شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهوری در پایان نشست سران سه‌قوه:

| کدخبر: 133320 | |

در شرایطی که بعد از بروز نوسانات اقتصادی اخیر، قدرت خرید طبقات کمتر برخوردار به‌شدت کاهش یافته،

دولت اولین بسته حمایت غذایی را در آبان توزیع می‌کند

گروه  ایران|

 در شرایطی که بعد از بروز نوسانات اقتصادی اخیر، قدرت خرید طبقات کمتر برخوردار به‌شدت کاهش یافته، رییس‌جمهوری با اشاره به برنامه ویژه دولت برای حمایت از قدرت خرید اقشار آسیب‌پذیر جامعه می‌گوید: «در بودجه سال آینده برای حقوق و دستمزد پیش‌بینی‌هایی می‌کنیم که بتوانیم تا حدی مشکلات اقتصادی را جبران کنیم.»برنامه‌هایی که در واکنش به تحریم‌های اقتصادی امریکا بر علیه کشورمان اجرایی می‌شوند تا اقتصاد ایران با کمترین تکانه ممکن از تله تحریم‌های اقتصادی عبور کند؛ تحریم‌هایی که به اعتقاد روحانی اگر برنامه‌ریزی مناسب و هماهنگی میان قوایی در خصوص آن ایجاد شود نه‌تنها اقتصاد ایران را با تهدید جدی مواجه نمی‌کند بلکه در ادامه می‌تواند به یک فرصت برای مقاوم‌سازی و کاهش وابستگی به درامدهای نفتی بدل شود. رییس‌جمهور در پایان نشست مشترک سران سه قوه با اشاره به این روحیه مردمی تاکید کرد: مردم ایران یک‌بار دیگر با استقامت و ایستادگی خود، نقشه‌ها و توطئه‌های امریکایی‌ها را که فکر می‌کردند 13 آبان مبدایی برای رسیدن به آرزوهای نادرست شان نسبت به ملت ایران خواهد بود، نقش بر آب کردند. روحانی دیروز با تبریک و تهنیت ماه ربیع المولود به محضر ملت بزرگوار ایران و عاشقان خاندان رسالت، گفت: مردم ایران دقیقاً به عکس عمل کرده و با استقامت و ایستادگی خود کاملا روشن کردند این هیات حاکمه امریکا است که به فکر فشار و ظلم بر ملت ایران است. رییس‌جمهور افزود: امریکایی‌ها با تحریم‌های نابجا و غلط خود و هدف قرار دادن سیستم بانکی و صادرات نفت و برخی دیگر از اقلام صادراتی که مرتبط با درآمد و منابع کل کشور و واردات کالاهای اساسی است، می‌خواهند بر زندگی و معیشت روزمره مردم تأثیر منفی بگذارند. بنابراین، این حرف که امریکا به دنبال فشار بر مردم نیست و به دنبال فشار بر نظام و حکومت است، کاملاً ناصحیح و نادرست است و خودشان در عمل این واقعیت را آشکار کردند. رییس‌جمهور اظهارداشت: نکته دوم و بسیار مهم این بود که این دور تحریمی که به اصطلاح آنها از پنجم نوامبر آغاز شد، هیچ تأثیری در روند اقتصادی کشور نداشت چون امریکایی‌ها هر چه تیر در ترکش داشتند، قبلاً علیه ملت ایران رها کرده بودند و چیز جدیدی نداشتند که ارایه کنند و لذا ناچار شدند یک لیست بلندبالایی را درست کنند، از یک طرف نام بانک‌هایی را ببرند از یک طرف شعب بانک‌ها را اضافه کنند و از یک طرف نام یک شرکت هواپیمایی را ببرند و از طرف دیگر شماره سریال هواپیماها را ذکر کنند تا صفحه را پرکنند. این شیوه کار و نحوه این اعلام نشان می‌دهد که هدفشان صرفا تاثیر روانی علیه ملت ایران است.

روحانی گفت: نکته بعدی اینکه روشن شد امریکایی‌ها نمی‌توانند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند. رییس‌جمهور اظهارداشت: مسوولان ایران از روز نخست می‌گفتند که امریکا قادر نیست صادرات نفت ایران را به صفر برساند و در مقابل امریکایی‌ها مرتب تکرار می‌کردند که ما این کار را انجام می‌دهیم اما اخیرا خودشان اعتراف کردند که نمی‌توانیم نفت ایران را به صفر برسانیم. روحانی تصریح کرد: استدلال آنها این بود که اگر نفت ایران را به صفر برسانیم، قیمت هر بشکه نفت به 150 دلار افزایش پیدا می‌کند و این تبیین همان حرفی است که از روز اول ‌گفتیم که امریکا قادر نیست، نفت ایران را صفر کند و در منطقه یا نفت همه صادر می‌شود و یا اگر نفت ایران متوقف شود، ‌بقیه هم دچار مشکل خواهند بود.

  عقب‌نشینی امریکا از ادعاهایش

 رییس‌جمهور تاکید کرد: امریکایی‌ها به دلیل اینکه مورد هجمه افکار عمومی دنیا قرار گرفته بودند، ناچار شدند عقب‌نشینی دیگری را انجام دهند و بگویند که موضوع مواد غذایی، مساله دارو و تجهیزات پزشکی استثناء است که البته حرف آنها نادرست است چراکه وقتی سیستم بانکی را تحریم می‌کنند، همه‌چیز را تحت تأثیر قرار می‌دهند. روحانی خطاب به ملت بزرگ ایران خاطرنشان ساخت: در زمینه کالاهای اساسی و مورد نیاز و ضروری مردم هیچ مشکلی نداریم و انبارهای ما برای تامین کالاهای اساسی مردم برای ماه‌های طولانی، از همیشه بیشتر آمادگی دارد و برای تولید کالاهای اساسی، واردات کالاهای اساسی و دارو و سایر نیازمندی‌ها، مشکلی نداریم. رییس‌جمهور افزود: امروز بحمدالله ‌وضعیت تولید در کشور نسبتاً شرایط خوبی دارد و صادرات در هفت ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش پیدا کرده است که افزایش به معنای، افزایش تولید و افزایش کسب و کار مردم است.

او همچنین گفت: امسال توانستیم پول گندم‌کاران را به‌موقع پرداخت کنیم و این به معنای آن است که زندگی کشاورزان رونق می‌گیرد و برای سال آینده نیز تمهیدات لازم در زمینه اقلام کشاورزی و خرید تضمینی محصولات مدنظر قرار گرفته است. از طرف دیگر امروز برای مردم روشن شد که تبلیغات امریکایی‌ها درباره 13 آبان و 5 نوامبر، صرفا یک تبلیغات در مسیر جنگ روانی بود و فشارهای اقتصادی که تبلیغ می‌شد از این تاریخ اعمال خواهد شد، همان فشارهای اقتصادی است که از ماه‌ها پیش علیه ایران اعمال می‌کردند و باز هم آن را ادامه خواهند داد. رییس‌جمهور اضافه کرد: هر چه زمان بگذرد هم مسوولان برای جبران مشکلاتی که برای مردم پیش آمده آماده‌تر می‌شوند و هم مردم استقامت‌شان در برابر این توطئه‌ها بیشتر خواهد شد. امریکایی‌ها در ماه‌های آینده به خوبی خواهند فهمید که راه غلط و اشتباهی را انتخاب کردند. این مسیر، ‌ملت ایران را خسته نمی‌کند، ملت را برای تولید بیشتر و برای اینکه روابط نزدیک‌تر با همسایگان و کشورهای دوست داشته باشد، آماده می‌کند.

  توسعه مناسبات اقتصادی با جهان

روحانی در ادامه تصریح کرد: در جلسه سران سه قوه، در خدمت ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و ریاست محترم قوه قضاییه، یکی از مباحث مهم، بررسی آخرین وضعیت اقتصادی کشور و ترسیم نقشه راهی بود که باید برای ماه‌های آینده، طبق فرمایش و دستور مقام معظم رهبری، انجام شود. امروز راجع به این نقشه راه و روابط نزدیک‌تر با همسایگان‌مان و همچنین روابط اقتصادی‌مان صحبت کردیم.

در این نشست روابط اقتصادی با کشورهای دوست‌ از شرق و غرب جهان را مورد بحث و بررسی قرار دادیم و همچنین مشکلات احتمالی که فرا روی تولید و بانک‌های ما وجود دارد، از جمله مباحث این جلسه بود.

رییس‌جمهوری افزود: این مباحث را در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که به صورت هفتگی تشکیل می‌شود نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد. روحانی در ادامه سخنان خود اعلام کرد که دولت اولین بسته حمایت غذایی را در ماه آبان به افرادی که مشکلات بیشتری دارند و در فشار بیشتری هستند پرداخت خواهد کرد و ان شاء‌الله این روند تا پایان سال در چند نوبت ادامه می‌یابد تا بتوانیم مشکلاتی که برای مردم پیش آمده است را تا حدی جبران کنیم. رییس‌جمهوری افزود: در بودجه سال آینده نیز برای حقوق و دستمزد پیش‌بینی‌هایی می‌کنیم که بتوانیم تا حدی مشکلات اقتصادی را جبران کنیم.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه امریکایی‌ها به دروغ ادعا می‌کنند ایران حامی مالی تروریسم است، گفت: همانطوری که ملت ایران همواره در خط مقدم مبارزه با تروریسم بوده و از تأمین مالی برای گروهک‌های تروریستی جلوگیری کرده است، امروز هم مصمم‌تر در قوانین و مقررات خود بر آن تأکید می‌کند و این بهانه‌های واهی را نیز از دست دشمنان‌ خواهد گرفت.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران