌رود. اگر اروپا فکر می‌کند منطقه غرب آسیا بدون برجام امن‌تر است می‌تواند امتحان کند. منطقه ما کلکسیونی از مسائل و مشکلات دارد آیا اروپا تحمل موج جدید تروریسم و مهاجرت و شروع بحران هسته‌ای را دارد! بی‌شک هزینه از بین رفتن برجام برای اروپا بیش از امریکاست.

عراقچی در پایان تاکید کرد: اگر اروپا تصور می‌کند برجام برای حاکمیت و امنیت و اعتبارش مهم است باید آماده پرداخت هزینه برای آن باشد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران