شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهوری در جمع مردم آذربایجان غربی:

| کدخبر: 133984 | |

رییس‌جمهوری دیروز همراه با برخی اعضای کابینه‌اش در حالی در جمع مردم استان آذربایجان غربی حضور پیدا کرد که در روزهای پر فراز و نشیب قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 نیز این استان را به عنوان آخرین مقصد سفرهای استانی خود برگزیده بود؛

صادرات است که می‌تواند چرخ تولید را به حرکت درآورد

گروه ایران|

رییس‌جمهوری دیروز همراه با برخی اعضای کابینه‌اش در حالی در جمع مردم استان آذربایجان غربی حضور پیدا کرد که در روزهای پر فراز و نشیب قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 نیز این استان را به عنوان آخرین مقصد سفرهای استانی خود برگزیده بود؛ سفری که در جریان آن روحانی به مردم استان قول داد که فرآیند احیای دریاچه ارومیه را در اولین جلسه بعد از انتخاب به عنوان رییس‌جمهور دنبال خواهد کرد؛ وعده‌ای که رییس دولت بلافاصله بعد از انتخاب در اولین نشست هیات وزیران دنبال کرد تا روند بازگشت دریاچه ارومیه به روزهای خوب گذشته آغاز شود.  با گذشت بیش از 5 سال از آن ایام و در شرایطی که دولت تلاش می‌کند از طریق افزایش مشارکت‌های عمومی و تزریق روحیه امیدواری در جامعه، زمینه بی‌اثر ساختن تحریم‌های اقتصادی امریکا را فراهم کند،؛ روز گذشته کاروان دولت وارد استان آذربایجان شد. سفری که اولین سفر استانی رییس‌جمهوری بعد از خروج ترامپ از برجام محسوب می‌شود و طبیعی است که بخش قابل توجهی از اظهارات رییس‌جمهوری در این سفر حول محور موضوعاتی طرح شوند که به نوعی تحت تاثیر تحریم‌های اقتصادی قرار دارند.  استقبال‌کنندگان از روحانی دیروز در ورزشگاه شهید چمران شهر خوی پرچم سه رنگ کشورمان را همراه با پرچم بنفش به عنوان نماد دولت به اهتزاز درآوره بودند. در آیین استقبال از رییس‌جمهوری اقشار مختلف مردمی با سردادن شعارهایی همچون «آذربایجان»، «ایران» و «روحانی» از رییس‌جمهوری خود حمایت کردند. رییس‌جمهوری نیز در صحبت‌هایش با اشاره به این واقعیت که دولت تلاش می‌کند تا با کمترین چالش‌ها کشور را در برابر تحریم‌ها و بدخواهی دشمنان به سمت پیشرفت و توسعه هدایت کند. با تاکید دوباره بر این موضوع که ایران نفت خود را براساس برنامه‌هایش خواهد فروخت تلاش دشمنان برای به بن‌بست کشاندن اقتصاد ایران را تلاش بی‌ثمر ارزیابی کرد.

رییس‌جمهور با بیان اینکه «امریکا می‌خواست ایران را در روز 13 آبان آشفته ببیند» گفت: ملت ما پاسخ امریکا را درروز 22 بهمن امسال می‌دهد. روحانی صبح دیروز در جریان سفر استانی خود به استان آذربایجان غربی در جمع مردم خوی اظهار کرد: درود بر شما مردم بزرگ و قهرمانی که چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را با قدرت و نشاط به رخ جهانیان خواهید کشید. به همه جهانیان خواهید فهماند با فشار بر اقتصاد و ایجاد مشکلات برای مردم؛ قادر نیستند مردم ما را از اهداف بلندشان دور کنند. ما مستقل می‌مانیم، ما آزاد می‌مانیم، ما در برابر امریکا سر فرود نخواهیم آورد.

او ادامه داد: کاخ نشینان کاخ سفید بدانند ملت ما ملت غیور و بزرگی است که همواره پیرو مکتب شهدا و سالار شهیدان بوده؛ ما فقط در مقابل خداوند بزرگ سر فرود می‌آوریم. به حول و قوه الهی در برابر هیچ ملتی سر فرود نخواهیم آورد.

      ارتباط نزدیک‌تر با همسایگان برقرار می‌کنیم

رییس‌جمهور با بیان اینکه«دشمنان در مسیر فشار جنگ اقتصادی و روانی بر ملت ایران هستند » گفت: آنها فکر می‌کنند در سایه فشار بر مردم، ما مقابل آنها تسلیم خواهیم شد. مردم عزیز بدانند ما به عهدمان پایبند بودیم، طبق فرهنگ اسلام به عهدمان در توافق‌ها پایبند بودیم. ما آغازگر جنگ اقتصادی نبودیم. اما آنها در سایه شکست پی در پی در منطقه این کار را کردند. به گزارش پاد رییس دولت دوازدهم سپس گفت: آنها فکر می‌کنند اگر در یمن، سوریه و لبنان شکست خوردند به خاطر ایستادگی مردم ایران است؛ اشتباه می‌کنند این ایستادگی کل مردم منطقه است. ما تلاش کردیم و نگذاشتیم داعش را مسلط در منطقه بکنید. می‌دانیم عصبانی و ناراحت هستید؛ می‌دانیم احساس شکست می‌کنید و می‌دانیم شما نتوانستید به اهدافتان در سوریه، عراق و لبنان برسید. می‌دانیم ناچارید مقابل مردم یمن سر فرود بیاورید؛ اما چرا از مردم ایران انتقام می‌گیرید؟ اشتباهات خود را درست کنید.

روحانی خاطرنشان کرد: فکر می‌کنید اگر صادرات نفت ما را قطع کنید، اگر ارتباط ما را با کشورهای همسایه قطع کنید، که نخواهید توانست؛ می‌توانید پیروز شوید؟ ما به حول و قوه الهی نفتمان را خواهیم فروخت، ارتباط نزدیک‌تر با همسایگان برقرار می‌کنیم؛ رابطه مان را با همسایگانی مثل ترکیه جمهوری آذربایجان، عراق و دیگران مستحکم‌تر می‌کنیم. او گفت: امریکا قادر نیست رابطه ملت ایران را با ملت برادر عراق و ترکیه تضعیف کند. ما همه مسلمان هستیم، در کنار هم ایستادیم. مخصوصا مردم عزیز آذربایجان که همواره به عنوان استان مرزبان ایران بوده است. در شرایط امسال سال آینده مردم ما باید با امیدواری کامل به آینده ایران نگاه کنند. نخواهیم گذاشت فشارهای امریکا و صهیونیست زندگی مردم را با مشکلات بزرگ رو به رو کنند .

      تلاش برای پیروزی در جنگ اقتصادی

روحانی با بیان اینکه در جنگ سختی، زخمی، شهید و مشکلات وجود دارد، تاکید کرد: ما در برابر آنهایی که جنگ اقتصادی بر ما تحمیل کرده‌اند، به هیچ‌وجه دست‌هایمان را بالا نمی‌بریم، بلکه به وظیفه ملی خود عمل کرده و راه خود را ادامه می‌دهیم. ما در هیچ شرایطی نخواهیم گذاشت مردم در کالاهای اساسی دچار مشکل عمده شوند. کالاهای اساسی یا در داخل کشور تولید می‌شود یا اینکه وارد خواهد شد. در جلسه بررسی بودجه سال ۹۸ اولین سخن ما این بود که کالاهای اساسی برای سال آینده با همان قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور خواهد شد. رییس‌جمهور با اشاره به اینکه کاملا می‌دانم شرایط زندگی مردم نسبت به ماه‌های گذشته سخت‌تر شده و قیمت اجناس در مسیر صعودی بوده است، گفت: همه تلاش دولت این است که تورم را مهار کند و اشتغال را شبیه سال گذشته و امسال در مسیر ارتقا قرار دهد. می‌دانیم شرایط برای ما سخت‌تر شده است. با این حال مسیر پیشرفت در بعضی امور برای ما راحت‌تر شده است. تولید سخت است اما صادرات می‌تواند تولید را به حرکت درآورد. باید جذب گردشگر، صادرات مواد غذایی، مواد پتروشیمی و مواد معدنی و صنعتی را افزایش دهیم. قیمت ارز مثل شمشیر دولبه است که از یک طرف بر مردم فشار وارد می‌کند اما از طرفی موجب تشویق صادرات می‌شود.

او در بخش دیگری از اظهارات خود بیان کرد: امریکا به این فکر بود که با فشار چند ماهه، مردم ایران را تسلیم کند. آنها فکر می‌کردند در اردیبهشت ماه شهره‌های ایران به هم می‌ریزد و گفتند مردم ایران گرسنه‌اند و هیچ شهر ایران آرامش ندارد. در حالی که اطلاعات غلط را اسراییل و منافقین به کاخ سفید می‌رساندند. با این وجود تمام کشورهای جهان جز دو سه کشور با این فشارهای ظالمانه امریکا مخالفند. حتی اروپا که در امنیت و اقتصاد خود محتاج امریکاست، یکصدا مقابل امریکا ایستاده و کاخ سفید را محکوم می‌کند. تمام همسایه‌های ما به جز یکی دو کشور امریکا را محکوم کرده‌اند. این اولین‌بار در تاریخ امریکاست که تمام دنیا در برابر این کشور می‌ایستد. این کشور اکنون منزوی و تنها مانده است. ما دو بار امریکا را در دادگاه لاهه محکوم کرده‌ایم و این دستاوردها برای ملت، دیپلمات‌ها و حقوقدانان ماست.

      پای قولم درباره دریاچه ارومیه ایستاده‌ام

روحانی با اشاره به اینکه احیای دریاچه ارومیه یکی از وعده‌های دولت به مردم آذربایجان غربی بود، بیان کرد: من همچنان پای قولم ایستاده‌ام. می‌دانم در حد برنامه تنظیمی در دولت یازدهم پیشرفت نکرده‌ایم اما اگر تلاش دولت یازدهم و دوازدهم نبود، امسال حتی یک قطره هم در دریاچه ارومیه آب وجود نداشت و این دریاچه به نمک‌زاری خطرناک تبدیل می‌شد و زندگی کشاورزی و باغات مردم را تهدید می‌کرد. هنوز ما به مرحله احیای دریاچه ارومیه نرسیده‌ایم اما به تثبیت این دریاچه رسیده‌ایم.

 


افتتاح بیمارستان ۲۲۵  تختخوابی امام خمینی(ره) خوی با حضور روحانی

بیمارستان ۲۲۵ تختخوابی امام خمینی(ره) شهرستان خوی، با حضور رییس‌جمهور افتتاح شد. روحانی دیروز در جریان سفر کاروان تدبیر و امید به استان آذربایجان غربی ضمن افتتاح این بیمارستان از بخش‌های مختلف آن بازدید و با توضیحات رییس و مسوولان این بیمارستان در جریان روند خدمات درمانی ارایه شده در این مجموعه قرار گرفت.

رییس‌جمهور همچنین در جریان این بازدید از بیماران بستری شده در بیمارستان امام خمینی (ره) خوی، عیادت و برای آنان سلامتی آرزو کرد. روحانی همچنین در این بازدید در گفت‌وگوی صمیمی با پزشکان و پرسنل درمانی بیمارستان امام خمینی (ره) از زحمات آنان قدردانی کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران